Jump to content

Λευκά στίγματα στο wed του Red Cap Oranda


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν γνωρίζει απο τι έχουν προκληθεί τα λευκά αυτά στίγματα στο wed του red cap μου; Και αν ναι τι θα μπορούσα να κάνω για αυτό; Η συμπεριφορά του είναι μια χαρα και τρώει κανονικά επίσης

 

Έχω κάνει προληπτική εναλλαξ θεραπεία (ανα 12 ώρες)  τις τελευταίες 3 μέρες με Microbe-Lift Artemiss και Microbe-Lift Herbtana.

 

Ευχαριστώ

EZKp+m24RcGZAf%CHH+h6A.jpg

89eZ56WuSZinLrLA2D2oSw.jpg

Έγινε επεξεργασία - Christos Hatziioannou
Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει ich ειναι πολυ μεταδοτικο σε ψαρια εχεισ μηπωσ παρατηρησει να τριβεται κατω στο υποστρομα η θεραπει που θα σου προτεινα θα ηταν sera costapur η sera professional protazol δεν ειμαι 100 τισ εκατο διαστασεισ  ενυδρειου φιλτρανση φωσ φυτα τεστακια εχει κανει αντιχλωριο βακτηρια  ριχνεισ

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μπορεί να το παρουσιάζουν κάποιες φορές στο wen τους αυτό. Αν όμως δε δεις επέκταση σε άλλα σημεία του σώματος η δε δεις τα σημεία αυτά να φουσκώνουν δεν υπάρχει θέμα. Για μένα αρχικά παρακολούθησε το και ενημέρωνε μας για τυχόν εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, killerknight said:

Χρήστο μπορεί να το παρουσιάζουν κάποιες φορές στο wen τους αυτό. Αν όμως δε δεις επέκταση σε άλλα σημεία του σώματος η δε δεις τα σημεία αυτά να φουσκώνουν δεν υπάρχει θέμα. Για μένα αρχικά παρακολούθησε το και ενημέρωνε μας για τυχόν εξελίξεις

Καλημέρα, ναι πράγματι γνωρίζω ότι τις περισσότερες φορές είναι ενδειξη αναπτυξης του wed τους, απλά τις προηγουμενε φορές η μορφή του ηταν σαν μικρα (κεφαλι καρφίτσας) σπυράκια, τωρα μοιάζει σαν μικρος ιστος αραχνης. Να σου πώ επίσης οτι το συγγεκριμένο ψάρι περασε περίπου 3 εβδομάδες καραντίνα με θεραπέια esha 2000 και Microbe-Lift Herbtana διότι είχε κοκκινίσει ολόκληρο και ήταν στον πάτο του ενυδρείου και στο πλάι το σώμα του. Το ξεπεράσαμε όμως και μπήκε πάλι στο μεγάλο ενυδρείο πριν 5 μέρες. Δεν τριβεται πουθενα, τρωει κανονικά και όλες οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε το παρακολουθείς και ενημερωνεις Χρήστο. Όταν λες κοκκίνισε ολόκληρο τι εννοείς? Ήταν νέα εισαγωγή η από τα παλιά σου ψάρια? Έχεις καμία φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...