Jump to content

Επιλογή Ψαριών (Συνδυασμοί)


Recommended Posts

Μια φίλη μου θέλει να στήσει ενυδρείο κοινωνικό. Θα μου φέρει νερό να κάνω μετρήσεις αλλά λογικά αφού μένει κοντά μου θα έχει το ίδιο οπότε πάμε σε σκληρό νερό με PH στο 7,5+. Οι διαστάσεις του είναι Μ 1μ χ Π 0,3 μ χ Υ 0,39μ. Θα την ψήσω σίγουρα για εξωτερικό φίλτρο ώστε να γίνει σωστή δουλειά. Θα ήθελα κάποιο συνδυασμό ψαριών να μου προτείνετε μιας και δεν έχω καθόλου ιδέα, απλά να μπαίνουν με τπτ εύκολα φυτά και με ρίζα ή πέτρα. Εγω σκέφτηκα τους κάτωθι και πείτε μου αν γίνονται ή να μου προτείνετε καποιον άλλο

 

Α Κάποιο λίγο μεγάλο ψάρι όπως 6-8 melanotaenia praecox ή boesamani ή honey/pearl gourami. Δεν ξέρω αν μπορώ να προσθέσω κάποιο μικρό ψάρι όπως τέτρα ή μόλυ/πλάτυ κτλ.

 

Β Μόνο μικρά κοπαδόψαρα όπως danio, tetra, moly κτλ.

 

Γ Λίγο μεγαλύτερα ψαράκια όπως τιγρακια ή ξιφοφόροι μπαίνουν με κοπαδόψαρα σε αυτά τα λίτρα?

 

Δ. Μικρές κιχλίδες όπως apistogramma ή kribensis πιστεύω δεν θα κρατηθεί σε μικρό αριθμό και θα ζορίσουν το ενυδρείο.

 

Ε. Το ίδιο πιστεύω και για 3 χρυσόψαρα. Θα θέλει να βάλει πολλά περισσότερα.

 

Όλες οι απο πάνω επιλογές (εκτός Δ και Ε) δέχονται corydoras σκληρού νερού ομάδας 6 έως 8 ατόμων?

 

Εγω αυτά σκέφτηκα έχοντας δει διάφορα ενυδρεία κατα καιρούς αλλά χωρίς να ξέρω παραπάνω στοιχεία. Πιστεύω η μελανοταινίες θα τις άρεσαν, όπως οι praecox. Εσείς τι λέτε για τους συνδυασμούς? Μπορούν να σταθούν σε αυτά τα λίτρα ή όχι?

 

Αν έχετε κάτι άλλο αλλά για αρχάρια που θέλει να βλέπουν τα παιδάκια της λίγο κίνηση πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

λες να μείνει στα ζωοτόκα εε? για να έχει κίνηση? τα danio και τα barbs και εγώ τα κεφτόμουν να τα αποκλείσω. Απλά οι ξιφοφόρο / γκάπυ / πλάτυ / μόλυ / εντλεράκια με φοβίζουν για ασθένειες. Επειδή τα έχουν ξεσκίσει φοβάμαι μήπως τις πέσουν αρρωστιάρικα και πρέπει να μπλέξει με θεραπείες. Για αυτό είπα για μελανοταινίες ή γκουράμι, μήπως είναι λίγο πιο καθαρά. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

λες να μείνει στα ζωοτόκα εε? για να έχει κίνηση? τα danio και τα barbs και εγώ τα κεφτόμουν να τα αποκλείσω. Απλά οι ξιφοφόρο / γκάπυ / πλάτυ / μόλυ / εντλεράκια με φοβίζουν για ασθένειες. Επειδή τα έχουν ξεσκίσει φοβάμαι μήπως τις πέσουν αρρωστιάρικα και πρέπει να μπλέξει με θεραπείες. Για αυτό είπα για μελανοταινίες ή γκουράμι, μήπως είναι λίγο πιο καθαρά. Τι λέτε?

Καλησπέρα και από εμένα ως κάτοχος ζωοτοκον  και μάλιστα 3 ειδών θέλω να πω ότι όντως είναι πολύ επιτρέπει σε ασθένειες αλλά αν κρατά την ποιότητα του νερού της σε καλό σημείο και την ρουτίνα σταθερή θα τα χαρεί θα έχει πάντα κίνηση στο ενυδρείο και αν κάνει και ένα όμορφο φυτεμένο θα το χαρούν και τα ψάρια και θα γεμίσει με γόνο ..

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε λίγο καιρό θα δημοσιεύσουμε και μια λίστα με συνθέσεις από Αφρικάνικες κιχλίδες που μπορούν να μπουν σε ενυδρείο με μήκος ως 1 μέτρο . Αν υπάρχει υπομονή θα δεις ωραία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Επίσης σε λίγο καιρό θα δημοσιεύσουμε και μια λίστα με συνθέσεις από Αφρικάνικες κιχλίδες που μπορούν να μπουν σε ενυδρείο με μήκος ως 1 μέτρο . Αν υπάρχει υπομονή θα δεις ωραία πράγματα.

χαχα και σε αυτό το κομμάτι του φόρουμ για κιχλίδες θα μιλάμε χαχα α ρε μαρίνο είσαι θεός

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Επίσης σε λίγο καιρό θα δημοσιεύσουμε και μια λίστα με συνθέσεις από Αφρικάνικες κιχλίδες που μπορούν να μπουν σε ενυδρείο με μήκος ως 1 μέτρο . Αν υπάρχει υπομονή θα δεις ωραία πράγματα.

το θέμα είναι ότι δεν έχει πλάτος και ύψος..μόλις 30 εκατ πλάτος και 39 εκατ ύψος μεικτά...φθάνει δεν φθάνει τα 100 λίτρα στο σύνολο. Σε τόσα λίγα λίτρα δεν θα έχουν θέμα οι μικρές κιχλίδες? 

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος είναι ανάλογα την κιχλίδα (τα πετρόψαρα και τα κοχυλόψαρα δεν θέλουν). Το πλάτος για τα μικρά είδη είναι οριακά καλό .   

Εγώ ας πούμε επειδή είναι γυναίκα και λόγικά θα θέλει και χρώμα στο ενυδρείο θα πρότεινα  ένα γευγάρι απο τα παρακάτω ψάρια για να εχει και τα φυτά και ξύλα και για να δει και γρήγορα γέννα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2021 at 9:54 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα μαρίνο. Τελικά την έπεισα για ξίφους και γκάπυ από ένα χαρέμι. Αυτά το ίδιο τρώνε να πάρω τροφούλα για γκάπυ? Αυτές που λένε ommunity?

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλημέρα μαρίνο. Τελικά την έπεισα για ξίφους και γκάπυ από ένα χαρέμι. Αυτά το ίδιο τρώνε να πάρω τροφούλα για γκάπυ? Αυτές που λένε ommunity?

Αυτή ειναι καλή    https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/τροφές-για-ψάρια-του-γλυκού-νερού/tropical-premium-line-universal-foods-vitality-color-250ml-50gd.html

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...