Jump to content

Οδηγός (?) κριτηρίων επιλογής φίλτρου


Atakas

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Για να μπω και γω στη συζήτηση, για μένα ένα εξωτερικό φίλτρο πρέπει να έχει τα εξής:

1. Αξιοπιστία 

2. Σωστή σχέση πραγματικης-ομομαστικης ροης

3. Ελάχιστο δυνατό θόρυβο 

4. Κατανάλωση 

5. Χωριτηκοτητα κάδου 

6. Υλικά φιλτρανσης να παρέχονται 

 

Από την εμπειρία μου αυτή τη στιγμή η εταιρία που συνδιαστικα παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα τα ανωτέρω κριτήρια είναι η fluval. Μέχρι πρότινος είχε θέμα το θόρυβο, κυρίως στα φθηνά μοντέλα της, πλέον όμως έχει βελτιωθεί αισθητά. Δεύτερη (και συγνώμη για αυτό Άρη) για μένα έρχεται η Eheim

 

 

 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

φιλε τα λες καλα αλλα  δεν λες κατι που ειναι συμαντικο αλλα ουτε οι αλλοι το εχουν πει .

το φιλτρο πρεπει να ειναι σε ενα σημειο ωστε τα ζωα που θα βρισκοντε μεσα να μην επιρεαζονται σημαντικα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, killerknight said:

Πρόσεξε λίγο εδώ. Λες ότι κράτησε 4 χρόνια. Τα δικά μου eheim classic είναι ήδη 6 ετών και λειτουργούν άριστα. Έχω επίσης ένα 2215 που τώρα το δουλεύει ένας φίλος και μου το είχαν χαρίσει, το οποίο παίζει να δουλεύει εδώ και πάνω από 10 έτη?

Η κόπια κινεζος άντεξε 4 χρόνια ναι.  Το ότι άντεξε 4 χρόνια ένα φιλτρο κινεζος που αγοράστηκε 40 Βάι 50 ευρώ έτοιμο να δουλέψει εγω το θεώρησα κατόρθωμα. Κοιτά εγω τα κινεζικά τα αντιμετώπιζα πάντα σαν μια προσωρινή λυση. (Και τώρα στο 180αρι εβαλα sun sun led φωτιστικό μέχρι να μαζέψω το κατάλληλο ποσο για να πάρω ένα σωστο μηχάνημα γιατί δεν έβγαινα. Ξέρω εκτός θέματος αλλά πατάει στο κινεζος).

 

οσο για τον θόρυβο και αυτο υποκειμενικό. Αν είναι να μπει σε ένα fishroom μέσα σε ντουλάπι Ε δεν σε πολύ καίει. Αν είναι να το εχεις στο σαλονι ή ακομα χειροτερα στο υπνοδωμάτιο Ε εκει παιζει πολύ σημασία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Της ''υπερβολης'' ειμαι και εγω  .........με κιχλιδες Τανγκανικα σε 240λ  ειχα 2 εξωτ. φιλτρα για κινουμαι στο χ4 με χ6 ....

Δεν υπαρχει λογος αντι για ελαφροπετρα να παρεις  σιποραξ ή αλλο ''επωνυμο'' βιολογικο υλικο (το Matrix καθαρη ελαφροπετρα ειναι) αν εχεις  σαμπ.....

Εγω δεν το αγνοω καθολου......σε μεγαλα ενυδρεια και αναλογα τιςαναγκες της ψαροσυνθεση ισως ειναι και ο καλυτερος τροπος φιλτρανσης.

Τα ίδια άκουσα πρόσφατα από φίλο ''Δισκα'', Βιολογια-Οξυγονο....συν συχνες αλλαγες νερου.

Εννοείτε αυτό!!!!!...το αναφεραμε στα πρωτα σχολια αλλά καλα κανεις και το υπενθυμιζεις.......

η fluval μονο στο υπερτερει της Eheim.......μην το αναλυσουμε ομως τωρα αυτο,  γιατι θα ξεφυγει και θα χαλασει το παρων θεμα.

 

Ναι και πολυ συχνες αλλαγές, θυμάμαι να κανω στους αγριους ως και 4 αλλαγές την εβδομάδα ανεξάρτητα από την φιλτρανση. Είχα πάνω στο Rio 300 1χfluval 306 και 2χeheim 2217 συν το εσωτερικο της juwel με αλλαγη στην αντλία(είχα βάλει την 1500).

Η αλήθεια είναι πως οσο έχω ασχοληθεί με τα ενυδρεία δούλευα και τις δυο εταιρίες ταυτόχρονα πάνω στο ίδιο ενυδρειο. Η fluval ποτε δεν μου φάνηκε να μειονεκτεί στην ροη και στην δύναμη. Το μόνο παράπονο που είχα είναι ότι προόριζε ουσιαστικά το μισό καδο για φιλτρανση με σφουγγάρι. Αντίθετα η eheim πάντα μου προκαλούσε ένα θέμα στη δύναμη της ροής και της κυκλοφοριας σε σχέση πάντα με την fluval και όχι μεμονωμένα σαν φίλτρο. Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα από τις δυο προσωπικά θα πήγαινα στην fluval και την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, antonium98 said:

Ναι και πολυ συχνες αλλαγές, θυμάμαι να κανω στους αγριους ως και 4 αλλαγές την εβδομάδα ανεξάρτητα από την φιλτρανση. Είχα πάνω στο Rio 300 1χfluval 306 και 2χeheim 2217 συν το εσωτερικο της juwel με αλλαγη στην αντλία(είχα βάλει την 1500).

Η αλήθεια είναι πως οσο έχω ασχοληθεί με τα ενυδρεία δούλευα και τις δυο εταιρίες ταυτόχρονα πάνω στο ίδιο ενυδρειο. Η fluval ποτε δεν μου φάνηκε να μειονεκτεί στην ροη και στην δύναμη. Το μόνο παράπονο που είχα είναι ότι προόριζε ουσιαστικά το μισό καδο για φιλτρανση με σφουγγάρι. Αντίθετα η eheim πάντα μου προκαλούσε ένα θέμα στη δύναμη της ροής και της κυκλοφοριας σε σχέση πάντα με την fluval και όχι μεμονωμένα σαν φίλτρο. Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα από τις δυο προσωπικά θα πήγαινα στην fluval και την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.

Ρε θηριο 4 αλλαγές την εβδομαδα μήπως ηταν υπερβολή; Τόσο συχνα δεν σου δημιουργούσε θεμα στην βιολογία σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Ρε θηριο 4 αλλαγές την εβδομαδα μήπως ηταν υπερβολή; Τόσο συχνα δεν σου δημιουργούσε θεμα στην βιολογία σου;

Ναι ναι 4 σταθερά και αν με έπαιρνε από χρόνο έκανα και 5η αν και το θέμα ήταν η αο που την έπαιζα στο 100% και δεν έχω και κανα τρελό μηχάνημα από άποψη παραγωγησ, είναι της υπομονής. Υπερβολή δεν ξέρω αν ήταν αλλά τα ψαρια έδειχναν να γουστάρουν το κρυστάλλινο νεράκι. Όλες ήταν από 80-100 λίτρα οι αλλαγεσ. Ταιζα 6-7 φορές την ημέρα και 2 φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη. Για αυτό και οι τόσες αλλαγές. Οι μετρήσεις μου δεν έδειξαν ποτε κάποιο θέμα στην βιολογία.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ναι ναι 4 σταθερά και αν με έπαιρνε από χρόνο έκανα και 5η αν και το θέμα ήταν η αο που την έπαιζα στο 100% και δεν έχω και κανα τρελό μηχάνημα από άποψη παραγωγησ, είναι της υπομονής. Υπερβολή δεν ξέρω αν ήταν αλλά τα ψαρια έδειχναν να γουστάρουν το κρυστάλλινο νεράκι. Όλες ήταν από 80-100 λίτρα οι αλλαγεσ. Ταιζα 6-7 φορές την ημέρα και 2 φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη. Για αυτό και οι τόσες αλλαγές. Οι μετρήσεις μου δεν έδειξαν ποτε κάποιο θέμα στην βιολογία.

Να φανταστώ ότι εκείνη την περίοδο δεν προλαβαίνες ούτε τουαλέτα να πας??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Να φανταστώ ότι εκείνη την περίοδο δεν προλαβαίνες ούτε τουαλέτα να πας??

Χαχαχαχα κάπως έτσι και ήταν η περίοδος που είχα το σχολείο ακόμη όποτε καταλαβαίνεις τι γινόταν. Διάβασμα ποτε. Γύρναγα σπίτι και στο ένα χέρι είχα το λάστιχο της αλλαγής και στο άλλο το παστίτσιο για να τα προλάβω όλα?. Ίσα ίσα να φάω και το βράδυ να χαζεύω το ενυδρειο με την παρέα. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δε σε πήραν στο κυνήγι οι δικοί σου τυχερός ήσουν ?. Μα καλά μαθητής και ασχολιοσουν με δίσκους? Πήρες το μικρόβιο από κανένα πατέρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αφού δε σε πήραν στο κυνήγι οι δικοί σου τυχερός ήσουν ?. Μα καλά μαθητής και ασχολιοσουν με δίσκους? Πήρες το μικρόβιο από κανένα πατέρα?

Το γούσταραν και εκείνοι το ενυδρειο για αυτό με είχαν αφησει να έχω και το δισκάδικο και μετά να φτιάξω και ένα μικρο θαλασσινό και αλλά μικρά που ακολούθησαν. Είχαν οι δικοί μου παλιότερα αλλά το είχαν βγάλει και το είχαν χαρίσει. Μετά απο χρόνια κατά τύχη έπεσα στο φορουμ και ερωτευτηκα τα τροφεους. Πήραμε πίσω το ενυδρειο που ειχε καταλήξει σε μια αποθήκη(ένα ferplast 240λιτρα ήταν) και όταν πήγα να πάρω τα τροφεους και τις πέτρες γύρισα στο σπίτι με ρίζες και δίσκους. Και μετά πήγα στο juwel και συνεχιστηκε ο έρωτας με τους δίσκους μέχρι τους heckel. Και ακόμη το σκέφτομαι ποσο θέλω να στήσω ξανά δισκάδικο και ποσο μάλλον να ξανά βάλω χεκελ. Ελπίζω κάποια στιγμή να έχω τον χώρο και την εμπειρία να το κάνω.

Συγγνωμη στα υπόλοιπα παιδιά που ξέφυγα τελειως από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια αγοράς εξωτερικού φίλτρου με την σειρά για μένα είναι τα ακόλουθα .

 

1. To Budget που σκοπεύω να διαθέσω

2 . Το φίλτρο να καλύπτει τις ανάγκες του ενυδρείου μου στα ελάχιστα λίτρα που προτείνει ο κατασκευαστής .

 

3. Όγκος κάδου και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αναλόγια λίτρων/ώρα.

 

4. Κατανάλωση ρεύματος ( γιατί το φθηνό στο τέλος σου βγαίνει πανάκριβο )

 

5. Αξιοπιστία κατασκευαστή ( πάντα κατά προσέγγιση γιατί οι απόψεις διίστανται

6. Θόρυβος (επειδή τα ενυδρεία μου είναι στο σαλόνι μπαίνει στο 6 διαφορετικά θα ήταν στο 2)

 

Ο συνδυασμός όλων των παραπάνω μου δίνει αυτό που ονομάζουμε στο χωριό μου value for money

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα σάς πω και εγώ την γνώμη μου αν και έχω πολύ μικρή εμπειρία στο χόμπι αρα και στα φίλτρα...στο ξεκίνημα πείρα εσωτερικό φίλτρο για οικονομικούς λόγους και ίσος να είχα ακόμα εσωτερικό και τελικά η κουμπάρα μου αποφάσισε να μου πάρει δώρο ένα φίλτρο εξωτερικό oase filtosmart thermo 200

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα οπότε με καλύπτει πλήρως ... αυτό που είδα εγώ όταν παρέλαβα ήταν ένα πολύς Καλής κατασκευής φίλτρο και νομίζω θα είναι πολύ ανθεκτικό στο χρόνο σε εμένα το πολύ θετικό είναι πως είχε μέσα το μακαρόνια και επίσης τον θερμοστάτη ο οποίος είναι μέσα στο φίλτρο..μετά από 1 μισι μήνα που το χρισιμοποιο είναι τέλειος αθόρυβο.. οπότε η εντύπωσης μου είναι η καλύτερες βασικά είμαι ενθουσιασμένος οπότε και στο μέλλον είμαι σίγουρος ότι πάλη σε oase θα πάω σε περίπτωση που πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ξέρω πως θα πληρώσω 70με 100 ευρώ παραπάνω αλλά μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα θα σάς πω και εγώ την γνώμη μου αν και έχω πολύ μικρή εμπειρία στο χόμπι αρα και στα φίλτρα...στο ξεκίνημα πείρα εσωτερικό φίλτρο για οικονομικούς λόγους και ίσος να είχα ακόμα εσωτερικό και τελικά η κουμπάρα μου αποφάσισε να μου πάρει δώρο ένα φίλτρο εξωτερικό oase filtosmart thermo 200

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα οπότε με καλύπτει πλήρως ... αυτό που είδα εγώ όταν παρέλαβα ήταν ένα πολύς Καλής κατασκευής φίλτρο και νομίζω θα είναι πολύ ανθεκτικό στο χρόνο σε εμένα το πολύ θετικό είναι πως είχε μέσα το μακαρόνια και επίσης τον θερμοστάτη ο οποίος είναι μέσα στο φίλτρο..μετά από 1 μισι μήνα που το χρισιμοποιο είναι τέλειος αθόρυβο.. οπότε η εντύπωσης μου είναι η καλύτερες βασικά είμαι ενθουσιασμένος οπότε και στο μέλλον είμαι σίγουρος ότι πάλη σε oase θα πάω σε περίπτωση που πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ξέρω πως θα πληρώσω 70με 100 ευρώ παραπάνω αλλά μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση..

Άρα το πρώτο κριτήριο για εσένα είναι να στο κάνει δώρο η κουμπάρα σου ;  ??

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Άρα το πρώτο κριτήριο για εσένα είναι να στο κάνει δώρο η κουμπάρα σου ;  ??

Χαχαχχα πώς με πετσοκοψες έτσι!!

Όχι το κριτήριο μου από εδώ και πέρα θα είναι εξωτερικά φίλτρα γτ το ενυδρείο μου πλέον η μέρα με την νύχτα με αυτό το φίλτρο και το συγκεκριμένο κάνει την δουλειά και με το παραπάνω είναι αθόρυβο πολύ σημαντικό γτ έχουμε θέμα με τον θόρυβο έχει τόν θερμοστάτη μέσα που εμένα με ενθουσίασε γτ στο ενυδρείο δεν φενετε σχεδόν τίποτα αρνητικά η τιμή που παίζει μεγάλο ρόλο αλλά έχω μείνει τόσο ευχαριστημένος που δεν ξέρω ότι από εδώ και πέρα ότι θα αλλάξω την  εταιρεία αυτή ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια και διαβασα πολλα σχολια εχω να πω κατι σε αυτο  το θεμα 

 

ειδα να υποτιματε  πολυ την ελαφροπετρα σα βιολογικο υλικο  απο την αλλη δεν ειδα πουθενα να γραφετε για το πανακριβο ματριξ  της seachem  που η ιδια εταιρια  λεει οτι ειναι ελαφροπετρα  ...... 

 

παμε στο δευτερο θεμα  καπου διαβασα για τα fluval 1  ε οχι....   σε ολα τα μοντελα  ο καδος ειναι τραγικος   ποσο  μαλλον  στα fx  που μονο μια αντλια  εχουν καλη   ενα τεραστιο  καδο  που περνει το βιολογικο απο 1 2217  δε περνω ορκο αν το περνει ολο  επισεις   εσπασε κανενας βιδακι  στη κεφαλη ?  για να το βρεις πρεπει να κανεις πιτα στον αγιο φανουριο μεσω αμαζον  και 11 ευρω το ενα  εχει 8   90 ευρω μονο οι βιδες  κανε και ενα ευχελεο μη καψει πλακετα ..

 

EHEIM ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ !!! 

 

τωρα οσο  για τα κινεζακια   εχει βγαλει μια σειρα η sun sun τωρα  με τεραστιο καδο  αντλια  φαση jebao  3000 λιτρα ροη   με ηλεκτρονικο χειριστηριο  πολυ τιμιο φενετε  και φτηνο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος harris samos έγραψε:

μια και διαβασα πολλα σχολια εχω να πω κατι σε αυτο  το θεμα 

 

ειδα να υποτιματε  πολυ την ελαφροπετρα σα βιολογικο υλικο  απο την αλλη δεν ειδα πουθενα να γραφετε για το πανακριβο ματριξ  της seachem  που η ιδια εταιρια  λεει οτι ειναι ελαφροπετρα  ...... 

 

παμε στο δευτερο θεμα  καπου διαβασα για τα fluval 1  ε οχι....   σε ολα τα μοντελα  ο καδος ειναι τραγικος   ποσο  μαλλον  στα fx  που μονο μια αντλια  εχουν καλη   ενα τεραστιο  καδο  που περνει το βιολογικο απο 1 2217  δε περνω ορκο αν το περνει ολο  επισεις   εσπασε κανενας βιδακι  στη κεφαλη ?  για να το βρεις πρεπει να κανεις πιτα στον αγιο φανουριο μεσω αμαζον  και 11 ευρω το ενα  εχει 8   90 ευρω μονο οι βιδες  κανε και ενα ευχελεο μη καψει πλακετα ..

 

EHEIM ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ !!! 

 

τωρα οσο  για τα κινεζακια   εχει βγαλει μια σειρα η sun sun τωρα  με τεραστιο καδο  αντλια  φαση jebao  3000 λιτρα ροη   με ηλεκτρονικο χειριστηριο  πολυ τιμιο φενετε  και φτηνο 

Άρα Χάρη τα κριτήρια για σένα είναι ο μεγάλος κάδος και το αν υπάρχουν ανταλλακτικά και αν  είναι φθηνά . Σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Άρα Χάρη τα κριτήρια για σένα είναι ο μεγάλος κάδος και το αν υπάρχουν ανταλλακτικά και αν  είναι φθηνά . Σωστά ;

μεγαλο σωστο καδο  !!!!!! ανταλλακτικα για ολα ακομα και σε παλια μοντελα τωρα οι αντλιες ολες πανω κατω ιδιες ειναι 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι εχουμε την ''σωστη'' Χωριτηκοτητα κάδου σαν  1ο  ή 2ο βασικο κριτηριο επιλογης.........στα αλλα οι διαφορες ειναι αναλογως με τις αναγκες του καθενος το ενυδρειο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα στο παρών θέμα έχει απασχολήσει λίγο-πολύ  αν οχι όλους μας  σίγουρα τους περισσότερους στο χομπι μας, ειναι πολύ σημαντικό το οτι  ''ακούστηκαν'' τεκμηριωμένες απόψεις από όλα τα μέλη που συμμετείχαν  στη συζήτηση, γιατί ειναι κάτι το οποίο θα βοηθήσει πολύ τους ''νέους'' (και όχι μόνο) στο χομπι. Άλλωστε αυτός ειναι και ο βασικός σκοπός του Φόρουμ.

Γι αυτό το θέμα μεταφέρεται και  θα ειναι καρφιτσωμένο(pin) στην ενότητα της Φιλτρανσης, οπού θα συνεχίζεται εκεί η κατάθεση απόψεων περί των κριτηρίων της επιλογής του φίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...