Jump to content

χρυσόψαρο με σημάδια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

σας διαβάζω χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ. Χρειάζομαι βοήθεια με το χρυσόψαρό μου.

Σας παρακαλώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία, ιδέα και οδηγία...

ευχαριστώ!

Κώστας

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το πρώτο σημάδι εμφανίστηκε αρχικά εδώ και πάνω από ένα χρόνο. Αρχικά έμοιαζε σαν να έλειπαν λέπια ή να είχε χτυπήσει κάπου. Με τον καιρό το σημείο αυτό φαινόταν σαν εξόγκωμα. Οταν ξεκίνησε το πρόβλημα με το πρώτο σημαδι έκανα θεραπεία με Melafix αλλά δεν είδα να φεύγει. Το ψαρι δεν άλλαξε συμπεριφορά καθόλου. Έτρωγε κανονικά και ήταν κινητικό και γιαυτό είπα να το αφήσω να δω πως θα πάει. Για ένα χρόνο δεν έφυγε το σημάδι και πίστεψα ότι ήταν κάποια ουλή από χτύπημα που έμεινε. Πρόσφατα όμως  είδα παρόμοιο σημάδι και σε άλλο σημείο στην ίδια πλευρά του ψαριού και ακόμα και το παλιό σημάδι ίσως να μεγάλωσε. Το βλέπω πλέον σαν καρούμπαλο/εξόγκωμα. Του έκανα πρόσφατα θεραπεία με omnipur και δεν άλλαξε κάτι και μετά απο κανα δυο βδομάδες θεραπεία με αλάτι που ούτε αυτό έκανε τίποτα. Τώρα πλέον έχω αφαιρέσει πλήρως και το αλάτι. Όταν ξεκίνησε το πρόβλημα είχα το ψάρι σε ενυδρείο 70 λιτρα μόνο του με εξωτερικό φίλτρο eheim  2211 και έτρεχε για πάνω από 4 χρόνια. Εδώ και 7 μήνες το έχω μεταφέρει  σε 120 lt με το ίδιο φίλτρο  συν το εσωτερικό που είχε μαζί του το ενυδρείο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim  2211 και ένα μικρό εσωτερικό

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 7 μήνες το ενυδρείο, 4-5 χρόνια το φίλτρο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 χρυσόψαρο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 2 φορές τη μέρα tetra goldfish sticks και σπιρουλίνα. Αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες 30-40% με νερό στην ίδια θερμοκρασία σε βαρελάκι με seachem prime.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 12,5

- Θερμοκρασία: 22 τωρα. Δεν έχω θερμοστάτη. έχει σχετικά σταθερή θερμοκρασία δωματίου.

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: tetra υγρά τεστ

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο κόμετ

- Ιστορικό Ψαριού: δεν έχει άλλα προβλήματα υγείας

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): τρώει και κινείται κανονικά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Melafix πριν ένα χρόνο, Πρόσφατα omnopur και αλάτι ξεχωριστά.

-Δοσολογία: σύμφωνα με τις οδηγίες των φαρμάκων 

-Χρόνος Χρήσης: σύμφωνα με τις οδηγίες των φαρμάκων

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: ανεβάζω και ένα βιντεάκι για καλύτερη εικόνα 

 

20210131_094803_resized.jpg

20210131_094742_resized.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Εγώ με τις ασθένειες δεν το έχω καθόλου (βλέπεις εμείς με τα ψάρια της Αφρικής μια ασθένεια εχουμε να αντιμετωπίσουμε) άλλα μήπως θα σε βοηθούσε αυτό ;

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . Εγώ με τις ασθένειες δεν το έχω καθόλου (βλέπεις εμείς με τα ψάρια της Αφρικής μια ασθένεια εχουμε να αντιμετωπίσουμε) άλλα μήπως θα σε βοηθούσε αυτό ;

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Καλημέρα. Ναι το έχω δει και επειδή μου φάνηκε πιθανό να είναι κάποια βακτηριακή μόλυνση δοκίμασα θεραπεία με omnipur. Ίσως δεν έκανα όμως σωστή διάγνωση...

Σ'ευχαριστώ πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Οι όγκοι παρατηρούνται συχνά στα χρυσόψαρα είτε από αιτία που αφορούν το γενετικό τους κώδικα είτε λόγω του γεγονότος ότι για κάποιο χρονικό διάστημα είχαν κακη ποιότητα νερού. Αυτά που βλέπω είναι όγκοι. Ότι και να κάνεις από θεραπεία μπορεί να μην αλλάξει τπτ. Εγώ σε συμβουλεύω να αλλάζεις συχνότερα το 40 τις εκατό του νερού σου κάθε πέντε ημέρες και όχι κάθε δέκα γιατί είναι μεγάλο διάστημα. Κάνε τις σωστές αλλαγές νερού και θα δούμε μαχροπροθεσμα τι θα γίνει. Οι λόγοι η θα μεγαλώσουν η θα μείνουν σταθεροί η μπορεί να κα εξαφανιστούν. Αν γίνει το τρίτο είναι καθαρά θέμα ποιότητας νερού. Έχω είχα χρυσόψαρο με τεράστιο όγκο στην κοιλιά ο οποίος σταδιακά εξαφανίστηκε τελείως. Δεν κάνεις κάτι άλλο για μένα γιατί το μόνο που θα γίνει είναι τνα ταλαιπωρηθεί το ψάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν δεν αντέχεις να το βλέπεις, οπότε σε συμβουλεύω να το δωσεις και να πάρεις δύο νέα fancy

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Εκτός αν δεν αντέχεις να το βλέπεις, οπότε σε συμβουλεύω να το δωσεις και να πάρεις δύο νέα fancy

Εάν σκέφτεσαι ότι θα πάω να το πάρω για να στο στείλω με ΚΤΕΛ άπλα να το βγάλεις από το μυαλό σου :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το λυπασαι το δυσμοιρο? Κοίτα πως σε κοιτάει με τα ματάκια του ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το δώσω ρε παιδιά. Τον έχω αγαπήσει... Ξέρετε αν πονάει με τους όγκους; Υπάρχει κάποιο τελικό στάδιο που το ψάρι πεθαίνει λόγω αυτού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Εάν σκέφτεσαι ότι θα πάω να το πάρω για να στο στείλω με ΚΤΕΛ άπλα να το βγάλεις από το μυαλό σου :bigemo_harabe_net-163:

Και να φανταστείς στη Θεσσαλονίκη μένω δίπλα στα ΚΤΕΛ...?

Αλλά όχι δεν τον δίνω τον μικρό μου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην ανησυχείς πλάκα κάνουμε ?. Λοιπόν πρώτον δεν πονάει και δεύτερο δεν πρόκειται να φύγει από αυτό οπότε μην αγχώνεσαι. Καθαρά αισθητικό είναι το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πες μου λίγο πόσο είναι το μήκος του ενυδρείου σου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 80 εκατοστά. Το ξέρω ότι είναι μικρό το μήκος για κομετ χρυσόψαρο αλλά δεν υπάρχει χώρος στο σπίτι για μεγαλύτερο ενυδρείο. Είναι μόνος του όμως μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...