Jump to content

180αρι για ζωοτοκα


Jester

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

το δικο μου εξωτερικο χωραει 12λ  (σε 120λ ενυδρειο) :P

το Eheim classic 350 ειναι κατάλληλο μονο για 60λ ενυδρειο. Για 120λ mono Eheim 600 παιζει και παλι για μενα μικρο ειναι.

Σε θεμα διαρροης εχεις δίκιο. Ειναι να μην σου τυχει....

Αν εσύ είσαι υπερβολική δεν σημαίνει ότι είσαι και σωστή . :P

Ο κατασκευαστής το Eheim classic 350  δίνει για ενυδρεία από 120 λίτρα ως και 350 λίτρα .Το παλικάρι παραπάνω έχει περίπου 160 καθαρά και άρα πλησιάζει στο ελάχιστο όριο .

Και για του λόγου το αληθές : https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/external-filters/classic/classic-350?number=2215010 . 

Και @Jester αν θέλεις έχεις την δυνατότητα να περάσεις στο προφίλ σου το όνομά σου με τον παρακάτω τρόπο   https://www.aquazone.gr/forums/topic/114970-πρόταση-για-μεταγενέστερη-εμφάνιση-του-ονόματος-σας/#comment-1279616  . 

Στο aquazone είμαστε πλέον μια παρέα και καλό είναι να προσφωνούμε ο ένας τον άλλον με το όνομα του . 

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos εχεις απόλυτο δίκιο, ξέχασα να προσθέσω το ονομα, αλλά έγινε η αλλαγή. Επευκαιρια μήπως θυμάσαι εσωτερική διάσταση του διαμερίσματος για την αντλία; Γιατί βλεπω στην φωτογραφία πως προεξέχει αυτο το διαμέρισμα.


 

@natateo με 12 λίτρα κάδο σε 120 λίτρα ενυδρειο τι ιχθυοφορτιση εχεις για να το θεωρείς απαραιτητο; Το βρίσκω κομματάκι υπερβολικό σαν νούμερο.

Στο παρελθόν έχω κρατήσει 3 χρόνια 300λ με όσκαρ Τέξας και Τζάγκουαρ με ένα jbl Crystal 1500 με αλλαγή κάθε τρεις βδομαδες 40% χωρίς θεμα και καταπληκτικές μετρήσεις. Θα καθόντουσαν και παραπάνω αλλά μετακομίσαμε στο μεγάλο.

Μηπως λιπαίνεις με ei και ταΐζεις μόνο ζωντανή/κατεψυγμένη;


 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κουτί θα πάρεις ; (διαστάσεις).

 

Link to comment
Share on other sites

Το jumbo 10*25*40

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Το jumbo 10*25*40

10 X 8 cm X 20 

Link to comment
Share on other sites

Μπομπα χωράει οριακά ο amtra Χεχεχε 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Jester έγραψε:

Μπομπα χωράει οριακά ο amtra Χεχεχε 

Αλέξανδρε πρόσεχε μην είναι ακριβός γιατί θα σου βγάζει ήχο συντονισμού .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marinos said:

Αλέξανδρε πρόσεχε μην είναι ακριβός γιατί θα σου βγάζει ήχο συντονισμού .

Κάτσε να ξαναμετρησω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

με 12 λίτρα κάδο σε 120 λίτρα ενυδρειο τι ιχθυοφορτιση εχεις για να το θεωρείς απαραιτητο; Το βρίσκω κομματάκι υπερβολικό σαν νούμερο.

Στο παρελθόν έχω κρατήσει 3 χρόνια 300λ με όσκαρ Τέξας και Τζάγκουαρ με ένα jbl Crystal 1500 με αλλαγή κάθε τρεις βδομαδες 40% χωρίς θεμα και καταπληκτικές μετρήσεις. Θα καθόντουσαν και παραπάνω αλλά μετακομίσαμε στο μεγάλο.

Μηπως λιπαίνεις με ei και ταΐζεις μόνο ζωντανή/κατεψυγμένη;

Εννοειται, φουλ, εννοειται ζωντανες τροφες και άλλα(κψ) μερα παρα μερα. Το θεμα ειναι οτι ολα τα δυνατα φιλτρα εχουν μεγαλο καδο. Ηθελα καλη ροη+φουλ υλικα (πιο πολυ μηχανικη φιλτρανση, για να μην ανοιγο-κλεινεις το φιλτρο καθε 2 εβδομαδες. Με ροη 1200λ/ωρα (αυτο που γραφει-Pump power (50 Hz) per hour of approx.)το φιλτρο βγαζει πολυ

πιο λιγα λιτρα -

και αν ειναι και κινεζικο....ακομα πιο λιγα.

Εννοειται το μεγεθος του φιλτρου που θα διαλεξουμε εξαρταται απο ψαροσυνθεση κτλ κτλ

Στο ενυδρειο μου καθολου υπερβολη δεν ηταν. Το high tech φυτεμενο θελει φιλτρο μεχρι και Χ10  τα λ ενυδρειου την ωρα.

Τωρα, που το εχω σε θαλασσινο, 1200λ/ωρα (ονομαστικα)

φτανουν μονο για μικρο ενυδρειακι 60λ και αν....:D

πριν 6 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Στο παρελθόν έχω κρατήσει 3 χρόνια 300λ με όσκαρ Τέξας και Τζάγκουαρ

Μαλλον εγινε μικρο για τα ψαρια αυτα και εφτιαξες 2000λ !

πριν 6 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

ένα jbl Crystal 1500

Αν το εχεις ακομα - βαλε!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, natateo said:

Εννοειται, φουλ, εννοειται ζωντανες τροφες και άλλα(κψ) μερα παρα μερα. Το θεμα ειναι οτι ολα τα δυνατα φιλτρα εχουν μεγαλο καδο. Ηθελα καλη ροη+φουλ υλικα (πιο πολυ μηχανικη φιλτρανση, για να μην ανοιγο-κλεινεις το φιλτρο καθε 2 εβδομαδες. Με ροη 1200λ/ωρα (αυτο που γραφει-Pump power (50 Hz) per hour of approx.)το φιλτρο βγαζει πολυ

πιο λιγα λιτρα -

και αν ειναι και κινεζικο....ακομα πιο λιγα.

Εννοειται το μεγεθος του φιλτρου που θα διαλεξουμε εξαρταται απο ψαροσυνθεση κτλ κτλ

Στο ενυδρειο μου καθολου υπερβολη δεν ηταν. Το high tech φυτεμενο θελει φιλτρο μεχρι και Χ10  τα λ ενυδρειου την ωρα.

Τωρα, που το εχω σε θαλασσινο, 1200λ/ωρα (ονομαστικα)

φτανουν μονο για μικρο ενυδρειακι 60λ και αν....:D

Μαλλον εγινε μικρο για τα ψαρια αυτα και εφτιαξες 2000λ !

Αν το εχεις ακομα - βαλε!

Δεν το έχω πια μανα μου. Δόθηκε πακέτο με το 300αρι (που να ηξερα).

 

Μπα το 2τονο φτιάχτηκε γιατί ήθελα να τους βάλω παρεα με ένα motoro και μια αρογουανουλα τόσο δα μικρούλα. Και γιατί την έκανα από Αθήνα για επαρχεια.

 

γιατι τι κακο έχει να ανοιγεις κάθε δυο βδομαδες το φιλτρο; Μπορεί αλλαγές να έκανα κάθε τρεις βδομαδες αλλά κάθε βδομαδα άλλαζα υαλοβάμβακα και έπλενα και ένα από τα σφουγγάρια. Πως γούσταρα να «ξεσκατιζω» αυτο το φιλτρο δεν λεγεται! 
 

παντως καλή η Ροή αλλά εγω πάντα θεωρούσα πιο σημαντικό την συνολική επιφάνεια που διαθέτουμε για ανάπτυξη βιολογίας. Πάντα βέβαια σε συνάρτηση με τι ζητανε και τα ζωντανά σου. Το θαλασσινό πχ ηταν πλυντηριο. Όταν εφαγα την ξενερα και άδειασε στο σαλονι μάζευα λεφτα να αλλαξω με μεγαλυτερους κυκλοφορητές και αντλία. Στο τρέχον ενυδρειο έχω τα δυο εσωτερικά 1500αρια πνιγμένα στο 50% και παλι θεωρώ πως είναι ψηλά. 
 

@marinos παιζει η amtra να είναι οριακά μεγαλύτερη τελικά. Μου αρέσει η p1200 που μου είχες στειλει αλλά κοιταω και μια sicce syncra silent 1.0 γιατί θυμαμαι είναι πολύ αθορυβες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

παιζει η amtra να είναι οριακά μεγαλύτερη τελικά. Μου αρέσει η p1200 που μου είχες στειλει αλλά κοιταω και μια sicce syncra silent 1.0 γιατί θυμαμαι είναι πολύ αθορυβες. 

Απο 800 και πάνω είσαι μια χαρά . Μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχει εμπόδιο και η αντλία δίνει όσα λέει. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, marinos said:

Απο 800 και πάνω είσαι μια χαρά . Μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχει εμπόδιο και η αντλία δίνει όσα λέει. 

Μετά από συζητηση με την κοπέλα που συζώ αποφάσισε να δοκιμάσω με την p1200 και θα μιλήσει στον Αη Βασίλη για μια αντλία με καλο μανομετρικο για να κάνω ανετα τις αλλαγές. ο Γάμος βλάπτει τα ενυδρεία. Ειχα την ελπίδα πως ο Αη Βασίλης θα με άφηνε να φτιαξω ένα γαριδαδικο που έχω ένα 60αρι στην αποθηκη και με κοιταει και με παρακαλάει να το γεμίσω.
 

Για 0,8cm δεν κάνει η αμτρα γαμωτο. 
 

το profito το βάζετε εβδομαδιαία ή το πατε ημερισια;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jester έγραψε:

Μετά από συζητηση με την κοπέλα που συζώ αποφάσισε να δοκιμάσω με την p1200 και θα μιλήσει στον Αη Βασίλη για μια αντλία με καλο μανομετρικο για να κάνω ανετα τις αλλαγές. ο Γάμος βλάπτει τα ενυδρεία. Ειχα την ελπίδα πως ο Αη Βασίλης θα με άφηνε να φτιαξω ένα γαριδαδικο που έχω ένα 60αρι στην αποθηκη και με κοιταει και με παρακαλάει να το γεμίσω.
 

Για 0,8cm δεν κάνει η αμτρα γαμωτο. 
 

το profito το βάζετε εβδομαδιαία ή το πατε ημερισια;

Δίνεις 6 € περισσότερα και παίρνεις το https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/κυκλοφορητής-ενυδρείουsicce-idra-1300l-hd.html .  Και έχεις Hmax: 2.2m.

Άλλα και μάθε να ψάχνεις τις προσφορές https://aquaclubdesign.com/αντλια-νερου-για-ενυδρεια-και-μικρα-σιντριβανια-sicce-syncra-silent-pump-1.0-flow-950-l-h-max-head-1.50m-power-16w.html . 

Για έμενα η πρώτη περίπτωση είναι ιδανική 1300 λίτρα . 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marinos said:

Δίνεις 6 € περισσότερα και παίρνεις το https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/κυκλοφορητής-ενυδρείουsicce-idra-1300l-hd.html .  Και έχεις Hmax: 2.2m.

Άλλα και μάθε να ψάχνεις τις προσφορές https://aquaclubdesign.com/αντλια-νερου-για-ενυδρεια-και-μικρα-σιντριβανια-sicce-syncra-silent-pump-1.0-flow-950-l-h-max-head-1.50m-power-16w.html . 

Για έμενα η πρώτη περίπτωση είναι ιδανική 1300 λίτρα . 

Γενικά επειδή συνηθως στις παραγγελίες κουμπώνω και κανα ζωντανό η Θεσσαλονίκη δεν βολεύει εδώ. Και του Μισιρλή δεν του το ειχα αλλά ειδα παραγγελίες ξαδερφής μου και ήρθαν Τσακ μπαμ και προσεγμένα. Η idra δεν χωράει στο πλάτος για κάποια χιλιοστά. Ίδια φαση με την amtra. 
 

η syncra χωράει κουκλί παντως :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Γενικά επειδή συνηθως στις παραγγελίες κουμπώνω και κανα ζωντανό η Θεσσαλονίκη δεν βολεύει εδώ. Και του Μισιρλή δεν του το ειχα αλλά ειδα παραγγελίες ξαδερφής μου και ήρθαν Τσακ μπαμ και προσεγμένα. Η idra δεν χωράει στο πλάτος για κάποια χιλιοστά. Ίδια φαση με την amtra. 
 

η syncra χωράει κουκλί παντως :)

Από οτι ξέρω τα στέλνουν και με κτελ

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Γενικά επειδή συνηθως στις παραγγελίες κουμπώνω και κανα ζωντανό η Θεσσαλονίκη δεν βολεύει εδώ. Και του Μισιρλή δεν του το ειχα αλλά ειδα παραγγελίες ξαδερφής μου και ήρθαν Τσακ μπαμ και προσεγμένα.

Misirlis TOP 

Καλός γνώστης και επαγγελματίας. Πρώτη μου επιλογή πάντα. Και σε τυχόν απορίες είναι σωστός χωρίς να θέλει να "πουλήσει" απλά!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, marinos said:

Από οτι ξέρω τα στέλνουν και με κτελ

Εκεί είναι το θεμα. Δεν παιζει απευθειας δρομολόγιο για μεσολογγι (ή είναι ένα την εβδομαδα) όποτε πανε από Σαλονικα Αθήνα και μετα εδω. 
 

@manosmiliεξαιτιας του Μισιρλή κάθομαι και κάνω πειράματα με τα φυτα. Άμα δεν δω τις εβδομαδιαίες που βγαζει με φυτά χαλιέμαι χαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε και το haquoss. Πρώτες παρατηρήσεις καθαρα προσωπικές και το ξέρω πως θα μυρμιρισω τώρα. Οι διαστάσεις είναι παραπλανητικές, 8 cm βάθος είναι μόνο το παράρτημα της αντλίας, τα άλλα δυο είναι 6,7cm. Επισης η τοποθέτηση του θερμαντήρα στην είσοδο με χαλάει, δεν το θεωρώ και τόσο shrimp friendly. Και έχω και μια υποψία πως δεν θα μπει ο θερμαντηρας στα στηρίγματα...

Η p1200 είναι ΟΡΙΑΚΗΗΗΗΗ σε διαστάσεις, πέσανε βρισίδια για να μπει στην θεση της. Επισης η εύκαμπτη σωλήνα που ήρθε μαζι με το φιλτρο δεν είναι αυτο που διαφημίζει η εταιρεία στο Amazon, είναι απλά ένα κομματι αλφαδολαστιχο και Με την p1200 απλά άχρηστο.

 

Τωρα τα υλικά φιλτρανσης που είχε μαζι ειλικρινα δεν με πολυκαιγανε έχω δικά μου αρκετα. Θα ήθελα να υπάρχει μια λίστα περιεχομένων γιατί το site ανέφερε 3 ειδών σφουγγάρια και ήρθαν 5 ειδών. Δεν ξέρω αν αξιζει να βάλω κανένα από τα κεραμικά σφουγγάρια (δεν τα ειχα ξαναδεί να πω την αληθεια, όσο ζεις μαθαίνεις) θα το μπουκώσω ετσι και αλλιώς με τα κεραμικά από τα παλιά φίλτρα συν ελαφροπετρα.

 

επισης το jumbo αποτελείται από τέσσερα τμήματα με φάουλ για εμενα που τα δυο μεσαία δεν ανοίγουν.

 

Γενικά σίγουρα αν κάποιος έχει εμπειρία με το να κολλαει τζάμια δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει ένα τετοιο «φιλτροκούτι». Εμενα σίγουρα με διευκόλυνε και μου έσωσε και πολύ χρόνο. Θα σηκώσω φωτογραφίες αργοτερα, απλά τώρα τελείωσα με πλύσιμο και μια δοκιμή στεγνή να δω αν χωράνε όλα πριν αρχισω να βγαζω πραγματα από το ενυδρειο. 
 

ουφ τα είπα και ξαλαφρωσα. Το βράδυ φωτό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos τελικά η p1200 είναι υπερβολικά δυνατή. Την έχω στην μινιμουμ ροη και το έχει κάνει πλυντηριο. Σκεφτομαι να φτιαξω ένα spray bar να τρέχει κατά μήκος του ενυδρείου μπας και την πνίξω λίγο γιατί δεν παιζει να βάλω τα παλιά μηχανήματα ξανα μέσα. Εμφανισιακά είναι σαφέστατα καλυτερο.

 Η πρώτη φωτό είναι το λάστιχο που είχε η συσκευασία. Απλά για γελια.

 

 

7AB5FBC8-4429-45FB-9021-828BAA91D39E.jpeg

3DE00917-7164-4B29-A6E8-EBE1C36F584F.jpeg

649818A9-F60C-4E85-A209-118D302F31D3.jpeg

E11C1C0F-2214-472C-9609-0EC7A71831EB.jpeg

EB4CF4F9-C180-4563-95C7-6973B5CFF683.jpeg

D91BD800-3B2C-4535-9D1B-812CE176CF7A.jpeg

E540F8AB-FA13-4957-B936-D6A3C43C9876.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το δικό μου μπορώ να πω ότι προσθέσανε την εσωτερική γωνία για αυτό έχει και το αλφαδολάστιχο και όχι των ελαστικό σωληνάκι που έχει το δικό μου . Κάλο θα ήτανε να ανεβάσεις την αντλία μια θέση ποιο ψηλά και να προσθέσεις βιολογικό υλικό ή σφουγγάρια . Στην θέση σου αν βάλεις spray dar ή γωνία θα το τοποθετούσα πίσω δεξιά για να μην σου τρώει χώρο από το μήκος του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ένα update πριν το update

 

το ενυδρειο δάκρυσε και αδειαστηκε/κόπηκε. Από τέλη Μαΐου μέχρι μέσα Αυγούστου δεν ειδε αλλαγή και ξύστρα. Μόνο ελαφρύ κλαδεμα. Αλλά τα λιπάσματα φουλ. Φωτό της ζούγκλας και συντομα νέες φωτό με το ξανακολλημενο και με νέο scape.


κάπου εκει μέσα ηταν 15 danio choprae 18 guppy 5 αμανο και 300+ Κίτρινες neocaridina. 

 

BE045D65-BA78-4D3F-B292-29DF192E0218.jpeg

7D4DD882-A167-473F-AA87-89A0A76C4B1F.jpeg

38859A24-6035-471E-8C40-9DFD1C5A5C75.jpeg

1B7EC7C5-4EF3-40B0-BC8A-01B598ABDFA3.jpeg

3776050D-9C51-4423-BA49-04BF4948BB97.jpeg

01375CE3-4E5F-478A-849A-A73EB8ED5591.jpeg

4FDF55AF-325F-45B0-B755-92A665DE2F58.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιστρέψαμε. Τα γκαπι τα χάσαμε όλα, τα choprae μεινανε 12, από γαριδες μεινανε μαξ 40. 
 

Απο φυτά εκτός από κάποια κλαδέματα που μου έστειλε ένας φίλος, τα υπόλοιπα είναι τα ελάχιστα που επιβίωσαν. Ξέρω φαινεται αδειο αλλά σε τρεις τεσσερις μήνες θα είναι ζούγκλα παλι.
 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό φυτεμένο.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 1,01x 41x 48.
Συνολικά Λίτρα: 168

Οργανισμοί
Φυτά: Rotala (rotundifolia,  orange juice, Yao yai),  micrantemum montecarlo, eleocharis acicularis, hemianthus micranthemoides, hygrophila rosanervig & siamensis, heteranthera zosterifolia, Taiwan moss, Spiky moss, Anubias barteri, bucephalandra kedagang, hydrocotyle tripartita.
Ψάρια: Danio Choprae x 12
Άλλα είδη: neocaridina yellow fire x 30+

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: Λάβα
Ξύλα: πλατανοριζες
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Dennerle professional 9 in 1
Βυθός: Λεπτοκοκκο χαλίκι μαύρο.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): sun sun ads 900c 
Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: haquoss εσωτερικό , 4 λίτρα μείγμα siporax και ελαφροπετρα, αντλία haquoss p1200
Θέρμανση/ Ψύξη: 200w Eheim/ diy συστημα με 2χ12 ανεμιστηράκια με controller.
Λίπανση: excel, easy life Profito 
Παροχή CO2: όχι αλλά υπάρχει μια σκέψη.
Διατροφή: ocean nutrition brine shrimp plus, ocean nutrition formula 2, ocean nutrition discus.


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (PΟ4): Ντεν εκει τεστ καρντια μου
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24 +/- 0,6

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1/3 εβδομαδιαίως 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 80:20 όσμωση βρύση, seachem prime

Φωτογραφίες:
 

7D02B1E7-63EC-4832-911A-89ACCB6798C1.jpeg

FA9BB007-71F8-4EAE-8029-22E1DF8F3307.jpeg

C6090512-3F2F-428A-8F90-AA5D08CC2F32.jpeg

A1039BD0-7676-4A46-AC93-5259900E875E.jpeg

79425AA1-3483-4143-9233-A2A88493FA4F.jpeg

  • Like 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

IMG_0118.thumb.jpg.2c7f32ad281b8aa79e38349cd11f6b0d.jpgIMG_0117.thumb.jpg.6afd861bdd3e4555013903f82d30a7e9.jpg

Προσθεσαμε 15 καρδινάλιους και 12 αυτοκρατορες (Nematobrycon palmeri). Γεμισε ομορφα το συστημα. Ξεθαρέψανε και τα choprae. Τα φυτά αναπτυσονται σιγουλια σιγούλια. Μπαινω στον πειρασμο να παραγγειλω φυτα, αλλα κρατιεμαι προς το παρον.

Έγινε επεξεργασία - Jester
fixed
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

IMG_0117.HEICUnavailable IMG_0118.HEICUnavailable

 

Προσθεσαμε 15 καρδινάλιους και 12 αυτοκρατορες (Nematobrycon palmeri). Γεμισε ομορφα το συστημα. Ξεθαρέψανε και τα choprae. Τα φυτά αναπτυσονται σιγουλια σιγούλια. Μπαινω στον πειρασμο να παραγγειλω φυτα, αλλα κρατιεμαι προς το παρον.

Ωραίες φωτογραφίες 😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, marinos said:

Ωραίες φωτογραφίες 😁

ελα το εφτιαξα. 😁

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...