Jump to content

Αυγά στο τζάμι του ενυδρείου.


Metpan

Recommended Posts

Βλέπω λοιπόν σήμερα κάτι αυγά στο τζάμι του ενυδρείου, ελπίζω να είναι από τα cory και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας! 

16123428054615673062924533073733.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σαλιγκάρια Nerite μέσα στο ενυδρείο σου τότε ναι, από τα Corydoras είναι - δεν ξεκαθαρίζουν καθαρά στην εικόνα.

Είχα βρει κι εγώ παλιότερα στο δικό μου παρόμοια χωρίς να έχω Nerite snails εκείνη την περίοδο. Δεν προχώρησε ποτέ όμως κάποια γέννα αφού δεν έψαξα και πως θα επιτυχω κάτι τέτοιο.

Μετά από χρόνια απέκτησα ξανά 4 Corydoras Aeneus πριν κάνα μήνα, είναι ακόμα μικρά τα δικά μου αλλά σε περίπτωση που θα ξαναδώ τέτοια αυγά κάποια στιγμή πιθανότατα να το ψάξω μήπως και καταφέρω να αποκτήσω πιτσιρίκια μέσα στο ενυδρείο μου.

Θα παρακολουθώ μήπως έχει κάποιος να σου προτείνει ενέργειες.!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Nerite snails zebra  για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια είναι όλα. Καποτε ειχα Corydoras μαζι με Neon Tetra χωρις σαλιγκαρια και βρήκα τετοια αυγα. Εψαξα απο ποιο ειδος απο τα δυο μπορει να προερχονται και κατεληξα στα Cory.

Πριν λιγο καιρο ειχα Nerite Snails με δυο χρυσοψαρα και βρηκα παλι παρόμοια αυγα. Με λιγο ψάξιμο όλα με οδήγησαν στα Nerite αφου δεν ειχα και Corydoras στην παρούσα φάση.

Αν τωρα μου καθόταν να εχω ταυτόχρονα Corydoras μαζί με Nerite Snails τα πραγματα θα ήταν λιγο πιο δύσκολα αν και τελικά τα αυγα τους διαφέρουν κάπως. Βέβαια αυτα των Corydoras τα έβρισκα μόνο στο τζάμι ενώ εκείνα των Nerite παντού. Σε πέτρες, ξύλα, στους σωληνες των φίλτρων.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στα Nerite καταλήγω... τζάμπα χαρήκαμε 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...