Jump to content

ΝΕΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!


mpikis

Recommended Posts

Χτες απέκτησα δύο ραμιρέζι!Υστερα απο, χωρίς υπερβολή, μισή ωρα μπροστά απο τον ενυδρείο στο πετ σοπ προσπαθούσα να ξεχωρήσω ένα ζευγάρι....Δεν μπορούσε και ο πετσοπας να με βοηθήσει καθότι δεν γνώριζε και αυτός τις διαφορές κι έτσι καταλήξαμε σ'αυτά τα δύο.Το ένα έχει πιο έντονα χρώματα ενώ το άλλο πιο μαλακά.Μηπώς γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να τα ξεχωρήσω απο τις αντιδράσεις τούς?Δηλάδη όπως οι κυχλίδες οι θυληκές όταν έχουν ορέξεις μπαινοβγάινουν στη φωλία (θα μου πεις φωλια εγω τους εχώ....?ΟΧΙ! :thumbdown: ) η το αρσενικό σκαβει στην αμμό...!!!!

Πάντως το ένα που νομίζω θυληκό κυνηγαει αυτο που νομιζω αρσενικό...

Και τέλος και τα δυο χτυπιουντε πανω σε φυλλα και στη ρίζα...

Α επίσης θα ήθελα να μου πείτε τον καλύτερο δυνατό τροπο για να κατεβάσω το ΡΗ μου....Τώρα είναι 7,5!

sorry αν σας κουρασα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να βγαλω και φωτό απλα φοβούνται τη μηχανη και κρυβονται....

Link to comment
Share on other sites

Οσο περνάει ο καιρός και αποκτούν όλο πιο έντονα χρώματα τόσο στερεύοθν οι ελπίδες μου οτι μπορεί να είναι ζευγάρι..... :thumbdown:

Σας παραθέτω και δυο φωτο....στη πρώτη είναι το αρσενικό και στη δυτερη το κατα φαντασίαν θυληκό....

post-3293-1181236208_thumb.jpg

post-3293-1181236263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί αυτό τώρα, αλλά το πως θα τα κάνεις καλά, γιατί τα ψάρια έχουν τα χάλια τους!

Τις ουρές τους τις έχεις προσέξει? Στις φωτογραφίες δείχνει να έχουν φαγωθεί και μάλιστα πολύ άσχημα...!

Τι συνθήκες έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί αυτό τώρα, αλλά το πως θα τα κάνεις καλά, γιατί τα ψάρια έχουν τα χάλια τους!

Τις ουρές τους τις έχεις προσέξει? Στις φωτογραφίες δείχνει να έχουν φαγωθεί και μάλιστα πολύ άσχημα...!

Τι συνθήκες έχει το ενυδρείο σου?

Ναι φίλε έτσι τα αγόρασα τα έχω τρείς μέρες....Οι τιμές είναι ΡΗ 7,3 ΚΗ 10 GH 14 NH3/NH4: 0

Link to comment
Share on other sites

Kαι να φανταστείται αυτοί οι δύο ήταν και σε καλή κατάσταση σε σχέση με τους άλλους.......Ο πετσοπας μου είπε οτι οι ουρές θα φτιάξουν...Μήπως πρέπει να τους χορηγήσω καμία βιταμίνη..?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πολύ πιο μαλακό νερό, βιταμίνες και ξεκίνα και 1 εβδομάδα Μελαφίξ. Το ρΗ αν είναι πράγματι στο 7,3 δεν πειράζει προς το παρόν. Είναι όμως 7,3 και μάλιστα με τέτοιες σκληρότητες? Και αν ναι, με τι τρόπο πήγε εκεί...? Η Θεσσαλονίκη έχει άλλα νούμερα απ' όσο ξέρω...

Τα ψάρια πράγματι δείχνουν και τα δύο για αρσενικά απ' όσο μπορώ να διακρίνω.

Οσο για τα μαγαζιά και τους "πετσοπάδες", τα έχουμε πει εκατό φορές... :thumbdown:

Πάντως κι εσύ φίλε mpikis δεν έπρεπε να πάρεις τα ψάρια αφού τα είδες έτσι, ότι και αν σου είπε...

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου, αν συνεχίσεις να τα έχεις σε αυτό το ph και σκληρότητα, σύντομα θα έχεις προβλήματα . . . !

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πολύ πιο μαλακό νερό, βιταμίνες και ξεκίνα και 1 εβδομάδα Μελαφίξ. Το ρΗ αν είναι πράγματι στο 7,3 δεν πειράζει προς το παρόν. Είναι όμως 7,3 και μάλιστα με τέτοιες σκληρότητες? Και αν ναι, με τι τρόπο πήγε εκεί...? Η Θεσσαλονίκη έχει άλλα νούμερα απ' όσο ξέρω...

Τα ψάρια πράγματι δείχνουν και τα δύο για αρσενικά απ' όσο μπορώ να διακρίνω.

Οσο για τα μαγαζιά και τους "πετσοπάδες", τα έχουμε πει εκατό φορές... :thumbdown:

Πάντως κι εσύ φίλε mpikis δεν έπρεπε να πάρεις τα ψάρια αφού τα είδες έτσι, ότι και αν σου είπε...

Το νερό που πίνουμε στο σπίτι μου πέρναεί απο δύο φίλτρα τα οποία το καθαρίζουν...Εχουμε ενα μεγάλο κάτω στο υπόγειο της πολυκατοικίας στο κεντρικό σωλήνα και ένα στη βρύση της κουζίνας....Γιαυτό και οι διαφορετικές τιμές....Τις μετρήσεις τις έκανα με υγρά τεστ τις sera! αυριο κιόλας θα προμηθευτω αυτο το μελαφιξ...Το οποιό όμως τι κάνει?στο φίλτρο μου να βάλω λίγη ποσότητα τυρφής?

Κοιτα έχεις δίκιο οτι δεν έπρεπε να τα πάρω αλλά όπως είπα και πιο πάνω νομιζα οτι είχα βρεί ζευγάρι...... :):)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τύρφη στο φίλτρο, θα μαλακώσει λίγο το νερό και θα πέσει λίγο και το ρΗ, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσο. Βάλε πάντως, καλό θα κάνει. Το Μελαφίξ (Melafix) κάνεις ένα ψαξιματάκι με τη μηχανή αναζήτησης και το βρίσκεις τι είναι... (φυσικό εκχύλισμα που βοηθάει στη θεραπεία φινροτ κλπ). Υπάρχουν αρκετά θέματα σχετικά.

Πάντως με τέτοιο νερό και χωρίς ΑΟ, δεν μπορείς να κρατάς τέτοια ψάρια (ΙΜΟ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...