Jump to content

Βιολογικό φίλτρο


Nikos_

Recommended Posts

Έχεις δρόμο ακόμη. Αρχικά τοποθέτησε και βάλε σε λειτουργία το εξωτερικό φίλτρο. Επιπρόσθετα, δε μου απάντησες για τις μετρήσεις χρησιμοποιείς υγρά τεστ ή στικάκια? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχεις δρόμο ακόμη. Αρχικά τοποθέτησε και βάλε σε λειτουργία το εξωτερικό φίλτρο. Επιπρόσθετα, δε μου απάντησες για τις μετρήσεις χρησιμοποιείς υγρά τεστ ή στικάκια? 

Τ έχω ενεργοποιήσει!τα στικ τς jbl φιλε .

Link to comment
Share on other sites

Mια παρατηρηση θελω να κανω.....το μακαρονι Cermec της jbl δεν ειναι για βιολογικη φιλτρανση, ειναι σαν προφιλτρο-μνηχανικο για να πιανει τα χοντρα και να μην μπουκωνει το σφουγγαρι, το βιολογικο υλικο της jbl ειναι τα micromec & sintomec.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα στικ δίνουν πάντοτε λάθος μετρήσεις. θα πρέπει να αγοράσεις υγρά τεστ. Νερό κάθε πότε αλλάζεις και σε τι ποσοστό? Τεστ εννοώ σαν αυτά:

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Mια παρατηρηση θελω να κανω.....το μακαρονι Cermec της jbl δεν ειναι για βιολογικη φιλτρανση, ειναι σαν προφιλτρο-μνηχανικο για να πιανει τα χοντρα και να μην μπουκωνει το σφουγγαρι, το βιολογικο υλικο της jbl ειναι τα micromec & sintomec.

Αρα πρέπει ν πάρω άλλο ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα στικ δίνουν πάντοτε λάθος μετρήσεις. θα πρέπει να αγοράσεις υγρά τεστ. Νερό κάθε πότε αλλάζεις και σε τι ποσοστό? Τεστ εννοώ σαν αυτά:

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

 

Νερό κάθε 15 μέρες τ 30%. Σκουπα βυθού κάθε 10 περίπου. Τεστ αρα πρέπει ν πάρω υγρά...και για το φιλτρο μάλλον αυτό Που εβαλα δν είναι βιολογικό υλικό.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά για τα χοντρά. Από τπτ μια χαρά είναι. Νερό θα αλλάζει κάθε δύο ημέρες το 30 τις εκατό μέχρι να πάρεις τα τεστ. Αν τα τεστ δείξουν ότι όλα είναι καλά τότε θα αλλάζεις το 30 τις εκατό κάθε εβδομάδα. Δες ποια ψάρια προτιμάς να μείνουν γιατί όλα μαζί δεν κάνουν. Θέλω να μου βγάλεις και μια φωτογραφία τους πλεκο για να καταλάβεις απάνω ποιο είδος είναι και πόσο μεγάλοι γίνονται. Δες και αυτά τα προφίλ ψαριών

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/20-ζωοτόκα/

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/19-ψάρια-βυθού/

 

Για να καταλάβεις γιατί δεν πάνε μαζί

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Είναι απλά για τα χοντρά. Από τπτ μια χαρά είναι. Νερό θα αλλάζει κάθε δύο ημέρες το 30 τις εκατό μέχρι να πάρεις τα τεστ. Αν τα τεστ δείξουν ότι όλα είναι καλά τότε θα αλλάζεις το 30 τις εκατό κάθε εβδομάδα. Δες ποια ψάρια προτιμάς να μείνουν γιατί όλα μαζί δεν κάνουν. Θέλω να μου βγάλεις και μια φωτογραφία τους πλεκο για να καταλάβεις απάνω ποιο είδος είναι και πόσο μεγάλοι γίνονται. Δες και αυτά τα προφίλ ψαριών

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/20-ζωοτόκα/

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/19-ψάρια-βυθού/

 

Για να καταλάβεις γιατί δεν πάνε μαζί

 

Εάν αφήσω τν υπάρχουσα ψαροσυνθεση  θα πεθάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Νίκος δεν είναι συμβατά. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε θερμοκρασίες, περιβάλλον και μπορεί μεταξύ τους να έχουν αντιπαραθέσεις. Όπως σου είπα και χθες, ο μονομάχος που έχεις δεν πάει με κανένα ψάρι και είναι επιθετικό είδος προς τα άλλα. Ανέβασε και φωτογραφία των πλεκο όπως σου είπα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Νίκος δεν είναι συμβατά. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε θερμοκρασίες, περιβάλλον και μπορεί μεταξύ τους να έχουν αντιπαραθέσεις. Όπως σου είπα και χθες, ο μονομάχος που έχεις δεν πάει με κανένα ψάρι και είναι επιθετικό είδος προς τα άλλα. Ανέβασε και φωτογραφία των πλεκο όπως σου είπα

Δν είμαι σπίτι .Θ τν ανεβάσω σύντομα τζάμπα λεφτά για τα στικ με τς μετρήσεις...Θ ήθελα ν ρωτήσω και γ τν ποσότητα ταισματος 

Link to comment
Share on other sites

Να δω τα ψάρια και μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Να δω τα ψάρια και μιλάμε

Οι δύο πρώτες φωτογραφίες είναι οι πλεκόστομοι, δεν ξέρω αν φαίνονται καλά.

20210207_213613.jpg

20210207_214019.jpg

20210207_214534.jpg

20210207_214627.jpg

20210207_214643.jpg

20210207_214707.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος λογικά είναι η κατηγορία που γίνεται θηρίο. Για τον πρώτο δεν ξέρω. Παίδες κανένας πιο ειδικός στα γατόψαρα να μας πει? Διάβασες Νίκο τα άρθρα?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, killerknight said:

Ο δεύτερος λογικά είναι η κατηγορία που γίνεται θηρίο. Για τον πρώτο δεν ξέρω. Παίδες κανένας πιο ειδικός στα γατόψαρα να μας πει? Διάβασες Νίκο τα άρθρα?

Χωρίς να είμαι ειδικός, πιστεύω ότι είναι Chinese (gyrinocheilus) algae eater. Ήσυχο είδος αρχικά, αλλά καθώς μεγαλώνει γίνεται επιθετικό. 

5 hours ago, Nikos_ said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη τι μέγεθος φτάνει ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ο δεύτερος λογικά είναι η κατηγορία που γίνεται θηρίο. Για τον πρώτο δεν ξέρω. Παίδες κανένας πιο ειδικός στα γατόψαρα να μας πει? Διάβασες Νίκο τα άρθρα?

Τα διάβασα. Δεν έχω εμπειρία, στο pet shop μου είπαν ότι τα ψάρια που μου έδωσαν είναι ήσυχα. Εάν τα αφήσω μέσα τι μπορεί να γίνει; Τα έχω περίπου 1 μήνα όλα μαζί και δεν έχω δει κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ένα γκάπυ μου γέννησε ωστόσο μόνο ένα έχει καταφέρει να σωθεί και το έχω σε γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι όντως Chinese algae eater και δεν έχω κάνει λάθος, όταν μεγαλώσει ενδέχεται να ενοχλεί άλλα ψάρια του ενυδρείου. Δεν είχα ποτέ αυτό το ψάρι, έτσι είχα διαβάσει κάποτε, εάν κάποιος ξέρει καλύτερα μπορεί ίσως να επιβεβαιώσει ή να με διορθώσει. Ο άλλος γίνεται πράγματι huge, είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία, επίσης λερώνει αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Εάν είναι όντως Chinese algae eater και δεν έχω κάνει λάθος, όταν μεγαλώσει ενδέχεται να ενοχλεί άλλα ψάρια του ενυδρείου. Δεν είχα ποτέ αυτό το ψάρι, έτσι είχα διαβάσει κάποτε, εάν κάποιος ξέρει καλύτερα μπορεί ίσως να επιβεβαιώσει ή να με διορθώσει. Ο άλλος γίνεται πράγματι huge, είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία, επίσης λερώνει αρκετά. 

Μου τον έδωσαν για ν καθαρίσει και αυτός θα βρωμίσει?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεγέθους αποβάλει αρκετές ακαθαρσίες. Εσένα δεν πρέπει να σε απασχολεί αυτό αλλά το μέγεθος. Εγώ αυτό το ψάρι δε μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία ποιο είδος είναι. Για το πρώτο θα με βοηθούσε περισσότερα μια φωτογραφία από καλύτερη γωνία, να φαίνεται καλύτερα το κεφάλι του. 

Link to comment
Share on other sites

Οι πλεκο Νίκο δεν είναι καθαριστες ενυδρείων. Δεν υπάρχει τέτοιο ψάρι για την ακρίβεια. Είναι γατόψαρα που απλα τρώνε και άλγη. Πίστεψε με προτιμούν πολύ περισσότερο ένα κομματάκι αγγούρι. Τα ψάρια αυτά όλα μαζί δε θα την παλέψουν πίστεψε με. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οι πλεκο Νίκο δεν είναι καθαριστες ενυδρείων. Δεν υπάρχει τέτοιο ψάρι για την ακρίβεια. Είναι γατόψαρα που απλα τρώνε και άλγη. Πίστεψε με προτιμούν πολύ περισσότερο ένα κομματάκι αγγούρι. Τα ψάρια αυτά όλα μαζί δε θα την παλέψουν πίστεψε με. 

Από ποια άποψη δε θα την παλέψουν; Λόγω χαρακτήρων των ψαριών ή λόγω συνθηκών ενυδρείου ή λίτρων;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Λόγω μεγέθους αποβάλει αρκετές ακαθαρσίες. Εσένα δεν πρέπει να σε απασχολεί αυτό αλλά το μέγεθος. Εγώ αυτό το ψάρι δε μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία ποιο είδος είναι. Για το πρώτο θα με βοηθούσε περισσότερα μια φωτογραφία από καλύτερη γωνία, να φαίνεται καλύτερα το κεφάλι του. 

Είναι κρυμμένα....

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος θα επιτίθεται στα άλλα ψάρια, ο πλεκο θα γίνει τεράστιος και δε θα την παλεύει, τα υπόλοιπα ψάρια ζουν σε διαφορετικές συνθήκες που σημαίνει ότι εάν το ένα είδος περνάει καλά, το άλλο δεν θα περνάει. Επίσης το chineze algae eater θα επιτεθεί στα υπόλοιπα. Οπότε καταλαβαινεις τι θα γίνεται, πεδίο μάχης το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...