Jump to content

Πράσινη άλγη στο υπόστρωμα χωρίς φωτισμό και φυτά !


Thanos kolonis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω εδώ και ένα μήνα που έχω βγει όλα τα φυτά από το ενυδρείο μου λόγω αλγης και από τότε δεν πολύ ανοίγω το φως. Παρατήρησα ότι μου βγαίνει αυτό το πράσινο πάνω στο υπόστρωμα μου συνέχεια και νόμιζα ότι φταίει το φως. Καθάρισα το ενυδρείο μου πριν μια εβδομάδα και δεν έχω ανοίξει καθόλου το φως για 7 μέρες και σήμερα είδα αυτό (φώτο). Τι μπορεί να είναι και πως το αντιμετωπίζω;;;

Ευχαριστώ !!!

4FD01CCF-57E0-4173-BFEB-A5D5A33969F9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

*Επίσης έχω και την μαύρη ΒΒΑ που δεν μπορώ να την διώξω με τπτ -.-‘

Έγινε επεξεργασία - Thanos kolonis
Link to comment
Share on other sites

οσο η αλγες δεν παίρνουν το πάνω χέρι μην αγχώνεσαι είναι αδύνατον χωρίς φυτά να μην εμφανιστούν αλγες αργά ή γρήγορα, το νερό έχει θρεπτικά συστατικά και όταν δεν τα καταναλώνουν τα φυτά θα τα καταναλώσουν η αλγες. Δεν μπορείς να έχεις ένα στείρο σύστημα απο φυτική ζωή, εκτός και αν υπάρχη μια ισορροπία μεταξύ ολιγοφάγων οργανισμών, αλγες και θρεπτικά συστατικά , ή φυτών αλγες και θρεπτικά συστατικά.

Αυτή η ισορροπία ακούγεται εύκολη αλλά δεν είναι και συμβουλές δεν χωράνε γιατί το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και θέλει τον δικό του τρόπο αντιμετώπισης.  Εκεί που χωρούν η συμβολές είναι όταν πια η αγλη πάρει κατά πολλή το πάνω χέρι.

Έχεις δυο επιλογές ή συμβιβάζεσαι με λίγη αλγη, η το παλεύεις μέχρι να την διώξεις, όχι τέρμα αλλά κατά πολύ. Η συσκότιση ειναι μια πρόχειρη λύσει, γιατί απο την στιγμή που η αλγη θα βρη φαΐ θα αναπτυχθεί τόσο όσο βρεί να φάει,  για αυτό κοίτα το ξανα λέω να βρεις μια ισορροπία μεταξύ προσφοράς και ζήτησες. Δεν μπορώ να σου προτείνω ούτε τακτικές αλλαγές νερού γιατί δεν ξέρω το νερό σου, πχ μπορεί απο την φύση του να έχει υψηλά νιτρικά όχι για τον άνθρωπο αλλά για της αλγες.

 

 

χωρίς μαμουνιες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

οσο η αλγες δεν παίρνουν το πάνω χέρι μην αγχώνεσαι είναι αδύνατον χωρίς φυτά να μην εμφανιστούν αλγες αργά ή γρήγορα, το νερό έχει θρεπτικά συστατικά και όταν δεν τα καταναλώνουν τα φυτά θα τα καταναλώσουν η αλγες. Δεν μπορείς να έχεις ένα στείρο σύστημα απο φυτική ζωή, εκτός και αν υπάρχη μια ισορροπία μεταξύ ολιγοφάγων οργανισμών, αλγες και θρεπτικά συστατικά , ή φυτών αλγες και θρεπτικά συστατικά.

Αυτή η ισορροπία ακούγεται εύκολη αλλά δεν είναι και συμβουλές δεν χωράνε γιατί το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και θέλει τον δικό του τρόπο αντιμετώπισης.  Εκεί που χωρούν η συμβολές είναι όταν πια η αγλη πάρει κατά πολλή το πάνω χέρι.

Έχεις δυο επιλογές ή συμβιβάζεσαι με λίγη αλγη, η το παλεύεις μέχρι να την διώξεις, όχι τέρμα αλλά κατά πολύ. Η συσκότιση ειναι μια πρόχειρη λύσει, γιατί απο την στιγμή που η αλγη θα βρη φαΐ θα αναπτυχθεί τόσο όσο βρεί να φάει,  για αυτό κοίτα το ξανα λέω να βρεις μια ισορροπία μεταξύ προσφοράς και ζήτησες. Δεν μπορώ να σου προτείνω ούτε τακτικές αλλαγές νερού γιατί δεν ξέρω το νερό σου, πχ μπορεί απο την φύση του να έχει υψηλά νιτρικά όχι για τον άνθρωπο αλλά για της αλγες.

 

 

χωρίς μαμουνιες 

Έχεις να μου προτείνεις κατι να κανω απο την εμπειρία σου;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως είναι σε αρχικό στάδιο και δεν έχει εξαπλωθεί, κάνε αλλαγή νερού και ρούφηξε το με το λάστιχο αλλαγής.. Και επιπλέον βοηθάει η καλή κυκλοφορία νερού και η οξυγόνωση του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να λύσεις το πρόβλημα σου κλείνοντας το φως.. Κατά αρχήν πες μου πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και την ιχθυοφόρτιση του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Thanos kolonis έγραψε:

150λτ τι εννοείς υχθιοφορτιση;

Πόσα ψάρια και τι είδους ψάρια έχεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις νιτρικών κάνεις? έχεις κάνει? Από κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο πως είσαι?? Θεωρείς πως υπάρχει σωστή οξυγόνωση? 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα αν έχεις εσωτερικό η εξωτερικό φίλτρο μπορείς να κάνεις οξυγόνωση του νερού αν η έξοδος του νερού από το φίλτρο εφάπτει με την επιφάνεια του νερού του ενυδρείου.. έτσι πετυχαίνεις κάποια ωφέλιμη οξυγόνωση... Επίσης όπως σου προανέφερα, μπορείς να το αφαιρέσεις στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνεις, ρουφώντας τη με το λάστιχο.. Επίσης ίσως να οφείλεται σε υπερβολικό τάισμα.. η σε συνδυασμό όλων των παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα αν έχεις εσωτερικό η εξωτερικό φίλτρο μπορείς να κάνεις οξυγόνωση του νερού αν η έξοδος του νερού από το φίλτρο εφάπτει με την επιφάνεια του νερού του ενυδρείου.. έτσι πετυχαίνεις κάποια ωφέλιμη οξυγόνωση... Επίσης όπως σου προανέφερα, μπορείς να το αφαιρέσεις στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνεις, ρουφώντας τη με το λάστιχο.. Επίσης ίσως να οφείλεται σε υπερβολικό τάισμα.. η σε συνδυασμό όλων των παραπάνω.

Ναι κατάλαβα αυτό με την έξοδο του φίλτρου στην επιφάνεια το έχω κάνει
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Εμένα πάντως για κυανοβακτηρίδιο  μου φαίνεται.

Κα εμενα...

Φιλε @Thanos kolonis, διαβαζεις αυτο-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...