Jump to content

Βιολογικό φίλτρο


Nikos_

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Όσο πιο φίνο (ψιλό) ειναι το υλικό της μηχανικής φιλτρανσης (σφουγγάρι ή ενυδρειακο βαμβάκι) τόσο πιο μικρά σωματίδια κρατάει.

Η γνώμη μου το ειναι ότι σε ένα φίλτρο χρειάζονται και τα σφουγγάρια και το βαμβάκι και το μακαρονι. Έτσι έχεις ένα πλήρες σύστημα φιλτρανσης. Ο άνθρακας χρειάζεται μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως πχ μετά από κάποια θεραπεία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσον αφορα γενικως με την φιλτρανση, εχει ανοιξει πριν λιγες μερες ενα πολυ ενδιαφερον θεμα  το μελος @Atakas οπου μπορουμε να εκφέρουμε εκει https://www.aquazone.gr/forums/topic/113673-οδηγός-κριτηρίων-επιλογής-φίλτρου/ τις αποψεις και εμπειριες μας ωστε να γινει μια πιο επικοδομητικη συζητηση.......... μην μπερδεύουμε και το θεμα του Νικου παραπανω.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι εδώ γράφουμε όλοι εκτός από τον Νίκο, ο οποίος είναι υποτίθεται αυτός που αγχώνεται. Νίκο θα σε στεναχωρήσω αλλά το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο το φίλτρο. Το ενυδρείο σου είναι (και συγνώμη για την έκφραση) ξενοδοχείο ? ψαριών όχι ενυδρείο. μονο κάνα Πάκου και κάνα καρχαριακι λείπουν. Ανέβασε άμεσα φωτογραφίες να δούμε το μπορούμε να σώσουμε

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ βλέπω ότι εδώ γράφουμε όλοι εκτός από τον Νίκο, ο οποίος είναι υποτίθεται αυτός που αγχώνεται.

Σωστη παρατηρηση Χρηστο, αλλά εμεις ξεφυγαμε απο το  θεμα του Νικου γι αυτο ειπα πριν να το συνεχισουμε στο ''αλλο'' θεμα ....... ειχε ενδιαφερον η συζητηση περι των υλικων φιλτρανσης αφου καθε ενυδρειο ειναι ''διαφορετικο'' αρα διαφορετικη  η αναγκη σε φιλτρανση και υκικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό μέσα είμαι εννοείται Άρη. Ξεκινάς θέμα η ξεκινάω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Σε αυτό μέσα είμαι εννοείται Άρη. Ξεκινάς θέμα η ξεκινάω?

οχι σε νεο θεμα......ειπα  στο παρακατω υπαρχον θεμα  του μελους Ατακας,

 

Link to comment
Share on other sites

Ok

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε γίνεται να ανεβάσω φώτο γιατί λέει ότι είναι μεγάλο μέγεθος. ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στο υπολογιστή κάνε επεξεργασία της φωτογραφίας. Προσπάθησε σε μέγεθος 800*600

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ βλέπω ότι εδώ γράφουμε όλοι εκτός από τον Νίκο, ο οποίος είναι υποτίθεται αυτός που αγχώνεται. Νίκο θα σε στεναχωρήσω αλλά το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο το φίλτρο. Το ενυδρείο σου είναι (και συγνώμη για την έκφραση) ξενοδοχείο ? ψαριών όχι ενυδρείο. μονο κάνα Πάκου και κάνα καρχαριακι λείπουν. Ανέβασε άμεσα φωτογραφίες να δούμε το μπορούμε να σώσουμε

Παιδιά συγνώμη που άργησα, είχα εφημερία και όταν πήγα σπίτι δεν κατάφερα να φτιάξω το θέμα με τις φώτο. Θα προσπαθήσω να το λύσω. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και τον καθένα ξεχωριστά! Γιατί λες ότι το έχω κάνει ξενοδοχείο; Δεν ξέρω, απλά ρωτάω γιατί από το pet shop μου είπαν ότι το κοινωνικό ενυδρείο δέχεται όλα αυτά τα είδη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Nikos_ έγραψε:

Παιδιά συγνώμη που άργησα, είχα εφημερία και όταν πήγα σπίτι δεν κατάφερα να φτιάξω το θέμα με τις φώτο. Θα προσπαθήσω να το λύσω. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και τον καθένα ξεχωριστά! Γιατί λες ότι το έχω κάνει ξενοδοχείο; Δεν ξέρω, απλά ρωτάω γιατί από το pet shop μου είπαν ότι το κοινωνικό ενυδρείο δέχεται όλα αυτά τα είδη.

Νίκο καλησπέρα. Λοιπόν. Θα ξεκινήσω από τα πολύ βασικά για να σε βάλω άμεσα στο "κόλπο". Λοιπόν καλώς η κακώς (για εμένα πολύ κακώς) τα κατάστηματα ζώων (ειδικότερα αυτά που δεν είναι εξειδικευμένα στα ενυδρείακα αλλά ακόμη και μερικά από αυτά) έχουν σαν σκοπό το όσον το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος ανά πελάτη και μάλιστα άμεσα χρονικά. Οπότε θα σου πουν ότι χρειαστεί για να πουλήσουν τα πάντα. Για αυτό και όσο μπορούμε πρέπει να μπαίνουμε ίντερνετ πλέον και να διαβάζουμε από τα  φόρουμ. 

Πάμε στο άλλο κομμάτι τώρα. Τι θέμα έχει το ενυδρείο έτσι όπως είναι. Τα προβλήματα του είναι με πρώτη ματιά αυτά:

1. Έχεις αστρωτο φίλτρο αν ισχύει το ότι το φίλτρο σου δεν έχει βιολογικό υλικό (αν και οφείλω να επισημάνω ότι εξ όσον θυμάμαι τα jbl  εξωτερικά φίλτρα έχουν βιολογικό υλικό μέσα). Τα σφουγγάρια δεν επαρκούν ως βιολογία. Δες το όμως ξανά αυτό. Ακολούθησες τις οδηγίες εγκατάστασης του φίλτρου? Τι έβαλες σε κάθε καλαθάκι?

2. Κοινωνικό σημαίνει είδη ψαριών που όμως ταιριάζουν μεταξύ τους. Ο μονομάχος πχ δε μπαίνει ποτέ με άλλα ψάρια, ενώ και οι "γλείφτες" είναι ψάρια που φτάνουν και τα 35 εκατοστά αν είναι αυτοί που νομίζω. Αν δε δω φωτογραφία δε μπορώ όμως να ξέρω με σιγουριά.

3. Τα άλλα είδη δεν μπαίνουν όλα μεταξύ τους και ειναι και πάρα πολλά κατά τη γνώμη μου. 

 

Υ.Γ. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και ποσό? Μετρήσεις για την ποιότητα του νερού σου με υγρά τεστ κάνεις?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη που μόλις πρόσεξα. Το φίλτρο δεν το έχεις βάλει σε λειτουργία ακόμη? Και αν ναι με τι φιλτράρεται το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Και κάτι ακόμη που μόλις πρόσεξα. Το φίλτρο δεν το έχεις βάλει σε λειτουργία ακόμη? Και αν ναι με τι φιλτράρεται το ενυδρείο?

Το έβαλα σε λειτουργία εξαρχής. Ανεβάζω φωτογραφίες για να δείτε το φίλτρο και το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμικό υλικό το πήρες τώρα? Ρε συ τι έχεις μαζέψει το φίλτρο? Πόσα καλαθάκια έχει το φίλτρο? Νίκο τεστ κάνεις με αυτά τα στικάκια?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Το κεραμικό υλικό το πήρες τώρα? Ρε συ τι έχεις μαζέψει το φίλτρο? Πόσα καλαθάκια έχει το φίλτρο? Νίκο τεστ κάνεις με αυτά τα στικάκια?

Ναι μόλις το καθάρισα .Το φίλτρο μέσα είχε σιπορεξ τελικά .Πως το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, βγάλε το εσωτερικό φίλτρο που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου.. Δεν χρειάζεται.. και δεύτερον πρέπει να καθαρίσεις το εξωτερικό σου φίλτρο με νερό του ενυδρείου φυσικά γιατί βλέπω πως έχει να καθαριστεί από την εποχή του Νώε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Η φώτο είναι αφού το καθάρισες?  Φαίνεται πολύ βρώμικο. 

Οχι το έκανα καινούργιο .

Έγινε επεξεργασία - Nikos_
Link to comment
Share on other sites

Νίκο πόσα καλάθια έχεις το εξωτερικό σου φίλτρο για να βάλεις πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Νίκο πόσα καλάθια έχεις το εξωτερικό σου φίλτρο για να βάλεις πράγματα?

4 καλαθακια. Είχε σιπορεξ στο τελευταίο χύμα και στο προτελευταίο με διχτακι. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αυτά τα αφήνεις ως έχουν. Στο εσωτερικό φίλτρο είχες καθόλου βιολογικό υλικό? Στα άλλα δύο καλάθια τι έχει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Ωραία. Αυτά τα αφήνεις ως έχουν. Στο εσωτερικό φίλτρο είχες καθόλου βιολογικό υλικό? Στα άλλα δύο καλάθια τι έχει?

Σφουγγάρια φιλε μου δεν έχω ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Να φανταστώ ότι είναι μπλε και μαύρα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ. Να φανταστώ ότι είναι μπλε και μαύρα

 

Ναι φίλε ακριβώς. Γενικά κάθε πότε να αλλάζω νερό και να βάζω σκούπα βυθού; Πώς τα βλέπεις τα πράγματα; Σε τι φάση είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...