Jump to content

Γονος Kribensis


Oresths_S

Recommended Posts

Αυτη ειναι η δευτερη γεννα των Kribensis super red και αποφασισα να το παρω λιγο πιο σοβαρα. Γεννησε το θυληκο καμια 30αρια αυγα στο 60 λιτρο μου, οπου βρισκεται μονο του το ζευγαρι. Αυτη τη στιγμη εχω 15 ψαρακια τα οποια ειναι περιπου 30 ημερων σε ενα 10 λιτρο μονα τους. Ταιζω τριμμενα φλεικς και sera micron. 

 

 

 

DSC_1136_32.thumb.jpg.12bd97856b885f8b7acf21db4a9d07f3.jpg

 

 

 

Ο αρσενικος

 

DSC_1201_36.thumb.jpg.5a17e10bdf41d814d34f5521d8db51c4.jpg

 

Το θυληκο

 

DSC_1166_36.thumb.jpg.c335c6d4a788d4a7a9a1e487c83eb982.jpg

 

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ορέστη πολύ καλή δουλειά .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Ορέστη και ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας αυτές τις άμορφες στιγμές που βλέπεις....keep going!!!!:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Ορέστη θα χρειαστούμε μια καλή φωτογραφία από το ενυδρείο των kribensis  .

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

Ορέστη θα χρειαστούμε μια καλή φωτογραφία από το ενυδρείο των kribensis  .

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά .

 

 

191549672_.thumb.jpg.61fbefa10ce6bcb1ca4b122d6967c0d2.jpg

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 φορες το μηνα αν δεν εχουν μωρα περιπου 30 %, 1 φορα την εβδομαδα αν εχουν, γυρω στο 15-20%. Μονο το ζευγαρι ειναι μεσα σε 60 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη κανω 30% στο δεκαλιτρο ανα δυο ημερες. Εχω βαλει ενα τουλι με βιολογικο απο το κυριο ενυδρειο πανω απο την αεροπετρα και κερατοφυλλο. Θερμοκρασια 26 βαθμοι Κελσιου. Σκεφτηκα να εκκολαψω αρτεμια, αλλα δεδομενων των συνθηκων δεν το προχωρησα. Εξαλλου και λιγα ψαρακια εχω και ειναι γουρουνακια, οτι τους δινω το τρωνε. Εχω παρατηρησει, και το διαβασα και στο ιντερνετ για τα μωρα κριμπενσις. οτι μεγαλωνουν σε κυματα. Δηλαδη, την πρωτη εβδομαδα μετα την απορροφηση του λεκιθικου σακου, μολις δηλαδη κολυμπουσαν ελευθερα, ειχαν τρελη αναπτυξη. Μετα αργησαν να παρουν παλι μποι και τωρα, εδω και κανα 3ημερο, τα βλεπω και μεγαλωνουν ραγδαια. Εχουν ηλικια περιπου 35 ημερων αν θυμαμαι καλα και αν εξαιρεσεις 2, εχουν μηκος περιπου 1 εκ. με την ουρα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

2-3 πόντους είναι συχνά τα ψάρια που βρίσκουμε στο εμπόριο, μια χαρά πάνε.

Πόσο καιρό θα κρατήσεις τον γόνο στο ενυδρείο;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που πηρε ''μπρος'' το ζευγος, σε βλεπω για μεγαλυτερο ''βρεφοκομειο''!!!:bigemo_harabe_net-103:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

2-3 πόντους είναι συχνά τα ψάρια που βρίσκουμε στο εμπόριο, μια χαρά πάνε.

Πόσο καιρό θα κρατήσεις τον γόνο στο ενυδρείο;

Σκεφτομαι να τα βαλω σε ενα 50 λιτρο πλαστικο κουτι με ενα παλιο εξωτερικο eheim που εχω μολις φτασουν με το καλο 2-3 εκ. . Δεν ειμαι σιγουρος, βλεποντας και κανοντας. 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τωρα που πηρε ''μπρος'' το ζευγος, σε βλεπω για μεγαλυτερο ''βρεφοκομειο''!!!:bigemo_harabe_net-103:

Μακαρι ?

 

Εχθες τα ειδα παλι να μπαινοβγαινουν στην καρυδα τους μετα απο μια αλλαγη νερου, για να δουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Εχθες τα ειδα παλι να μπαινοβγαινουν στην καρυδα τους μετα απο μια αλλαγη νερου, για να δουμε.

ειναι το συνθημα να αρχισουν ''χορούς'' οταν με την αλλαγη πεσει η θερμοκρασια στο ενυδρειο κανα 2+ βαθμους......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα παλία κριβενσισ σε 125 λιτρα ενυδρείο φουλ φυτεμενο είναι από τα ψαράκια που αγάπησα πολύ. Γενάγανε ασταμάτητα και χωρις να κανω κάτι επιβίωνα πάντα αρκετά ψαράκια με αποτέλεσμα να έχω μοιράσει ψαράκια στους περισσότερους νομους της ελλάδας σα παρα πολλους χομπιστες. Παρα το γεγονος ότι έχω πάει εδώ και τρία χρονια σε μεγαλύτερο ενυδρείο με δίσκους από ότι βλέπεις η φωτογραφία του αβαταρ μου είναι ακόμα ο αγαπημένος μου αρσενικός.

Να ξέρεις ότι αφού πηραν μπροστά δεν σταματάνε θα γενανε συνέχεια.

Συγχαρητηρια για το σετ απ σου είναι πολύ ωραίο

Να ξέρεις όμως ότι τα αρσενικά μόλις μεγαλώσουν θα τρώνε πολύ ξύλο από τον πατερα τους και θα είναι συνεχώς κρυμένα οπότε ετοιμάσου για δωρεες ΧΑΧΑ ΧΑpost-19466-0-96289300-1323875864_thumb.jpgpost-19466-0-09368800-1356293836_thumb.jpg δυο φωτο για να θυμηθω και εγω τα παλιά 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος tepe έγραψε:

Είχα παλία κριβενσισ σε 125 λιτρα ενυδρείο φουλ φυτεμενο είναι από τα ψαράκια που αγάπησα πολύ. Γενάγανε ασταμάτητα και χωρις να κανω κάτι επιβίωνα πάντα αρκετά ψαράκια με αποτέλεσμα να έχω μοιράσει ψαράκια στους περισσότερους νομους της ελλάδας σα παρα πολλους χομπιστες. Παρα το γεγονος ότι έχω πάει εδώ και τρία χρονια σε μεγαλύτερο ενυδρείο με δίσκους από ότι βλέπεις η φωτογραφία του αβαταρ μου είναι ακόμα ο αγαπημένος μου αρσενικός.

Να ξέρεις ότι αφού πηραν μπροστά δεν σταματάνε θα γενανε συνέχεια.

Συγχαρητηρια για το σετ απ σου είναι πολύ ωραίο

Να ξέρεις όμως ότι τα αρσενικά μόλις μεγαλώσουν θα τρώνε πολύ ξύλο από τον πατερα τους και θα είναι συνεχώς κρυμένα οπότε ετοιμάσου για δωρεες ΧΑΧΑ ΧΑpost-19466-0-96289300-1323875864_thumb.jpgpost-19466-0-09368800-1356293836_thumb.jpg δυο φωτο για να θυμηθω και εγω τα παλιά 

Καλησπερα, ειναι οντως φοβερα ψαρακια. Τα μικρα τα εχω σε ενα εικοσαλιτρο μονα τους. Μου εχουν μεινει δεκα μικρα. Δεν ξερω τον λογο ομως ακομα μετα απο την τελευταια γεννα δεν εχω δει ξανα μικρα. Το ζευγαρι ειναι μια χαρα απλα δεν εχουν ξανακανει μικρα και κανω υπομονη. Ταιζω περισσοτερο σιγα σιγα και κανω συχνοτερες αλλαγες νερου. Βλεπω που χορευουν ανα διαστηματα, οποτε απλα περιμενω την επομενη γεννα με το καλο

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ορεστη!!..........μηπως μπορεις να αναγνωρισεις το φυλλο στα Κριμπενσις, που ρωτα ο φιλος  στο παρακατω θεμα???

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114189-kribensis-ζευγάρι/?tab=comments#comment-1271416

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χαιρετώ το φόρουμ μετά από καιρό 😁. Ένα μικρο απντειτ σχετικά με το ζευγαράκι κριμπενσις. Έχουν κάνει από το Φλεβάρη τρεις επιτυχημένες γέννες. Παρακάτω θα δείτε φωτογραφίες από το ντεξιον όπου και τα έχω ακόμα στο 60λιτρο μόνα τους μαζί με τον γόνο απο την τελευταία γεννά τους (Απριλίου).

 

 

Επίσης κάτω έχω ένα ακόμα 60 λίτρο το οποίο είναι για μεγάλωμα. Το έχω χωρίσει με σφουγγάρι στη μέση, δεξιά είναι γεννά Φλεβάρη και αριστερά Μάρτη. Το πάνω ενυδρείο έχει δύο μικρά εσωτερικά φίλτρα και το κάτω ένα eheim 2211. Όπως βλέπετε δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο από θέμα aquascape, είναι καθαρά λειτουργικό και εύκολο στην συντήρηση. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20220530_210113_19.thumb.jpg.3c822c653468b6fb0785c1e1b760edd5.jpg

 

 

IMG_20220530_210450-2_28.thumb.jpg.96c230f56c2a6fbb35f89f17041cb169.jpg

 

 

IMG_20220530_210404_28.thumb.jpg.daebf6d8730ae0ae79332f52e8358b58.jpg

 

 

IMG_20220530_210142_19.thumb.jpg.9a50876e64cbbcad82922cb0550dc75f.jpg

 

 

IMG_20220530_210304_19.thumb.jpg.7c4bf474534a593164d4211fb6f5b2ec.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

   Παιδες επειδη δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανοιξω καινουργιο ποστ.... Θελω να παρω μια αεραντλια ωστε να τρεχω αεροφιλτρα σε μικρα ενυδρεια η πλαστικα κουτια με γονο (20-30 λιτρα)... Εχετε να μου προτεινεται καποια? Θελω να μπορει να καλυπτει γυρω στα 3-4 20 λιτρα τουλαχιστον και φυσικα να ειναι αξιοπιστη και οσο γινεται αθορυβη.

   Σκεφτομουν ειτε eheim air 200/300/400 ειτε της sera πχ sera air 550.. Τι γνωμη εχετε

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

   Παιδες επειδη δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανοιξω καινουργιο ποστ.... Θελω να παρω μια αεραντλια ωστε να τρεχω αεροφιλτρα σε μικρα ενυδρεια η πλαστικα κουτια με γονο (20-30 λιτρα)... Εχετε να μου προτεινεται καποια? Θελω να μπορει να καλυπτει γυρω στα 3-4 20 λιτρα τουλαχιστον και φυσικα να ειναι αξιοπιστη και οσο γινεται αθορυβη.

   Σκεφτομουν ειτε eheim air 200/300/400 ειτε της sera πχ sera air 550.. Τι γνωμη εχετε

Πριν πολλα χρόνια ειχα eheim 200. Πολυ καλες εντυπώσεις, σχεδον αθόρυβη. Δηλ, μόνο αν κοιμάσαι δίπλα, ενα τσακ ακούγεται. Βασικα πολυ παραπάνω θόρυβο κανουν οι μπουρμπουλήθρες, που σκανε στο ενυδρειο παρα αεραντλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το αρσενικο εχει dropsy. Εδω και κανα δυο μερες ηταν λιγο νωχελικο και σημερα παρατηρησα τα λεπια του ανασηκωμενα, φουσκωμενη κοιλια και πεταγμενα ματια προς τα εξω. Δεν εχει γινει η παραμικρη αλλαγη ή προσθηκη ψαριων, διακοσμησης κτλ οποτε φανταζομαι υπηρχε στο ενυδρειο το προβλημα. Τα ψαρακια πρεπει να ειναι 3-3,5 χρονων οποτε φανταζομαι και λογω ηλικιας το ανοσοποιητικο τους επεσε, με το αρσενικο να ειναι αυτο που αρρωστησε.

 

Το ψαρακι εχει απομονωθει σε 20λιτρο ενυδρειο μονο του με καλο αερισμο και ξεκινησα σημερα θεραπεια με baktopur direkt. Οι οδηγιες προτεινουν σε σοβαρες περιπτωσεις εμβαπτισμα με μια δοση φαρμακου για 30 λεπτα και μετα συνεχιση της θεραπειας κανονικα. Το ψαρακι ειναι σχετικα κινητικο, αλλα επειδη θεωρω οτι ειναι πιο δυνατο τωρα και δεν θελω να περιμενω να χειροτερεψει η κατασταση του, να ξεκινησω απο τωρα εμβαπτισμα η να μεινω στην αρχικη θεραπεια και να δω πως παει? Να σημειωσω οτι στο κυριως ενυδρειο απο οπου το πηρα ειναι το θυληκο με καμια 20αρια μωρα. Θα εχουν προβλημα τα μικρα μελλοντικα? Πως μπορω να απαλλαγω στο κυριως ενυδρειο απο το προβλημα? Σκεφτομαι να αρχισω να ριχνω αλατι... Ολες οι παρατηρησεις/ προτασεις εννοειται δεκτες.

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Πως μπορω να απαλλαγω στο κυριως ενυδρειο απο το προβλημα?

θα κάνεις συχνες αλλαγες νερου. μονο ετσι. δεν χρειαζονται φαρμακα και αλατια εκει.

το αρσενικο, αν όντως εχει dropsy, δεν τον βοηθαει τιποτα πια.... αν θελεις, κανε κανονικη θεραπεια με direct και βλεπεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο ψαρουλης μας αφησε χρονους 😞 Κριμα γιατι μου ειχε δωσει πολλες γεννες και ηταν τοσο καιρο ζευγαρι με το θυληκο στο ενυδρειο τους..Ηταν πανεμορφο ψαρακι. Αλλα οπως και να το κανουμε αυτο ειναι το χομπυ, οσοι ασχολουνται με ζωα καθε ειδους ξερουν τι θα πει απωλεια

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...