Jump to content

Η εξέλιξη του reef μου


Manogr

Recommended Posts

Μετα απο αρκετες ημερες (και κυριως νυχτες) παρατηρησης μπορω να πω σιγουρα οτι οι γαριδες Lysmata wurdemanni - Peppermint Shrimps οχι μονο γεννησαν αλλα τα μωρα ειναι κανονικες γαριδες πλεον ;) !! Μικρες αλλα κανονικοτατες... σαφως πιο μικρες απο το μεγεθος που ειχα αγορασει τις πρωτες...

Φυσικα αυτο εγινε διοτι στο ενυδρειο μου για πολλους μηνες δεν υπηρχαν ψαρια... τωρα πια δεν νομιζω οτι θα ξαναγινει :thumbup:

Με την ευκαιρεια να πω οτι τα βραδυα παρατηρω μερικες απο τις αρχικες Peppermint οι οποιες εχουν γινει πραγματικα θηρια...τεραστιες σε μεγεθος...και εχουν χασει και αρκετο απο το κοκκινο χρωμα τους....με τρομαζουν :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μετα απο αρκετες ημερες (και κυριως νυχτες) παρατηρησης μπορω να πω σιγουρα οτι οι γαριδες Lysmata wurdemanni - Peppermint Shrimps οχι μονο γεννησαν αλλα τα μωρα ειναι κανονικες γαριδες πλεον  :thumbup:

17497[/snapback]

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μανο ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;):thumbup:

Άρχισαν κύριοι και οι πρώτες αναπαραγωγές σε Θαλασσινό.

Μπραβο Μάνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα αρχίσεις να μοιράζεις για να παίρνουμε σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα αρχίσεις να μοιράζεις για να παίρνουμε σειρά?

17596[/snapback]

Νικο αν μπορεσεις εσυ να πιασεις τις peppermint μεσα σε τοσο βραχο :thumbup::thumbup: πολυ ευχαριστως !!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ απλό. Μία πρακτική που έκανα από τα παιδικά μου χρόνια όταν μάζευα οργανισμούς από τη θάλασσα.

Λοιπόν βγάζεις τον βράχο από το ενυδρείο και τον κτυπάς με όλη σου τη δύναμη σε μια μεγάλη τσιμεντένια επιφάνεια, πχ στο μόλο. Στην δικιά σου περίπτωση, όμως, ενδείκνυται το πεζοδρόμιο του σπιτιού σου.

Θα παρατηρήσεις ένα σωρό οργανισμούς να πέφτουν από τις τρύπες του βράχου. Κρατάς αυτούς που θέλεις και τους υπόλοιπους τους πετάς πάλι μέσα.

Έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ απλό. Μία πρακτική που έκανα από τα παιδικά μου χρόνια όταν μάζευα οργανισμούς από τη θάλασσα.

Λοιπόν βγάζεις τον βράχο από το ενυδρείο και τον κτυπάς με όλη σου τη δύναμη σε μια μεγάλη τσιμεντένια επιφάνεια, πχ στο μόλο. Στην δικιά σου περίπτωση, όμως, ενδείκνυται το πεζοδρόμιο του σπιτιού σου.

Θα παρατηρήσεις ένα σωρό οργανισμούς να πέφτουν από τις τρύπες του βράχου. Κρατάς αυτούς που θέλεις και τους υπόλοιπους τους πετάς πάλι μέσα.

Έτσι απλά.

17673[/snapback]

;):thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Αυτες ειναι γνωσεις κυριες και κυριοι !!! Ευχαριστω Νικο!!! :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ απλό. Μία πρακτική που έκανα από τα παιδικά μου χρόνια όταν μάζευα οργανισμούς από τη θάλασσα.

Λοιπόν βγάζεις τον βράχο από το ενυδρείο και τον κτυπάς με όλη σου τη δύναμη σε μια μεγάλη τσιμεντένια επιφάνεια, πχ στο μόλο. Στην δικιά σου περίπτωση, όμως, ενδείκνυται το πεζοδρόμιο του σπιτιού σου.

Θα παρατηρήσεις ένα σωρό οργανισμούς να πέφτουν από τις τρύπες του βράχου. Κρατάς αυτούς που θέλεις και τους υπόλοιπους τους πετάς πάλι μέσα.

Έτσι απλά.

17673[/snapback]

;):thumbup::thumbup:

:thumbup::wootwoot::thumbup::band::thumbup::band::wootwoot::wub:

Link to comment
Share on other sites

Αργα (συνειδητα) αλλα σταθερα προχωραμε....Δειτε μερικες Photos που βρισκομαστε τωρα...ψαρακια στο ενυδρειο 3 και στην καραντινα 4... Κοραλλακια μπενουν σιγα σιγα...εχουν μπει 3 frags SPS (Ροζ Montipora digitata, Μωβ Montipora capricornis και πρασινη Hydnophora) οπως επισης και μερικα softs (sinularia, actinodiscus, polyps, σαρκόφυτο) και φυσικα η ανεμωνη μου ;)

post-60-1144349459_thumb.jpg post-60-1144349502_thumb.jpg post-60-1144349542_thumb.jpg

Οπως βλεπετε εχω ακομα προβλημα με πρασινη τριχωιδη αλγη αν και Nitrate και phospate ειναι 0 :thumbup: αλλα το παλευω...

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Μάνο Καλήμερα

Πολύ ωραίο.

Μαρέσει η τοποθέτηση του βράχου σε στυλ νησιών.

1 μεγάλο και 1 μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ απλό. Μία πρακτική που έκανα από τα παιδικά μου χρόνια όταν μάζευα οργανισμούς από τη θάλασσα.

Λοιπόν βγάζεις τον βράχο από το ενυδρείο και τον κτυπάς με όλη σου τη δύναμη σε μια μεγάλη τσιμεντένια επιφάνεια, πχ στο μόλο. Στην δικιά σου περίπτωση, όμως, ενδείκνυται το πεζοδρόμιο του σπιτιού σου.

Θα παρατηρήσεις ένα σωρό οργανισμούς να πέφτουν από τις τρύπες του βράχου. Κρατάς αυτούς που θέλεις και τους υπόλοιπους τους πετάς πάλι μέσα.

Έτσι απλά.

17673[/snapback]

Αν το κανω με χταποδι θα εχω τα ιδια αποτελεσματα??

:band::thumbup:;):wootwoot:

Σωστος....... :thumbup:

Μανο για την αλγη εχω μια πολυ καλη ιδεα. Πιστολακι, βουρτσα και βουρ για περμαναντ!! :wootwoot:

Αλλα υπαρχει και η αλλη λυση της ξυστρας και της σκουπας που και εκανες. Σωστος, την αλλη φορα ομως δωσε μια αλλη μορφη στο ενυδρειο σου με μια καλη κουπ... :thumbup:

Πολυ ωραια τα κοραλακια σου αν και το δεσποζων μαλακο ειναι οντως βαμενο. Περα απο αυτο ομως ειναι αξιοαγαπητο. :thumbup:

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου. Και σε ανωτερα!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...