Jump to content

Πρόβλημα με φυτά(Cryptocorynes)


Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου έχω ένα θέμα με τα φυτά του ενυδρείου μου, δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, θα δείτε και από κάτω στις φωτογραφίες μήπως μπορώ να κάνω κάτι να μην χαλάσουν, δεν έχω βάλει λίπασμα και γενικά τίποτα, τα ψαράκια μπήκαν αφού έγινε το στρώσιμο του ενυδρείου, οπότε οι μετρήσεις τότε ήταν καλά, ευχαριστω για την βοήθεια εκ των προτέρων!?? 

 

Screenshot_2021-02-05-16-44-49-384_com.miui.gallery_472x1024.jpg

Screenshot_2021-02-05-16-45-05-994_com.miui.gallery_472x1024.jpg

Screenshot_2021-02-05-16-45-29-468_com.miui.gallery_472x1024.jpg

Screenshot_2021-02-05-16-46-27-541_com.miui.gallery_472x1024.jpg

Screenshot_2021-02-05-16-46-45-331_com.miui.gallery_472x1024.jpg

Link to comment
Share on other sites

1-Φτιαξε και τις άλλες δυο λαμπες να φωτιζουν το ενυδρειο και οχι τους τοιχους.

2-Θερμομετρο εχεις στο ενυδρειο; Την λαμπα εβαλες ακριβως πανω απο το γυαλι και σιγουρα ζεσταινει και το γυαλι και το νερο. Βαλ την πιο πανω, να μην ακουμπαει το "καπακι"

3- Το ενυδρειο νεο ειναι, δεν υπαρχουν θρεπτικα στον βυθο. Βαλε κατω στις ριζες ταμπλετες - https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutrition-capsules-10-τεμ-5703249714008.html

περιεχουν τα παντα. Μην παιρνεις της Tetra και άλλες

4- Αν τα φυτα πηρες σε γλαστρακια, ειναι φυσιολογικο να προσαρμοζονται και να σαπιζουν τα φυλλα, ομως πρεπει να βγαζουν νεα ομορφα φυλλαρακια.

5 - θα χρειαστεις  ενα γενικο λιπασμα πχ Easy life profito (6€), αν δεν θα βαλεις ταμπλετες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 1:02 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

 

On 8/1/2021 at 4:13 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Δύο ειναι τα χρυσόψαρα στο ενυδρείο σου? Να ξέρεις θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο

 

On 8/1/2021 at 7:01 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Έμενα φαντάσου ένα που πήρα τον Απρίλιο (ήταν 12cm και σίγουρα έξι μηνών) πλέον είναι άνω των είκοσι πόντων. Μεγαλώνουν πουλ γρήγορα αν τα έχεις σε μεγάλο σπίτι

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

1-Φτιαξε και τις άλλες δυο λαμπες να φωτιζουν το ενυδρειο και οχι τους τοιχους.

2-Θερμομετρο εχεις στο ενυδρειο; Την λαμπα εβαλες ακριβως πανω απο το γυαλι και σιγουρα ζεσταινει και το γυαλι και το νερο. Βαλ την πιο πανω, να μην ακουμπαει το "καπακι"

3- Το ενυδρειο νεο ειναι, δεν υπαρχουν θρεπτικα στον βυθο. Βαλε κατω στις ριζες ταμπλετες - https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutrition-capsules-10-τεμ-5703249714008.html

περιεχουν τα παντα. Μην παιρνεις της Tetra και άλλες

4- Αν τα φυτα πηρες σε γλαστρακια, ειναι φυσιολογικο να προσαρμοζονται και να σαπιζουν τα φυλλα, ομως πρεπει να βγαζουν νεα ομορφα φυλλαρακια.

5 - θα χρειαστεις  ενα γενικο λιπασμα πχ Easy life profito (6€), αν δεν θα βαλεις ταμπλετες.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι σε ενυδρείο με χρυσόψαρα θα έχεις πάντοτε θέμα με τα φυτά σου, κυρίως γιατί τα περισσότερα φυτά θέλουν υψηλές θερμοκρασίες (23-27) για να είναι υγιή και να αναπτύσσονται, ενώ αντίθετα τα χρυσόψαρα δε θέλουν. Επίσης τα χρυσόψαρα δε χρειαζονται πολύωρο και ισχυρό φωτισμό σε αντίθεση με τα φυτά. Συνήθως με τα χρυσόψαρα μπαίρνουν κυρίως ανουμπιες λόγω των αντοχών τους, όμως και αυτές θα αναπτύσσονται πολύ αργά λόγω θερμοκρασίας και θα παρουσιάζουν συχνά θέματα αλγης. .ιλαω πάντα στην περίπτωση των μονοουρων χρυσόψαρων γιατί τα fancy για καλή ανάπτυξη θέλουν 20+ βαθμούς κελσίου

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καποιες κρυπτο αντεχουν και σχετικα χαμηλες θερμοκρασιες. Ειχε η φιλεναδα μου την cryptocoryne wendii, μια χαρα ηταν με χαμηλο φωτισμο και θερμοκρασιες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, στο πρόβλημα με τις Cryptocorynes μου μπορεί να φταίει το ότι δεν κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο όταν εξατμίζεται που συμπληρώνω λίγο νερό?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις μέσα?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giwrgakos28 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, στο πρόβλημα με τις Cryptocorynes μου μπορεί να φταίει το ότι δεν κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο όταν εξατμίζεται που συμπληρώνω λίγο νερό?

Αν επιτρέπεται γιατί δεν κάνεις αλλαγές ? Τα νιτρικά είναι άλατα και δεν φεύγουν με την εξάτμιση ...

Σ***α στο στόμα μου αλλα σε λίγο θα έχουν προβλημα και τα ψάρια σου ! Έχεις μετρήσει καθόλου τα νιτρικά (ΝΟ3) του ενυδρείου ? 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο πρόγραμμά σου εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, για να βελτιωθούν τα φυτά σου και να σωθούν τα ψαράκια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος giwrgakos28 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, στο πρόβλημα με τις Cryptocorynes μου μπορεί να φταίει το ότι δεν κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο όταν εξατμίζεται που συμπληρώνω λίγο νερό?

Πλακα κανεις;;;;;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...