Jump to content

Πρόβλημα με νέο ενυδρείο


Giwrgos Tsampazis

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα . Εδώ και 4 μέρες έχω αγοράσει ένα ενυδρείο 125 λίτρων . Με το που ήρθα σπίτι έβρασα για 2 ώρες το ξύλο που πήρα , ξέπλυνα το χαλίκι κ άρχισα σιγά σιγά να στήνω τ ενυδρείο . Το γέμισα συμπλήρωσα αντί χλώριο κ βακτήρια (tropical bactoactive)σύμφωνα με τις οδηγίες τους κ το έβαλα σε λειτουργία. Απ το πετ σοπ με είπαν ότι είναι λογικό να θολώσει για καμία βδομάδα . Έχουν περάσει 5 μέρες κ το απότελεσμα είναι αυτή η άθλια κατάσταση . Είναι λογική τέτοια θολούρα ; Το καφέ στ χρωμα ξέρω ότι είναι απ το ξύλο κ θ αργήσει ν απαλλαγώ ...

0218F2EA-905A-451F-B24F-ED4F635BAA0C.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχεις βάλει τα φίλτρα σε λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλος ήρθες συνονόματε !

Δεν το βλέπω να ξεθολώνει από μόνο του σύντομα  , βγάλε το ξύλο βάλτο σε μια λεκάνη βουλιαξέτο και κάθε δεύτερη μέρα αλλάζε του νέρο μέχρι να μην βγάζει τόσο πράμα και στο ενυδρείο κάνε κάμια αλλάγη μέχρι να καθάρισει στο βαθμό που το θέλεις , ξέρω θα σε πάει πίσω στο στρώσιμο ...

Τι φίλτρο έχεις ? Στρώνεις με αμμωνία ή τροφή ? Έχεις σκεφτεί την ψαροσύνθεση σου ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα . Σαν φίλτρο έβαλα ένα το οποίο πήγαινε μαζί με τ ενυδρείο. Εσωτερικό! Τώρα καλό κακό δε ξέρω. Το ξύλο το έβρασα 2 ώρες κ άλλαξα 8-9 φορές το νερό στη κατσαρόλα . Στρώσιμο τι εννοείς με τροφή η αμμωνία εγώ συμπλήρωσα στ νερό τα βακτήρια κ απ ότι διάβασα εδώ έβαζα ανά 2 μέρες λίγη τροφή ...

Link to comment
Share on other sites

Για πες, το φιλτρο ποιο εχεις ; Βγαλε φωτο απο το κουτι του και πες τι εβαλες μεσα. Εχεις θερμοστατη; Θερμοκρασια;

Για βυθο τι πηρες; χαλαζιακο χαλικι; κοκκομετρια;

Το ξυλο θα το εβαζα σε μια λεκανη για 2 εβδομαδες με συχνες αλλαγες νερου. Βρασιμο καλο ειναι, αλλά καλος θα ειναι και ο λογαριασμος  ρευματος μετα :hehe:

Θολουρα σιγα σιγα θα φυγει.

Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει το χρωματακι.:) σαν βιοτοπικο φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί απ το φίλτρο δε τ χω τ πέταξα! Έχω θερμοστάτη στους 28 βαθμούς . Δε καταλαβαίνω τι εννοείς για το χαλίκι . Δε ξέρω τις κατηγορίες . Είδα ένα μαύρο ψιλό χαλίκι κ τ πήρα. Δε παίζει ν ναι η θολούρα από κει γτ όταν το ξέπλυνα έβγαλε ελάχιστο.τι εννοείς δε σε χαλάει συνδυασμός χρώματος καφέ κ τόσο εντομής θολούρας αν βάλω ψάρια δε θ φαίνονται 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giwrgos Tsampazis έγραψε:

Το κουτί απ το φίλτρο δε τ χω τ πέταξα! Έχω θερμοστάτη στους 28 βαθμούς . Δε καταλαβαίνω τι εννοείς για το χαλίκι . Δε ξέρω τις κατηγορίες . Είδα ένα μαύρο ψιλό χαλίκι κ τ πήρα. Δε παίζει ν ναι η θολούρα από κει γτ όταν το ξέπλυνα έβγαλε ελάχιστο.τι εννοείς δε σε χαλάει συνδυασμός χρώματος καφέ κ τόσο εντομής θολούρας αν βάλω ψάρια δε θ φαίνονται 

Πιο ενυδρείο είναι για να δούμε το φίλτρο που το συνοδεύει?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να στρωσει το ενυδρειο δεν μπορεις να βαλεις ψαρια. Θελει υπομονη. Ειναι το Α και το Ω στο χομπι μας.

Αν θελεις το νερο να ειναι καθαρο απο καφετιλα, βγαλε το ξυλο (βαλε σε λεκανη με νερο), Μπορεις να κανεις αλλαγη νερου και 50%. Μετα βαζεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο (μπολικο) και περιμενεις 24 ωρες. Το νερο θα καθαρισει. Αυτο ομως δεν σημαινει, οτι θα ειναι ετοιμο για ψαρια.

Συνεχιζεις με βακτηρια και τροφη.

πριν 11 λεπτά, το μέλος Giwrgos Tsampazis έγραψε:

Δε καταλαβαίνω τι εννοείς για το χαλίκι

Κοκκομετρια; πρεπει να γραφει στην σακουλα πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι δε βάζω ψάρια μέχρι ν στρώσει. Δε τ βιάζομαι κι ολας. Όποτε θ ακολουθήσω τ βήματα π με είπες. Η θολούρα είναι όμως από το ξύλο ή επειδή είναι ακόμα άστρωτο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Πιο ενυδρείο είναι για να δούμε το φίλτρο που το συνοδεύει?

Κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι κάποιας μάρκας. Δε με είπαν κάτι απ το πετ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giwrgos Tsampazis έγραψε:

Κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι κάποιας μάρκας. Δε με είπαν κάτι απ το πετ

Οκ τι έχεις βάλει μέσα στο φίλτρο μόνο σφουγγάρι η και κάποιο κεραμικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος koronis.v έγραψε:

Οκ τι έχεις βάλει μέσα στο φίλτρο μόνο σφουγγάρι η και κάποιο κεραμικό υλικό?

Μόνο σφουγγάρι !

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Giwrgos Tsampazis έγραψε:

Ναι το ξέρω ότι δε βάζω ψάρια μέχρι ν στρώσει. Δε τ βιάζομαι κι ολας. Όποτε θ ακολουθήσω τ βήματα π με είπες. Η θολούρα είναι όμως από το ξύλο ή επειδή είναι ακόμα άστρωτο ;

Το καφέ χρώμα είναι απο το όπως είπες και εσύ στην αρχή ξύλο οπου 'ξερνάει' τανίνες,  η θολούρα μπορεί να είναι είτε κάποιο bacterial bloom , είτε αμμωνία (αν και δεν νομίζω να έχει προλάβει να σήκωσει τόση αμμωνία.

 ύγρα τεστ έχεις προμηθευτέι ?  Για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις τον κύκλο (αμμωνια(ΝΗ3/4) , νιτρώδη(ΝΟ2) , νιτρικά (ΝΟ3)) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Giwrgos Tsampazis έγραψε:

Μόνο σφουγγάρι !

Υπάρχει δυνατότητα να βγεί ένα μέρος του σφουγγαριού και να βάλεις βιολογίκο υλικό ? δλδ με το που μπεί το νέρο μέσα στο φίλτρο να χτυπάει πρώτα σφουγγάρι σαν μηχανική φίλτρανση & μετά το βιολογικό υλικό (πχ siporax mini κτλ)

Καλό θα ήταν να έβαζες στο πρόγραμμα να πάρεις και ενα εξωτερικό φίλτρο κάδου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Το καφέ χρώμα είναι απο το όπως είπες και εσύ στην αρχή ξύλο οπου 'ξερνάει' τανίνες,  η θολούρα μπορεί να είναι είτε κάποιο bacterial bloom , είτε αμμωνία (αν και δεν νομίζω να έχει προλάβει να σήκωσει τόση αμμωνία.

 ύγρα τεστ έχεις προμηθευτέι ?  Για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις τον κύκλο (αμμωνια(ΝΗ3/4) , νιτρώδη(ΝΟ2) , νιτρικά (ΝΟ3)) 

 

Όχι γ να είμαι ειλικρινής δε πήρα τεστ. Όποτε τελικά τι ν κάνω ; Να το ξανά στήσω απ την αρχή χωρίς τ ξύλο ; Θα απαλλαγώ απ τη θολούρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Giwrgos Tsampazis έγραψε:

Όχι γ να είμαι ειλικρινής δε πήρα τεστ. Όποτε τελικά τι ν κάνω ; Να το ξανά στήσω απ την αρχή χωρίς τ ξύλο ; Θα απαλλαγώ απ τη θολούρα;

Μιας και δεν έχεις πάρει ακόμα τεστ να σε προλάβω μην πάρεις στικ και το καλύτερο value for money είναι της API freshwater masterkit , 

Βγάλε το ξύλο και κάνε το ξεπλυμα με τη λεκάνη μέχρι να μην βγάζει τόσες πολλές τανίνες , θα το δεις με το μάτι κάνε και μια αλλάγη 50% που σου είπε η Ναταλία ,

Έχεις πάρει αντλία για τις αλλάγες ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...