Jump to content

Χρυσοψαρα


spithas

Recommended Posts

Έχω τρία χρυσόψαρα τα οποία δεν μπορώ να κρατήσω...αν αντί να τα επιστρέψω στο μαγαζί τ αφήσω σε φυσική λίμνη της πόλης μου...έχει βέβαια κ πάπιες μέσα...δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο επιστροφή στο μαγαζί η να τ αφησω στη λίμνη;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις αγγελία ότι τα δωρίζεις παίζει ή το αποκλείεις ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η επιστροφή στο μαγαζί δεν είναι και η καλύτερη λύση. Όπως λέει και Μαρίνος γιατί δε βγάζεις αρχικά μια αγγελία? Και αν δεν πιάσει τα πας στη λίμνη. Η λιμνη αυτή έχει αλλά ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Κοίτα η επιστροφή στο μαγαζί δεν είναι και η καλύτερη λύση. Όπως λέει και Μαρίνος γιατί δε βγάζεις αρχικά μια αγγελία? Και αν δεν πιάσει τα πας στη λίμνη. Η λιμνη αυτή έχει αλλά ψάρια?

Έχει παιδιά ναι ...δεν βάζω αγγελία γιατί μένω επαρχία κ δεν έχει κόσμο ν ασχολείται το έχω ψάξει...δεν ξέρω αν θα γίνουν γεύμα στις πάπιες στ αλλά ψάρια κ αν θα χαθούν μεταξύ τους....όντως το σκέφτομαι κ θέλω να κάνω το πιο σωστό 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το δίλημμα μαγαζί η λίμνη, εγώ λίμνη θα διάλεγα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η λίμνη έχει άλλα χρυσόψαρα ή άλλα τοπικά ψάρια;

 

Και στις δύο περιπτώσεις, δεν πρέπει να ελευθερωθούν τα χρυσόψαρα στην λίμνη. Τα χρυσόψαρα μπορόυν να( και έχουν ήδη) προκαλέσει μεγάλη οικολογική ζημία. Ανταγωνίζονται τα τοπικά ψάρια για τροφή, τρώνε τοπικά φυτά και γενικά προκαλούν μεγάλη ζημία στο τοπικό οικοσύστημα. Επίσης μπορούν να αναπαραχθούν που κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα. Σε πολλές χώρες είναι παράνομο να ελευθερώσεις μη τοπίκά ζώα στο οικοσύστημα. Μπορείς να τα δώσεις σε κάποιον που έχει τεχνητή περιορισμένη λίμνη με χρυσόψαρα ή να τα δώσεις σε μαγαζί.

Γενικά έιναι κακή ιδέα η ελευθέρωση οποιουδήποτε μη τοπικού ζώου στο τοπικό οικοσύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να μην μπερδευομαστε. Υπάρχουν ένα τόσο τεχνίτες κλειστές λίμνες στην Ελλάδα όπως η Μπελέτσι και το Σελεπίτσαρι η ο εθνικός κήπος. Εκεί υπάρχουν ήδη χρυσόψαρα και δεν υπάρχει κανένα ζήτημα να μπουν και άλλα. Δεν είπαμε να τα ρίξει στον Αλφειό ποταμό. Ναι εκεί δεν πρέπει γιατί θα υπάρχει θέμα 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, killerknight said:

Μισό λεπτό για να μην μπερδευομαστε. Υπάρχουν ένα τόσο τεχνίτες κλειστές λίμνες στην Ελλάδα όπως η Μπελέτσι και το Σελεπίτσαρι η ο εθνικός κήπος. Εκεί υπάρχουν ήδη χρυσόψαρα και δεν υπάρχει κανένα ζήτημα να μπουν και άλλα. Δεν είπαμε να τα ρίξει στον Αλφειό ποταμό. Ναι εκεί δεν πρέπει γιατί θα υπάρχει θέμα 

Ναι σε μικρές και κλειστές τεχνητές λίμνες και αν υπάρχουν ήδη χρυσόψαρα δεν είναι συνήθως θέμα. Άλλα ο/η @spithasείπε στην αρχή για φυσική λίμνη. Αν είναι φυσική λίμνη δεν πρέπει να ελευθερωθούν.

Έγινε επεξεργασία - GFAJ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να το διευκρινησουμε, φίλε μου είναι ανοικτή η κλειστή λίμνη αυτή που αναφέρεσαι? Οι φυσικές είναι οι ανοικτές

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η λίμνη 

 

Πηγές της Αγίας Βαρβάρας

 

 

Και όπως θα δεις παρακάτω δεν είναι κλειστή 

 

Πηγή έμνευσης και θέμα φωτογραφικού διαγωνισμού τα Νερά της Αγίας Βαρβάρας  | dramini

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα έχουμε θέμα. Γιατί όντως τα χρυσόψαρα είναι κυριαρχικό είδος

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτή είναι η λίμνη 

 

Πηγές της Αγίας Βαρβάρας

 

 

Και όπως θα δεις παρακάτω δεν είναι κλειστή 

 

Πηγή έμνευσης και θέμα φωτογραφικού διαγωνισμού τα Νερά της Αγίας Βαρβάρας  | dramini

Για την συγκεκρινη μιλάω ναι της Αγίας βαρβαρας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι ανοικτή λίμνη. Δεν μπορείς να τα πετάξεις εκεί. Γιατί μετά θα περάσουν στον υδροβιότοπο της περιοχής και θα πολλαπλασιαστούν 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2021 at 6:48 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Οπότε για να το διευκρινησουμε, φίλε μου είναι ανοικτή η κλειστή λίμνη αυτή που αναφέρεσαι? Οι φυσικές είναι οι ανοικτές

Αναφέρομαι στην φυσική ανοιχτή λίμνη που ανέβασε ο Μαρίνος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου είναι ανοικτή λίμνη. Δεν μπορείς να τα πετάξεις εκεί. Γιατί μετά θα περάσουν στον υδροβιότοπο της περιοχής και θα πολλαπλασιαστούν 

Χρήστο εντατικά μαθήματα δεοντιλογίας. Πριν απαντήσουμε σε ενα μέλος βλέπουμε το προφίλ. Δυστυχώς για εσένα ακόμα μια φορά είναι φίλη και όχι φίλος. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλά με ένα όνομα σπίθας εγώ γιατί να μπω στη διαδικασία να δω το προφίλ για να δω το γένος? Το περίεργο θα ήταν να νομίζαμε ότι ήταν φίλη διαβάζοντας το nicname ?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...