Jump to content

Diy εξωτερικό φίλτρο ερώτηση.


alkis13

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

 

Έχω κολλήσει στην κατασκευή ενός εξωτερικού φίλτρου με pvc σωλήνα.

 

Καπάκι; Έχω βρει μια κλασσική τάπα αποστράγγισης, αλλά χάνει νερό, δεν σφίγγει σωστά. Χάνει νερό από εκεί που είναι η φλάντζα. Και ερωτώ, εφόσον είναι τάπα καθαρισμού Pvc δεν θα έπρεπε να κλείνει αεροστεγώς; Πώς γίνεται να χάνει;

 

Ξέρει κάποιος γνωστής αν υπάρχει pvc τάπα που να μην χάνει; Προφανώς σε μικρό κόστος

 

Καθώς μέχρι τώρα έχω δώσει 2€ ρακόρ πλαστικά 1/2 και 5€ για ένα σωλήνα 125mm με τάπα σφραγίσματος και την "τάπα καθαρισμου".

 

Θέλω να το χρησιμοποιήσω για μηχανική φιλτρανση πριν το εξωτερικό φίλτρο, ώστε να καθαρίζω το μηχανικό φίλτρο συχνά.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή. Ανεβάζω μια φωτογραφία που βρήκα στο ίντερνετ από μια περίεργη τάπα καθαρισμού, που όμως δεν την έχω βρει στο ελληνικό διαδίκτυο.Screenshot_2021-02-06-08-51-15-270_org.mozilla.firefox.thumb.jpg.32713a1b323ef96764c34451242871ed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υδραυλικός δεν είμαι, αλλά από όσο ξέρω οι κλασσικές τάπες καθαρισμού, προσφέρουν μια υποτυπώδη σφράγιση, για τις οσμές κυρίως και δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε πίεση νερού. Υπάρχουν και κολλητές τάπες αλλά είναι λιγο τσιμπιμενες οι τιμές τους. Συν ότι το φίλτρο δε θα μπορεί να είναι επισκέψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω χρησιμοποιήσει αυτή "από κάτω" και έχω πρόβλημα με τη τάπα καθαρισμού καθώς δεν είναι στεγανή.

 

Link to comment
Share on other sites

Με τη δικιά του φλαντζα δύσκολο να στεγανοποιησει. Ίσως με μια πιο παχιά να έκανες δουλειά. Η με μπόλικο τεφλον στο σπειρωμα.  Θέλει πειραματισμό. 

Ακόμα πάντως και να το καταφέρεις πρέπει να μπει σε λειτουργία το φίλτρο για να είσαι σίγουρος. Δηλαδή δε φτάνει να το γεμίσεις νερό και να δεις αν χάνει. Όταν λειτουργεί η αντλία δημιουργείται πίεση ή υποπιεση, ανάλογα πως δουλεύει και εκει θα φανεί αν είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

@alkis13

Μπορεις να βαλεις μια φωτο απο αυτο που εχεις φτιαξει,απο το σημειο που "πασχει" και να μας γραψεις και τις διαμετρους των σωληνων??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...