Jump to content

Νέο ενυδρείο και προβλήματα γλυκού νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.

Παιδιά θα ήθελα να μου λύσετε μερικές απορίες επειδή είμαι νέος στο χόμπι.

Εδώ και δύο εβδομάδες έχω στήσει ένα ενυδρείο 30 λίτρων γλυκού νερού που το έφτιαξα μόνος μου,εχω βάλει μέσα φυτά 1 2 grow και ήδη έχουν αρχίσει να βγάζουν καινούργιες φύτρες,έχω βάλει άμμο ψιλή και ειδικό χώμα για τα φυτά,δύο πέτρες και ένα ξύλο που αγόρασα από petshop.

Μέσα στο φίλτρο έχω βάλει βιολογικό υλικό,έναν θερμοστάτη και πρόσφατα αγόρασα και αντλία οξυγόνου.

Ρίχνω τροφή ανά 2-3 μέρες και στης αρχές μου είχε θολώσει το νερό για λίγες μέρες αλλά μετά έγινε από μόνο του.

Πρόσφατα όμως ξανά θολώσε και εδώ και 5 μέρες παραμένει ακόμα θολό.

Μέχρι τώρα δεν είχα ρίξει κανένα φάρμακο επειδή ήθελα να γίνει φυσιολογικά αγόρασα όμως δύο φάρμακα το ένα λέγεται aqua safe  και το άλλο easy balance  και τα δύο είναι της εταιρείας tetra ,έριξα την δοσολογία που είναι για το ενυδρείο μου και δεν έχω δει καμία αλλαγή.

Να πω κιόλας πάνω στο ξύλο έβγαλε άλγη αλλά αυτό διάβασα είναι φυσιολογικό σε καινούργια ξύλα.

Διάβασα αν το βλέπεις έτσι θολό ότι πεινάνε τα βακτήρια και έριξα εχθές για καλύτερο αποτέλεσμα ένα πουγγί με τροφή μισή κουταλιά του γλυκού.

Επίσης κάνω μετρήσεις και η σκληρότητα του νερού είναι στα φυσιολογικά επίπεδα όπως και τα νιτρικά δείχνουν 0 μια φορά έδειξαν μόνο λίγο ροζ και μετά από εκεί κ πέρα ήταν άσπρο και λέω μήπως κάτι δεν πάει καλά από την ώρα που το ενυδρείο είναι νέο,της μετρήσεις της κάνω με ξηρό τεστ και όχι υγρής μορφής.

Ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας για το νερό που δεν ξεθολώσει και γενικά τι έχετε να μου προτείνετε . Ευχαριστώ για τον χρόνο σάς 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή. 2 εβδομάδες είναι λίγες ακόμα για να στρώσει το φίλτρο. Λογικά από εδώ και πέρα θα ξεκινάς να έχεις μετρήσεις σε νιτρικά. 

Να υποθέσω ότι μετράς με στικς? 

Το θολό νερό εμένα μου κάνει, μεγάλη συγκέντρωση σε αμμωνία. 

Κάθε πότε ρίχνεις τροφή? 

 

Εάν όλα πάνε καλά, συνέχισε να προσθέτεις τροφή κάθε δύο ημέρες. 

Και σε 2 εβδομάδες, πάντα με μετρήσεις, θα είσαι έτοιμος. Συνέχισε εάν θέλεις να προσθέτεις βακτήρια. Αλλά και χωρίς αυτά μια χαρά θα στρώσει.

 

Και μια φιλική συμβουλή. Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις υγρά τέστ. Τα τρία βασικά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος giwrgosrott έγραψε:

Και μια φιλική συμβουλή. Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις υγρά τέστ. Τα τρία βασικά. 

Τα οποία είναι. ΝΗ3/ΝΗ4.   ΝΟ2 και τέλος ΝΟ3. Και το ενυδρειο σου θα ειναι στρωμένο οταν οι μετρήσεις σου θα είναι αντιστοιχα ΝΗ3/ΝΗ4= 0  ΝΟ2 =0 και περίπου ΝΟ3 =10

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν το πολύ κατάλαβα . Εβάλες. Υπόστρωμα και απο πάνω έριξες χώμα; Και αν ναι τι υπόστρωμα έριξες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Ναι με στικς  κάνω μετρήσεις. Αλλά έχω  ακούσει δεν είναι αξιόπιστο οπότε ναι θα πάρω σε υγρής μορφής.  Αυτα που ανέφερε και το παιδί πιο κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι έβαλα το χώμα στο πίσω μέρος του ενυδρείου που έχω στήσει και τα φυτά και στο μπροστινό μέρος την άμμο. Δεν ενώνουν αυτα τα δύο υλικά μεταξύ τους. Χρειάζεται να ρίξω και άμμο πάνω από το χώμα????

Link to comment
Share on other sites

20210204_161440.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χώμα έβαλα.  Δεν έχω βάλει κάτι άλλο από πάνω 

16124564626278107865509301016783.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζετε να βάλεις τιπότα αλλό πανω απο το Soil 

 

Να κάνω μια ερώτηση, αμμωνία έχεις ?

Έγινε επεξεργασία - dartman
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία εννοείς αυτό από φάρμακιο που βάζουν μερικοί? 

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν έχεις μετρησιμη αμμωνια στο ενυδρειο σου 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σήμερα μέτρησα και ήταν Νο2= 0

Αν το λέω και σωστά 

Link to comment
Share on other sites

16124584812674765390209065465949.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια ειναι το Νο3/ΝΟ4. Σταμάτα να ριχνεις τροφή. Δεν μπορω να εμπιστευτώ το στικ. Λογικά η αμμωνια ειναι στα υψη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως έβγαλα και την τροφή με το πουγγί που είχα ρίξει. Το Νο3 μου δείχνει κάποιες φορές 0 και κάποιες 10. Ξέρω αυτά τα στικς  δεν δείχνει σωστά. Μόνο ένας με εμπειρία θα καταλάβει 

Link to comment
Share on other sites

Αγχώνομαι μήπως μου χαλάσουν και τα φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να κάνω και αλλαγές νερού?????? 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Σίγουρα η θολούρα είναι από αμμωνία. 

πάρε τέστ υγρά για αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά. 

Κάνε τέστ να δεις που βρίσκεσαι.

Μέχρι να το κάνεις αυτό καλό είναι να μην ρίχνεις άλλο τροφή.

 

Για να είναι στρωμένο το φίλτρο, πρέπει όπως είπε και ο φίλος Μαρίνος ποιο πάνω να έχεις αμμωνία και νιτρώδη 0.

Και νιτρικά αρκετά, όχι απαραίτητα 10.  Ο αριθμός 10 μας δηλώνει την τιμή τών νιτρικών που μπορούν να ζήσουν τα ψαράκια μας χωρίς πρόβλημα. 

 

Οπότε όταν φτάσεις στο σημείο να μηδενίσεις αμμωνία και νιτρώδη κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού, περιμένεις 24 ώρες, μετράς και εάν όλα συμφωνούν βάζεις τα ψαράκια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας  θα σας ενημερώσω σύντομα για τα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις να σε συμβουλέψουν για το πως θα το στρώσεις με soil. Λογικά θέλει καποιες αλλαγές νερου άλλα θα σου τα πουν οι ειδικοί στο φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στης δύο εβδομάδες που  έχω το ενυδρείο έχω κάνει δύο αλλαγές νερού 30%.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Θα περιμένεις να σε συμβουλέψουν για το πως θα το στρώσεις με soil. Λογικά θέλει καποιες αλλαγές νερου άλλα θα σου τα πουν οι ειδικοί στο φυτεμένο.

Κανονικα θέλεις αλλάγη καθέ μέρα για μία βδομαδα 30%

2η βδομαδα μερα παρα μέρα 30%

3η βδομαδα κάθε 3 μέρες 30%

4 βδομάδα 2 φορές 30%

Στη συνέχεια τη ρουτινα που ακολουθει ο καθένας πχ μία φορά τη βδομάδα 

 

Επίσης μια παρατήρηση για τα νιτρικα και 20 και 30 να είναι μιά χαρά ζουνε τα ψαράκια μας !

Έγινε επεξεργασία - dartman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Αμμωνια ειναι το Νο3/ΝΟ4. Σταμάτα να ριχνεις τροφή. Δεν μπορω να εμπιστευτώ το στικ. Λογικά η αμμωνια ειναι στα υψη. 

Αμμωνια- αμμωνιο ειναι ΝΗ3/ΝΗ4

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια δεν μετραει κανενα στικ, μονο με τα υγρα τεστ γινεται η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα πως ξεκίνησες το στρώσιμο του ενυδρείου σου. Έβαλες κάποιο υγρό με βακτήρια? Αν ναι ακολούθησες τις οδηγίες που γράφει το σκεύασμα που χρησιμοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...