Jump to content

Άλγη;; Ποια είναι;; Τι κάνω;;


batman_gardiki

Recommended Posts

Εγώ ψέκασα και στο κυανοβακτήριο που είχα σε ένα σημείο και εξαφανίστηκε σε 2-3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τωρα που ειδα το βιντεο καταλαβα οτι εχω και απο αυτη τν αλγη πανω στην java.

 

ελπίζω μεσα στην Μεγαλη Εβδομαδα να εχω το excel και να ξεκινησω το ψέκασμα.

θα παρω και αρκετα επιφανειας οπως και καμια 20ρια γαριδες και ελπίζω να στρώσει.

 

ευχαριστω πολυ.

 

 

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 22/4/2021 at 1:18 ΜΜ, batman_gardiki said:

τωρα που ειδα το βιντεο καταλαβα οτι εχω και απο αυτη τν αλγη πανω στην java.

 

ελπίζω μεσα στην Μεγαλη Εβδομαδα να εχω το excel και να ξεκινησω το ψέκασμα.

θα παρω και αρκετα επιφανειας οπως και καμια 20ρια γαριδες και ελπίζω να στρώσει.

 

ευχαριστω πολυ.

 

 

έκανα τα παραπανω (εκτος απο τις γαρίδες) και ψέκαζα σχεδόν για δυο βδομάδες.

οι αλγες υποχώρισαν και σταματησα το excel.

καλα έκανα ή πρέπει να συνεχίσω να ρίχνω;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

νομιζω τα πραγματα χειροτερευουν ...

 

τι ειναι ολα αυτα;;;  καφε αλγη που λεω εγώ;;

 

θερμοκρασια 22 βαθμοι

τεστ νερου θα κανω αυριο

μονο τροφη ριχνω για 1 πλατυ

αλλαγες νερου καθε 10μερες

 

IMG_20211105_002818a.jpg

IMG_20211110_224541a.jpg

IMG_20211110_224555a.jpg

IMG_20211110_224603a.jpg

IMG_20211110_224621a.jpg

IMG_20211110_224638a.jpg

IMG_20211110_224653a.jpg

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

παντού διάφορα είδη αλγης. εγώ δεν θα σταματούσα το Excel έτσι κ αλλιώς μόνο καλό κάνει. βαζε Excel να σωθείς αλλά αφού ξαναβγαίνουν δυνατές και "όμορφες" πρέπει να βρείς την ρίζα του προβλήματος... 

ισορροπία καλή δεν έχεις στο φως-λιπασμα. 

Η άλγη είναι φυσικό και επόμενο να υπάρχει στο ενυδρείο μας. απλά πρέπει να βρείς μια ισορροπία στο ενυδρείο για να μην μπορεί να αναπτύσσεται απλά να υπάρχει

 

τι φώτα έχεις? 

βάζεις λίπασμα? 

βάλε φυτά! βοηθάνε πολύ

τεστ?

 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πάντως έχει κάποιο ιστορικό με άλγες αλλά στο ποστ #14 σημειώνεις ότι χρησιμοποιείς φυτόχωμα ανθοκομείου για υπόστρωμα. Δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλές για ενυδρειακή χρήση αλλά περισσότερο με απασχολεί το τι θρεπτικά μπορεί να βγάζει στο νερό ή τι άλλο μπορεί να μεταβάλλει. Μπορεί να είμαι και λάθος και να είναι οκ απλά δεν το έχω ξανακούσει. 

Πάντως η εικόνα του ενυδρείου της φωτογραφίας 17/4 δείχνει κάποια καφέ αλλά σε σχέση με τις φωτογραφίες τώρα φαίνεται να έχει ξεφύγει. Πρέπει να δούμε τι έχει αλλαχτεί στο ενυδρείο ή τι αλλαγές ρουτίνας μπορεί να έχεις κάνει και να ξέφυγε. 

 

Παράδειγμα: 

1) Σημειώνεις ότι έχεις θερμοκρασία 22 βαθμούς. Κάπου είδα παλαιότερα σημείωσες θερμοκρασία 24-25 και απ'όσο γνωρίζω στην καφέ αρέσουν οι χαμηλές θερμοκρασίες. Η κατάσταση δηλαδή το καλοκαίρι πως ήταν? 

2) Έκανες κάποια αλλαγή στον φωτισμό?

 

Συνήθως η καφέ δεν κρατάει πάνω από 1-2 μήνες αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τεστ για πυριτικό άλας (silicate) και τεσταρε βρύση και νερό ενυδρείου. Έχει η salifert απ'όσο ξέρω. Πάντως στη παρούσα φάση θα σε βοηθήσουν και κάποια ζωντανά όπως σαλιγκάρια ζέβρες (nerite snail). 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2021 at 10:44 ΠΜ, manosmili said:

παντού διάφορα είδη αλγης. εγώ δεν θα σταματούσα το Excel έτσι κ αλλιώς μόνο καλό κάνει. βαζε Excel να σωθείς αλλά αφού ξαναβγαίνουν δυνατές και "όμορφες" πρέπει να βρείς την ρίζα του προβλήματος... 

ισορροπία καλή δεν έχεις στο φως-λιπασμα. 

Η άλγη είναι φυσικό και επόμενο να υπάρχει στο ενυδρείο μας. απλά πρέπει να βρείς μια ισορροπία στο ενυδρείο για να μην μπορεί να αναπτύσσεται απλά να υπάρχει

 

τι φώτα έχεις? 

βάζεις λίπασμα? 

βάλε φυτά! βοηθάνε πολύ

τεστ?

 

 

 

Υγρα τεστ api

πριν την αλλαγη...

ph 8,2

no2...0

nh3/nh4...0-0,25

no3...10

 

μετα την αλλαγη...

no2...0

nh3/nh4...0

no3...5-10

 

(στα Nh3/nh4 & no3 την ιδια αποχρωση διεκρινα και πριν και μετα. πολυ μικρη η διαφορα αν υπάρχει)

 

θερμοκρασία με σβηστό θερμοστάτη ... 22 οC

 

φωτα (λάμπες)... 2x Τ8 led 14w 6500k οι οποιες αναβουν 6,5ωρες τη μερα

 

λιπασμα... απο τοτε που εβαλα το φυτοχωμα ανθοκομειου δεν εβαλα τιποτα (11 μηνες τωρα). εριχνα λιγο καιρο potasium.

 

φυτα (εχω: marsilea hirsuta | java ferm | cryptocoryne beckettii | Vallisneria Sp. ‘Gigantea | lindernia rotundifolia | Hygrophila polysperma | rotala mix |  ludwigia palustris | vallisneria asiatica) .....  δεν θελω περισσοτερα θελω, μισοφυτεμενο απο την μια μερια να ειναι  .

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2021 at 1:58 ΜΜ, panagiotis_dms said:

1) Σημειώνεις ότι έχεις θερμοκρασία 22 βαθμούς. Κάπου είδα παλαιότερα σημείωσες θερμοκρασία 24-25 και απ'όσο γνωρίζω στην καφέ αρέσουν οι χαμηλές θερμοκρασίες. Η κατάσταση δηλαδή το καλοκαίρι πως ήταν? 

2) Έκανες κάποια αλλαγή στον φωτισμό?

 

Συνήθως η καφέ δεν κρατάει πάνω από 1-2 μήνες αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τεστ για πυριτικό άλας (silicate) και τεσταρε βρύση και νερό ενυδρείου. Έχει η salifert απ'όσο ξέρω. Πάντως στη παρούσα φάση θα σε βοηθήσουν και κάποια ζωντανά όπως σαλιγκάρια ζέβρες (nerite snail). 

 

 

 

 

 

το καλοκαιρι εφτασα 30οC και ειχα τον ιδιο φωτισμο (2x Τ8 led 14w 6500k για 6,5ωρες τη μερα ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 3 με 4 είδη φυτών που έχεις βάλει υποφέρουν από ελλιπές φωτισμό και co2 ,και αντιμετωπίζεις αυτή την κατάσταση καιρό τώρα. Εγώ στην θέση σου θα το άλλαζα από την αρχή με ένα ενεργό υπόστρωμα όπως το substrate της Tropica με χαλαζιακό χαλικάκι 0.5-0.8mm. Θα ανέβαζα τον φωτισμό με άλλες 2 λάμπες και οπωσδήποτε θα έβαζα διοξείδιο. Το φίλτρο σου σε αυτά τα λίτρα πρέπει να έχει μέσα περίπου 1,5 λίτρο βιολογικό

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 2:05 ΜΜ, mik7 said:

Καλησπέρα, 3 με 4 είδη φυτών που έχεις βάλει υποφέρουν από ελλιπές φωτισμό και co2 ,και αντιμετωπίζεις αυτή την κατάσταση καιρό τώρα. Εγώ στην θέση σου θα το άλλαζα από την αρχή με ένα ενεργό υπόστρωμα όπως το substrate της Tropica με χαλαζιακό χαλικάκι 0.5-0.8mm. Θα ανέβαζα τον φωτισμό με άλλες 2 λάμπες και οπωσδήποτε θα έβαζα διοξείδιο. Το φίλτρο σου σε αυτά τα λίτρα πρέπει να έχει μέσα περίπου 1,5 λίτρο βιολογικό

 

ευχαριστω.

υποτιθεται τα φυτα τα πηρα ως ''ταχειας αναπτυξης'' , για αυτον το φωτισμό, για αυτο το φίλτρο και για υψηλό ph τα οποια μου πρωταθηκαν απο εμπειρους ενυδρειοφιλους ωστε να πετυχω το ημιφυτεμένο χαμηλων απαιτησεων που ειχα ως στόχο.

σε αυτο τον στοχο θελω να επικεντρωθώ και δεν εχω χρονο να ξηλώνω και να στεινω απο την αρχή.

 

μπορει να γινει κατι άλλο;;

excel & potassium να ριχνω;;

μεγαλύτερα σαλιγκάρια απο αυτα που εχω θα βοηθήσουν;;

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2021 at 11:37 ΜΜ, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

θερμοκρασια 22 βαθμοι

Λογος;

Σε Ph 8,2 ειπαμε, μονο η βαλισσνερια την παλευει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

ευχαριστω.

υποτιθεται τα φυτα τα πηρα ως ''ταχειας αναπτυξης'' , για αυτον το φωτισμό, για αυτο το φίλτρο και για υψηλό ph τα οποια μου πρωταθηκαν απο εμπειρους ενυδρειοφιλους ωστε να πετυχω το ημιφυτεμένο χαμηλων απαιτησεων που ειχα ως στόχο.

σε αυτο τον στοχο θελω να επικεντρωθώ και δεν εχω χρονο να ξηλώνω και να στεινω απο την αρχή.

 

μπορει να γινει κατι άλλο;;

excel & potassium να ριχνω;;

μεγαλύτερα σαλιγκάρια απο αυτα που εχω θα βοηθήσουν;;

Για να έχουμε σωστή ανάπτυξη στα υδρόβια φυτά είτε αυτά είναι αργής είτε είναι γρήγορης απαιτεί κάποιες συνθήκες. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις σωστά το φίλτρο σου. Τα φυτά που χαλάνε αποβάλουν τοξικότητα.. Καλύτερα βάλε στόχο όπως λες,να βρεις κάποια στιγμή τον χρόνο και να φτιάξεις το ενυδρείο σου από την αρχή για να το χαρείς πολύ περισσότερο απ' ότι σε ταλαιπωρεί τόσο καιρό. Είμαστε πάρα πολλοί εδώ που ασχολούμαστε με φυτεμένα για να σε βοηθήσουμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, natateo said:

Λογος;

Σε Ph 8,2 ειπαμε, μονο η βαλισσνερια την παλευει....

 

 

 

ποσο να ειναι η θερμοκρασία;;

ενεργοποιησα τον θερμοστατη για να πιάσω 24-25οC.

 

για το ph δεν εχω οικονομικη ανεση για αντιστροφη οσμοση κτλ

πριν ξεκινησω ανοιξα θεματα γιαυτο τον λογο και ακολουθησα τις απαντησεις!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mik7 said:

Για να έχουμε σωστή ανάπτυξη στα υδρόβια φυτά είτε αυτά είναι αργής είτε είναι γρήγορης απαιτεί κάποιες συνθήκες. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις σωστά το φίλτρο σου. Τα φυτά που χαλάνε αποβάλουν τοξικότητα.. Καλύτερα βάλε στόχο όπως λες,να βρεις κάποια στιγμή τον χρόνο και να φτιάξεις το ενυδρείο σου από την αρχή για να το χαρείς πολύ περισσότερο απ' ότι σε ταλαιπωρεί τόσο καιρό. Είμαστε πάρα πολλοί εδώ που ασχολούμαστε με φυτεμένα για να σε βοηθήσουμε..

 

το φίλτρο μου έχει αντλία 600lt/h και με συνολικες διαστάσεις υλικών 26 x 9,9 x 9,9εκ έβαλα απο πανω προς τα κατω...
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεγάλων πόρων
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεσσαίων πόρων
0,5εκ ενυδριακό βαμβάκι juwel
16εκ ελαφρόπετρα σε 4 πουγκιά απο καλτσόν.

 

οπως ειπα και πιο πανω δεν εκανα του κεφαλιου μου εως εδω.

και ρωτησα πριν ξεκινησω και ακολουθησα απαντησεις ανθρωπων και του συγκεκριμενου φορουμ και αλλων.

 

δεν μπορω να μπω σε αυτη την διαδικασια αυτη τη στιγμη ξηλωματος του υποστωματος κτλ.

με λιπάσματα, excel, potasium δεν στρώνει;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και τα διάβασα όλα από την αρχή καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα . ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΣΤΙΓΜΗ που να ευχαριστήθηκες και να έστησες το ενυδρείο που ήθελες .

Έχεις ένα ενυδρείο που προφανώς παίζει κάποιος παράγοντας που δεν μπορούμε να τον βρούμε που σου χαλάει τα φυτά και κάνει πάρτι με τις άλγες . 

Για μένα μονόδρομος είναι το χτίσιμο του ενυδρείου από την αρχή είτε σε φυτεμένο ή σε οτιδήποτε άλλο θέλεις .

Βέβαια με 8.2 PH λίγα φυτά (αυτά που σου προτάθηκαν) μπορούν να αντέξουν .  

Εγώ που δεν είμαι και ο ποιο ειδικός στα φυτεμένα θα σου πρότεινα να αλλάξεις υπόστρωμα οπωσδήποτε . 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πως υπάρχουν φυτά που ευδοκημούν σε σκληρό νερό, και άλλα σε μαλακό. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η αλκαλικότητα ή η οξύτητα. Αλκαλικό νερο δεν σημαίνει και απαραίτητα σκληρό.

 

Όπως κατάλαβα παλεύεις με την άλγη από τους πρώτους μήνες σωστά; Με όσα έχω διαβάσει, και με τα λίγα που έχω παρατηρήσει πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι πως έχεις λίγα φυτά, κι επειδή περισεύουν τα θρεπτικά του υποστρώματος (έχεις βάλει σε όλο το βυθό ή μόνο κάτω από τα φυτά; ) βρίσκει τις συνθήκες η άλγη για να αναπτυχθεί. Οπότε στην θέση σου είτε θα μείωνα τα λιπάσματα, τον φωτισμό κλπ ώστε να φτάνει μόνο για τα φυτά και να μπορούν να ανταγωνιστούν την άλγη (σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις με το υπόστρωμα, ή αν τα περισσότερα φυτά σου είναι αργής ανάπτυξης), είτε θα το φύτευα φουλ με φυτά γρήγορης ανάπτυξης πάλι με την ίδια λογική να μην μένει τίποτα για την άλγη, και καθώς ωριμάζει το ενυδρείο με κλαδέματα αραιώνεις μέχρι να βρεις την χρυσή τομή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

το φίλτρο μου έχει αντλία 600lt/h και με συνολικες διαστάσεις υλικών 26 x 9,9 x 9,9εκ έβαλα απο πανω προς τα κατω...
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεγάλων πόρων
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεσσαίων πόρων
0,5εκ ενυδριακό βαμβάκι juwel
16εκ ελαφρόπετρα σε 4 πουγκιά απο καλτσόν.

 

οπως ειπα και πιο πανω δεν εκανα του κεφαλιου μου εως εδω.

και ρωτησα πριν ξεκινησω και ακολουθησα απαντησεις ανθρωπων και του συγκεκριμενου φορουμ και αλλων.

 

δεν μπορω να μπω σε αυτη την διαδικασια αυτη τη στιγμη ξηλωματος του υποστωματος κτλ.

με λιπάσματα, excel, potasium δεν στρώνει;;;

 

Ποια ελαφρόπετρα έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Δεν ξέρω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η αλκαλικότητα ή η οξύτητα. Αλκαλικό νερο δεν σημαίνει και απαραίτητα σκληρό.

Αλκαλικο -  σημαινει σκληρο. Βεβαια αν θα ριξεις την χλωρινη σε απεσταγμενο νερο με μηδενικη σκληροτητα θα γινει αλκαλικο, εννοειται :DΌπως καταλαβα μιλαμε για νερο ενυδρειου - βρυσης χωρις χλωρινες :)

Ειναι θεμα χημειας-  λιγοτερη σκληροτητα- περισσοτερο CO2 στο νερο απο τον αερα (H2CO3) - χαμηλοτερο Ph.

Αυτο με πολυ απλα λόγια. Αν θελετε, διαβαζετε βιβλιο χημειας για το Ph, Νόμος του Henry, σχεση σκληροτητα νερου - Ph- διαλυτοτητα αεριων σε νερο και  σχεση με την σκληροτητα νερου κτλ, κτλ :D

Βρηκα ενα pdf -https://www.google.gr/search?q=διαλυτοτητα+αεριων+σε+υγρα+σε+σχεση+με+την+σκληροτητα+νερου&biw=1600&bih=747&ei=I16TYcT0H4rtsAeTi7KoAQ&oq=διαλυτοτητα+αεριων+σε+υγρα+σε+σχεση+με+την+σκληροτητα+νερου&gs_lcp=Cgxnd3Mtd2l6LXNlcnAQAzoHCAAQRxCwAzoGCAAQFhAeOggIIRAWEB0QHjoFCCEQoAE6BAghEBU6BwghEAoQoAFKBAhBGABQjQZYxHVg33hoA3ACeACAAYICiAHQK5IBBjAuMzMuMpgBAKABAcgBCMABAQ&sclient=gws-wiz-serp&ved=0ahUKEwiEksa5rpz0AhWKNuwKHZOFDBUQ4dUDCA0&uact=5

Όποιος θελει - διαβαζει ....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης μου έχει ph 8.4, GH 4 και KH 3. Είναι σκληρό ή μαλακό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Το νερό της βρύσης μου έχει ph 8.4, GH 4 και KH 3. Είναι σκληρό ή μαλακό;

 

 

Κάτι δέν πάει καλά γιατί με ph 8.4 το GH θα έπρεπε να είναι παραπάνω.Με τί τέστ μετράς?Και σε ποιά περιοχή μένεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Κάτι δέν πάει καλά γιατί με ph 8.4 το GH θα έπρεπε να είναι παραπάνω.Με τί τέστ μετράς?Και σε ποιά περιοχή μένεις?

 

Μετράω με τα υγρά τεστ της ΑΡΙ. Στην Σύρο μένω. Έχω διαβάσει πως ο δήμος επεξεργάζεται το νερό ώστε να μην διαβρώνονται οι σωλήνες και πως το ph μπορεί να επιιτυγχάνεται με τεχτητά μέσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Μετράω με τα υγρά τεστ της ΑΡΙ. Στην Σύρο μένω. Έχω διαβάσει πως ο δήμος επεξεργάζεται το νερό ώστε να μην διαβρώνονται οι σωλήνες και πως το ph μπορεί να επιιτυγχάνεται με τεχτητά μέσα

 

Έτσι ναι μπορεί να εξηγηθεί....Απλά θέλει προσοχή στο τί πρόσθετα βάζουν.Θα πρέπει να χρησιμοποιείς καλής ποιότητας αντιχλώριο που δεσμεύει αμμωνία, χλώριο, χλωραμίνες και βαρέα μέταλλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Το νερό της βρύσης μου έχει ph 8.4, GH 4 και KH 3. Είναι σκληρό ή μαλακό;

 Ειναι στα περιπου ολα, εννοω μετρησεις. Ειδικα το Ph  αλλαζει 10 φορες την ημερα (στο ενυδρειο- φως, φυτα, βακτηρια, οξυγονωση κτλ). Παλι χημια ειναι :D

Στο τεστ ph api high range, τα χρωματα 8.2 και 8.4 δεν μπορεις να ξεχωρισεις. Εσεις οι αντρες εχετε και ενα θεματακι με τα χρωματα :P

Δεν το λεω εγω- η επιστημη το λεει. Ακουστικε πολυ φεμινιστικο, ε....  Δεν εννοουσα κατι κακο, να ξερεις. Φιλικα μιλαμε! :)

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2021 at 9:39 ΜΜ, mik7 said:

Ποια ελαφρόπετρα έβαλες?

 

αυτη...

https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-22-40mm-2lt-7293

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

Βγάλτη και βάλε ψηφίδα λάβας πάλι του πρακτικερ ή sera siporax mini. Η συγκεκριμένη ελαφρόπετρα έχει πυρίτιο και προκαλεί άλγη.. Α και μην ξεχάσω, αν βάλεις την ψηφίδα λάβας εννοείτε την πλένεις καλά και άμα θέλεις μπορείς να την βράσεις κάνα 20λεπτο 

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...