Jump to content

Η εξέλιξη του reef μου


Manogr

Recommended Posts

Μετά από ψάξιμο σχεδόν 4 μηνών (πρωτοφανές για την ανύπαρκτη υπομονή μου :thumbup: ) μπορώ επιτέλους να ξεκινήσω το ημερολόγιο μου για το reef μου. Σε λίγο καιρό τα post που κάνω εδώ θα μεταφέρονται και σε Blog αλλά εδώ θα δώσω βάση αφού με ενδιαφέρουν οι απόψεις, προτάσεις και ιδέες σας.

Αυτό που πρέπει να πω και να φωνάξω είναι ότι το ενυδρείο αυτό αποκλείεται να είχε γίνει πραγματικότητα χωρίς την βοήθεια των NIDAL :blush: , DISCOS :hysterical: και TAN :blush: οπότε μπορώ να πω ότι είναι ένα εντελώς Aquazone ενυδρείο. :blush:

Θα ακολουθήσουν αρκετά Post αλλά ας πω περιληπτικά ότι το ενυδρείο είναι 1.60χ70χ70 με ένα sump 1.00χ50χ60 (καθαρό νερό στο sump περίπου 250 λίτρα)… Άρα μιλάμε για πάνω από 1000 λίτρα σύνολο νερού χωρίς βέβαια να υπολογίζω μειώσεις που θα προκύψουν λόγο βράχου, άμμου κτλ.

Βασικός εξοπλισμός:

Skimmer: H&S Aquaristic 200-2X160 (η εταιρεία το δίνει για 2200 λίτρα)

2 x Turbelle Stream 6000 (ρύθμιση 2500 – 7000 λίτρα/ώρα)

TUNZE Multicontroller 7095 για ρύθμιση των Turbelle (Wavemaking, foodtimer, nightmode κτλ). Έχει και φωτάκι για φεγγάρι 29 ημερών!

Αντλία Επιστροφής από Sump: Aquamedic Ocean Runner 6500

2 x Jäger automatic heaters 300 W

Για φώτα περιμένω 3 Metal Halide 14.000 Kelvin και θα βάλω και μερικές Τ5 ακτινικές. Όλες στο καπάκι 35 εκ από την επιφάνεια του νερού.

Σύντομα θα παραγγείλω για όλες τις μετρήσεις και για πολλά άλλα το iks aquastar Basissystem και τα σχετικά components για PH, θερμοκρασία κτλ κτλ

Προς το καλοκαίρι φυσικά ένα καλό chiller.

Ίσως ξεχνάω κάτι από τον εξοπλισμό…ρωτήστε με… :rasp:

Επίσης έχω και 20 κιλά νεκρό βράχο από Aquaristic που είναι πολύ ωραίος αλλά δεν θα μπει άλλος νεκρός. Ο υπόλοιπος μόνο ζωντανός.

Από άμμο υπολογίζω να βάλω στο κυρίως ενυδρείο ζωντανή άμμο σε ύψος 8 εκ περίπου και στο refugium DSB με ζωντανή άμμο ή Miracle Mud.

Το νερό θα είναι όλο από Reverse Osmosis and DI (50gallon/day από RO-MAN) με αλάτι TropicMarin Pro Reef.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όλα ξεκίνησαν με το κόλημα του ενυδρίου στο σπίτι μου φυσικά...

Εδώ το ενυδρείο κατά την πρώτη φάση της ζωής του, χώρις κόντρες...

post-60-1132584582_thumb.jpg post-60-1132584598_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες ήρθε η ώρα για τις κόντρες... Για την ιστορική αυτή στιγμή :blush: μας επισκεύτηκαν εκτός από αυτους που αναφέρω παραπάνω και η RAIN με τον άνδρα της και το παιδί τους το οποίο φυσικά έγινε ο πρώτος κάτοικος του ενυδρείου:

post-60-1132584919_thumb.jpg

Η "εμφάνιση" μετά τις κόντρες...

post-60-1132584955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν ήθελα δεν μπορούσα να το αποφύγω :hysterical: ή βάση ήρθε και το ενυδρείο έπρεπε να ανέβει πάνω.... 4 άτομα με το ζόρι το καταφέραμε :blush:

Περιμένω ακόμα την πάνω και κάτω κορνίζα καθώς και το καπάκι...

post-60-1132586216_thumb.jpg post-60-1132586240_thumb.jpg

Και το sump:

post-60-1132586372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό και στο γέμισμα Μάνο.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε όπως πάντα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Όσο προχωράει φαίνεται και καλύτερο, ελπίζω σύντομα να το δούμε και γεμάτο! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το γεμισμα ξεκινησε απο RO-DI το Σαββατο 19/11 και ώρα 20.15 !

post-60-1132600551_thumb.jpg

Sump με εξοπλισμο:

post-60-1132600628_thumb.jpg

Έβαλα και τον νεκρο βράχο μέσα για να έχουμε "θέμα" :blush::rasp:

post-60-1132600798_thumb.jpg

Και μία photo πριν απο 1 λεπτό:

post-60-1132600837_thumb.jpg

Αντε να γεμισει να μπει και αλατακι :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να γεμισει να μπει και αλατακι  :blush:  :hysterical:  :blush:

5493[/snapback]

Εμενα παντως μου αρεσε και με το πιτσιρικι μεσα - δεν το ξαναγυριζεις σε κεινη τη φαση? :rasp::thumbup::icon_dance:

Αντε τυχερε, κοριτσακι μπηκε μεσα για ποδαρικο, ποιος τη χαρη σου :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το γεμισμα ξεκινησε απο RO-DI το Σαββατο 19/11 και ώρα 20.15 !

post-60-1132600551_thumb.jpg

Sump με εξοπλισμο:

post-60-1132600628_thumb.jpg

Έβαλα και τον νεκρο βράχο μέσα για να έχουμε "θέμα"  :rasp:  :thumbup:

post-60-1132600798_thumb.jpg

Και μία photo πριν απο 1 λεπτό:

post-60-1132600837_thumb.jpg

Αντε να γεμισει να μπει και αλατακι  :hysterical:  ::  :blush:

5493[/snapback]

πολύ καλό :blush: με το καλό να το γεμίσεις να βάλεις αλατάκι και το ζωντανό αραγονιτη και το βράχο (προσωπικά κάθομαι ώρες κάθε βράδυ μετά που έβαλα στο δικό μου αραγωνιτη και βράχο και το κοιτάω, κάθε μέρα βλέπω και καινούργια πράγματα , αυτά τα ενυδρεία είναι μαγεία :blush: )

Link to comment
Share on other sites

(προσωπικά κάθομαι ώρες κάθε βράδυ μετά που έβαλα στο δικό μου αραγωνιτη και βράχο  και το κοιτάω, κάθε μέρα βλέπω και καινούργια πράγματα , αυτά τα ενυδρεία είναι μαγεία  :blush:  )

5523[/snapback]

Χτυπησες διανα :blush: Αυτο ειναι που με μαγευει περισσοτερο στα θαλασσινα ενυδρεια!! Δεν ηθελα καν να βαλω νεκρο βραχο αλλα νομιζω τα 20 κιλα δεν θα μειωσουν πολυ την ποικιλια ζωης (ενω μειωνουν το κοστος :hysterical: )...

Link to comment
Share on other sites

οπότε μπορώ να πω ότι είναι ένα εντελώς Aquazone ενυδρείο.  :hysterical:

5466[/snapback]

Τι, πως? Aquazone ενυδρειο? Με πρωτο κατοικο την γλυκητατη κορουλα της διαχειριστριας της συγκεκριμενης κατηγοριας? Μα που πηγες και εμπλεξες ο χριστιανος....Δεν ηξερες, δεν ρωταγες? :blush::rasp:

Ωραιο, ωραιο! Δεν ξερω εαν μετραει η γνωμη μου αλλα οτιδηποτε γινεται με καλο σχεδιασμο απο την αρχη, ελαχιστα πραγματα μετα μπορουν να πανε στραβα και αυτα ειναι τα απροσμενα και οχι απο κακο σχεδιασμο.

Αντε και το πρωτο σου κοραλι-frag θα στο κανω εγω δωρο. Απλα εσυ βαζεις τα ποτα! Ετσι για τα καλοριζικα. :blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ότι καλύτερο για το ενυδρείο σου. :blush:

Είμαι πολύ αισιόδοξος για την πορεία του διότι τα πάντα πηγάζουν από προσεχτική μελέτη και σωστή επιλογή του εξοπλισμού του. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο συγχαρητήρια. Δυο-τρία ακόμα να φτιάξεις και να μας τα δημοσιεύσεις και βλέπω να αλλάζω το γλυκό με τους δίσκους μου σε reef!!!

(Mη βαράτε οι δισκόφιλοι :blush::hysterical:, μια σκέψη έκανα :blush:)

Μπράβο, περιμένουμε εξελίξεις ΑSAP!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τις 23.00 το βράδυ χθες 22 Νοεμβριου σχεδον γεμισε το κυριως ενυδρειο και του εβαλα μεσα 25 κιλα αλατι!! Επιτελους η αλμυρα μπηκε στο σπιτι :blush:

Μολις γεμισει και το sump θα μπει το υπολοιπο αλατι και σιγα σιγα προχωραμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Προχωραμε...προχωραμε....και δεν κρατιομαστε πια :hysterical::blush::blush:

Αλατακι μια χαρα (1.024), PH 8.2-8.4, ALK low...

Χθες Σαββατο μετα απο μερικα σπασιματα τοποθετησα τον νεκρο βραχο βασης (απο aquaristic.net)...

post-60-1133115885_thumb.jpg

Ηδη εχω βαλει μεσα 50 κιλα αραγονιτη ο οποιος θα συμπληρωθει με 40 κιλα ζωντανης αμμου...φωτογραφια οταν καθαρισει :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αργισα λιγο να βαλω Photos αλλα συνεχιζω με χρονολογικη σειρα...

Μπηκε ο νεκρος βραχος για βαση και 90 Kgs ζωντανου αραγονιτη (50 Kgs απο την αμμο που εχει το Water Inn που καθε σακουλα εχει και ενα αλλο σακουλακι με βακτηρια) και 40Kgs Natures Ocean.

post-60-1134383882_thumb.jpg post-60-1134383904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να ολοκληρωθει και το επιπλο, καπακι κτλ....

post-60-1134393084_thumb.jpg post-60-1134393107_thumb.jpg

Και το καπακι ανοιχτο με τα reflectors και τα sockets για τις Metal Halide...

post-60-1134393170_thumb.jpg

Αντε να βρω και βραχο :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, από ψύξη στο καπάκι τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, από ψύξη στο καπάκι τι γίνεται;

7226[/snapback]

Κοιτα απο την φωτογραφια δεν ειναι καθαρο το πως ειναι αλλα το καπακι δεν ειναι εντελως κλεισμενο...Οπως βλεπεις το πισω ξυλο που ειναι βιδωμενο στον τοιχο σκεψου οτι απο την κατω πλευρα υπαρχει ενα κενο 15 εκ. αναμεσα στον τοιχο και το ενυδρειο οποτε ολη η ζεστη δεν θα μενει μεσα.... φυσικα θα εξακολουθω να εχω προβλημα και ισως βαλω ανεμηστηρακια για την εξαγωγη...ετσι και αλλιως το chiller ειναι στο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Ο :busted_cop:

Αντε και συντομα με ζωη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο και από τα σχέδια... :busted_cop::thumbup:

Σύντομα με το καλό και ζωή. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα μια ωραια παρασκευη βρεθηκαν 50 κιλα ζωντανου βραχου Ινδονησιας...Μετα απο πλυσιματακι σε νερο απο το ενυδρειο και ανακαλυψη δεκαδων καβουριων, σκουληκιων και αλλων (που βολταρουν στο refugium) η κατασταση ηταν αυτη:

post-60-1134846802_thumb.jpg

Το καπακι ανεβηκε (ηθελα να σας το δειξω και αυτο :busted_cop: ):

post-60-1134846850_thumb.jpg

Και ο βραχος τοποθετηθηκε δημιουργωντας 2 νησακια οπως ελεγε το σχεδιο (ενα μικρο και ενα μεγαλο):

post-60-1134846920_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να φτιαξω και τα φωτα...επρεπε να παρατηρησω το βραχο μου κατω απο τα 750W των 3 Metal Halide...και ιδου :busted_cop:

post-60-1134847166_thumb.jpg

Το μεγαλο νησι:

post-60-1134847280_thumb.jpg

Το μικρο νησι:

post-60-1134847318_thumb.jpg

Η θεα απο το πλαι οπου σκοπος ηταν να φαινονται το μικρο και απο πισω το μεγαλο νησι:

post-60-1134847366_thumb.jpg post-60-1134847398_thumb.jpg

Μεχρι τωρα εχω δει στους βραχους πολλες Aptaisia :lmao: , αρκετα sea fans :busted_cop: , chiton, μυδια κτλ

Εχω σαλταρει :thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα εχουν παρει σιγα σιγα το δρομο τους...

Προστεθηκαν αλλα 20 κιλα ζωντανη αμμο στο Refugium.

Οι μετρησεις εχουν αρχισει να αλλαζουν σιγα σιγα..η αμμονια απο 0.25 ειναι περιπου στο 0.1, Nitrite από 0.05 στο 0.04 και Nitrate σταθερο στο 2.5...τι λετε?

Επισης το Phospate ξεφτιληστικε αφου μετα το Phosguard εχει παει σε μια μερα στο 0.03 από 0.25...το PH ακλονητο στο 8.4.

Απο και και περα εκτος απο τις απαισιες Aptaisia ο βραχος εχει βγαλει παρα πολλα seafans ενω καθε μερα βλεπω και κατι διαφορετικο να εμφανιζεται! Εχει αρχισει σε ενα σημειο να απλωνεται και κατι πορτοκαλι...μαλλον καποιος σπογκος τη γλυτωσε καθως και αρκετα ασπρα σαν τριχες/χνουδακια.

Το πιο ευχαριστο και περιεργο ειναι οτι στον νεκρο βραχο βασης εχει αρχισει να εμφανιζεται κοραλινη :busted_cop::thumbup::busted_cop: δεν ξερω πως εγινε τοσο γρηγορα αλλα ειναι εμφανη τα στιγματα της στον ασπρο βραχο!!!!

Απο κει και περα καθε πρωι τραγουδαω "που ειναι το μυδι ΟΕΟ που ειναι το μυδι ΟΕΟ" αφου σον βραχο μου υπαρχουν 3 μυδια (η κατι αλλο σαν μυδι...) τα οποια καθε πρωι τα βρισκω σε εντελως διαφορετικο σημειο στον βραχο!! Δεν μπορω να καταλαβω πως κινουνται τοσο μακρια και πως μπενουν στα πιο περιεργα και στενα σημεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάνο ωραία περιγραφή... :busted_cop:

Πραγματικά τις πρώτες μέρες τρελαίνεσαι με τα καλούδια που εμφανίζονται στο βράχο :busted_cop:

Δεν κάνεις κάτι με τις aiptasia τώρα που είναι νωρίς;

Περιμένουμε και το μυδοπίλαφο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...