Jump to content

Αναγνώριση φυτού


makis206

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί πήγα και πήρα ένα Ceratopteris Thalictroides που ήθελα να φυτέψω στο ενυδρείο μου με σκοπό να τραβάει κάποια νιτρικά αλλά κυρίως για να σκιάζει μια μεγάλη Ανούμπια που έχω.

 

Βγάζοντας το Ceratopteris όμως από το γλαστράκι ώστε να το καθαρίσω και να το ετοιμάσω για φυτεμα, διαπίστωσα ότι μέσα βρισκόταν ένα ακόμα φυτό που ήταν μπερδεμένο με το πρώτο.

 

Ειναι το ίδιο με διαφορικό φύλλωμα; Είναι κάτι άλλο; Με Κερατόφυλλο μου μοιάζει περισσότερο..

 

Προς το παρόν έχω φυτέψει το Ceratopteris (φαίνεται στην πρώτη φωτο - το έβαλα επίτηδες για να δείτε το φύλλωμά του ) και τον εισβολέα τον άφησα να επιπλέει στην επιφάνεια (δεύτερη φωτο ).

Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει τι είναι;

 

Να το φυτέψω κι αυτό ή να το αφαιρέσω;

 

0a376723d0ce03552856e09f0586c990.jpgb67f5043f657ec67a75be97ff650a096.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω δύο ακόμα εικόνες με αναμμένα φώτα μήπως βοηθήσουν.

Στην πρώτη φωτο θα δείτε το Ceratopteris Thalictroides στα αριστερά ενώ δεξιά ψηλα στην επιφάνεια του νερού επιπλέει αυτό που αναζητώ το είδος του.

Στη δεύτερη φωτο δείχνω ξανά τον εισβολέα όπως φαίνεται από πάνω.

1a708f661b240abe00280ebd89f76e9a.jpg1f4abd0847890c8e794b2913bb69bdcb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ενα απο τα παρακατω μου κανει 

 

Limnophila aquatica
Hottonia palustris

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και τα δύο που ανέφερες μάλλον σε Limnophyla aquatica (ίσως και Sessiliflora.. ) θα έλεγα ότι φέρνει περισσότερο. Θα περιμένω λίγο μήπως το αναγνωρίσει στα σίγουρα κάποιος κι αναλόγως θα πράξω με αυτό. Προς το παρόν εξακολουθεί να πλέει στην επιφάνεια και περιμένει.

Ευχαριστώ.!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Limnophila sessiliflora - Wikipedia πολυ καλο, το εχω κι εγω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκεί καταλήγω κι εγώ, μπερδεύει λίγο γιατί έχει λεπτά φύλλα και μοιάζει με αρκετά φυτά που έψαξα σε Limnophila και Cabomba. Θα το φυτέψω όμως δε βαριέσαι. Δεν θέλω να φάω πολύ χώρο από το κέντρο του ενυδρείου από τα Tiger barbs που θέλουν άπλα να κολυμπούν, έχω καπαρώσει κι όλη την πλάτη αλλά κάπου θα το στριμώξω στην μια πλευρά. Λυπάμαι να το βγάλω τώρα που μπήκε μέσα.

Φαντάζομαι ότι θα μεγαλώνει και σαν τρελό και θα απλώνεται δίχως αύριο ε; Θα φροντίσω να το κρατάω σε λογικό μέγεθος και βλέπουμε.

Να είσαι καλά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιρνει υψος γρηγορα σχετικα, μπορεις απλα να κλαδευεις τις κορφες αν δεν θες να συνεχισει στην επιφανεια.

Αν δεν θες να το φυτεψεις κανει δουλεια και σαν φυτο επιφανειας αν θες να σκιασεις καποιο μερος του ενυδρειου κλπ

Φυτεμενο δειχνει ωραια επισης αν φυτευτουν μαζι 3-4 στελεχη.

Με λιγα λογια σου δινει επιλογες το τι θα το κανεις. ?

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα είναι ότι διάλεξα το πιο "μπόλικο" Ceratopteris από το κατάστημα ώστε να σκιάσω άμεσα την Ανούμπια κι όταν το έβγαλα από το γλαστράκι, το μισό από αυτό ήταν αυτό που αναζητάμε εδώ.! Χαχα

Φαντάσου ότι είναι ήδη πάνω απο 8 στελέχη από αυτό με ύψος περίπου 20cm το καθένα τους, έτοιμο φυτό να σου καλύψει μεγάλο μέρος ενός ενυδρείου 125l από μόνο του. Με το Ceratopteris να είναι μεγαλύτερο και με περισσότερα στελέχη δεν φαινόταν καν ότι υπήρχε στο γλαστράκι όμως. Μια χαρά μου έκατσε, με έναν σμπάρο που λένε.

Να το και μετά το φύτεμα μπροστά από το Ceratopteris, ίσως αναγνωριστεί απόλυτα από κάποιον αν φαίνεται λίγο καλύτερα τώρα.



0d63402d74346652bcc316fc30165474.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquasabi.com/Limnophila-sessiliflora-Bunch

Ειναι emersed, για αυτο δεν μοιαζει πολυ με τις φωτο απο ενυδρεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε όλοι λοιπόν ότι πρόκειται για Sessiliflora, κατοχυρώνω και της φέρομαι σαν τέτοια.!

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας παιδιά, χωρίς εσάς δεν έπαιζε να τη βρω με τίποτα. Ωραίο "άνθος" by the way.. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...