Jump to content

Νιτρικά και φυτά


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Εχω μια απορια ως προς τα νιτρικα και το κατα ποσο επηρεαζονται απ την παρουσια φυτων στο ενυδρειο. Ας εξηγησω...εστησα το ενυδρειο μου(45 λ) πριν περιπου ενα μηνα και ενω αρχικα σκοπευα να βαλω λιγα φυτα τελικα κατεληξε αρκετα φυτεμενο :P Ξεκινησα να το "ταιζω" με τροφη για ψαρια και περιμενα...Η αμμωνια δεν ανεβηκε ποτε υπερβολικα αλλα σε καποιο σημειο αρχισαν να εμφανιζονται νιτρωδη και νιτρικα. Ας μην τα πολυλογω, αν και τα πραγματα ειχαν σταθεροποιηθει (0 αμμωνια, 0 νιτρωδη)  ειχα μια ανασφαλεια οποτε πηρα και 100 ml tetra safe start και του δωσα και καταλαβε! Την ιδια μερα εβαλα και το μονομαχο μου μεσα. Οσες μετρησεις και αν εχω κανει απο τοτε ολα βγαινουν τελεια, ωστοσο ο αριθμος τον νιτρικων βγαινει παντα πολυ πολυ χαμηλος, μεταξυ του 0-10 με το ζορι. Το Σαββατο που μας περασε εστησα ενα δευτερο ενυδρειο(65λ). Ειχα προνοησει και 5 μερες πριν παραλαβω το δευτερο ενυδρειο ειχα βαλει σε ενα διχτακι siporax και το αφησα μπροστα στη ροη του φιλτρου του 45λιτρου(ειναι εσωτερικο φιλτρο "καταρρακτης"). Οποτε μολις παρελαβα το δευτερο ενυδρειο εβαλα κατευθειαν μεσα το διχτακι με το siporax. Και εδω γινεται ενδιαφερον! Δεν περιμενα πολλα απο υλικο απο φρεσκοστρωμενο ενυδρειο που δεν ηταν καν μεσα στο φιλτρο αλλα σημερα (4 μερες μετα) εκανα πρωτη μετρηση και βρηκα αμμωνια 0 (ενω το ειχα μπουκωσει με ψαροτροφη) νιτρωδη 0 και το αστειο; νιτρικα μεταξυ 10-25 :P Nα σημειωσω εδω πως το δευτερο ενυδρειο εχει μονο μια ανουμπια καινουργια και μετεφερα απ το παλιο ενυδρειο μερικα limnobium και ενα moss ball (δεν ξερω αν κουβαλαν πανω τους βακτηρια και μπορει να εδωσαν κι αυτα ενα χερακι) αρα δεν ειναι μπουκωμενο στα φυτα. Πρωτη απορια λοιπον...υπαρχει περιπτωση να εστρωσε τοσο γρηγορα το καινουργιο ενυδρειο;; Δευτερη απορια..τα φυτα παιζουν καποιο ρολο στο οτι δεν μπορω να ανιχνευσω τοσα νιτρικα στο 45λιτρο; Μηπως τρεφονται με αυτα;  Γιατι στο δευτερο κατευθειαν εκαναν ξεκαθαρη την παρουσια τους ενω στο πρωτο πασχιζω με τα χρωματα να δω αν υπαρχουν καν! Αν δεν εβλεπα 0 αμμωνια θα ελεγα οτι δεν ειχε στρωθει καν το πρωτο! Μηπως το tetra safe start εκανε το θαυμα του (γιατι οταν το εριξα ηταν μεσα το δυχτακι με το siporax) και βοθησε να στρωσει και το δευτερο; Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας! Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Δεν νομίζω ότι μπορεί σε τρεις μέρες να στρώσει το ενυδρείο. Κάνε ένα κόπο και μέτρα το νερό της βρύσης μήπως έχει νιτρικά. Στο λέω γιατί κι εγώ όταν μέτρησα εκεί κατάλαβα τι δεν πηγενε καλά. Εκτός και αν χρησιμοποιείς Α/Ο οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω πως έγινε αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι η τροφή των φυτών είναι τα νιτρικά (και όχι μόνο) . Και ναι το άλλο ενυδρείο σου είναι στρωμένο σχεδόν (αλλαγή νερού κατά 30%)  με την μέθοδο του μπολιάσματος ..

Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος perse4ss έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. Δεν νομίζω ότι μπορεί σε τρεις μέρες να στρώσει το ενυδρείο. Κάνε ένα κόπο και μέτρα το νερό της βρύσης μήπως έχει νιτρικά. Στο λέω γιατί κι εγώ όταν μέτρησα εκεί κατάλαβα τι δεν πηγενε καλά. Εκτός και αν χρησιμοποιείς Α/Ο οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω πως έγινε αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φιλε μου ειχες δικιο μετρησα το νερο της βρυσης και πραγματι ειχε νιτρικα! Μου περασε απ το μυαλο οτι μπορει να ηταν αυτο αλλα επειδη στο πρωτο ενυδρειο δεν μου ειχαν εμφανιστει στην αρχη τοσα το παρεβλεψα...μαλλον λογω των φυτων δεν ειχαν φανει ?

 

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι η τροφή των φυτών είναι τα νιτρικά (και όχι μόνο) . Και ναι το άλλο ενυδρείο σου είναι στρωμένο σχεδόν (αλλαγή νερού κατά 30%)  με την μέθοδο του μπολιάσματος ..

Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ

Ναι ξερω για το μπολιασμα! Αυτο προσπαθησα να επιχειρησω αλλα δεν περιμενα να πετυχει σε τοσες λιγες μερες και με υλικο απο φρεσκοστρωμενο ενυδρειο! Επισης τωρα που ξερω οτι το νερο της βρυσης εχει νιτρικα μαλλον δεν εχει στρωσει απλα μου φαινεται περιεργο που με τοση τροφη που εχω ριξει δεν εχει ανεβει η αμμωνια...θα του δωσω λιγο χρονο και θα ξαναμετρησω...αν ολα ειναι 0 και νιτρικα παλι ψηλα μαλλον θα το εχω στρωσει ?

 

Σας Ευχαριστω και τους δυο! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά ανέβασε αμμωνία;

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...