Jump to content

Αστεριας


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω επειδη το εχω απορια πηρα ενα αστερια για το ενυδρειο μου sand sifting νομιζω λεγεται κ μου ειπαν κανει για καθαρισμα στην αμμο αλλα μαλλον δεν νομιζω οτι κανει σε εμενα γιατι μονο στην αμμο δεν ειναι εχει παρει τα τζαμια κ πολυ πιθανο επειδη δεν βρισκει τροφη μαλλον στην αμμο ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος είναι πράγματι για την άμμο. Άσε λίγο τροφή κάτω να δεις .

Όλα θέλουν το χρόνο τους .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rohamis 13 έγραψε:

Καλησπερα στην ομαδα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω επειδη το εχω απορια πηρα ενα αστερια για το ενυδρειο μου sand sifting νομιζω λεγεται κ μου ειπαν κανει για καθαρισμα στην αμμο αλλα μαλλον δεν νομιζω οτι κανει σε εμενα γιατι μονο στην αμμο δεν ειναι εχει παρει τα τζαμια κ πολυ πιθανο επειδη δεν βρισκει τροφη μαλλον στην αμμο ετσι δεν ειναι??

Εάν πεινάει θα εξάντληση όλους τους τρόπους επιβίωσης. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρειο? 

Link to comment
Share on other sites

Κανα διμηνο εχει φιλε μου που τρεχει το ενυδρειο..εχω 2 ocelaris μεσα ενα tricolor blenny μια boxer γαριδα κ εβαλα κ τον αστερια γιατι μου ειπαν οτι κανει για καθαρισμο του αραγωνιτη..εν τω μεταξυ τωρα εχει αρχισει κ μου εμφανιζει καφε αλγη σιγα σιγα 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rohamis 13 έγραψε:

Κανα διμηνο εχει φιλε μου που τρεχει το ενυδρειο..εχω 2 ocelaris μεσα ενα tricolor blenny μια boxer γαριδα κ εβαλα κ τον αστερια γιατι μου ειπαν οτι κανει για καθαρισμο του αραγωνιτη..εν τω μεταξυ τωρα εχει αρχισει κ μου εμφανιζει καφε αλγη σιγα σιγα ειναι 195λιτρα το ενυδρειο..αν δεν κανει ο αστεριας καλυτερα να το χαρισω σε κανεναν συγχομπιστα παρα να το δω να πεθαινει 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θελω να σε απογοητεύσω , νομιζω οτι δεν εχει πολλους πόρους να δώσει το ενυδρείο σου στο ζωντανό.  Οντως ειναι αστερίας για την αμμο, αλλα σε 2 μηνες ποσο να προλάβει να πιάσει "υλικό" ο αραγωνίτης σου, ώστε να εχει τροφή ο αστεριας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο φιλε μου δεν ηξερα κ εγω κ τον πηρα..δεν ξερω αν τον θελει κανενας απο το φορουμ κ να μου δωσει κανα trochus η ερημιτη τον δινω αλλιως αν ειναι θα τον δωσω ετσι γιατι το τελευταιο που θελω ειναι να μου παθει κατι...κατι αλλο εχει αρχισει κ μου εμφανιζεται κ καφε αλγη σιγα σιγα τι κανω πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει κάποια βυθιζόμενη ταμπλέτα άλγης;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον βάλεις αγγελία. 

 

Για την άλγη πρεπει να κοιτάξεις τα ΝΟ3/ΡΟ4, ωρες και φασμα φωτισμου και το TDS της όσμωσης (σε περίπτωση διατόμων) 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος anathema έγραψε:

έχεις δοκιμάσει κάποια βυθιζόμενη ταμπλέτα άλγης;

Οχι δεν εχω δοκιμασει κατι ακομα απλα ρωταω να μαθαινω παιδια γιατι καινουριος κ εγω στο θαλασινο..και χρονια με γλυκου νερου..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μπορείς να τον βάλεις αγγελία. 

 

Για την άλγη πρεπει να κοιτάξεις τα ΝΟ3/ΡΟ4, ωρες και φασμα φωτισμου και το TDS της όσμωσης (σε περίπτωση διατόμων) 

Εγινε φιλε μου απο τεστακια ποια προτεινετε να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου εμειναν της ΑΡΙ, κανουν και για θαλασσα. Αλλιως salifert.

Ρεφρακτομετρο εχεις; Και νομιζω λιγο γρηγορα εβαλες τα ζωντανα μεσα - δυο μηνες μετραει το ενυδρειο , ειναι και μικρο (50λ μικτα;) και ηδη εχεις τρια ψαρια και αστερια μεσα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν σου εμειναν της ΑΡΙ, κανουν και για θαλασσα. Αλλιως salifert.

Ρεφρακτομετρο εχεις; Και νομιζω λιγο γρηγορα εβαλες τα ζωντανα μεσα - δυο μηνες μετραει το ενυδρειο , ειναι και μικρο (50λ μικτα;) και ηδη εχεις τρια ψαρια και αστερια μεσα....

Οχι εχω αλλαξει ενυδρειο ειχα ενα γλυκου 195λ κ το εκανα θαλασσινο αυτο οποτε απο λιτρα ειμαι καλα νομιζω..ρεφτακτομετρο εχω ενα της fluval οχι ψηφιακο βεβαια κ skimmer εχω το ps200 της sera 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Rohamis 13 έγραψε:

Οχι εχω αλλαξει ενυδρειο ειχα ενα γλυκου 195λ κ το εκανα θαλασσινο αυτο οποτε απο λιτρα ειμαι καλα νομιζω..ρεφτακτομετρο εχω ενα της fluval οχι ψηφιακο βεβαια κ skimmer εχω το ps200 της sera 

 

20210201_133029.jpg

20210202_184305.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...