Jump to content

Δοσολογία λιπάσματος


kataigida21

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ένα ενυδρείο (κοινωνικό τροπικό) 60λ. Μέσα έχω anubias barteri, bacopa caroliniana (προστέθηκε αρκετή σε δόσεις), lilaeopsis brasiliensis, κερατόφυλλο, anubias bonsai και amblystegium serpens (nano moss).

Ξεκίνησα σήμερα που προσέθεσα και τα τελευταία φυτά που ήθελα, Seachem Flourish advance (έχω και γαρίδες αμάνο).

Θα ήθελα την γνώμη σας κάθε πότε να ρίχνω και πόσο περίπου. Σήμερα πρώτη δόση έριξα 3ml.

Δεν έχω CO2.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για αρχή θα ξεκίναγα λίγο συντηρητικά με 1ml  / 2 φορές τη βδομάδα και ανά δεύτερη βδομάδα αν όλα πήγαιναν καλά θα ανέβαζα από μισό ml. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν να ξεκινούσες με ένα γενικό λίπασμα , πχ το Flourish  ή tropica specialized nutrition κτλ

Τα νιτρικά σε τι επίπεδο φτάνουν πρίν & μετά  από την εβδομαδιαία αλλαγή ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Εγώ για αρχή θα ξεκίναγα λίγο συντηρητικά με 1ml  / 2 φορές τη βδομάδα και ανά δεύτερη βδομάδα αν όλα πήγαιναν καλά θα ανέβαζα από μισό ml. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Καλύτερα θα ήταν να ξεκινούσες με ένα γενικό λίπασμα , πχ το Flourish  ή tropica specialized nutrition κτλ

Τα νιτρικά σε τι επίπεδο φτάνουν πρίν & μετά  από την εβδομαδιαία αλλαγή ? 

Νιτρικά πριν από αλλαγή γύρω στο 20. Βέβαια τώρα που πρόσθεσα μερικά φυτά ακόμα μπορεί να αλλάξει. Flourish  ή tropica specialized nutrition τα φοβάμαι, γιατί έχω και γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kataigida21 έγραψε:

Νιτρικά πριν από αλλαγή γύρω στο 20. Βέβαια τώρα που πρόσθεσα μερικά φυτά ακόμα μπορεί να αλλάξει. Flourish  ή tropica specialized nutrition τα φοβάμαι, γιατί έχω και γαρίδες.

εάν κινηθείς στα ml των λίτρων σου δεν έχουν ανάγκη , ειδικά οι amano,

Εχω και στα δυο φυτεμένα ενυδρεία amano και χρησιμοποιώ  όλη την σείρα λίπανσης της seachem , το ένα με co2 όπου οι ανάγκες λίπανσης είναι αρκετά μεγαλύτερες σε σχέση με το 'low tech'

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω προς το παρόν όπως πρότεινε ο dartman και θα αυξάνω σταδιακά, και αν δω στο μέλλον ότι έχουν πρόβλημα τα φυτά θα προσθέσω και το Flourish αφού είναι ασφαλές για τις αμάνο. Δεν θέλω να γεμίσει άλγες μια χαρά καθαρό είναι τόσον καιρό!

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τους δύο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...