Jump to content

Εξοπλισμός για ενυδρείο περιπου 200χ60χ60 για κιχλιδες


Mr.fox

Recommended Posts

Το χρωμα στην φωτο δεν φαίνεται καλα,

κανονικα είναι πιο ανοιχτό 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως δείχνει κοντά στο 7,6

να κάνω και το high range?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πάνω απο 7,6 είμαστε καλά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Αν είναι πάνω απο 7,6 είμαστε καλά 

Να κάνω και το high range pH?

Link to comment
Share on other sites

Κάντο και δες πόσο είναι . Με 7,6 και πάνω μπορείς να βάλεις όποια πέτρα θέλεις , Θα παίξεις με την άμμο και λίγο αραγωνίτη για το PH.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το εκανα

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα είσαι στο 7,6 όποτε είσαι καλά . Πέτρα πάρε όποια θέλεις (όχι κόκκινες γιατί έχουν σίδηρο). Το Ph ρυθμίζεται άνετα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους .

Παίρνω αφορμή απο το προφίλ του Tropheus Duboisi (Marlier 1959) και την παρακάτω παράγραφο 

Κοινωνική συμπεριφορά: Το Tropheus duboisi θεωρείται το λιγότερο επιθετικό είδος σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδα των tropheus. Μεγάλη σημασία έχει να φιλοξενηθεί σε μεγάλη ομάδα άνω των 12 ατόμων για να μετριαστεί αυτή η επιθετικότητα και τα ψάρια να μπουν στο ενυδρείο κατά προτίμηση όλα μαζί. Τα ισχυρότερα αρσενικά θα κυριαρχήσουν και θα οδηγήσουν τα πιο αδύναμα στον θάνατο εάν δεν παρέμβουμε απομακρύνοντας τα. H προσθήκη ενός νέου ατόμου, αφού έχει σχηματιστεί η ομάδα, είναι άκρως επισφαλής για τη σωματική ακεραιότητα του νέου ατόμου. Υπάρχουν αναφορές ότι η πιθανότητα επιβίωσης ενός νέου ατόμου αυξάνεται εφόσον γίνει πλήρης ανακατανομή του διακόσμου, κάτι που προκαλεί τριγμούς στην υπάρχουσα ιεραρχία. Παρ' όλα αυτά, καλό είναι να αποφεύγεται μιας και ούτε η παραπάνω προσέγγιση διασφαλίζει την επιβίωση του νέου ατόμου.

 

Προτείνουμε λοιπόν σε έναν αρχάριο χομπίστα με την Αφρική ένα επιθετικό ψάρι ; 

Έχετε διαβάσει την αντίδραση τους όταν ανέβηκε το CO2 στο ενυδρείο ;

Φαντάζομαι πως όχι γι΄αυτό και προτείνετε τα ψάρια αυτά.

 

Βαγγέλη τα Tropheus είναι πανέμορφα ψάρια που όταν καταφέρω να βρω χώρο για να βάλω μεγαλύτερο ενυδρείο θα πάρω και εγώ .

Πίστεψε με όμως από όλη μας την επικοινωνία μας και από τα ΠΜ δεν είσαι ακόμα έτοιμος (το αφεντικό ακόμα περισσότερο καθαρά ψυχολογικά) για επιθετικά ψάρια 

Ο συνδυασμός που σου πρότεινα έκτος από τα χρώματα έχει πολύ περισσότερο να κάνει με το αβασάνιστα που σου τόνισα . 

Αν τώρα νιώθετε «έτοιμοι» μπορείτε άνετα να τα βάλετε στο ενυδρείο σας και εγγυούμαι ότι θα έχεις τον καλύτερο δάσκαλο @adlib .

 


 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εγώ όπως είπα στην αρχή θελω να εχω εύκολα ψάρια με τα λιγότερα προβλήματα επιδη είμαι αρχάριος.το έγραψα στην αρχή του ποστ.

ολες οι ιδέες είναι καλοδεχούμενες εννοείτε για ψαροσυνθεση.

οσο για τα ψάρια ,έχουμε καιρό να το κουβεντιάσουμε όλοι μαζί για το τι ψάρια θα μπουνε ,μιας και θα είναι το τελευταίο βήμα.?

μεχρι τότε ίσως εχω πάρει κάποιες γνώσεις παραπάνω και ίσως να είμαι έτοιμος και για πιο δύσκολα ψάρια.

θα δούμε μέχρι να ολοκληρωθεί το ενυδρειο:)

παντως η αλήθεια είναι ότι εγώ θα ένιωθα πιο άνετα με ψάρια όσο πιο δυνατών πιο εύκολα ,αρκεί να αρέσουν και στο αφεντικό.

μεχρι στιγμής της άρεσαν τα dolphin και  λίγο περισσότερο τα red Rainbow λόγο ότι έχουν πολλά χρώματα.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Λοιπόν αφού είναι έτσι τα πράγματα λογικά πάω στα ψάρια που μου είπε ο Μαρίνος,που είναι και πιο κοντά σε αυτό που ψαχνω( εύκολα ψάρια για αρχάριο)

To πιστευω ότι θα καταλήξω αργοτερα  σε tropheus,αλλά μεχρι τότε θα εχω και την κατάλληλη εμπειρία :)

 

παμε στον εξοπλισμό ξανά μιας και αυτό πρέπει να αγοράσω πρώτα.

 

 

 

 

Όπως πολύ σωστά είπε ο Μαρίνος τα τροφεους έχουν λίγο μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας αλλά φυσικά εάν ακολουθήσεις κάποιους κανόνες τότε γίνονται πολύ εύκολα. Φυσικά αυτό ισχύει και για όλα τα ψάρια. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να τηρούνται, είτε αυτά είναι από την Tanganyika είτε από Malawi.

Ότι και να διαλέξεις εμείς θα το γουστάρουμε γιατί αρχίζεις σωστά, με τις σωστές βάσεις και θα φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο.

Λοιπόν wave maker όπως σου είπα 10000-15000λ/ω και είσαι κομπλέ.

Ψύξη ενυδρείου: Όπως σου προτεινα παραπάνω, θέλεις έναν ελεγκτή θερμοκρασίας για να μπουν πάνω οι θερμοστάτες. Οι περισσότεροι ελεγκτές έχουν υποδοχές για θέρμανση και ψύξη. Όπως αυτός για παράδειγμα

Screenshot_20210130-180704.thumb.jpg.97525014c54113bf2353b2de8f3ff86a.jpg

Οπότε από την μια οι θερμοστάτες και από την άλλη ανεμηστηρακια. Μπορείς να φτιάξεις πανευκολα μόνος σου σύστημα για ψύξη, αλλά για καλύτερο/ομορφότερο αποτέλεσμα θα πρότεινα κάτι τέτοιο.

Screenshot_20210130-180146.thumb.jpg.aedd0c23a1a2e0ea9a9b606e367ad3aa.jpg

Όσο αφορά το στήσιμο, έχει να κάνει και με τα ψάρια που θα καταλήξεις. Πάρε μια φορά το ενυδρείο και τον εξοπλισμό, κατέληξε σε τι ψάρια θελεις και έχεις χρόνο για τις πέτρες. Οι μετρήσεις είσαι μια χαρά. επίσης αν δεν πας για άγρια ψάρια δεν χρειάζεται να ανησυχείς σχεδόν καθόλου αφού τα ψάρια σου θα έχουν γεννηθεί σε νέο βρύσης. 

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα το Oase το 300αρι 1200φραγκα γύρω στα 1100€ δηλαδη.

την άλλη βδομάδα θα έρθει να το πάρει.

 

Μου έκατσε λουκουμακι ?

εαν καταφέρω και πουλήσω και τα υπόλοιπα άχρηστα πράγματα που εχω τότε θα εχω πολυ γρήγορα όλα τα χρήματα για να το φτιάξουμε όμορφο.

Μακάρι να φύγουν και τα υπόλοιπα πράγματα μπάσκετ και καταφέρω να το τελειώσω πιο γρήγορα.

τωρα πριν παραγγείλω το ενυδρείο μια τελευταία ερώτηση για διαστάσεις.

200χ50χ50 ?
200χ60χ60?

180χ70χ60?

η κάποιο άλλο?
 

για να ρωτήσω για τα μεταφορικά και να υπολογίσω και ποσό τελώνιο θα πληρώσω,διότι δυστυχώς τελικά δεν μπορώ να πάω να το παρω ο ίδιος από Γερμανία.

πρεπει να μου το στείλει με μεταφορική.

εγω αναρωτιέμαι πως θα το κουβαλήσω πάνω στον πρώτο,θα βάλω αγγελία για βοηθούς ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

 

 

Όπως πολύ σωστά είπε ο Μαρίνος τα τροφεους έχουν λίγο μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας αλλά φυσικά εάν ακολουθήσεις κάποιους κανόνες τότε γίνονται πολύ εύκολα. Φυσικά αυτό ισχύει και για όλα τα ψάρια. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να τηρούνται, είτε αυτά είναι από την Tanganyika είτε από Malawi.

Ότι και να διαλέξεις εμείς θα το γουστάρουμε γιατί αρχίζεις σωστά, με τις σωστές βάσεις και θα φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο.

Λοιπόν wave maker όπως σου είπα 10000-15000λ/ω και είσαι κομπλέ.

Ψύξη ενυδρείου: Όπως σου προτεινα παραπάνω, θέλεις έναν ελεγκτή θερμοκρασίας για να μπουν πάνω οι θερμοστάτες. Οι περισσότεροι ελεγκτές έχουν υποδοχές για θέρμανση και ψύξη. Όπως αυτός για παράδειγμα

Screenshot_20210130-180704.thumb.jpg.97525014c54113bf2353b2de8f3ff86a.jpg

Οπότε από την μια οι θερμοστάτες και από την άλλη ανεμηστηρακια. Μπορείς να φτιάξεις πανευκολα μόνος σου σύστημα για ψύξη, αλλά για καλύτερο/ομορφότερο αποτέλεσμα θα πρότεινα κάτι τέτοιο.

Screenshot_20210130-180146.thumb.jpg.aedd0c23a1a2e0ea9a9b606e367ad3aa.jpg

Όσο αφορά το στήσιμο, έχει να κάνει και με τα ψάρια που θα καταλήξεις. Πάρε μια φορά το ενυδρείο και τον εξοπλισμό, κατέληξε σε τι ψάρια θελεις και έχεις χρόνο για τις πέτρες. Οι μετρήσεις είσαι μια χαρά. επίσης αν δεν πας για άγρια ψάρια δεν χρειάζεται να ανησυχείς σχεδόν καθόλου αφού τα ψάρια σου θα έχουν γεννηθεί σε νέο βρύσης. 

Εχω ένα καινουριο κινεζικό cool and Heat μάρκας anycontrol tc-320

κάνει ? Η να παρω κάποιο καλύτερο?

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θελω εύκολα ψάρια γιατί είμαι αρχάριος,

εννοείτε όχι άγρια ακόμα.

οταν αργοτερα εχω περισσότερες γνώσεις και εμπειρία ίσως πάω σε tropheus γιατί και εμένα μου κίνησαν την περιέργεια να πω την αλήθεια γιατί βλέπω ότι έχουν παρά πόλους φαν? και είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για απίστευτα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε κάτι από αυτά εδώ ?

εχω και αλλά όπλα που μαλον δεν χρειάζομαι 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω και αλλά πολλά που δεν χρειάζομαι όπως φίλτρο Oase Biomasse thermo 600 

2χ Juwel Bioflow L

1x bioflow xl

και αλλά διαφορά άχρηστα 

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βάλω το βράδυ αγγελία σε ένα σάιτ που έχουμε εδώ Ελβετία ότι δεν χρειαζόμαστε για τα ενυδρεία μου

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο ελεγκτής. 

Από διαστασεις εσύ ξέρεις τι σε παίρνει φίλε. Εγώ θα πήγαινα για ένα από τα 2 τελευταία αν δεν είχα περιορισμό στον χώρο.

Δωστα όλα για πούλημα!! Χαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά με πέρνει και για ενυδρείο 3 μέτρα,

το μόναδικο πρόβλημα πραγματικά είναι η μεταφορά...δεν εχω κανένα να με βοηθήσει ?

θα βάλω καμία αγγελία από τωρα για 4 δυνατά άτομα να το ανεβάσουν στον πρώτο.

σιγουρα από 100€ ο καθένας θα ζητήσουν και λίγα λέω.

αν ήταν ανοιχτά τα σύνορα έβρισκα από Γαλλία 4 άτομα από ένα 50€ ο καθένας και τελείωνε το θέμα.τωρα θα πάει σίγουρα 400€ η ταρίφα.

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2021 at 2:43 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Με 400 ευρώ ερχόμαστε κ από Ελλάδα. 

 

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά είμαι πολυ τυχερος?εβαλα αγγελία χθεσινά άτομα να το κουβαλιόσουν και σήμερα που γύρισα από την δουλειά είχα 4 email.

η τιμή ήταν 90€ για δυο δυνατά άτομα από Πολωνία για ενυδρείο 200χ50χ50

 και μου είπαν για μεγαλύτερο ενυδρείο θα χρειαστούν 4 άτομα δλδ 180€

σε όλα τα email είχα σχεδόν τις ίδιες τιμές,απο30 έως 50 € το άτομο.

 

τωρα πάμε στα υπόλοιπα  νέα που είναι και καλα και άσχημα..

Τα καλα νέα είναι ότι μου κάνανε μια προσφορά στο νοσοκομείο που δουλεύω και εχω καινουριο σύμβολαιο και θα περνώ περισσότερα χρήματα (άρα θα  μπορώ  να κάνω λίγο πιο πολλά για τα ψάρια.

 

τα άσχημα νέα είναι ότι θα δουλεύω από Δευτέρα μεχρι Παρασκευή οποτε θα εχω λιγότερο χρόνο, ....οποτε πρέπει να βρούμε τον ευκολότερο τρόπο για αλλαγές νερού σε όλα τα ενυδρεία μου 

@marinos και Όλα τα υπόλοιπα παιδιά σας ευχαριστω πολυ για την πολύτιμη βοήθεια σας που μου έχετε δώσει μεχρι στιγμης?

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη καλησπέρα .

Για ακόμα μια φορά θα σου πω ότι τα ενυδρεία τα έχουμε για να χαλαρώνουμε και όχι για να μας αγχώνουν .

Οι δυο μέρες που έχεις στην διάθεση σου είναι υπέρ αρκετές για να φροντίζεις τα ενυδρεία σου .  Η υπερβολή  είναι αχρείαστη, και μόνο το γεγονός οτι έχεις μεγάλα ενυδρεία με πάρα πολύ καλά φίλτρα  κάνει το έργο σου ακόμα ποιο εύκολο. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, Το 2χ60χ60 σκέψου αν θα σε βολέψει στο χέρι γιατι θα είναι μεγαλό. Αν είσαι οπκ πάρτο. Επίσης ανάλογια πως θα βαλεις την συνδεσμολογία από φιλτρανση και κυκλοφορητή δες μήπως χρειαστείς κανα μικρό σε κανα σημείο (πράγμα απίθανο αλλά ποτε δεν ξερεις). Δες και αυτά τα ψαράκια, Ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω αλλα τσίμπαγαν στην τιμή τότε για ττα οικονομικά μου και δεν τα πήρα. Λέγονται Placidochromis Electra. Προφίλ ας σου πεί ο @marinos μην κάθεται και δεν έχει τι να κάνει βραδιάτικα χαχα.

 

Δες εδώ τότε την παραγγελία

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post 203...αλλά δες γενικότερα μπορεί να δεις και άλλες κιχλίδες που σου αρέσουν..δεν θυμάμαι τι πήρε ο καθένας..κάπου στα 25 ευρώ το ψάρι έβγαινε.

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπέρα και απο μένα, Το 2χ60χ60 σκέψου αν θα σε βολέψει στο χέρι γιατι θα είναι μεγαλό. Αν είσαι οπκ πάρτο. Επίσης ανάλογια πως θα βαλεις την συνδεσμολογία από φιλτρανση και κυκλοφορητή δες μήπως χρειαστείς κανα μικρό σε κανα σημείο (πράγμα απίθανο αλλά ποτε δεν ξερεις). Δες και αυτά τα ψαράκια, Ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω αλλα τσίμπαγαν στην τιμή τότε για ττα οικονομικά μου και δεν τα πήρα. Λέγονται Placidochromis Electra. Προφίλ ας σου πεί ο @marinos μην κάθεται και δεν έχει τι να κάνει βραδιάτικα χαχα.

 

Δες εδώ τότε την παραγγελία

 

 

Αυτό ε;iναι. Ένα ήρεμο  Haps  που φτάνει στους 20 πόντους και μοιάζει πολύ σε χαρακτήρα και χρώματα με το δελφινάκι .

Της λίμνη; Malawi βεβαίως βεβαίως ,

 

Αποτέλεσμα εικόνας για Placidochromis Electra

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομουν γιατι στο ιντερνετ το εγραφαν σαν ηρεμος γιγαντας. @marinos ισχυει λες? Και εχει παρει το ονομα του γιατι ζει στα μεγαλα βαθη

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Το σκεφτομουν γιατι στο ιντερνετ το εγραφαν σαν ηρεμος γιγαντας. @marinos ισχυει λες? Και εχει παρει το ονομα του γιατι ζει στα μεγαλα βαθη

Έτσι είναι, Να σκεφτείς ότι και κατά την περίοδο ζευγαρώματος κάνει μια τρύπα στην άμμο και αυτήν μόνο υπερασπίζεται . Για αυτό και προτείνεται ελάχιστο μήκος ενυδρείου μόλις 120 εκατοστών για ένα ψάρι που το τελικό του μέγεθος φτάνει το 20+ μέγεθος .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Έτσι είναι, Να σκεφτείς ότι και κατά την περίοδο ζευγαρώματος κάνει μια τρύπα στην άμμο και αυτήν μόνο υπερασπίζεται . Για αυτό και προτείνεται ελάχιστο μήκος ενυδρείου μόλις 120 εκατοστών για ένα ψάρι που το τελικό του μέγεθος φτάνει το 20+ μέγεθος .

Αυτα μου κανεις και θα με κανεις να ξαναψηθω. Ωραιος παντως για την πληροφορια. Απλα επειδη μεγαλωνει πολυ θα θελει λογικα πλατος και υψος ε?απο 40 εκατ και πανω ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...