Jump to content

Η εξέλιξη του reef μου


Manogr

Recommended Posts

Χερομαι για την ομορφη φαση που περνας καθος καθε μερα το ενυδρειο σου αλλαζει προς το καλυτερο.

Οι μετρησεις σου δειχνουν οτι η extra βιολογια εκανε δουλια. :busted_cop:

Να ξερεις παντος οτι το ανεβασμα που ειχες ηταν φυσιολογικο μιας και αρκετοι οργανισμοι εκ τον πραγματον ηρθαν νεκροι απο το ταξιδι.

Για τα αλλα ενδιαφεροντα που λες περα απο την ενοχλιτικη aiptazia που και γιαυτο υπαρχει λυση θα ηταν ομορφο αν μπορουσες να βγαλεις καμια photo να κανουμε το id τους. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπράβο Μάνο ωραία περιγραφή...  :busted_cop:

Πραγματικά τις πρώτες μέρες τρελαίνεσαι με τα καλούδια που εμφανίζονται στο βράχο  :busted_cop:

Δεν κάνεις κάτι με τις aiptasia τώρα που είναι νωρίς;

Περιμένουμε και το μυδοπίλαφο!  :lmao:

7850[/snapback]

Να αφησεις τα μυδια μου κατω...οποιος τα βλεπει αυτο μου λεει :lmao::wub:

Για τις Aiptasia δεν μπορω να κανω και πολλα μιας και ειναι πολλες και σε σημεια που δεν μπορω να βαλω χερι για να ριξω κατι...αυτο που θα κανω ειναι οτι μολις στρωσει εντελως το ενυδρειο θα ριξω μεσα μπολικες Pepermint...ελπιζω πεινασμενες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για τα αλλα ενδιαφεροντα που λες περα απο την ενοχλιτικη aiptazia που και γιαυτο υπαρχει λυση θα ηταν ομορφο αν μπορουσες να βγαλεις καμια photo να κανουμε το id τους. :busted_cop:

7851[/snapback]

Δεν νομιζω να μπορουν να βγουν καθαρα στη photo...ειναι αρκετα μικρα ακομα... μηπως ομως πρεπει να ερθεις να τα δεις απο κοντα ?? :busted_cop:

Σου κραταω και κατι καβουρια στο refugium και δεν ξερω ποσο θα αντεξουν... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορουν να βγουν καθαρα στη photo...ειναι αρκετα μικρα ακομα... μηπως ομως πρεπει να ερθεις να τα δεις απο κοντα ?? 

Συντομα Συντομα.. :busted_cop::thumbup::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι φίλε Μανο όλα να σου πάνε καλά. Καθώς σχεδόν παράλληλα τα στήσαμε μόνο που εγώ δεν έχω αξιωθεί να βγάλω ακόμα κάποια photo καταλαβαίνω την αγονία σου.Και πάλι με το δεξί και σύντομα με ζωντανά. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι φίλε Μανο όλα να σου πάνε καλά. Καθώς σχεδόν παράλληλα τα στήσαμε μόνο που εγώ δεν έχω αξιωθεί να βγάλω ακόμα κάποια photo καταλαβαίνω την αγονία σου.Και πάλι με το δεξί και σύντομα με ζωντανά. :busted_cop:

7959[/snapback]

Ευχαριστω Κωστα! Ευχομαι και σε σενα ολα να πανε καλα και ξεκινα και εσυ ενα ημερολογιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω , ένα μεγάλο μπράβο έχεις κάνει εξαίσια δουλειά :thumbup: άντε και με ψαράκια και κοραλακια .

Σε λίγο καιρό θα έχετε νέα και από το δικό μου reef που ενώ είχε μπει στο δρόμο του μετακόμισα οπότε καταλαβαίνετε τι επικράτησε :busted_cop: .τώρα όμως όλα καλά έχει ισορροπήσει όπως δείχνουν οι μετρήσεις και περιμένω τους πρώτους νοικάρηδες :busted_cop: (ΤΑΝ ακούς?????)

Link to comment
Share on other sites

Μηδενισαμε !!!

Μετα απο περιπου μια εβδομαδα που ελειπα και δεν μπορουσα να κανω tests η αμμονια ειναι 0, nitite 0 και Nitrate 2.5 !

Οποτε σιγα σιγα θα υποδεχτω και τα πρωτα ζωντανα μου :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Οπως γνωριζεται ο βραχος μου ειχε πολλες απταιζιες...ετσι εβαλα μεσα μερικες γαριδες Peppermint οι οποιες εκαναν αριστη δουλεια!! Μεσα σε 4-5 μερες εξαφανισαν πανω απο 20 απταιζιες και τωρα βλεπω ελαχιστες και αυτες οχι σε καλη κατασταση!!

Βαλτε γαριδες στη ζωη σας :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στο ενυδρειο προστεθηκαν ακομα 20 κιλα ζωντανου βραχου (Fiji και Καραιβικης) και αλλαζε αρκετα η διαρυθμηση ωστε να εχω περισσοτερες επιφανειες για τοποθετηση κοραλλιων (κατι που πριν δεν υπηρχε). Νομιζω οτι εχω κλεισει οσο αφορα τον βραχο για το κυριως ενυδρειο (θα χρειαστω λιγο ακομα για το refugium).

Η εμφανιση τωρα ειναι αυτη:

post-60-1138876353_thumb.jpg post-60-1138876376_thumb.jpg post-60-1138876398_thumb.jpg post-60-1138876509_thumb.jpg post-60-1138876542_thumb.jpg

Από ζωή κάνω ιδιαίτερη υπομονή και έχω περιοριστεί σε ότι βγάζει ο βράχος, σε Peppermint και Cleaner γαριδες, μερικα σαλλιγκαρια και εναν υπεροχο Blue leg hermit:

post-60-1138876627_thumb.jpg post-60-1138876644_thumb.jpg post-60-1138876661_thumb.jpg

Κατα τα αλλα η καραντινα μου στρωνει σιγα σιγα οποτε την αλλη εβδομαδα θα βαλω το πρωτο ψαρι για παρακολουθηση πριν το μετακομισω στο κυριως ενυδρειο. Ο φωτισμος ανεβενει σιγα σιγα (τωρα 4 ωρες οι Metal Halides, περισσοτερες οι ακτινικες) οποτε σε λιγο καιρο ελπιζω να δεχτω και το πρωτο μου κοραλλι!!

Link to comment
Share on other sites

Manosgr

Απλά καταπληκτικό. :D:D

Υ.Γ

Σταματήστε να βάζετε φώτο απο saltwater ενυδρεία γιατί πάτε φιρι φιρι να με πάρετε στο λαιμό σας. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Απλα Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Ο!!!!!

Τη βλεπω τη δουλεια οταν με το καλο μπουν κοραλλια και ψαρια να κερνας καφε σπιτι σου 3 φορες την εβδομαδα!!!!

Αντε και καλο "γεμισμα" :D

Link to comment
Share on other sites

Απλα Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Ο!!!!!

Τη βλεπω τη δουλεια οταν με το καλο μπουν κοραλλια και ψαρια να κερνας καφε σπιτι σου 3 φορες την εβδομαδα!!!!

Αντε και καλο "γεμισμα" :D

10963[/snapback]

Thanks!!! :D

Εσυ το εχεις ζησει απο την αρχη και πραγματικα δεν προκειτε να το ειχα κανει χωρις εσενα!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολες.....!

Αντε το πολυ πολυ να δεχτω να ερχομαι 4 φορες την εβδομαδα! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζεται το φόρτωμα με ασπόνδυλα καθώς μπήκαν μια υπέροχη και αρκετά μεγάλη γαρίδα Lysmata debelius (Fire - blood shrimp), μερικά σαλιγκάρια ακόμα και ένας μπλε αστερίας Linckia laevigata...μάλλον με τον αστερία έκανα λάθος και τον πήρα χωρίς να θυμάμαι τι έχω διαβάσει δεν έχει καλά ποσοστά και πρέπει να είναι δύσκολος.... του έκανα πολύωρη προσαρμογή όπως επιβάλλεται και στην αρχή ήταν πολύ καλά αφού βόλταρε το ενυδρείο 2-3 φόρες γύρω γύρω...στο τέλος ανέβηκε το πίσω τζάμι και έμεινε μπροστά από την υπερχείλιση να τον χτυπαει το ρεύμα. ΟΚ μέχρι εδω....μετλα όμως άρχισε κάπως να "ζαρώνει" και να μην κινείται καθόλου...εκεί που ήταν δεν μπορούσα να δοκιμάσω να κάνω target feeding. Τον ακούμπησα ισα ισα με την αποχη και ξεκώλησε οπότε τον έβαλα στην άμμο μπας και φαει κάτι και άρχισε πάλι να κινείται αργά περιμετρικά και ξαναπάει πάλι προς τα εκεί που ήταν :D ... δεν τον βλέπω καλά :D

Οι Photo από όταν μπήκαν...δείτε και την cleaner που τον καβάλησε αμέσως :D

post-60-1139869862_thumb.jpg

post-60-1139869885_thumb.jpg

post-60-1139869905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο :D Μάνο άντε και με κοραλακια. :D:D:D

Έχω και εγώ μια debelius :D και μου έχει αποδεικτή ιδιαίτερα τεμπέλα :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος, ας ελπίσουμε να συνέλθει... :D

Μάνο, αυτή η όμορφη ροζ-μοβ κοραλίνη προϋπήρχε στο βράχο ή είναι φρέσκια;

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, αυτή η όμορφη ροζ-μοβ κοραλίνη προϋπήρχε στο βράχο ή είναι φρέσκια;

11745[/snapback]

Και τα δυο :D Υπηρχε αρκετη κοραλινη στο βραχο, για ενα μικρο διαστημα ειδα μια μικρη μειωση της αλλα τον τελευταιο καιρο αυξανεται παντου....κυκλοφωρητες, τζαμια, βραχος κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμήσω:

Linckia Laevigata-Blue Sea Star πρόκειται για αστερία που τρέφεται κυρίως με οργανικά υπολείμματα αλλά και με μικροοργανισμούς απο τον βράχο καθώς και με άλγη.Δεν πειράζει καθόλου τα κοράλλια. Το μειωνέκτημά του είναι οτι παρουσιάζει ευαισθησία κατα τις συνθήκες μεταφοράς και απαιτεί πολύ καλή προσαρμογή με ιδιαίτερη προσοχή να μην ξενερίσει το στόμα του.

Αν τελικά προσαρμοστεί καλά στις νέες συνθήκες του ενυδρείου, τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα διαβίωσης εφόσον υπάρχει επάρκεια τροφής.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να να σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεις να χρησιμοποιήσω τη φωτογραφία σου για το fish index.

Φιλικά Νίκος

post-60-1139869905_thumb.jpg

11729[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμήσω:

Linckia Laevigata-Blue Sea Star πρόκειται για αστερία που τρέφεται κυρίως με οργανικά υπολείμματα αλλά και με μικροοργανισμούς απο τον βράχο καθώς και με άλγη.Δεν πειράζει καθόλου τα κοράλλια. Το μειωνέκτημά του είναι οτι παρουσιάζει ευαισθησία κατα τις συνθήκες μεταφοράς και απαιτεί πολύ καλή προσαρμογή με ιδιαίτερη προσοχή να μην ξενερίσει το στόμα του.

Αν τελικά προσαρμοστεί καλά στις νέες συνθήκες του ενυδρείου, τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα διαβίωσης εφόσον υπάρχει επάρκεια τροφής.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να να σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεις να χρησιμοποιήσω τη φωτογραφία σου για το fish index.

Φιλικά Νίκος

post-60-1139869905_thumb.jpg

11781[/snapback]

Thanks Νικο! Απο την δικη μου πλευρα η προσαρμογη ηταν πολυωρη και προσεχτικη, το ιδιο και η μεταφορα του αλλα και η τοποθετηση του στο ενυδρειο. Επισης καθ΄ ολη τη μεταφορα και εισαγωγη του δεν πηρε καθολου αερα. Δεν γνωριζω βεβαια τη αντιμετωπησε πριν φτασει στο petshop οπου τον αγορασα.

Ελπιζω να τα καταφερει...

Οσο αφορα για τη φωτογραφια εννοειτε :D ολες μου οι Photo ειναι στη διαθεση του aquazone... Δες μηπως θελεις και την παρακατω :D

post-60-1139926019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η καταχώρηση στο προφίλ ψαριών έγινε.

Ευχαριστώ Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ο Linckia Laevigata χαρακτηρίζεται ως ζώο με αρκετά μικρό χρόνο ζωης σε ενυδρείο κατα την βιβλιογραφία.Ο δικός μου ευτυχός ζει και βασιλεύει εδώ και 4 μήνες. Εύχομαι Μάνο να πάρει γρήγορα τα πάνω του.Το θετικό αυτού του αστερία που δεν το συναντάμε στους περισσότερους είναι ότι στο πέρασμα του προσέχει πολύ προσπερνώντας διακριτικά τα κοράλλια και τις ενώσεις του βράχου. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...