Jump to content

Billy PICO 9,5lt


BiggBilly

Recommended Posts

Καλή αρχή φιλε και καλή επιτυχία,  ωραιο στήσιμο βράχου well done! 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φίλε που ξαναγύρισες στα αλατια .

Καλη αρχή αν και φαίνεται ότι το αγαπάς το ενυδρείο οπότε όλα τα άλλα θα έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμά μου συλλυπητήρια καταρχήν, η αγάπη σου για το χόμπι ακούγεται σε συνδυασμό με τις ωραίες αναμνήσεις είναι λόγος για ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Με το καλό. 

Link to comment
Share on other sites

Welcome! Πολύ καλή νέα αρχή!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή, ωραίο στήσιμο στον βράχο!

Το μόνο που με ανησυχεί στα pico είναι η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας ,ειδικά το καλοκαίρι.. εκτός αν το δωμάτιο που υπάρχει είναι δροσερό το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

   Βλέπω γνώριμα ονόματα όπως salamander και niknik.

 

   Το ενυδρείο είναι στην 6°μερα. Ήταν πολύ αστείο που εξηγούσα στο έτερο ήμισυ ότι ζωντανό θα μπει πιθανόν Μάρτη.

   Προτίμησα ένα κρυφό πίσω διαμέρισμα για να μη φαίνονται τα εξαρτήματα. Σίγουρα έχασα χώρο αλλά έπαιξε μεγάλο ρόλο να είναι "ωραίο ντισαϊν".

20210203224252_IMG_0707.thumb.jpg.193b092a1cfe5b7a2ce46195a276688b.jpg

   Φως έβαλα ένα οικονομικό LED 5w με 10000-12000Κ τα λευκα του (έχει κάποια συμπληρωματικά μπλε). Το φάσμα φαίνεται ικανό με λίγο παραπάνω από ότι θα ήθελα το μεσαίο εύρος. Στην επιφάνεια του νερού το μέτρησα 17000lux. Αν δεν είναι η ένταση αρκετή για εύκολα μαλακά θα γίνει έρευνα για άλλο φωτιστικό. Το συγκεκριμένο SunSun πάντως δίνει ένα κομψό look.

   Στο πίσω μέρος υπάρχει χωρητικότητα καθαρού νερού 1,8λτ. Το υπολόγισα έτσι ώστε να αποτελεί το 20% του συνολικού όγκου νερού. Έτσι σε αλλαγή 20% το νερό μπορεί να φτάσει την σωστή θερμοκρασία και μετά με ρύθμιση της αντλίας να το προσθέτει αργά στο ενυδρείο. Ήθελα όσο γίνεται πιο εύκολη και γρήγορη συντήρηση. Μηχανική φιλτρανση θα χρησιμοποιήσω αραιό σφουγγάρι, άνθρακα, αντιφωσφορο και τέλος βαμβάκι. Είμαι σε σκέψη να αφαιρέσω λίγο αραγωνιτη από το κεντρικό και να τοποθετεί σε σακουλιτσα μετά την μηχανική φιλτρανση στο πίσω μέρος.

20210203224017_IMG_0705.thumb.jpg.f07d488bc755215c8184c27d141118ed.jpg

   Κυκλοφορία γίνεται μόνο από την αντλία επιστροφής 300λτ/ώρα. Πιθανόν να έχουν μειωθεί τα λίτρα γιατί δεν έχω μεγάλη έξοδο. Αν χρειαστώ κιαλλη ροή θα τροποποιήσω ανάλογα. Υλικά χρησιμοποιήθηκαν κάτι παλιά εξαρτήματα.

20210203224206_IMG_0706.thumb.jpg.c3b0d533e5ed4d09b530d5306ebf52ee.jpg

   Η αλατότητα είναι 1.025-1.0255. Με εξάτμιση νερού 0.5λτ έχω 1.026. Έχω σημαδέψει την στάθμη σε σημείο ώστε να καταλαβαίνει η γυναίκα που είναι η επικίνδυνη ζώνη. Θα ήθελα να κρατήσω την εναλλαγή στα 0.0005 την ημέρα. Θα φανεί το καλοκαίρι...

20210203223927_IMG_0703.thumb.jpg.103dfe54965735bdfa5b499776e7d164.jpg

   Όταν έχω χρόνο θα φτιάξω από ξύλο ένα κάλυμμα το οποίο θα κρύβει το πίσω μέρος και κομμάτι του πλάι. Αυτό καθαρά για να μη φαίνονται τα εξαρτήματα. Όσο ζεσταίνει ο καιρός πιθανόν να φτιάξω ένα ωραίο πλέξιγκλας για να μειώσω την εξάτμιση. 

   Το σχόλιο "Τελικά ομορφαίνει το σπίτι" ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα να ακούσω από την γυναίκα ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος BiggBilly έγραψε:

   Βλέπω γνώριμα ονόματα όπως salamander και niknik.

 

   Το ενυδρείο είναι στην 6°μερα. Ήταν πολύ αστείο που εξηγούσα στο έτερο ήμισυ ότι ζωντανό θα μπει πιθανόν Μάρτη.

   Προτίμησα ένα κρυφό πίσω διαμέρισμα για να μη φαίνονται τα εξαρτήματα. Σίγουρα έχασα χώρο αλλά έπαιξε μεγάλο ρόλο να είναι "ωραίο ντισαϊν".

20210203224252_IMG_0707.thumb.jpg.193b092a1cfe5b7a2ce46195a276688b.jpg

   Φως έβαλα ένα οικονομικό LED 5w με 10000-12000Κ τα λευκα του (έχει κάποια συμπληρωματικά μπλε). Το φάσμα φαίνεται ικανό με λίγο παραπάνω από ότι θα ήθελα το μεσαίο εύρος. Στην επιφάνεια του νερού το μέτρησα 17000lux. Αν δεν είναι η ένταση αρκετή για εύκολα μαλακά θα γίνει έρευνα για άλλο φωτιστικό. Το συγκεκριμένο SunSun πάντως δίνει ένα κομψό look.

   Στο πίσω μέρος υπάρχει χωρητικότητα καθαρού νερού 1,8λτ. Το υπολόγισα έτσι ώστε να αποτελεί το 20% του συνολικού όγκου νερού. Έτσι σε αλλαγή 20% το νερό μπορεί να φτάσει την σωστή θερμοκρασία και μετά με ρύθμιση της αντλίας να το προσθέτει αργά στο ενυδρείο. Ήθελα όσο γίνεται πιο εύκολη και γρήγορη συντήρηση. Μηχανική φιλτρανση θα χρησιμοποιήσω αραιό σφουγγάρι, άνθρακα, αντιφωσφορο και τέλος βαμβάκι. Είμαι σε σκέψη να αφαιρέσω λίγο αραγωνιτη από το κεντρικό και να τοποθετεί σε σακουλιτσα μετά την μηχανική φιλτρανση στο πίσω μέρος.

20210203224017_IMG_0705.thumb.jpg.f07d488bc755215c8184c27d141118ed.jpg

   Κυκλοφορία γίνεται μόνο από την αντλία επιστροφής 300λτ/ώρα. Πιθανόν να έχουν μειωθεί τα λίτρα γιατί δεν έχω μεγάλη έξοδο. Αν χρειαστώ κιαλλη ροή θα τροποποιήσω ανάλογα. Υλικά χρησιμοποιήθηκαν κάτι παλιά εξαρτήματα.

20210203224206_IMG_0706.thumb.jpg.c3b0d533e5ed4d09b530d5306ebf52ee.jpg

   Η αλατότητα είναι 1.025-1.0255. Με εξάτμιση νερού 0.5λτ έχω 1.026. Έχω σημαδέψει την στάθμη σε σημείο ώστε να καταλαβαίνει η γυναίκα που είναι η επικίνδυνη ζώνη. Θα ήθελα να κρατήσω την εναλλαγή στα 0.0005 την ημέρα. Θα φανεί το καλοκαίρι...

20210203223927_IMG_0703.thumb.jpg.103dfe54965735bdfa5b499776e7d164.jpg

   Όταν έχω χρόνο θα φτιάξω από ξύλο ένα κάλυμμα το οποίο θα κρύβει το πίσω μέρος και κομμάτι του πλάι. Αυτό καθαρά για να μη φαίνονται τα εξαρτήματα. Όσο ζεσταίνει ο καιρός πιθανόν να φτιάξω ένα ωραίο πλέξιγκλας για να μειώσω την εξάτμιση. 

   Το σχόλιο "Τελικά ομορφαίνει το σπίτι" ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα να ακούσω από την γυναίκα ?

Πολύ ωραίο scape  και ωραία η πατέντα για την ροή!

Εγώ μια παρατήρηση θα σου κάνω εκ πήρας, ότι με τόσο λευκό φως θα γεμίσει άλγες.. και με λευκό φως δεν κρατάς κοράλλια.Για να κρατήσεις κοράλια χρειάζεσαι ακτινικο (μπλε).

Αν και από ότι γράφεις έχει 10000 με 12000Κ οπότε θα έπρεπε να μπλεδιζει..

Αν ψάχνεις μια φθηνή λύση θά σου πρότεινα το amtra vega reef ή το 7.2 watt επειδή έχεις λίγα λιτρα ή το 9.7 watt που χρησιμοποιώ και γω και ειμαι αρκετά καλά σε θέμα φωτισμού.

Τα υπόλοιπα θα σου τα πουν οι πιο έμπειροι.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Eγώ μια παρατήρηση θα σου κάνω εκ πήρας, ότι με τόσο λευκό φως θα γεμίσει άλγες.. και με λευκό φως δεν κρατάς κοράλλια.Για να κρατήσεις κοράλια χρειάζεσαι ακτινικο (μπλε).

Αν και από ότι γράφεις έχει 10000 με 12000Κ οπότε θα έπρεπε να μπλεδιζει...

   Έχεις δίκιο που τονίζεις το φωτισμό γιατί κι εγώ θεωρώ αυτό το "αδύναμο" σημείο προς το παρόν. Την ένταση φοβάμαι περισσότερο παρά τα Κέλβιν. Θέλω να αποφύγω τις αγορές γιατί όλο αυτό μου πήγε 35€ (βάζω και σιλικόνη και κοπτικά ακόμη). Κατά κάποιο τρόπο βάζω ένα προσωπικό στοίχημα για το πόσο "απλό" και οικονομικο μπορεί να είναι ένα θαλασσινό.

   Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι άγραφοι κανόνες, όπως ότι τα χαμηλά kelvin προκαλούν άλγες. Αλλά έχει σημασία το σύνολο. Στο παρελθόν κράταγα SPS με λάμπα 6500Κ για παράδειγμα (είχα συμπληρωματικά ακτινικές αλλά στο μάτι ήταν σαν γλυκού νερού). Θα δείξει και στη χειρότερη φτιάχνω ένα δικό μου LED. Μέχρι να μπει το πρώτο κοράλλι έχουμε χρόνο ?

Link to comment
Share on other sites

   Αν ήταν να βάζατε ένα ζωντανό μέσα σε αυτά τα λίτρα τι θα διαλέγατε;

   Τείνω, όταν έρθει η στιγμή να επιλέξω ένα μπλε εριμιτη. 

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίστικο! Αν συνεχίσεις έτσι θα το αγαπήσει σίγουρα!

Δες και αυτά τα ερημιτάκια:

https://www.aquariumshop.gr/el/thalassinoy-neroy/3550-2-paguristes-cadenati-caribbean.html

Στα προτείνω γιατί όπως έμαθα και εγώ πρόσφατα (thanks @Giwrgos Fragoulis) είναι reef safe σε αντίθεση με τον μπλε που έχεις μεγάλες πιθανότητες να τσιμπήσει κοραλλια.

Δες και αυτόν https://thefishroom.gr/product/ciliopagurus-strigatus/ εμένα δεν μου έχει πειράξει κάτι αλλά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, submarine1981 said:

Μολις ωριμάσει το ενυδρειο, ισως να ηταν ωραια μια ανεμώνη minimaxi και 5-6 sexy shrimps

Ωραία ιδέα όντως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουκλίστικο! Αν συνεχίσεις έτσι θα το αγαπήσει σίγουρα!
Δες και αυτά τα ερημιτάκια:
https://www.aquariumshop.gr/el/thalassinoy-neroy/3550-2-paguristes-cadenati-caribbean.html
Στα προτείνω γιατί όπως έμαθα και εγώ πρόσφατα (thanks [mention=58111]Giwrgos Fragoulis[/mention]) είναι reef safe σε αντίθεση με τον μπλε που έχεις μεγάλες πιθανότητες να τσιμπήσει κοραλλια.
Δες και αυτόν https://thefishroom.gr/product/ciliopagurus-strigatus/ εμένα δεν μου έχει πειράξει κάτι αλλά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα.
 
Δεν χτυπάει κοράλλια ο μπλέ. Αλλά χτυπάει αλλά καβούρια και σαλιγκάρια.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Giwrgos Fragoulis said:

Δεν χτυπάει κοράλλια ο μπλέ. Αλλά χτυπάει αλλά καβούρια και σαλιγκάρια.

Γιώργο εμένα μια χαρά μου λιάνισε την μωβ star polyp μου...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν δεν είχα θέμα με τα μπλε. Τα κόκκινα κάποιες φορές τα έβλεπα γύρω από τα SPS.

 

Τα sexy shrimp όντως είναι καλή σκέψη αλλά κάποιες φορές τα έβλεπα πάνω από κοράλλια. Δεν ξέρω αν τα τσιμπαγαν ή απλά την αραζανε εκεί.

 

Ψάρι δυστυχώς στα λίτρα αυτά δεν με βλέπω να βάζω. Είμαι που είμαι της σχολής "λίγα ψάρια, εύκολο ενυδρείο", σε αυτά τα λίτρα θα έχω θέματα.

 

Είμαι ακόμα στην κατασκευή του καλύμματος. Δυστυχώς έχω καμιά ώρα την ημέρα λόγο δουλειάς να ασχοληθώ. Θα ανεβάσω φωτογραφία μόλις το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος BiggBilly έγραψε:

Στο παρελθόν δεν είχα θέμα με τα μπλε. Τα κόκκινα κάποιες φορές τα έβλεπα γύρω από τα SPS.

 

Τα sexy shrimp όντως είναι καλή σκέψη αλλά κάποιες φορές τα έβλεπα πάνω από κοράλλια. Δεν ξέρω αν τα τσιμπαγαν ή απλά την αραζανε εκεί.

 

Ψάρι δυστυχώς στα λίτρα αυτά δεν με βλέπω να βάζω. Είμαι που είμαι της σχολής "λίγα ψάρια, εύκολο ενυδρείο", σε αυτά τα λίτρα θα έχω θέματα.

 

Είμαι ακόμα στην κατασκευή του καλύμματος. Δυστυχώς έχω καμιά ώρα την ημέρα λόγο δουλειάς να ασχοληθώ. Θα ανεβάσω φωτογραφία μόλις το τελειώσω.

Τι κάλυμμα?

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε fishbone. Φτιάχνω ένα αφαιρούμε κάλυμμα που θα κρύβει το πίσω "sump" και ταυτόχρονα θα έχει 2-3 μπλε LED για συμπλήρωμα.

 

Πάντως η ιδέα του submarine1981 για καρπετ ανεμώνη είναι ωραία. Αλλά θέλω να αποφύγω τα βαριά ταισματα λόγο λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Μην τις φοβάσαι την sexy shrimp . Τουλάχιστον εγω που τις είχα δεν φεύγανε απο την ανεμώνη τους καθόλου. Ηταν περιορισμένες εκει.  

Για το τάισμα....μια φορα την εβδομάδα την ανεμώνη , και απο λίγο καθημερινά τις γαρίδουλες που ειναι μια σταλιά και δεν νομίζω να σου δημιουργήσουν πρόβλημα θρεπτικών στο τάισμά τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

     Σαν χθες το ενυδρείο έκλεισε 30 μέρες. Έγινε η πρώτη του αλλαγή νερού 100%. Καθάρισμα υπόστρωμα, το οποίο σκέφτομαι να αφαιρέσω λίγο ίσα να καλύπτει το πάτο. Θα δείξει με τον καιρό και πώς θα μαζεύει βρώμα. Όπως έγραψα στην αρχή, σκοπός είναι το χαμηλό κόστος συντήρησης και όσο γίνεται πιο εύκολα.

 

     Λόγο δουλειάς δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να φτιάξω άμεσα το πίσω κάλυμμα που ήθελα. Μετά από αρκετές μέρες επιτέλους σιγά σιγά το κατάφερα. 

20210226212421_IMG_0758.thumb.jpg.ae6514cf69ed4c1acc59d8940bd71120.jpg

     Σκέφτηκα όμως ότι ευκαιρία είναι να προσθέσω λίγα watt ακόμα στο σύστημα. Κυρίως για δεύτερο κανάλι με μπλε φως. Πράγμα που εντυπωσίασε την γυναίκα όταν καθόμαστε στο σαλόνι τα βράδια.

20210226211842_IMG_0755.thumb.jpg.204db66e3424296602ccaa82a2291d46.jpg

     Εδώ να πω ένα ευχαριστώ στον Δημήτρη Λυσικατος ο οποίος με απέτρεψε να χρησιμοποιήσω LED ταινία. Η συμβουλή του ήταν μεγάλης σημασίας για μένα αφού ήμουν άσχετος με LED και δεύτερον η πρόταση του για LED module μου επέτρεψε να κάνω μια πιο κομψή κατασκευή.

20210226211803_IMG_0754.thumb.jpg.923d5d8fbc2764c57b3421935661b3ba.jpg

   

 

 

ΥΓ.     Κατά τα άλλα θα περιμένω ακόμη συνεχίζοντας να ταιζω το σύστημα σαν να είχα κοράλλια μέσα. Όσο καθυστερώ τόσο το καλύτερο έλεγα πάντα.

   Βρήκα αυτη την πέτρα μια μέρα στη θάλασσα και την έφερα σπίτι. Με νυστέρι έφαγα λίγο την κοραλλινη και την παρουσίασα στο ενυδρείο. Για να δούμε θα βοηθήσει...

20210226191832_IMG_0746.thumb.jpg.02873e2fbcfe8ce413b279b3d0488d00.jpg

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να στο χαλάσω αλλά γιατί έκανες 100% αλλαγή νερού.

Είναι λάθος,  αχρείαστο και κοστίζει...

Μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί αλλά σίγουρα όχι σε νέο ενυδρείο που παλεύουμε να αναπτυχθεί βακτηριακο φορτίο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να αλλάζω τουλάχιστον 50% νερό κάθε 10ημερο. Το 100% το έκανα γιατί τις πρώτες 10 μέρες έριχνα καθημερινά φαγητό και μετά ανά τριήμερο. Είχε πολύ πράγμα μέσα. Γενικά θα είναι ενυδρείο που θα βασίζεται στις μεγάλες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...