Jump to content

Οδηγός (?) κριτηρίων επιλογής φίλτρου


Atakas

Recommended Posts

Αρκετοί από εμάς όταν ξεκινάμε να στήσουμε ένα ενυδρείο ψάχνουμε τι φίλτρο θα βάλουμε. Ψάχνουμε στα φόρουμ, στο google στο YouTube. Και αυτό που συναντάμε συνήθως είναι ότι ανάλογα την χρήση π.χ. το φυτεμένο χρειάζεται φίλτρο που να γυρνάει το νερό με ροή ανά ώρα που θα είναι 7-10 φορές περισσότερη από τα λίτρα του ενυδρείου 200 λίτρα ενυδρείο à 2000 λίτρα ανά ώρα ροή στο φίλτρο ή 2 των 1000 λίτρων ανά ώρα.

 

Και εδώ είναι που ξεκινάει το μπέρδεμα….

 

Όμως αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις!!!

 

Άντε και το πήραμε το φίλτρο μας, καλορίζικο, επειδή έχουμε διαβάσει αρκετά ξέρουμε ότι πρέπει να τουμπανιάσουμε το βιολογικό υλικό, να βάλουμε σφουγγάρια διαφορετικών πόρων (ppi) κλπ.

 

Αφού το ετοιμάσουμε όλο χαρά και το βάλουμε στο ενυδρείο ξαφνικά διαπιστώνουμε ότι κάτι δεν πάει καλά με την ροή!!! Σαν να είναι λίγη, το βλέπουμε από εδώ, το βλέπουμε από εκεί, τζίφος.

 

Πάμε να δούμε λίγο τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Τι είπαμε πριν; 200 λίτρα ενυδρείο χρειάζεται φίλτρο με αντλία 2000 λίτρα ανά ώρα.

 

Ας υπολογίζουμε τώρα παράγοντες που επηρεάζουν την ροή:

1)      Διάμετρος σωλήνας

2)      Ύψος ενυδρείου από το φίλτρο

3)      Μήκος (σε περίπτωση που το φίλτρο είναι από την άλλη μεριά του ενυδρείου)

4)      Υλικό μέσα στο ενυδρείο.

 

Ας δούμε τώρα η ροή πως μειώνεται.

 

Αν πούμε ότι το ύψος είναι: 1.2μ και το μήκος 1,5μ με σωλήνα 16/22 τότε έχουμε μια απώλεια ροή περίπου στο 40% (head loss)!!!! Δηλαδή, από τα 2000 λίτρα ανά ώρα ροή έχουμε πέσει στα 1180 περίπου που αντιστοιχεί σε γύρισμα του νερό 6 φορές.

 

Οι τιμές των φίλτρων που αναγράφονται συνήθως αντιστοιχούν με ροή σε ενυδρείο που είναι στο ίδιο ύψος και αρκετές φορές με ότι περιεχόμενο σε φίλτρανση στέλνουν πακέτο οι εταιρείες. (Θα βάλω φωτογραφία από γράφημα της OASE)

 

Τι κάνουμε; Αναγκαστικά αγοράζουμε φίλτρο μεγαλύτερης ροής ώστε να καλύψει πραγματικά τις ανάγκες του ενυδρείου μας.

 

Γιατί βασικά δεν φροντίζουμε τα ψαράκια ή τα φυτά μας, φροντίζουμε το νερό (συνθήκες) να είναι καλές, φροντίζουμε το περιβάλλον που θα ζούνε να είναι καλό και να τους παρέχουμε μια καλή ποιότητα ζωής.

 

Επειδή είμαι αρχάριος στο χόμπι (~2 μήνες), κάθε επισήμανση δεκτή. Λόγω ότι έφαγα τα μούτρα μου θεώρησα καλό να μοιραστώ αυτή την γνώση με σας ώστε να βοηθήσω τα νεότερα μέλη.

Performance Curves-edit.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ καλα τα ειπες για τ ροη.

Αν μιλαμε για κριτηρια, να μην ξεχασουμε το βασικο - πόσο ρυπογονοι οργανισμοι θα μπουν στο ενυδριο. Τι εννοω... Άλλο να ειναι χρυσοψαρα, άλλο γαριδες.

Καποιοι οργανισμοι χρειαζονται μεγαλη ροη νερου, καποιοι δεν αντεχουν δυνατη ροη.

Πρεπει να τα σκεφτουμε ολα αυτα πριν να παρουμε ενα φιλτρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, natateo said:

Πολυ καλα τα ειπες για τ ροη.

Αν μιλαμε για κριτηρια, να μην ξεχασουμε το βασικο - πόσο ρυπογονοι οργανισμοι θα μπουν στο ενυδριο. Τι εννοω... Άλλο να ειναι χρυσοψαρα, άλλο γαριδες.

Καποιοι οργανισμοι χρειαζονται μεγαλη ροη νερου, καποιοι δεν αντεχουν δυνατη ροη.

Πρεπει να τα σκεφτουμε ολα αυτα πριν να παρουμε ενα φιλτρο.

Ένας τρόπος, απ'οσο έχω διαβάσει, για να αξιολογήσουμε την ροή εαν είναι πολύ είνα η παρατήρηση.

Εαν κολλάει τα ψάρια στο τζάμι ή λυγίζει "σπάει" τα φυτά, τότε καλό είναι να την ρυθμίσουμε να είναι λιγότερη εαν είναι εφικτό.
 

Όσο διαβάζουμε μαθαίνουμε και στο χόμπυ αυτό απ'οσο έχω καταλάβει, η μαθητεία δεν τελειώνει ποτέ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη .

Άνοιξες ευαίσθητο θέμα και δύσκολο θα έλεγα . Οι απόψεις σε θέμα φίλτρου διίστανται. Υπάρχουν χομπίστες που θεωρούν ότι είναι καλύτερο να έχουν όσο το δυνατό μεγαλύτερο φίλτρο, υπάρχουν και ακραίες απόψεις ότι το φίλτρο δεν είναι απαραίτητο (κυκλοφορεί και ενα βιντεάκι στο youtube). 

Μετά από χρόνια στο άθλημα θα σου πω ότι κατέληξα να εμπιστεύομαι τους κατασκευαστές κατά το 60% . Δηλαδή αν ένας κατασκευαστής μου λέει ότι το φίλτρο του είναι κατάλληλο για 200 λίτρα και μέγιστη απόδοση αντλίας τα 800 L/h τότε εγώ υπολογίζω ότι είναι ένα πολύ καλό φίλτρο για ενυδρείο μέχρι και 120 λίτρα. Υπάρχουν εταιρίες βέβαια που το ποσοστό είναι στο 50% και άλλες που είναι στο 70% . Ο μέσος όρος όμως για εμένα είναι κοντά στο 60%.

Και θα έρθει ο καθένας και με το δίκιο του θα αναρωτηθεί : Καλά δεν γνωρίζουν ολόκληρες εταιρίες τι κατασκευάζουν και γνωρίζει ο Χ χομπίστας ; 

Η απάντηση σε αυτό είναι ότι όταν ο κατασκευαστής αναφέρεται στην ικανότητα του φίλτρου σε άριστες συνθήκες με την χαμηλότερη δυνατή καταπόνηση και χωρίς να λάβει αστάθμητους παράγοντες υπόψιν . Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι οι περισσότεροι απο εμάς θα αφαιρέσουν και τα σφουγγάρια και θα προσθέσουν κεραμικά υλικά που θα τους δώσουν περισσότερη βιολογία τότε καταλαβαίνεις γιατί δεν εμπιστευόμαστε τον κατασκευαστή σε αυτό το θέμα . 

Αν ο κατασκευαστής δίνει ανώτατο και κατώτατο  όριο για τα ενυδρεία ,για τους παραπάνω λόγους , θα πρέπει να υπολογίζουμε το κατώτατο όριο ελαφρός προσαυξημένο . ΠΧ αν ο κατασκευαστής μας λέει ότι το φίλτρο ενδείκνυται για ενυδρεία  450 ltr -650 ltr θα πρέπει να εμπιστευτούμε περισσότερο τα 450 ltr.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marinos said:

Καλησπέρα Άκη .

Άνοιξες ευαίσθητο θέμα και δύσκολο θα έλεγα . Οι απόψεις σε θέμα φίλτρου διίστανται. Υπάρχουν χομπίστες που θεωρούν ότι είναι καλύτερο να έχουν όσο το δυνατό μεγαλύτερο φίλτρο, υπάρχουν και ακραίες απόψεις ότι το φίλτρο δεν είναι απαραίτητο (κυκλοφορεί και ενα βιντεάκι στο youtube). 

Μετά από χρόνια στο άθλημα θα σου πω ότι κατέληξα να εμπιστεύομαι τους κατασκευαστές κατά το 60% . Δηλαδή αν ένας κατασκευαστής μου λέει ότι το φίλτρο του είναι κατάλληλο για 200 λίτρα και μέγιστη απόδοση αντλίας τα 800 L/h τότε εγώ υπολογίζω ότι είναι ένα πολύ καλό φίλτρο για ενυδρείο μέχρι και 120 λίτρα. Υπάρχουν εταιρίες βέβαια που το ποσοστό είναι στο 50% και άλλες που είναι στο 70% . Ο μέσος όρος όμως για εμένα είναι κοντά στο 60%.

Και θα έρθει ο καθένας και με το δίκιο του θα αναρωτηθεί : Καλά δεν γνωρίζουν ολόκληρες εταιρίες τι κατασκευάζουν και γνωρίζει ο Χ χομπίστας ; 

Η απάντηση σε αυτό είναι ότι όταν ο κατασκευαστής αναφέρεται στην ικανότητα του φίλτρου σε άριστες συνθήκες με την χαμηλότερη δυνατή καταπόνηση και χωρίς να λάβει αστάθμητους παράγοντες υπόψιν . Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι οι περισσότεροι απο εμάς θα αφαιρέσουν και τα σφουγγάρια και θα προσθέσουν κεραμικά υλικά που θα τους δώσουν περισσότερη βιολογία τότε καταλαβαίνεις γιατί δεν εμπιστευόμαστε τον κατασκευαστή σε αυτό το θέμα . 

Αν ο κατασκευαστής δίνει ανώτατο και κατώτατο  όριο για τα ενυδρεία ,για τους παραπάνω λόγους , θα πρέπει να υπολογίζουμε το κατώτατο όριο ελαφρός προσαυξημένο . ΠΧ αν ο κατασκευαστής μας λέει ότι το φίλτρο ενδείκνυται για ενυδρεία  450 ltr -650 ltr θα πρέπει να εμπιστευτούμε περισσότερο τα 450 ltr.

Γι'αυτον ακριβώς το λόγο έγραψα το παραπάνω post γιατί δυστυχώς τα "σφάλματα", ειδικά για τα μικρά ενυδρεία <100lt ενυδρεία που φοβάσαι μην γίνει πανικός από την μεγάλη ροή, είναι μεγάλα και φτάνεις σε σημείο να αναρωτιέσαι το γιατί...

Πάντως ο παράγοντας ύψος και περιεχόμενο του canister παίζουν τρομερό ρόλο. Εγώ σε 70 άρι έχω βάλει 1250 αντλία και με λίγη μείωση στις βάνες είμαι μια χαρά + έχω την δυνατότητα να αναβαθμίσω (σύντομα) χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω φίλτρο (σημαντικό μέρος κόστους).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Atakas έγραψε:



Πάντως ο παράγοντας ύψος και περιεχόμενο του canister παίζουν τρομερό ρόλο. Εγώ σε 70 άρι έχω βάλει 1250 αντλία και με λίγη μείωση στις βάνες είμαι μια χαρά + έχω την δυνατότητα να αναβαθμίσω (σύντομα) χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω φίλτρο (σημαντικό μέρος κόστους).

Δικος μου ανθρωπος εισαι εσυ:thumbup:.........εγω ειχα σε 240λ. με κιχλιδες Αφρικης (Τανγκανικα) δυο canister φιλτρα με ονομαστικη ροη 1000λ.ω και κάποιοι (ονοματα δε λεω) με βάφτισαν ''φιλτρομανη''  :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δικος μου ανθρωπος εισαι εσυ:thumbup:.........εγω ειχα σε 240λ. με κιχλιδες Αφρικης (Τανγκανικα) δυο canister φιλτρα με ονομαστικη ροη 1000λ.ω και κάποιοι (ονοματα δε λεω) με βάφτισαν ''φιλτρομανη''  :hehe:

Θα τα λες όλα . Τέσσερα ψάρια των 7 εκατοστών εχεις μέσα και είχες δυο  φίλτρα (μισό φίλτρο για κάθε  ψάρι ) . 

Αυτό είναι που σου λέω Άκη για υπερβολές στο φιλτράρισμα του ενυδρείου . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Θα τα λες όλα . Τέσσερα ψάρια των 7 εκατοστών εχεις μέσα και είχες δυο  φίλτρα (μισό φίλτρο για κάθε  ψάρι ) . 

Αυτό είναι που σου λέω Άκη για υπερβολές στο φιλτράρισμα του ενυδρείου . 

Εγω και φυσικα  θα τα πω ολα ''λασπολογε'' :cigar:, γιατι εσυ λες μονο ποσα ηταν  τα ενηλικα πριν το ξεστησω, που παρεπιπτοντως ηταν 5 και οχι 4, αλλα δεν λες οτι ειχα και καμια 25αρια μωρα.......

Στην αρχη εβαλα 10 ψαρια., 5 julidochromis ''kipilli'' & 5 Alto. Calvus.....οταν εγινε το ζευγαρι των julies εβγαλα τα αλλα 3 και 1Calvus.......μετα αρχισαν να γεννοβολανε σαν κουνελια τα julidochromis.....αρα  οπως καταλαβαινεις το δευτερο φιλτρο εκανε καλη ''δουλεια'' οχι μονο για την βιολογια αλλα και για την  ''δυνατη''ροη/κυκλοφορια που θελουν οι Τανγκανικες...μη πω και την ασφαλεια που προσφερει αν χαλασει το ενα φιλτρο................Ρουα Ματ κ. Μαρινο!!!!!!:rasp:

Υ.Γ @Atakas αυτος ειναι ο κυριος που με βάφτισε ''φιλτρομανη''.....να τον προσεχεις πολυ:bigemo_harabe_net-173:

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@corto maltese Να μην πω τι σκέφτομαι για το 180 όταν με το καλό έρθει γιατί θα μας βάλει στο ίδιο καζάνι!!! χαχαχαχα

 

Το φίλτρο πέρα από "τουαλέτα" βοηθάει στο να γυρνάει το νερό μαζί με όλα του τα θρεπτικά συστατικά, οπότε γι'αυτο ο κανόνας των 7-10 στα φυτεμένα. Τώρα από εκεί και πέρα είναι ανάλογα τα ψάρια και από ποιου βιότοπους προέρχονται κανονικά και τις συνθήκες θέλουν. π.χ. απ' όσο γνωρίζω, οι μονομάχοι είναι χαλαροί τύποι, οπότε σε τέτοιο ενυδρείο θα έβαζα κάτι με λιγότερη ροή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Atakas έγραψε:

@corto maltese Να μην πω τι σκέφτομαι για το 180 όταν με το καλό έρθει γιατί θα μας βάλει στο ίδιο καζάνι!!! χαχαχαχα

 

Το φίλτρο πέρα από "τουαλέτα" βοηθάει στο να γυρνάει το νερό μαζί με όλα του τα θρεπτικά συστατικά, οπότε γι'αυτο ο κανόνας των 7-10 στα φυτεμένα. Τώρα από εκεί και πέρα είναι ανάλογα τα ψάρια και από ποιου βιότοπους προέρχονται κανονικά και τις συνθήκες θέλουν. π.χ. απ' όσο γνωρίζω, οι μονομάχοι είναι χαλαροί τύποι, οπότε σε τέτοιο ενυδρείο θα έβαζα κάτι με λιγότερη ροή.

Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λες......και εγω αν ειχα ψαρια που θελανε σχετικα ''μικρη'' ροη φυσικα και δεν θα εκανα το ιδιο.

Για φυτεμενα δεν ξερω, αλλά στην Αφρικη αν δεις τα βιντεο που ανεβασαμε απο τις λιμνες Τανγκανικα και Μαλαουι θα καταλαβεις.

Υ.Γ καλως ηρθες στο club των ''φιλτρομανων'':hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ σε ένα ενυδρείο 400 λίτρων με χρυσόψαρα έχω ένα fx6, 1 eheim 2217, 1 eheim 2215 με συνολική ονομαστικη ροή 5100 λ/ω. Μιλάμε για μεγάλη ισχύ αλλά κάνε υπόψη σου ότι τα χρυσόψαρα θέλουν ροή έως και 10 φορές το μέγεθος του ενυδρείου που κατοικούν. 

Link to comment
Share on other sites

Και για να βάλω φωτιές στη συζήτηση, ποιο θεωρείτε αλήθεια το καλύτερο βιολογικό υλικό για φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Και για να βάλω φωτιές στη συζήτηση, ποιο θεωρείτε αλήθεια το καλύτερο βιολογικό υλικό για φίλτρα?
Ωχ ωχ ωχ..... Στο δικό μου δοκιμάζω το neo pure. Αποτι διάβαζα έχει αρκετά περισσότερους πόρους.

Σχετικά με αυτό η greeaqua.hu έχει κάνει βίντεο που τα βάζει σε μικροσκόπιο και προτείνει της eheim.

Ο pond guru από την άλλη προτείνει ένα άλλο κεραμικό.

Και σε πολλές συζητήσεις βλέπω να προτείνετε χαλίκι.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επ. Όχι χαλίκι ελαφρόπετρα κύριε ελαφρόπετρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:
Επ. Όχι χαλίκι ελαφρόπετρα κύριε ελαφρόπετρα[emoji16]

Σφάλμα μου και ζητώ συγνώμη.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

 Α ξέρεις ότι υπάρχουν πολλές απόψεις. Εγώ είναι οπαδός της πάντως. Πάνω κάτω παρόμοιο υλικό, απλά το eheim το πληρώνεις χρυσό 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δεν έχω και άλλα υλικά στα φίλτρα μου. Συνήθως παίζω συνδυαστικά. Στα φίλτρα του ενυδρείου έχω και matrix και siporax και ελαφρόπετρα. Δουλειά κάνουν πάντως παρόλο που έχω εννέα γόνατος μέσα. Μιλάμε για περίπου 25 λίτρα βιολογικού υλικού και ίσως παραπάνω συνολικά

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με aiporax mini όταν είχα το "μικρό" φίλτρο και τώρα στο γαϊδούρι έβαλα το neo pure επειδή διάβασα ότι έχει μεγαλύτερη επιφάνεια συγκριτικά με άλλα. Αλλά και πάλι το κόστος δεν είναι αμελητέο..

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Και για να βάλω φωτιές στη συζήτηση, ποιο θεωρείτε αλήθεια το καλύτερο βιολογικό υλικό για φίλτρα?

το καλύτερο βιολογικό υλικό ειναι αυτό που κάνει την ''δουλειά'' μας αναλόγως το φίλτρο που έχουμε και το ενυδρειο.....π.χ εγω σε  eheim classic 2217 εχω μακαρονι Σιποραξ, ενω σε eheim XP το σαμπστρατ προ......σε περιπτωση που ειχα sump ή αλλο φιλτρο θα εβαζα ελεφροπετρα........σε φουλ φυτεμενο ισως και μονο σφουγγαρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Atakas έγραψε:

Εγώ ξεκίνησα με aiporax mini όταν είχα το "μικρό" φίλτρο και τώρα στο γαϊδούρι έβαλα το neo pure επειδή διάβασα ότι έχει μεγαλύτερη επιφάνεια συγκριτικά με άλλα. Αλλά και πάλι το κόστος δεν είναι αμελητέο..

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δυστυχώς οταν ασχολείσαι με τα ενυδρεία το κόστος δεν είναι ποτέ αμελητέο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

το καλύτερο βιολογικό υλικό ειναι αυτό που κάνει την ''δουλειά'' μας αναλόγως το φίλτρο που έχουμε και το ενυδρειο.....π.χ εγω σε  eheim classic 2217 εχω μακαρονι Σιποραξ, ενω σε eheim XP το σαμπστρατ προ......σε περιπτωση που ειχα sump ή αλλο φιλτρο θα εβαζα ελεφροπετρα........σε φουλ φυτεμενο ισως και μονο σφουγγαρια

Άρη για το καθόλου δεν ξέρω. Πχ σε μια φυτεμενη λιμνη με ψάρια όπως κοι και πάλι θα χρειαστείς αν βιολογική φιλτρανση για ενίσχυση πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άρη για το καθόλου δεν ξέρω. Πχ σε μια φυτεμενη λιμνη με ψάρια όπως κοι και πάλι θα χρειαστείς αν βιολογική φιλτρανση για ενίσχυση πιστεύω.

Δεν ειπα καθολου φιλτρανση, ειπα με μονο σφουγγαρια......σε ενα 120λ. φουλ φυτεμενο με λίγα και μικρά σε μέγεθος ψάρια ή καθολου ψαρια νομιζω γινεται με μονο σφουγγαρια.

Οι ''Φυτεμενοι'' που ειναι να μας διαφωτισουν?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρη εννοούσα χωρίς καθόλου βιολογικό υλικό. Όντως καλό είναι να μιλήσει και κανένας φυτεμένος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άρη εννοούσα χωρίς καθόλου βιολογικό υλικό. Όντως καλό είναι να μιλήσει και κανένας φυτεμένος. 

Εκτος απο υλικα ''μηχανικης'' φιλτρανσης τα σφουγγαρια ειναι και βιολογικα υλικα, κυριως τα χονδροτρυπα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα το juwel 125 φυτεμένο ζούγκλα με ένα κοπαδακι και λίγα γατόψαρα με το εσωτερικό του φίλτρο μόνο με σφουγγάρια και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...