Jump to content

Βιολογικό φίλτρο


Nikos_

Recommended Posts

Είμαι αρχάριος και θέλω να κάνω το εξωτερικό μου φίλτρο βιολογικό. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

Έχω ενυδρείο στρωμένο 120 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 28 λεπτά, το μέλος Nikos_ έγραψε:

Είμαι αρχάριος και θέλω να κάνω το εξωτερικό μου φίλτρο βιολογικό. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

Έχω ενυδρείο στρωμένο 120 λίτρα.

Επειδή δεν βρίσκω κερατόφυλλο, εάν μένει κάποιος κοντά στη Νέα Μάκρη και μπορεί να μου δώσει ας μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nikos_ said:

Είμαι αρχάριος και θέλω να κάνω το εξωτερικό μου φίλτρο βιολογικό. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

Έχω ενυδρείο στρωμένο 120 λίτρα.

Καλησπέρα Νίκο και καλώς ήρθες, 

Αν καταλαβαίνω καλά εννοείς πως θέλεις να βάλεις στο εξωτερικού σου φίλτρο βιολογικό υλικό? Γιατί αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο είναι ήδη βιολογικό το φίλτρο σου. 

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό σου? 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα Νίκο. Στο εξωτερικό σου φίλτρο δε έχεις κεραμικό υλικό? Βγάλε καμία φωτογραφία του φίλτρου σου με το υλικό του. Το κεραμικό είναι κάτι μπιλακια η κάτι σα μακαρόνια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Καλησπέρα Νίκο και καλώς ήρθες, 

Αν καταλαβαίνω καλά εννοείς πως θέλεις να βάλεις στο εξωτερικού σου φίλτρο βιολογικό υλικό? Γιατί αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο είναι ήδη βιολογικό το φίλτρο σου. 

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό σου? 

Καλημέρα  Κατερίνα! Εχω κάνει μετρήσεις, όλα είναι οκ αλλά το φιλτρο μέσα έχει τα σφουγγάρια του με τον άνθρακα όπως το αγόρασα δεν έχει μακαρόνι και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα και από εμένα Νίκο. Στο εξωτερικό σου φίλτρο δε έχεις κεραμικό υλικό? Βγάλε καμία φωτογραφία του φίλτρου σου με το υλικό του. Το κεραμικό είναι κάτι μπιλακια η κάτι σα μακαρόνια

Καλημέρα φίλε! Όχι δεν έχει, αγόρασα της JBL αλλά δεν το έχω τοποθετήσει γιατί δεν ξέρω την σειρά και τι άλλο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nikos_ said:

Καλημέρα  Κατερίνα! Εχω κάνει μετρήσεις, όλα είναι οκ αλλά το φιλτρο μέσα έχει τα σφουγγάρια του με τον άνθρακα όπως το αγόρασα δεν έχει μακαρόνι και τίποτα άλλο.

Άνθρακα αρχικά πετάς. Αν οι μετρήσεις σου είναι οκ (υγρά τεστ έτσι, όχι στικ) σημαίνει ότι η βιολογία που υπάρχει ακόμα και στα σφουγγάρια σου είναι αρκετή για να υποστηρίξει τους οργανισμούς που έχεις μέσα, δεν βρίσκω τον λόγο να αλλάξεις κάτι. Βέβαια κακό δεν θα κάνεις να βάλεις και κεραμικό υλικό που σου είπε πιο πριν ο killerknight. Καλύτερα θα ήταν πάντως να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα για αυτό και ζήτησα φωτόγραφιες. Να έχουμε μια καλύτερη εικόνα

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα. Όσο καλή βιολογία και να έχει αναπτυχθεί πάνω στα σφουγγάρια του φίλτρου, η τοποθέτηση βιολογικού υλικού είναι άκρως απαραίτητη! Αφού λοιπόν ήδη το έχεις αγοράσει, πρόσθεσε το στο φίλτρο σου αφού αφαιρέσεις το σφουγγάρι του άνθρακα που δεν σου χρειάζεται. 

Σκέψου ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να πλυθούν τα σφουγγάρια , άρα να χαθεί η βιολογία σου. 

Σταθερή βιολογία σημαίνει δυνατό ενυδρείο, χωρίς αρρώστιες και με υγιή ψάρια. Σταθερή βιολογία αποκτά το ενυδρείο με βιολογικό υλικό (το γνωστό μακαρονι). 

Βουρ λοιπόν!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κραττει λίγο να δούμε πρώτα φωτογραφίες. Μετά θα του δώσουμε αναλυτικές οδηγίες τι να κάνει. Ανάλογα με τον τύπο του φίλτρου μπαίνει και το βιολογικό υλικό σε άλλη θέση

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν τελικά προχωρήσεις στην αντικατάσταση αυτή θα πρέπει να γίνει σταδιακά σε διάστημα αρκετών εβδομάδων ώστε να μην χαθεί η υπάρχουσα βιολογία. 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Παιδιά κραττει λίγο να δούμε πρώτα φωτογραφίες. Μετά θα του δώσουμε αναλυτικές οδηγίες τι να κάνει. Ανάλογα με τον τύπο του φίλτρου μπαίνει και το βιολογικό υλικό σε άλλη θέση

Συμφωνω με τον Χρηστο, αναλογα με την ροη (εισοδος-εξοδος) του νερου μεσα στο εκάστοτε φίλτρο τοποθετουμε και τα υλικα φιλτρανσης.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Παιδιά κραττει λίγο να δούμε πρώτα φωτογραφίες. Μετά θα του δώσουμε αναλυτικές οδηγίες τι να κάνει. Ανάλογα με τον τύπο του φίλτρου μπαίνει και το βιολογικό υλικό σε άλλη θέση

Σωστή η σκέψη!

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Επίσης αν τελικά προχωρήσεις στην αντικατάσταση αυτή θα πρέπει να γίνει σταδιακά σε διάστημα αρκετών εβδομάδων ώστε να μην χαθεί η υπάρχουσα βιολογία. 

Τι εννοείς εδώ; Του λέμε να βγάλει το σφουγγάρι άνθρακα και να προσθέσει βιολογικό... Πως μπορεί να γίνει αυτό σταδιακά; Το σφουγγάρι του άνθρακα θα βγάλει μόνο, όχι τα υπόλοιπα...:bigemo_harabe_net-59:

 

Αλήθεια...πόσα και τι σφουγγάρια έχει μέσα;;;:bigemo_harabe_net-88:

Ποίο φίλτρο έχεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Σωστή η σκέψη!

 

Τι εννοείς εδώ; Του λέμε να βγάλει το σφουγγάρι άνθρακα και να προσθέσει βιολογικό... Πως μπορεί να γίνει αυτό σταδιακά; Το σφουγγάρι του άνθρακα θα βγάλει μόνο, όχι τα υπόλοιπα...:bigemo_harabe_net-59:

 

Αλήθεια...πόσα και τι σφουγγάρια έχει μέσα;;;:bigemo_harabe_net-88:

Ποίο φίλτρο έχεις;

Ποιός ξεκίνησε να προσθέσει βιολογικό σε εξωτερικό φίλτρο και αντικατέστησε τελικά μόνο τον άνθρακα?

Με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί αργά ή γρήγορα να πετάξει αν όχι όλα τα περισσότερα σφουγγάρια και θα βάλει στη θέση τους βιολογικό υλικό.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Nikos_ έγραψε:

Είμαι αρχάριος και θέλω να κάνω το εξωτερικό μου φίλτρο βιολογικό. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

Έχω ενυδρείο στρωμένο 120 λίτρα.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Nikos_ έγραψε:

Καλημέρα φίλε! Όχι δεν έχει, αγόρασα της JBL αλλά δεν το έχω τοποθετήσει γιατί δεν ξέρω την σειρά και τι άλλο χρειάζεται.

Για να απαντησω  στα ερωτηματα σου πρεπει να σε ρωτησω και γω  τα εξης: .... ποσο καιρο ειναι στρωμενο το φιλτρο του ενυδρειου και ποιο φιλτρο εχεις? (μαρκα & μοντελο).... με  τι σφουγγαρια τρεχει τοσο καιρο? (χρωμα, πυκνοτητα)..........και το σημαντικοτερο, τι ενυδρειο εχεις στησει , π.χ με τι/ποσα ψαρια,  με φυτα ή χωρις κλπ κλπ..?????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ποιός ξεκίνησε να προσθέσει βιολογικό σε εξωτερικό φίλτρο και αντικατέστησε τελικά μόνο τον άνθρακα?

Με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί αργά ή γρήγορα να πετάξει αν όχι όλα τα περισσότερα σφουγγάρια και θα βάλει στη θέση τους βιολογικό υλικό.  

Αυτό πώς προκύπτει;

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κανέναν/καμία που να το έχουν κάνει. Όποιος ασχολείται θέλει το καλύτερο και  τελικά το πιθανότερο είναι να καταλήξει στην βέλτιστη επιλογή. 

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Άνθρακα αρχικά πετάς. Αν οι μετρήσεις σου είναι οκ (υγρά τεστ έτσι, όχι στικ) σημαίνει ότι η βιολογία που υπάρχει ακόμα και στα σφουγγάρια σου είναι αρκετή για να υποστηρίξει τους οργανισμούς που έχεις μέσα, δεν βρίσκω τον λόγο να αλλάξεις κάτι. Βέβαια κακό δεν θα κάνεις να βάλεις και κεραμικό υλικό που σου είπε πιο πριν ο killerknight. Καλύτερα θα ήταν πάντως να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου ?

Το πρωί θα ανεβάσω φώτο φίλτρο, ενυδρείο, όλα και θα ασχοληθώ που έχω ρεπό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Για να απαντησω  στα ερωτηματα σου πρεπει να σε ρωτησω και γω  τα εξης: .... ποσο καιρο ειναι στρωμενο το φιλτρο του ενυδρειου και ποιο φιλτρο εχεις? (μαρκα & μοντελο).... με  τι σφουγγαρια τρεχει τοσο καιρο? (χρωμα, πυκνοτητα)..........και το σημαντικοτερο, τι ενυδρειο εχεις στησει , π.χ με τι/ποσα ψαρια,  με φυτα ή χωρις κλπ κλπ..?????

Έχω 8 ψάρια γκάπυ, 3 πλάτυ, 6 νέον τέτρα, 3 πριστέλα, 2 γλύπτες, 1 cherry barb, 5 zebra danio, 1 μονομάχο θηλυκό και βλέπω 1-2 γόνους, λογικά γκάπυ. Το ενυδρείο το αγόρασα μεταχειρισμένο, το φίλτρο μου είπε είναι στρωμένο 3 μήνες Cristal profi e1502. Τα φυτά είναι ανουμπια και κάτι σα φύκια, δεν έχω ιδέα τι είναι. Το πρωί θα παραθέσω τις φωτογραφίες και θα ασχοληθώ σιγά σιγά με την καθοδήγηση όλων σας για τη σωστή τοποθέτηση του βιολογικού υλικού στο φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Για να απαντησω  στα ερωτηματα σου πρεπει να σε ρωτησω και γω  τα εξης: .... ποσο καιρο ειναι στρωμενο το φιλτρο του ενυδρειου και ποιο φιλτρο εχεις? (μαρκα & μοντελο).... με  τι σφουγγαρια τρεχει τοσο καιρο? (χρωμα, πυκνοτητα)..........και το σημαντικοτερο, τι ενυδρειο εχεις στησει , π.χ με τι/ποσα ψαρια,  με φυτα ή χωρις κλπ κλπ..?????

 

πριν 14 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φίλε μου καλημέρα. Όσο καλή βιολογία και να έχει αναπτυχθεί πάνω στα σφουγγάρια του φίλτρου, η τοποθέτηση βιολογικού υλικού είναι άκρως απαραίτητη! Αφού λοιπόν ήδη το έχεις αγοράσει, πρόσθεσε το στο φίλτρο σου αφού αφαιρέσεις το σφουγγάρι του άνθρακα που δεν σου χρειάζεται. 

Σκέψου ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να πλυθούν τα σφουγγάρια , άρα να χαθεί η βιολογία σου. 

Σταθερή βιολογία σημαίνει δυνατό ενυδρείο, χωρίς αρρώστιες και με υγιή ψάρια. Σταθερή βιολογία αποκτά το ενυδρείο με βιολογικό υλικό (το γνωστό μακαρονι). 

Βουρ λοιπόν!

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Πέρα από το βιολογικό υλικό, άνθρακα ή υαλοβάμβακα χρειάζεται να βάλω ή να αφήσω τα σφουγγάρια του φίλτρου που υπάρχουν ήδη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Σωστή η σκέψη!

 

Τι εννοείς εδώ; Του λέμε να βγάλει το σφουγγάρι άνθρακα και να προσθέσει βιολογικό... Πως μπορεί να γίνει αυτό σταδιακά; Το σφουγγάρι του άνθρακα θα βγάλει μόνο, όχι τα υπόλοιπα...:bigemo_harabe_net-59:

 

Αλήθεια...πόσα και τι σφουγγάρια έχει μέσα;;;:bigemo_harabe_net-88:

Ποίο φίλτρο έχεις;

Το πρωί θα παραθέσω τη φωτογραφία του φίλτρου και θα περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ποιός ξεκίνησε να προσθέσει βιολογικό σε εξωτερικό φίλτρο και αντικατέστησε τελικά μόνο τον άνθρακα?

Με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί αργά ή γρήγορα να πετάξει αν όχι όλα τα περισσότερα σφουγγάρια και θα βάλει στη θέση τους βιολογικό υλικό.  

Δηλαδή γίνεται να μην έχει σφουγγάρια και να είναι όλο το φίλτρο με siporex;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Nikos_ έγραψε:

Δηλαδή γίνεται να μην έχει σφουγγάρια και να είναι όλο το φίλτρο με siporex;

Όχι διότι χρειάζεσαι και την μηχανική φίλτρανση πριν τη βιολογική για να κρατάει τα διάφορα σωματίδια  , αλλίως όλη η βρωμία θα κάθετε στη βιολογική φίλτρανση με αποτέλεσμα όταν 'μπουκώσει' να μην κάνει τη δουλεία της δλδ την απονιτρωποιήση. 

Η ψαροσύνθεση σου είναι ολίγον τι μπερδεμένη... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Georgis said:

Όχι διότι χρειάζεσαι και την μηχανική φίλτρανση πριν τη βιολογική για να κρατάει τα διάφορα σωματίδια  , αλλίως όλη η βρωμία θα κάθετε στη βιολογική φίλτρανση με αποτέλεσμα όταν 'μπουκώσει' να μην κάνει τη δουλεία της δλδ την απονιτρωποιήση. 

Η ψαροσύνθεση σου είναι ολίγον τι μπερδεμένη... 

Συμφωνώ, η ιδέα δεν είναι να αντικαταστήσει όλα τα σφουγγάρια αλλά αρκετά από αυτά έτσι ώστε να έχει και μηχανική φιλτρανση με τα σφουγγάρια που θα του μείνουν αλλά και ικανοποιητική επιφάνεια βιολογικής φιλτρανσης με τη χρήση κάποιου κεραμικού υλικού το οποίο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό συγκριτικά με τα σφουγγάρια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Nikos_ Ρίξε μια ματία σε αυτό το βίντεο για το πως μπορούσες να στήσεις το φίλτρο σου , μην το παρακάνεις μονο με το βιολογικό υλικό και κόψεις ροή , γιατί ο τύπος καλός χρυσός άλλα έχει μια τάση υπερβολής στο γέμισμα τον καλαθιών .. :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...