Jump to content

Άρρωστος μονομάχος


Recommended Posts

Καλησπέρα κι απο μένα! Καινούρια ως προς το φόρουμ και ως προς την αγορά μονομάχου! Δύο μαλιστα για τα δίδυμα αγόρια μου!...αλλά τελικά προς το παρόν μόνο εγώ ασχολουμαι!?

Λοιπόν συνδέθηκα για να με βοηθήστε γιατί ο ένας μονομάχος είναι εδώ και 5 μέρες νωχελικός, δεν τρώει δεν ανεβαίνει καθόλου πάνω και δεν κινείται, παρά μονο ελάχιστες φορές με το ζόρι!

Τον πήγα στο καταστημα που τον πήρα (στο οποίο να αναφερω ότι επιστρέψαμε κι εναν άλλο με pop eye) και του έβαλε τρεις σταγόνες ...έγινε μπλε το νερό και μου είπε μετα από τρεις μέρες να αδειασω το 1/3 για αλλαγη νερού. Το νερό το άλλαζα κάθε 3 μέρες χρησιμοποιώντας και αυτό το υγρό για το νερό.. και έριχνα 3 flakes. Αυτός μου είπε ότι φταέι το νερό και πρότεινα να βάζω από το φίλτρο βρύσης. Η γυάλα είναι πολύ μικρή και απλή ...μήπως δεν πρόκειται να ζήσουν τα ψαράκια γενικά λόγω αυτού; Επίσης μου είπε να το ταΐζω αρακά βρασμένο...αλλά αν δεν ανεβαίνει καθόλου πάνω ...πώς θα το ταΐσω!!;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος dolphin2 έγραψε:

Καλησπέρα κι απο μένα! Καινούρια ως προς το φόρουμ και ως προς την αγορά μονομάχου! Δύο μαλιστα για τα δίδυμα αγόρια μου!...αλλά τελικά προς το παρόν μόνο εγώ ασχολουμαι!?

Λοιπόν συνδέθηκα για να με βοηθήστε γιατί ο ένας μονομάχος είναι εδώ και 5 μέρες νωχελικός, δεν τρώει δεν ανεβαίνει καθόλου πάνω και δεν κινείται, παρά μονο ελάχιστες φορές με το ζόρι!

Τον πήγα στο καταστημα που τον πήρα (στο οποίο να αναφερω ότι επιστρέψαμε κι εναν άλλο με pop eye) και του έβαλε τρεις σταγόνες ...έγινε μπλε το νερό και μου είπε μετα από τρεις μέρες να αδειασω το 1/3 για αλλαγη νερού. Το νερό το άλλαζα κάθε 3 μέρες χρησιμοποιώντας και αυτό το υγρό για το νερό.. και έριχνα 3 flakes. Αυτός μου είπε ότι φταέι το νερό και πρότεινα να βάζω από το φίλτρο βρύσης. Η γυάλα είναι πολύ μικρή και απλή ...μήπως δεν πρόκειται να ζήσουν τα ψαράκια γενικά λόγω αυτού; Επίσης μου είπε να το ταΐζω αρακά βρασμένο...αλλά αν δεν ανεβαίνει καθόλου πάνω ...πώς θα το ταΐσω!!;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα και καλός ήρθες δώσε μας φώτο από το ψάρι και το ενυδρείο (γιάλα) φαντάζομαι πώς δεν υπάρχει κάποιο φίλτρο? Έχεις 2 μονομάχους μέσα αν κατάλαβα καλά? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! Ναι γυάλα είναι..μικρή κιόλας..χωρίς φίλτρο. Τους μονομάχους τους έχουμε χωριστά..μας είπαν να μην τα βάλουμε μαζί. 

20210204_222629.jpg

Έγινε επεξεργασία - dolphin2
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο hobby & στο φόρουμ !

Κανένα ψάρι δεν μπορεί να ζήσει σε γυάλα 

Ρίξε μια ματία εδώ για να πάρεις μια ιδέα για το πως πρέπει να στήσεις ένα ενυδρείο για να το χαίρεστε όλοι μαζί (και το ψαράκι φυσικά) και όταν ξανά πας στο κατάστημα που αγόρασες τον μονομάχο πες τους ενα TYN και ότι θα ψωνήσεις από αλλού , με τον κάθε &^%$$)# . Σε καμία περίπτωση μην τους 'αφήσεις' και άλλα χρήματα !

 

Επίσης το νερό από το φίλτρο της βρύσης είναι πάρα πολύ κρύο για το μονομάχο όπου θέλει θερμοκρασία 25c , με αποτέλεσμα να στρεσάρετε περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ταπερ δεν ειναι καταλληλο για τα ζωντανα γενικος....

Ενας μονομαχος χρειαζεται ενυδρειο 20 λ. Με φιλτρο και  θερμοστατη. Το φιλτρο του ενυδρειου πρεπει να ειναι στρωμενο (ξερω... ξερω.. αγνωστη λεξη)

Διάβασε εδω -

Εννοειται φταις εσυ, που τα ψαρια αρρωσταινουν. Δεν το λεω με κακια, απλα ετσι ειναι :(

Αν θελεις να χαρεις τα ψαρακια σου και να χαιρονται και αυτα.... Ξεκινα διαβασμα! :thumbup:

Ειναι ολα πολυ απλα! Και καλως ηρθες!!! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ καθε μέρα βασανίζομαι που τα βλέπω σε αυτή την γυάλα...τάπερ όπως είπατε!! Ήδη συζητούσαμε με τα παιδιά για ενυδρείο μέχρι που το ένα αρρώστησε και του το γύρισα...μου έδωσε ένα άλλο...μετά από τρεις εβδομάδες μου είπε ότι το άλλο που του άφησα δεν έζησε...

Τώρα που τον ρώτησα για αυτό που έριξε σταγόνες μου λέει φταίει το νερό σου μάλλον και ότι δεν μπορεί αυτός να κανει κάτι άλλο! Το νερό βρύσης μου είπε να το αφήνω 20 λεπτα και μετά να το βάζω στο ψαρι..

Όταν τα αγοράσαμε μας είπε ότι με τις οδηγίες του τα ψαράκια θα ζήσουν και 3 με 4 χρόνια!

Τι να πω...Θα διαβάσω αυτά που μου στείλατε κι αν θελησω κάτι ξαναρωτάω..?...και πάλι thanks!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dolphin2 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ καθε μέρα βασανίζομαι που τα βλέπω σε αυτή την γυάλα...τάπερ όπως είπατε!! Ήδη συζητούσαμε με τα παιδιά για ενυδρείο μέχρι που το ένα αρρώστησε και του το γύρισα...μου έδωσε ένα άλλο...μετά από τρεις εβδομάδες μου είπε ότι το άλλο που του άφησα δεν έζησε...

Τώρα που τον ρώτησα για αυτό που έριξε σταγόνες μου λέει φταίει το νερό σου μάλλον και ότι δεν μπορεί αυτός να κανει κάτι άλλο! Το νερό βρύσης μου είπε να το αφήνω 20 λεπτα και μετά να το βάζω στο ψαρι..

Όταν τα αγοράσαμε μας είπε ότι με τις οδηγίες του τα ψαράκια θα ζήσουν και 3 με 4 χρόνια!

Τι να πω...Θα διαβάσω αυτά που μου στείλατε κι αν θελησω κάτι ξαναρωτάω..?...και πάλι thanks!

Γενικά στα περισσότερα πετσοπ σε βλέπουν απλά σαν ευρώ και αδιαφορούν αν το ψάρι θα ζήσει αν εσύ και τα παιδάκια σου στενοχωριέσαι... διάβασε μάθε και εμείς εδώ είμαστε και αν αποφασίσεις να πάς σε ενυδρείο κάνε ερωτήσεις και σίγουρα δεν θα χάσεις ούτε χρήματα ούτε θα στεναχώριεσε θα το βλέπεις και θα το χαζεύεις..!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...