Jump to content

180αρι για ζωοτοκα


Jester

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ζωοτοκα (Φυτεμένο)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 101χ41χ50
Συνολικά Λίτρα: 200, πραγματικά κοντά στα 160


Οργανισμοί
Φυτά: microsorum pteropus, Hygrophila Corymbosa Siamensis, nymphaea lotus, Eleocharis acicularis, echinodorus red diamond, pogostemon helferi, Bucephalandra wavy green, Bucephalandra brownie ghost, bacopa australis(?)
Ψάρια: 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Πέτρες: μαύρη λάβα 2 κομματια , κόκκινη λάβα 1 πετραδάκι.
Ξύλα: redwood 2 κομματια
Υπόστρωμα: deponit mix black
Βυθός: μαύρο χαλίκι κοκκομετριας 1-3mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): sun sun ads 900c 80w smd led
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: aquael turbo filter 1000 εσωτερικό.
Θέρμανση/ Ψύξη: 200w dophin
Λίπανση: seachem flourish (1ml κάθε 4 μερες), seachem excel  (4ml κάθε 2η μερα).
Παροχή CO2: ήθελα αλλά η γυναίκα είπε όχι.
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαίες 10% για αρχη.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem prime, για αρχη seachem pristine.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
50BD67A9-412A-4FCB-97DB-9BD9FC94712B.jpeg

82E6C3C1-9E6D-449C-8917-4CAF68EF79D9.jpeg

E86EB88B-69D1-41CD-B6E1-400917FDC0E4.jpeg

4C8BDA68-1B44-4106-9D1B-DC4AC2985ECF.jpeg

70F32C1D-553D-4D87-A84C-56E87E00B004.jpeg

DAFAB9BF-B773-4006-A038-8CCF72635DD9.jpeg

Βίντεο:

είμαστε σε αρχικό στάδιο ακομα. Οι μετρήσεις (Γενική και ανθρακική σκληρότητα) γίνανε με παλιά σχετικά τεστ (όποτε δεν είναι και οι πιο σίγουρες, ειδικά όταν το αλλο ενυδρειο δεν έπεσε ποτε κάτω από το 15 και 10 αντίστοιχα).

 

τρέχει με pristine και μπόλι από το μεγάλο ενυδρειο.

 

Τα κοριτσια έχουν αποφασίσει για γκαπι, πλατυ και CPO (δημοκρατικές διαδικασίες).

 

Έγινε επεξεργασία - Jester
Μεταφέρθηκαν οι φωτό στο σωστο πλαισιο
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και η διπλής όψης θέση το κάνει διπλά όμορφο !  Καλογέμιστο !! :D 

Έχω την εντύπωση πως το φώς παρα είναι δυνατό για να μην έχει co2 , βάλε τα κορίτσι(α) να ψήσουν το μεγάλο κορίτσι.. ;) και εσύ σφύρα αδιάφορα από τον καναπέ !!!:hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

Της είπα ξανα σημερα για co2 και μου έδειξε απλά μια πέτρα.☹️. Παντως σε υπολογιστές που το εβαλα βγαζει 41 lumen/λίτρο. Ελπιζω με το excel να τα κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Της είπα ξανα σημερα για co2 και μου έδειξε απλά μια πέτρα.☹️. Παντως σε υπολογιστές που το εβαλα βγαζει 41 lumen/λίτρο. Ελπιζω με το excel να τα κρατήσει.

και το επόμενο βήμα είναι να πεις πως το κέρδισες σε διαγωνισμό του aquazone B)

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα το θεμα δεν είναι το κόστος (δεν το έχω θίξει καν) μόλις της έδειξα τι θα πρέπει να μπει στο σπιτι μέσα γουρλωσε τα ματια. Δεν ξέρω αν θα με καλύπτει κάτι σαν αυτο : https://www.aquariumhouse.gr/index.php?route=product/product&path=25&product_id=953&sort=p.price&order=ASC&limit=100 ή το ανάλογο της τετρα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2021 at 9:48 ΜΜ, το μέλος Jester έγραψε:

Χαχαχαχαχαχα το θεμα δεν είναι το κόστος (δεν το έχω θίξει καν) μόλις της έδειξα τι θα πρέπει να μπει στο σπιτι μέσα γουρλωσε τα ματια. Δεν ξέρω αν θα με καλύπτει κάτι σαν αυτο : https://www.aquariumhouse.gr/index.php?route=product/product&path=25&product_id=953&sort=p.price&order=ASC&limit=100 ή το ανάλογο της τετρα.

Σε 30λ θα κάνει δουλεια :D

pogostemon helferi χωρις CO2 δεν....  το ph με τι μετρας;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Σε 30λ θα κάνει δουλεια :D

pogostemon helferi χωρις CO2 δεν....  το ph με τι μετρας;

Ph με ψηφιακό πεχαμετρο πρόσφατα καλιμπραρισμενο κιολας όποτε είμαι σιγουρος για αυτο. Το pogostemon αν δεν την παλέψει μικρό το κακο. Βέβαια υπάρχει και το excel... σκεφτηκα μέχρι και diy co2 μέσα σε κουτί από ουίσκι να μην φαινεται Χαχχαχα 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Βέβαια υπάρχει και το excel... σκεφτηκα μέχρι και diy co2 μέσα σε κουτί από ουίσκι να μην φαινεται Χαχχαχα 

Τοτε excel πρεπει να ριχνεις καθε μερα.  DIY CO2 στα 160λ δυσκολο και δεν θα εχεις σταθερες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Excel κάθε μερα αναγκαστικά. Ειδα σημερα το sicce co2 life 2 που είναι περιπου για τα λίτρα μου αλλά α) δεν το βρήκα σε καποιο σάιτ (πρόχειρα που έψαξα) και Β) από εξωτερικό ειδα πολύ αρνητική κριτική. Άρχισαν και οι αλγουλες σιγά σιγά, βίο φιλμ και τριχοειδής. Κανουμε πραγματακια γενικά. Έχω τρέξει σε 120λιτρο παλιοτερα με 2 2λιτρα μπουκάλια και εναλλάξ ανα βδομαδα νέο μίγμα. Χαμος πανικος και ο ψιλικατζήδες πρέπει να νόμιζε πως πήγαινα για φούρναρης.

Έγινε επεξεργασία - Jester
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω 5-6 χρόνια με DIY CO2 ημουν στα 120λ. 2 μπουκαλες Χ2λ μαζι και καθε εβδομαδα αλλαγη το ενα. Το θεμα ειναι , οτι εμεις εδω εχουμε τηλεθερμανση και δεν χρειαζεται να βαζεις κουβα με θερμοστατη μεσα για να δουλευει το μιγμα.

Ακομα βρηκα κατι 3λ μπουκαλες απο το ρωσικο μαγαζι, γραφει πανω ΚΒΑC (κβας) :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα. Ναι αυτο με τον κουβά το ειχα ξεχασει γιατί το παλιο σπιτι ηταν πάντα ζεστό δεν χρειαζόταν θερμαντηρας. Τεσπα excelακι και ότι βγει γιατί η γυναίκα απειλεί με διαζύγιο αν έρθει μπουκάλα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια λύση είναι να πάρεις δοχείο μπύρας ! Αντί για μπουκάλα ...;) 

Link to comment
Share on other sites

Δοχείο Μπύρας;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και ένα update.
Τα καλά:

 

Προσθέσαμε κερατοφυλλο για να κρυφτεί «στρατηγικά» το φιλτρο, ήρθαν 2 χαρέμια γκαπι, μπηκαν και κάποια ακομη φυτά (rotala(κόκκινη και πράσινη) Vallisneria Americana “asiatica” και ludvigia red pot). Είχαμε και μια γεννα ήδη προς μεγάλη χαρα των κοριτσιών. Μπηκαν και 10 neritina για αρχη.
Αυτό που με χαροποίησε περισσότερο προσωπικά ηταν ένα πακετάκι που ήρθε από ένα φιλο με ένα honey gourami που του ειχα χαρίσει πριν 2 χρόνια. Είναι τυφλός από το ένα μάτι αλλά τον εβαλα με πολύ χαρά μέσα και είναι βασιλιάς.

 

Τα κακά:

Είχαμε παραγγείλει και έναν SAE αλλά έκανε σάλτο μορταλε.

Η τριχοειδής έχει κάνει χαμό στο ενυδρειο αλλά δεν το βάζουμε κάτω.

Επομενο βήμα αγορά του fluval u4 ή του aquael turbo 2000 γιατί από ροή πάμε πολύ μέτρια.

 

 

CB37EE77-B2C0-47A5-A9BF-0E065B0BDC0B.jpeg

C183CB5C-CB01-4AA7-8ECF-23970CA42411.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα update. Τα πραγματα πανε σχετικά καλά. Οι αλγες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί (χάρη σε ένα κοπάδι sae που δυστυχως δεν θα παραμείνει για πολύ ακομα στο ενυδρειο). Τα φυτα πανε άλλα τρένο άλλα μέτρια με τις ροτάλες να είναι στην χειρότερη κατασταση. Άρχισα χρηση equilibrium της seachem για να boostάρω το gh. Από γέννες παμε πολύ καλά. Αλλαγές 40% κάθε Σάββατο και έχω αρχίσει να σκεφτομαι μήπως να αυξήσω το flourish. Οι φωτό είναι μια βδομαδα μετα από γενναίο κλαδεμα.

D633B977-1967-4D7A-AFCE-7C40BD6547B5.jpeg

600CDE28-4D13-45BB-B0F0-AAC9AF0650C1.jpeg

827BD8F2-501D-4FB2-8416-FDB38DF2216E.jpeg

F6EC2BA8-C5F2-4C39-B564-9E7242B4A71C.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

με τις ροτάλες να είναι στην χειρότερη κατασταση.

Τι περιμενεις απο macrandra....Ειναι φυτο, που θελει ολα στο φουλ - και CO2 και φως και λιπασμα.

Διάλεξε φυτα, που μπορει να υποστηρηζει το ενυδρειο σου. Υπαρχουν πολλα ευκολα και ομορφα!

Σιγουρα σου λειπουν ριζες και πετρες.

Καλη αρχη!

Αν θελεις, ριξε μια ματια εδω-

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω πως έχω 2 θηριες λαβές που θέλω να τις σπάσω να τις κάνω σπηλιές και δεν έχω βρει τον χρόνο να κάτσω να το κάνω...

 

πειραματικά τις ειχα πάρει τις ροταλες, είπα να δοκιμασω φυτα που δεν τα έχω ξαναβάλει. 
 

οι ρίζες στην επαρχεια είναι ένα θεμα όπως θα εχεις βιώσει και εσυ. Θέλω να βάλω μια μεγάλη, σκέψου να πηγαίνει από τα φίλτρα μέχρι την πέτρα αλλά άμα δεν την δεις από κοντά είναι κομματάκι ριψοκίνδυνο να προχωρήσω σε αγορά.

 

Σκεφτομαι να φέρω ένα χαρέμι πλάτυ και μετα το καλοκαιρι να κοιταξω για γαριδες caridina (να ωριμάσει λίγο ακομα και ο βυθός) γιατί οι αμανο δεν βγαίνουν από το κερατοφυλλο και το γρασίδι ούτε για βραστό λαχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Update

 

Το καλοκαίρι μας ξεκλήρισε. Ένα ένα τα γκαπι δεν αντέξανε τους καύσωνες. Τα βγάλανε πέρα μόνο οι αμανο και τα sae.

 

το γυρισαμε σε τετραδικο με τα κλασσικά αγαπημένα νέον και glowlight και ένα κοπάδι κίτρινες νεοκαριντινα. Αρχίσαμε μαλακωμα με τύρφη και είμαστε σε αναζήτησή καθαρών πλατάνων και σκλήθρων για εξτρα χρωμα τσαγιού. 
 

Στο aquascape δεν έχουμε κάνει πολλες αλλαγές μιας και κάτι ξύλα που μαζεψα από το ποταμι σάπισαν μέσα στο βαρέλι με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Νιτρικά είμαστε χαμηλα, βέβαια άρχισα να ταΐζω πιο γενναία όποτε περιμένω ακομα. Λίπανση το γυρισα σε easylife profito και θα δουμε αν θα πάρω και το nitro. 
 

λιαν συντόμως αλλαγή φίλτρων με φιλτρο πλάτης το οποίο σκεφτομαι να το ντυσω με Moss για αυτο το 70s look. 
 

 

A525243F-B10C-4949-A920-B74173C48B66.jpeg

8C15F9BB-6DA0-433E-A55D-037FC767ED76.jpeg

AAC32959-3734-48EF-AD03-1B0A7A2B301E.jpeg

75F39E1C-E455-4632-A458-9D111EE80355.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Αρχίσαμε μαλακωμα με τύρφη και είμαστε σε αναζήτησή καθαρών πλατάνων και σκλήθρων για εξτρα χρωμα τσαγιού. 

Παρε ενα φιλτρο Α/Ο και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο .... Με μικρες σκληροτητες θα δεις τα ψαρια ευτυχισμενα και τα φυτα να πανε τρενο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

λιαν συντόμως αλλαγή φίλτρων με φιλτρο πλάτης το οποίο σκεφτομαι να το ντυσω με Moss για αυτο το 70s look.

Φιλτρο πλατης τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

Παρε ενα φιλτρο Α/Ο και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο .... Με μικρες σκληροτητες θα δεις τα ψαρια ευτυχισμενα και τα φυτα να πανε τρενο.

Η α/ο είναι στο προγραμμα, από Φλεβάρη μάλλον να τελειώσω κάτι δουλειες στο σπιτι γιατί εκει που μπορεί να μπει να είναι και προστατευμένη αυτη την στιγμή είναι μπαζα. Τα φυτα πηγαίνανε τρένο μέχρι τον πρώτο καύσωνα που έγινε χαμος στο ενυδρειο.

1 minute ago, natateo said:

Φιλτρο πλατης τι εννοεις;

Αυτο συγκεκριμένα Ναταλια. https://www.quiko.gr/5DF9B863.el.aspx

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Αυτο συγκεκριμένα Ναταλια. https://www.quiko.gr/5DF9B863.el.aspx

Θα θελεις αντλια 1200λ/ωρα σιγουρα και πανω........ Θα αντεξει αυτο το κουτακι.....

Αν μπορεις, παρε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Θα θελεις αντλια 1200λ/ωρα σιγουρα και πανω........ Θα αντεξει αυτο το κουτακι.....

Αν μπορεις, παρε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.

Μακάρι να μπορουσα να πάρω εξωτερικό. Η γυναίκα δεν αφηνει ούτε κατά διάνοια. Κοιτά εγω ελεγα να το φτιαξω μονος από τζαμί αλλά σε ερωτηση που έκανα μου το πρότειναν παιδια που το έχουν δουλέψει. Σαν χώρος δεν είναι άσχημος. Δεν θα βάλω τα σφουγγάρια τα κεραμικά που έχει μαζι έχω σιποραξ μπόλικο. Σαν εσωτερικοσ όγκος φίλτρου είναι σαφέστατα μεγΑλυτερος από τα δυο εσωτερικά που έχω και τρέχουν τώρα που τα έχω και πνιγμένα γιατί κανανε πλυντηριο το ενυδρειο. Είναι 10 λίτρα συνολο το κουτί. Και το ένα τρίτο να βάλω κεραμικό είναι 3.3 λίτρα δεν το λες και λίγο. Αντλία θα μπει μια amtra 1300 που έχω για τις αλλαγές γιατί ετσι και αλλιώς ήθελα μια με μεγαλυτερο μανομετρικό.

 

η αληθεια είναι πως δεν ειχα ξαναστήσει ενυδρειο με τόσα θέματα χώρου. 
 

Έχω απορία να δω πως θα παει με το profito το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Θα θελεις αντλια 1200λ/ωρα σιγουρα και πανω........ Θα αντεξει αυτο το κουτακι.....

Αν μπορεις, παρε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.

Ναταλία το έχεις δουλέψει αυτό το «κουτάκι» ;  Στο λέω γιατί εγώ το δουλεύω χρόνια . Μην το συγκρίνεις με τις Juwel που έχει μπουκώματα και δεν μπορείς να κάνεις πάρα πολλά στην διαμόρφωσή του .

Και για να γίνω ποιο σαφέστερος θα το συγκρίνω με το Εξωτερικό Φίλτρο Eheim Classic 350 (με διπλές βάνες ασφαλείας)  οπού φαντάζομαι ότι το θεωρείς αξιόπιστο για αυτό το ενυδρείο .

Έχουμε λοιπόν :

 

Εργονομία – χώρος

 

Εheim Classic 350 :

Καταλαμβάνει εξωτερικό χώρο και χρειάζεται μόνο να έχουμε να διαθέσουμε ένα ντουλάπι από έπιπλο αν υπάρχει.

Haquoss Quickfilter Jumbo 25x10x40cm :

Δεν χρειάζεται εξωτερικό χώρο άλλα «τρώει» λίτρα από το ενυδρείο και αυτό είναι το μεγαλύτερο του μείον

 

Συντήρηση - κίνδυνος διαρροών

 

Εheim Classic 350 :

Για να γίνει οτιδήποτε (ξεμπούκωμα – καθαρισμός) πρέπει να κλείσουμε βάνες και ανοίξουμε το φίλτρο . Διαρροές έχουν καταγράφει αρκετές . Είτε από την κεφαλή του φίλτρου λόγω φθοράς της φλάντζας είτε γιατί έφυγαν από την θέση τους οι σωλήνες ή ρακόρ.

Haquoss Quickfilter Jumbo 25x10x40cm :

Απλά αφαιρούμε το καπάκι και κάνουμε σε ελάχιστα λεπτά όποια εργασία θέλουμε . Διαρροές δεν υπάρχουν γιατί όλα είναι μέσα στο ενυδρείο .

 

Χωρητικότητα κάδου

 

 

Εheim Classic 350 : 4,8 λιτρα

Haquoss Quickfilter Jumbo 25x10x40cm : 10 λίτρα

 

Αντλία

 

Εheim Classic 350 : 620l/h 

Haquoss Quickfilter Jumbo 25x10x40cm : Μέχρι και 1200 l/h ή και παραπάνω αν οι διαστάσεις του είναι τέτοιες που να χωράνε στο μέρος της αντλίας .

Άρα όσοι έχετε κάποιες αντιρρήσεις για τα φίλτρα πλάτης σε σχέση με τα εξωτερικά (πάντα ανάλογα με την περίπτωση) ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείτε .

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου εξωτερικο χωραει 12λ  (σε 120λ ενυδρειο) :P

το Eheim classic 350 ειναι κατάλληλο μονο για 60λ ενυδρειο. Για 120λ mono Eheim 600 παιζει και παλι για μενα μικρο ειναι.

Σε θεμα διαρροης εχεις δίκιο. Ειναι να μην σου τυχει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...