Jump to content

Άλγη;; Ποια είναι;; Τι κάνω;;


batman_gardiki

Recommended Posts

Από χθές παρατήρησα αυτά στο τζάμι μου και σήμερα τα καθάρισα με σφουγγάρι.

Να ανησυχώ;;;

 

 

Το ενυδρείο έχει 140λιτρα νερό, τρέχει από 14 Νοεμβρίου του 2020, στρώθηκε έως 22 Δεκέμβρη με αμμωνία, 11 Δεκέμβρη έβαλα φυτά και 23 Δεκεμβρίου 3 platy. Φίλτρο έχω εσωτερικό της juwel με αντλία 600lt/h. Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα, θερμοκρασία 24°C, φως 7ωρες με 2 led 6200k

IMG_20210130_213142_1.jpg

IMG_20210130_213210.jpg

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν φαίνεται καλά . Είναι καφέ ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς  δεν είναι κάτι τρομερό μπορείς να βάλεις μέσα ψάρια βεντούζες [ankistrus] ή σαλιγκάρια και είσαι κύριος. Μπορεί να είμαι αρχάριος αλλά εγώ έχω και από τα 2 και δεν έχω κάπιο πρόβλημα [ακόμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεί αυτό που θα σου πω να είναι λάθος οπότε ας με διορθωσουνε οι πιο έμπειροι θα σου πω από την λίγη εμπειρία που έχω καθώς και εγώ είμαι αρχάριος είχε εμφανιστεί και σε εμένα αυτή η άλγη στην αρχή σχεδόν που ξεκίνησα το μόνο που έκανα ήταν να την καθαρίζω με σφουγγάρι για να φύγει από το τζάμι και σιγά σιγά όσο περνούσε ο καιρός και το ενυδρείο μου δυνάμωνε από θέμα βιολογίας μιονοτανε και τώρα δεν υπάρχει καν οπότε χέρι και καθαρίζουμε γτ νομίζω πως σε νέα ενυδρεία είναι πιθανό να εμφανιστεί άλγη...αν κάνω λάθος ας με διορθωσουνε η πιο έμπειροι..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, marinos said:

Δεν φαίνεται καλά . Είναι καφέ ;

Καφε και μπεζ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα . Σκούπιζε την και θα φεύγει . Διάβασε το παρακάτω 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?tab=comments#comment-733496

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κατάσταση δυσκολεύει νομίζω.

Εκτός από τα τζάμια, κατω στην άμμο έχουν δημιουργηθεί πράσινες κηλίδες .

τι πράγμα είναι αυτό;;

BBD2F34F-D322-4D54-B54F-AF1D8DC37980.jpeg

5A1C73FA-B03A-4AA2-891D-8830CEE3F51D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται και παραπάνω έχει αλλάξει χρωμα και έχει πρασινίσει .....

 

11E756F1-2FE6-443E-9CE2-EBAE4DB82FAC.jpeg

A8374605-8D15-4211-9190-042AF1FBB2D8.jpeg

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ειναι green dust, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.....δες και το παρακατω αρθρο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα τζάμια είναι GDA (Green Dust Algae) όπως είπε και ο Άρης, αλλά στην άμμο που είναι πιο σκούρο και "συμπαγές" πράσινο φαίνεται για κυανοβακτήριο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα απο τα προηγουμενα ποστ το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες και εκτος της καφε αλγης στην αρχη που ειναι λογικο για ''νεο'' ενυδρειο ηδη εμφανιστηκαν gda & κυανο...αρα υπαρχει καποια ανισσοροπια. και πρεπει να βρεις τα αιτια αυτης και να τα διορθωσεις.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 22/3/2021 at 1:04 ΜΜ, Insomniac said:

Στα τζάμια είναι GDA (Green Dust Algae) όπως είπε και ο Άρης, αλλά στην άμμο που είναι πιο σκούρο και "συμπαγές" πράσινο φαίνεται για κυανοβακτήριο.

Το κυανοβακτήριο το ρούφηξα πριν 2 εβδομάδες με την σκούπα και ξαναβγήκε.

στα τζάμια την GDA την διώχνω με κάρτα και σφουγγάρι και την ξαναπιάνουν σύντομα.

 

να βάλω φυτά επιφάνειας σκέφτομαι και γαρίδες (σαλιγκάρια εχω) όπως και να χαμηλωσω την φωτοπεριοδο.

τι λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

γενικα τα φυτα σου πως πανε? καποια που νομιζω ειναι γρηγορης αναπτυξης δε φαινονται να τα πηγαινουν κ πολυ καλα...

 

Η GDA στο τζαμι μπορει να ειναι επειδη το χτυπαει πολυ το φως εκει αλλα οπως και να χει αν τα φυτα στο ενυδρειο εχουν σωστη αναπτυξη θα την καταπολεμησουν.

 

Οσο για το κυανοβακτηριο θελει τακτικα σκουπα βυθου και αλλαγες νερου εφοσον τα εχεις καθαρισει μεσα στο ενυδρειο οσο γινεται (παντα με κλειστο φιλτρο στην συντηρηση) 

 

Απο λιπανση τι κανεις? Οπως ανεφερε ο μαλτεζος δειχνει να υπαρχει ανισσοροποια!

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 6:30 ΜΜ, Eos said:

γενικα τα φυτα σου πως πανε? καποια που νομιζω ειναι γρηγορης αναπτυξης δε φαινονται να τα πηγαινουν κ πολυ καλα...

 

marsilea hirsuta (φυτεύτηκε 11/12/2020)... αναπτήσετε αργά αλλά σταθερά
java ferm (δέθηκε σε πέτρα 11/12/2020)... αναπτήσετε πολύ καλά
cryptocoryne beckettii (φυτεύτηκε 11/12/2020)... αναπτήσετε πολύ καλά
ludwigia palustris (φυτεύτηκε 11/12/2020)... έπαθε μεγάλη ζημιά απο θεραπεία με αλάτι αρχες Ιανουαρίου, προσπαθεί να αναπτηχθεί ξανά (έχει μεινει ένα ''κλαδί'')
Ceratopteris thalictroides (φυτεύτηκε 18/2/2020)... δεν έχει πιάσει ακόμα καλά και ισως σαπίζει το φυτεμενο μέρος
rotala mix (φυτεύτηκε 11/12/2020)... είναι στάσιμη, αναπτήσετε αργά με μερικά ξεπετάγματα σε κάποιες ρίζες
lindernia rotundifolia (φυτεύτηκε 11/12/2020)... αναπτήσετε αργά, είχε πρόβλημα απο την αρχή

 

είχα βάλει και vallisneria asiatica αλλά δεν αντεξε την θεραπεία και την αντικατέστησα με την Ceratopteris thalictroides

θυμίζω οτι η θεραπεία με αλάτι ήταν 3-19/1/2021 και το PH μου ειναι υψηλό 8,2 !!

 

 

Quote

 

Η GDA στο τζαμι μπορει να ειναι επειδη το χτυπαει πολυ το φως εκει αλλα οπως και να χει αν τα φυτα στο ενυδρειο εχουν σωστη αναπτυξη θα την καταπολεμησουν.

 

Οσο για το κυανοβακτηριο θελει τακτικα σκουπα βυθου και αλλαγες νερου εφοσον τα εχεις καθαρισει μεσα στο ενυδρειο οσο γινεται (παντα με κλειστο φιλτρο στην συντηρηση) 

 

καθε κυριακή κανω αλλαγή νερού 50-55%, δεν επαρκεί;;

 

Quote

 

Απο λιπανση τι κανεις? Οπως ανεφερε ο μαλτεζος δειχνει να υπαρχει ανισσοροποια!

 

 

τιποτα δεν κανω. ακομα βασίζομαι στο φυτοχωμα ανθοκομείου που εχω ως υποστρωμα.

 

 

IMG_20201226_191129_1a.jpg

IMG_20210416_231959_1a.jpg

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

50% αλλαγη εβδομαδιαια ειναι υπεραρκετο εφοσον δεν ταιζεις τα ψαρια βαρυα.

 

Για τα φυτα σου καλο θα ηταν να παρεις μετρησεις να δεις που βρισκονται το φωσφορο και σιδηρο. 

 

Μιας και το ενυδρειο ειναι low-tech ειναι λογικο να εχουν πιο αργη αναπτυξη αλλα αμα λες οτι σαπιζουν σημαινει οτι κατι τους λειπει. 

 

Για να καταπολεμησεις την GDA μπορεις να δοκιμασεις 2 πραγματα. Εφοσον κανεις τις μετρησεις που χρειαζονται και δεις οτι ειναι ολα οκ -  1) να χαμηλωσεις την ενταση απο το φως ή τις ωρες διαρκειας.  2) να να βαζεις Excel της Seachem. 

 

Σε καθε περιπτωση στην αλλαγη νερου κλεινεις το φιλτρο, καθαριζεις οσο μπορεις την GDA και μετα κανεις την αλλαγη. Σιγα σιγα να φευγει :P

 

Οτι και να δοκιμασεις θα χρειαστει χρονο προσαρμογης καποιες εβδομαδες πριν δεις καποια διαφορα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

γαριδουλες μπορω να βαλω;;;

δεν απανταει κανενας!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ΡΗ σου ειναι στο 8,2, καλυτερα μην βαζεις. Κιχλιδες Αφρικης ειναι μονοδρομος τοτε.....

ή παρε φιλτρο Α/Ο και βαλε μετα οτι θελεις ....., αρκει να εχεις καταλληλες συνθηκες για τα ζωντανα, που θα κρατησεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλαγές νερού κάνω 55-60 ΛΊΤΡΑ, όχι της εκατό!! Λάθος το έγραψα παραπάνω. Σε ποσοστό είναι 40-43%.

 

Όσο αφορά τις γαρίδες, οι Rainbow Malayan shrimp νομίζω δεν θα έχουν πρόβλημα από όσα έχω διαβάσει. Έχουν μεγάλο εύρος μεταβλητών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το excel της seachem σε τι δόση πρέπει να το ρίχνω και ανα πόσες μέρες;;;

να αγοράσω μεγάλη συσκευασία των 500ml ή των 250;;;

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

το excel της seachem σε τι δόση πρέπει να το ρίχνω και ανα πόσες μέρες;;;

να αγοράσω μεγάλη συσκευασία των 500ml ή των 250;;;

Δοσολογία: Μετά από μια αλλαγή νερού ρίξτε 10 ml ανά 80 λίτρα νερού. Συνίσταται να ρίχνετε 1 ml ανά 40 λίτρα νερό καθημερινά ή μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Σπύρος Χαλκιδική said:

Δοσολογία: Μετά από μια αλλαγή νερού ρίξτε 10 ml ανά 80 λίτρα νερού. Συνίσταται να ρίχνετε 1 ml ανά 40 λίτρα νερό καθημερινά ή μέρα παρά μέρα.

 

δηλαδή εγω για τα 140 λιτρα που αλλαζω περίπου 60 λίτρα σε καθε αλλαγη θέλω 18ml στην αλλαγή και 4ml καθε δυο μερες;;;

132ml τον μήνα ;;;

αν τα λεω σωστα χρειάζομαι την συσκευασια των 500ml ανα 3,5 με 4 μήνες.

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

δηλαδή εγω για τα 140 λιτρα που αλλαζω περίπου 60 λίτρα σε καθε αλλαγη θέλω 18ml στην αλλαγή και 4ml καθε δυο μερες;;;

132ml τον μήνα ;;;

αν τα λεω σωστα χρειάζομαι την συσκευασια των 500ml ανα 3,5 με 4 μήνες.

140 καθαρά είναι?

Εγώ στα 110 περίπου καθαρά βάζω 3ml την μέρα και όταν κάνω αλλαγή βάζω 6 ml

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Σπύρος Χαλκιδική said:

140 καθαρά είναι?

Εγώ στα 110 περίπου καθαρά βάζω 3ml την μέρα και όταν κάνω αλλαγή βάζω 6 ml

Α!! στην αλλαγη θελει τα ml των λίτρων της αλλαγης να υπολογίσεις και οχι τα καθαρά λίτρα του ενυδρειου.

οκ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

Α!! στην αλλαγη θελει τα ml των λίτρων της αλλαγης να υπολογίσεις και οχι τα καθαρά λίτρα του ενυδρειου.

οκ ευχαριστω

Θα βάζεις 3 ml κάθε μέρα η μέρα παρά μέρα και στην αλλαγή νερού 6-7 ml 

Εγώ βάζω 3 ml κάθε μέρα γιατί έχω άλγη και θέλω να την κάψει

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάζεις το φίλτρο από την πρίζα και θα ψεκάζεις πάνω στην άλγη δες ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...