Jump to content

Εξοπλισμός για ενυδρείο περιπου 200χ60χ60 για κιχλιδες


Mr.fox

Recommended Posts

Ναι και ναί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η ψαροσύνθεση σου είναι θέμα υποκειμενικό. Είναι ανάλογα τι σου αρέσει να βλέπεις κάθε μέρα εσύ και οι γύρω σου και πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις. Αν με ρωτήσεις εμένα θα σου έλεγα Tropheus ....... Έχεις ωραίες διαστάσεις ενυδρείου για πολύ ωραία πράγματα κι εκεί που είσαι τα βρίσκεις εύκολα.

Από φίλτρανση  είσαι σούπερ. Όσο αφορά το background έχω κάνει παραγγελία από Aquadekor και την αναμένω.Όταν παραλάβω θα ενημερώσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες ,Διμέτρο ενυδρείο με τέτοιες διαστάσεις στα γούστα αυτά  πάνε οι φροντόζες (ταγκανίκα) ,σου ανέβασαν οι φίλοι πιο πάνω φωτό, ή μεγάλοι θηρευτές από μαλάουι όπως τα dimidiochromis ή Nimbochromis ,κοίτα τα λίγο αξίζουν

 

Καλές επιτυχίες ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mpouf έγραψε:

Θεωρώ πως η ψαροσύνθεση σου είναι θέμα υποκειμενικό. Είναι ανάλογα τι σου αρέσει να βλέπεις κάθε μέρα εσύ και οι γύρω σου και πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις. Αν με ρωτήσεις εμένα θα σου έλεγα Tropheus ....... Έχεις ωραίες διαστάσεις ενυδρείου για πολύ ωραία πράγματα κι εκεί που είσαι τα βρίσκεις εύκολα.

Από φίλτρανση  είσαι σούπερ. Όσο αφορά το background έχω κάνει παραγγελία από Aquadekor και την αναμένω.Όταν παραλάβω θα ενημερώσω.

Γεια σου φίλε μου :)

μάλλον malawi θα βάλω εγώ από ψάρια γιατί άρεσαν και σε εμένα λίγο περισσότερο ,αλλά και την κοπέλα μου.. ξετρελάθηκε με τα dolphin?

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω αποφασίσει ακόμα.

εαν δεν δω  και τα δυο ψάρια malawi και tanganjyka από κοντά είναι πολυ δύσκολο να αποφασίσω.

θα τα δω και από κοντά και βλέπουμε.

 

Ποιο μοντέλο έχεις παραγγείλει?
γνωριζεις αν τα στέλνουν από Ευρώπη? Ρωτάω για το θέμα του τελωνίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το στήσεις φιλαράκι! 

Κοίτα να παρεις wave maker και όχι απλό κυκλοφορητή για να έχεις το εφέ των κυμάτων. Εγώ στο 185 μήκος έχω 2 fluval fx6(3500λ/ω το καθένα) και έναν  Jebao wave maker 15000λ/ω.

2 θερμοστάτες eheim 300w, έναν σε κάθε πλευρά για ομοιόμορφη θερμοκρασία, συνδεδεμένα με ελεγκτή θερμοκρασίας.

Φωτισμό όπως σου είπα έχω 4 smart bulbs και είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί τις προσαρμόζεις ανάλογα το πώς δείχνουν τα ψάρια σου. 

Όσο αφορά την ψαροσυνθεση εγώ ως λάτρης των Τροφεους, θα έλεγα μια ομάδα των 30-35 Red Rainbow ή Duboisi(ή μια ομάδα των 20 απο το κάθε ειδος) που τα βρίσκεις εύκολα από Γερμανία και μια ομαδουλα 8-10 Eretmodus που πάλι βρίσκεις σχετικά εύκολα. 

Συνεχείς κίνηση, με γέννες, τσαμπουκαδες και όμορφες συμπεριφορές. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Με το καλό να το στήσεις φιλαράκι! 

Κοίτα να παρεις wave maker και όχι απλό κυκλοφορητή για να έχεις το εφέ των κυμάτων. Εγώ στο 185 μήκος έχω 2 fluval fx6(3500λ/ω το καθένα) και έναν  Jebao wave maker 15000λ/ω.

2 θερμοστάτες eheim 300w, έναν σε κάθε πλευρά για ομοιόμορφη θερμοκρασία, συνδεδεμένα με ελεγκτή θερμοκρασίας.

Φωτισμό όπως σου είπα έχω 4 smart bulbs και είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί τις προσαρμόζεις ανάλογα το πώς δείχνουν τα ψάρια σου. 

Όσο αφορά την ψαροσυνθεση εγώ ως λάτρης των Τροφεους, θα έλεγα μια ομάδα των 30-35 Red Rainbow ή Duboisi(ή μια ομάδα των 20 απο το κάθε ειδος) που τα βρίσκεις εύκολα από Γερμανία και μια ομαδουλα 8-10 Eretmodus που πάλι βρίσκεις σχετικά εύκολα. 

Συνεχείς κίνηση, με γέννες, τσαμπουκαδες και όμορφες συμπεριφορές. 

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Γεια σου adlib:)

 

εαν τα έχεις δοκιμάσει και τα δυο καιείσαι σίγουρος ότι το Wave maker είναι καλύτερο από τον απλό κυκλοφοριτη τότε να παρω Wave maker.

αλλά ποιο μοντέλο?

κειταξα λίγο στο aliexpress αλλά δεν έλεγε l/h.

υπόψη ότι τα φιλτρα μου είναι δυο eheim Classic 1500

 

επισης εαν έχεις καμία ιδέα για φωτισμό θα με βοηθούσες απίστευτα.

εχω καλό φως αλλά εαν λες ότι θα δίνει καλύτερα με σποτ τότε πουλάω την giesmann και αγοράζω σποτ.

 Σε ευχαριστω πολυ?

 

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:
Παράθεση

 

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

 

Δεν έχει να κάνει ποιος είναι καλύτερος. Και οι 2 κυκλοφορητες την ίδια δουλειά θα κάνουν, απλά το ένα είναι ρυθμιζόμενο σε δύναμη αλλά και κύματα. Το άλλο είναι μια ταχύτητα. Από 10000-15000λ/ω θα είσαι μια χαρά. Ψάξου για κανένα Jebao όπως αυτός παράδειγμα

https://www.ebay.co.uk/itm/372539954471

 

Άμα έχεις φωτισμό που σε ευχαριστεί δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι άλλο. Μπορείς να δοκιμάσεις με αυτόν που έχεις και αν δεν σου αρέσει τότε αλλάζεις. 

Τα φίλτρα σου είναι μια χαρά, εγώ σου λέω έχω φίλτρα με 2000λ/ω παραπάνω από τα eheim και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οπότε όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα γιατί συνήθως έχουν και περισσότερο χώρο για υλικά που αυτό έχει σημασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Δεν έχει να κάνει ποιος είναι καλύτερος. Και οι 2 κυκλοφορητες την ίδια δουλειά θα κάνουν, απλά το ένα είναι ρυθμιζόμενο σε δύναμη αλλά και κύματα. Το άλλο είναι μια ταχύτητα. Από 10000-15000λ/ω θα είσαι μια χαρά. Ψάξου για κανένα Jebao όπως αυτός παράδειγμα

https://www.ebay.co.uk/itm/372539954471

 

Άμα έχεις φωτισμό που σε ευχαριστεί δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι άλλο. Μπορείς να δοκιμάσεις με αυτόν που έχεις και αν δεν σου αρέσει τότε αλλάζεις. 

Τα φίλτρα σου είναι μια χαρά, εγώ σου λέω έχω φίλτρα με 2000λ/ω παραπάνω από τα eheim και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οπότε όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα γιατί συνήθως έχουν και περισσότερο χώρο για υλικά που αυτό έχει σημασία.

Jebao στρογγυλό η μακρόστενο Wave Maker?
Τι διαφορά έχουν?
το προφίλ σου κοιτούσα τωρα πως ξεκίνησες με το ενυδρείο που σου κάνανε δώρο και που κατέληξες στο τέλος ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Jebao στρογγυλό η μακρόστενο Wave Maker?
Τι διαφορά έχουν?
το προφίλ σου κοιτούσα τωρα πως ξεκίνησες με το ενυδρείο που σου κάνανε δώρο και που κατέληξες στο τέλος ?

Έχεις κάποιο λινκ να μου εξηγήσεις τι εννοείς; Ναι φίλε, την πάτησα!! Χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Έχεις κάποιο λινκ να μου εξηγήσεις τι εννοείς; Ναι φίλε, την πάτησα!! Χαχαχαχαχαχαναι θα σου στείλω φωτο τα μοντέλα και link.

μόλις έδειξα στην δικιά μου τα red Rainbow και έπαθε πλάκα!

μου λέει αυτά να παρουμε

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη,  άλλος ένας στο club των tropheus.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Έχεις κάποιο λινκ να μου εξηγήσεις τι εννοείς; Ναι φίλε, την πάτησα!! Χαχαχαχαχαχα

 

E749BE38-B3F0-4CB5-AE60-D71CFF8617D0.png

33DB9C36-0099-4AF1-9B05-A1E5D66ECB70.png

1FE6B849-9BAB-49F5-9A30-EA59968E6C0B.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος mpouf έγραψε:

Μπράβο Στάθη,  άλλος ένας στο club των tropheus.

Εμένα μου αρέσουν και τα malawi ίσως ένα κλικ περισσότερο λόγο χρωμάτων ,αλλά όπως είπα και πιο πάνω το αφεντικό του άρεσαν τα red rainbow?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

Και τα 2 θα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Εγώ έχω και στα 2 ενυδρεία σαν αυτήν που σου έστειλα στο λινκ. Το μακρύ σαν κοντάρι δεν μπορείς να το στοχεψεις σε κάποιο σημείο. Είναι φτιαγμένο πιο πολύ για θαλασσινό. Πιστεύω το άλλο θα σε βολεψει πιο πολύ. Επίσης είναι και πιο φθηνό. 

Φίλε τα τροφεους είναι έρωτας! Ξέρει το αφεντικό να διαλέγει! Χαχαχαχαχαχα 

Στησε το ενυδρείο εσύ μια φορά και ότι ψάρι να διαλέξεις θα είναι σούπερ γιατί φαίνεται ότι θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Παίρνω αφορμή απο το προφίλ του Tropheus Duboisi (Marlier 1959) και την παρακάτω παράγραφο 

Κοινωνική συμπεριφορά: Το Tropheus duboisi θεωρείται το λιγότερο επιθετικό είδος σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδα των tropheus. Μεγάλη σημασία έχει να φιλοξενηθεί σε μεγάλη ομάδα άνω των 12 ατόμων για να μετριαστεί αυτή η επιθετικότητα και τα ψάρια να μπουν στο ενυδρείο κατά προτίμηση όλα μαζί. Τα ισχυρότερα αρσενικά θα κυριαρχήσουν και θα οδηγήσουν τα πιο αδύναμα στον θάνατο εάν δεν παρέμβουμε απομακρύνοντας τα. H προσθήκη ενός νέου ατόμου, αφού έχει σχηματιστεί η ομάδα, είναι άκρως επισφαλής για τη σωματική ακεραιότητα του νέου ατόμου. Υπάρχουν αναφορές ότι η πιθανότητα επιβίωσης ενός νέου ατόμου αυξάνεται εφόσον γίνει πλήρης ανακατανομή του διακόσμου, κάτι που προκαλεί τριγμούς στην υπάρχουσα ιεραρχία. Παρ' όλα αυτά, καλό είναι να αποφεύγεται μιας και ούτε η παραπάνω προσέγγιση διασφαλίζει την επιβίωση του νέου ατόμου.

 

Προτείνουμε λοιπόν σε έναν αρχάριο χομπίστα με την Αφρική ένα επιθετικό ψάρι ; 

Έχετε διαβάσει την αντίδραση τους όταν ανέβηκε το CO2 στο ενυδρείο ;

Φαντάζομαι πως όχι γι΄αυτό και προτείνετε τα ψάρια αυτά.

 

Βαγγέλη τα Tropheus είναι πανέμορφα ψάρια που όταν καταφέρω να βρω χώρο για να βάλω μεγαλύτερο ενυδρείο θα πάρω και εγώ .

Πίστεψε με όμως από όλη μας την επικοινωνία μας και από τα ΠΜ δεν είσαι ακόμα έτοιμος (το αφεντικό ακόμα περισσότερο καθαρά ψυχολογικά) για επιθετικά ψάρια 

Ο συνδυασμός που σου πρότεινα έκτος από τα χρώματα έχει πολύ περισσότερο να κάνει με το αβασάνιστα που σου τόνισα . 

Αν τώρα νιώθετε «έτοιμοι» μπορείτε άνετα να τα βάλετε στο ενυδρείο σας και εγγυούμαι ότι θα έχεις τον καλύτερο δάσκαλο @adlib .

 


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Και τα 2 θα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Εγώ έχω και στα 2 ενυδρεία σαν αυτήν που σου έστειλα στο λινκ. Το μακρύ σαν κοντάρι δεν μπορείς να το στοχεψεις σε κάποιο σημείο. Είναι φτιαγμένο πιο πολύ για θαλασσινό. Πιστεύω το άλλο θα σε βολεψει πιο πολύ. Επίσης είναι και πιο φθηνό. 

Φίλε τα τροφεους είναι έρωτας! Ξέρει το αφεντικό να διαλέγει! Χαχαχαχαχαχα 

Στησε το ενυδρείο εσύ μια φορά και ότι ψάρι να διαλέξεις θα είναι σούπερ γιατί φαίνεται ότι θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά! 

 

Θελω το ενυδρείο να το κάνω όσο δυνατών πιο σωστό για τα ψάρια,σιγά σιγά με την βοήθεια από όλα τα παιδιά από του aquazone,

και επισης θελω να γίνει όμορφο για να κάθομαι να το χαζεύω με τις ώρες μιας και εδώ που είμαι δεν εχω και πολλούς  φίλους.

εμενα μου άρεσαν λίγο παραπάνω τα malawi Λόγο χρωμάτων αλλά όπως είπα το αφεντικό θα αποφασίσει στο τέλος.

παντως έχουμε καιρό μέχρι να τελειώσει το ενυδρείο, και εννοείται θα δω από κοντά όπως είπα ,τα ψάρια και από τις δυο λίμνες και θα αποφασίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους .

Παίρνω αφορμή απο το προφίλ του Tropheus Duboisi (Marlier 1959) και την παρακάτω παράγραφο 

Κοινωνική συμπεριφορά: Το Tropheus duboisi θεωρείται το λιγότερο επιθετικό είδος σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδα των tropheus. Μεγάλη σημασία έχει να φιλοξενηθεί σε μεγάλη ομάδα άνω των 12 ατόμων για να μετριαστεί αυτή η επιθετικότητα και τα ψάρια να μπουν στο ενυδρείο κατά προτίμηση όλα μαζί. Τα ισχυρότερα αρσενικά θα κυριαρχήσουν και θα οδηγήσουν τα πιο αδύναμα στον θάνατο εάν δεν παρέμβουμε απομακρύνοντας τα. H προσθήκη ενός νέου ατόμου, αφού έχει σχηματιστεί η ομάδα, είναι άκρως επισφαλής για τη σωματική ακεραιότητα του νέου ατόμου. Υπάρχουν αναφορές ότι η πιθανότητα επιβίωσης ενός νέου ατόμου αυξάνεται εφόσον γίνει πλήρης ανακατανομή του διακόσμου, κάτι που προκαλεί τριγμούς στην υπάρχουσα ιεραρχία. Παρ' όλα αυτά, καλό είναι να αποφεύγεται μιας και ούτε η παραπάνω προσέγγιση διασφαλίζει την επιβίωση του νέου ατόμου.

 

Προτείνουμε λοιπόν σε έναν αρχάριο χομπίστα με την Αφρική ένα επιθετικό ψάρι ; 

Έχετε διαβάσει την αντίδραση τους όταν ανέβηκε το CO2 στο ενυδρείο ;

Φαντάζομαι πως όχι γι΄αυτό και προτείνετε τα ψάρια αυτά.

 

Βαγγέλη τα Tropheus είναι πανέμορφα ψάρια που όταν καταφέρω να βρω χώρο για να βάλω μεγαλύτερο ενυδρείο θα πάρω και εγώ .

Πίστεψε με όμως από όλη μας την επικοινωνία μας και από τα ΠΜ δεν είσαι ακόμα έτοιμος (το αφεντικό ακόμα περισσότερο καθαρά ψυχολογικά) για επιθετικά ψάρια 

Ο συνδυασμός που σου πρότεινα έκτος από τα χρώματα έχει πολύ περισσότερο να κάνει με το αβασάνιστα που σου τόνισα . 

Αν τώρα νιώθετε «έτοιμοι» μπορείτε άνετα να τα βάλετε στο ενυδρείο σας και εγγυούμαι ότι θα έχεις τον καλύτερο δάσκαλο @adlib .

 


 

Εγώ όπως είπα στην αρχή θελω να εχω εύκολα ψάρια με τα λιγότερα προβλήματα επιδη είμαι αρχάριος.το έγραψα στην αρχή του ποστ.

ολες οι ιδέες είναι καλοδεχούμενες εννοείτε για ψαροσυνθεση.

οσο για τα ψάρια ,έχουμε καιρό να το κουβεντιάσουμε όλοι μαζί για το τι ψάρια θα μπουνε ,μιας και θα είναι το τελευταίο βήμα.?

μεχρι τότε ίσως εχω πάρει κάποιες γνώσεις παραπάνω και ίσως να είμαι έτοιμος και για πιο δύσκολα ψάρια.

θα δούμε μέχρι να ολοκληρωθεί το ενυδρειο:)

παντως η αλήθεια είναι ότι εγώ θα ένιωθα πιο άνετα με ψάρια όσο πιο δυνατών πιο εύκολα ,αρκεί να αρέσουν και στο αφεντικό.

μεχρι στιγμής της άρεσαν τα dolphin και  λίγο περισσότερο τα red Rainbow λόγο ότι έχουν πολλά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα malawi είναι γεμάτο χρώματα με περισσότερες επιλογές σε είδη και συνθέσεις. 

Τα tropheus πιστεύω είναι η εξέλιξη του Αφρικανού χομπίστα , που ψάχνει το κάτι παραπάνω,  συμπεριφορές, ιεραρχία κτλ.

Όντως τα malawi είναι πιο εύκολα από τα tropheus για έναν αρχάριο κι έχεις πολλές επιλογές ενώ τα tropheus δε συγχωρούν εύκολα τα λάθη. 

Τέλος τα malawi είναι σαν τους σύντομους νεανικούς έρωτες που κάποια στιγμή χάνεται ο ενθουσιασμός ενώ αν μπλέξεις με tropheus Τέλος τα ερωτεύεσαι και τα παντρεύεσαι.

Όλα αυτά είναι προσωπική άποψη αφού πέρασα και από τα δύο στάδια.

Καλή επιτυχία σε όποια σύνθεση καταλήξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού είναι έτσι τα πράγματα λογικά πάω στα ψάρια που μου είπε ο Μαρίνος,που είναι και πιο κοντά σε αυτό που ψαχνω( εύκολα ψάρια για αρχάριο)

To πιστευω ότι θα καταλήξω αργοτερα  σε tropheus,αλλά μεχρι τότε θα εχω και την κατάλληλη εμπειρία :)

 

παμε στον εξοπλισμό ξανά μιας και αυτό πρέπει να αγοράσω πρώτα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη στον εξοπλισμό ισχύει ότι σου έχουμε πει ως τώρα . Κάνε με το καλό την αγορά του ενυδρείου και θα πάμε βήμα βήμα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξοπλισμό εννοώ το μοντέλο του Wave Maker ,πέτρες (παίζει πολυ μεγάλο ρόλο να βρω πέτρες που να έχουν κοντινό σχήμα και χρωμα με το φυσικό τους περιβάλλον,και μόλις βρω πέτρες τότε  παραγγέλνω και το background στα ίδια χρώματα με τις πέτρες για να φαίνονται ίδια όλα.

τελος θα χρειαστώ βοήθεια για ψύξη διότι το καλοκαίρι θα έρθει σε σύντομο χρονικό διάστημα από την στιγμή που θα τελειώσει το ενυδρείο και μπουνε ψάρια μέσα.

θελω να τα εχω όλα έτοιμα ότι χρειάζομαι πριν μπουνε ψάρια μέσα,για να μην εχω άγχος μετά.?

Και από στιγμή που βάλω ψάρια να μην χρειαστεί να πειράζω πολυ το ενυδρείο και τα στρεσάρω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βάλω ψεύτικες πέτρες υπάρχει πρόβλημα?
το θα κάνει δουλειά η άμμος η χρειάζομαι οπωσδήποτε ασβεστολιθικέ πέτρες?
 

θελω να είναι εμφανισιακά σαν αυτό περίπου 

CAA94868-10B6-4ABF-9E2B-A4093F6253C5.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι αυτό το background είναι πολυ κοντά στο φυσικό περιβάλλον 

99B9A834-F87D-4A84-A667-2A4DC5172C40.png

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες πρέπει να βρεις κάποιο κατάστημα εκεί . Άλλα αφού θα βάλεις background πρώτα θα βρεις ποιο, τότε θα αγοράσεις και τις πέτρες που να ταιριάζουν με αυτό . Μίλα μα @mpouf που το ψάχνει τώρα . Θύμισε μου τι PH έχει το νερό της βρύσης ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να μετρήσω τωρα για σιγουριά και ανεβάζω φωτο:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...