Jump to content

Φίλτρο σε dennerle κύβο


george1280

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,

Μετα από καιρό ξεκινώ ξανά το hobby με τον 60λιτρα κύβο της dennerle. 

Τον θέλω φυτεμένο σχετικα με εύκολα φυτά κ κάνα γρασιδακι. 

Από ψάρια σκέφτομαι danio πχ cpd που είδα είναι μικρούλια... Η ερώτηση είναι η εξής.... Με το φίλτρο το δικό του (έχει το xl της σειράς νάνο) είμαι κομπλέ;;; ή πρέπει να πάρω το XXL της σειράς.... Επίσης κάποιοι μου είπαν να αντικαταστήσω με σιποραξ το ένα από τα δύο εσωτερικά σφουγγαρακια που εχει... Κρεμαστό ή εξωτερικό φίλτρο δεν θα ήθελα να αγοράσω για αυτό σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω με αυτό ή να αγοράσω το XXL της dennerle για πιο καλά.;;; 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πιθανές απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george1280 έγραψε:

Καλησπέρα φίλοι μου,

Μετα από καιρό ξεκινώ ξανά το hobby με τον 60λιτρα κύβο της dennerle. 

Τον θέλω φυτεμένο σχετικα με εύκολα φυτά κ κάνα γρασιδακι. 

Από ψάρια σκέφτομαι danio πχ cpd που είδα είναι μικρούλια... Η ερώτηση είναι η εξής.... Με το φίλτρο το δικό του (έχει το xl της σειράς νάνο) είμαι κομπλέ;;; ή πρέπει να πάρω το XXL της σειράς.... Επίσης κάποιοι μου είπαν να αντικαταστήσω με σιποραξ το ένα από τα δύο εσωτερικά σφουγγαρακια που εχει... Κρεμαστό ή εξωτερικό φίλτρο δεν θα ήθελα να αγοράσω για αυτό σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω με αυτό ή να αγοράσω το XXL της dennerle για πιο καλά.;;; 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πιθανές απαντήσεις σας

Υποσημείωση το XXL δηλώνει 350λιτρα την ώρα κ αυτό που έχω τώρα 150 λίτρα την ώρα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Υποσημείωση το XXL δηλώνει 350λιτρα την ώρα κ αυτό που έχω τώρα 150 λίτρα την ώρα 

Για 60λ καλυτερα 350λ/ωρα σιγουρα. Για το σιποραξ πολυ σωστα σου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ για την πληροφορία. Σιποραξ να βάλω στο πρώτο στη σειρά από τα δύο σφουγγάρια που έχει; κ επίσης να το βάλω μεσα στο διχτακι που το πουλάνε; 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2021 at 10:56 ΜΜ, το μέλος george1280 έγραψε:

Ωραία ευχαριστώ για την πληροφορία. Σιποραξ να βάλω στο πρώτο στη σειρά από τα δύο σφουγγάρια που έχει; κ επίσης να το βάλω μεσα στο διχτακι που το πουλάνε; 

Συνήθως το σιποραξ (βιολογικό υλικό) το βάζουμε μετά από τα σφουγγάρια έτσι ώστε να μένει καθαρό. Δλδ το νερό να περάσει πρώτα από τη μηχανική φιλτρανση των σφουγγαριών και μετά από το βιολογικό.

Αν το διχτακι είναι......διχτακι και όχι νάυλον σακουλάκι τότε ναι έτσι, αλλιώς βάλε το σε τούλι, ή  γυναικείο καλσον...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Συνήθως το σιποραξ (βιολογικό υλικό) το βάζουμε μετά από τα σφουγγάρια έτσι ώστε να μένει καθαρό. Δλδ το νερό να περάσει πρώτα από τη μηχανική φιλτρανση των σφουγγαριών και μετά από το βιολογικό.

Αν το διχτακι είναι......διχτακι και όχι νάυλον σακουλάκι τότε ναι έτσι, αλλιώς βάλε το σε τούλι, ή  γυναικείο καλσον...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και πάλι. Να ρωτήσω τι θα μου προτείνατε αν αποφασίσω τελικά για εξωτερικό φίλτρο για τον 60 λίτρο των κύβο. Μέχρι τι λίτρα την ώρα να κοιτάω για να μην υπερβάλω για τα λίτρα του ενυδρείου και αν έχετε συγκεκριμένες προτάσεις 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Καμιά πρόταση κάνεις..... Για εξωτερικό φίλτρο για τον 60 λίτρο κύβο. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...