Jump to content

Βιοτοπικο με Bolivian ram


antonium98

Recommended Posts

Καλησπέρα, μιας και το ενυδρειο(jewel Rio 125) έχει αρχίσει να παίρνει μορφή είπα να ανοίξω ένα θέμα και να ανεβάζω την πορεία του. Λοιπόν το στρώσιμο του ενυδρείου σύμφωνα με τις μετρήσεις πάντα έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Το στήσιμο των ριζών έχει γίνει. Έχουν μπει κάποια ζουμπούλια, την Δευτέρα θα πάρω το φιλοδεντρο μιας και το κλαδάκι που είχα δεν έβγαλε ποτε ρίζα. Ακόμη περιμένω τα alder cones, τα catappa, τα Cariniana Savu Pod καθώς και διάφορους άλλους φυσικούς αποξηραμενους καρπούς. Το πλάνο από ψαροσυνθεση είναι αρχικά να μπουν 8 bolivian ram(το ψάχνω μηπως γίνει κάτι και βρω άγρια) μιας και θα εστιάσω σε ομάδα και όχι σε χαρέμι. Μετά θα γίνει προσθήκη από ένα κοπαδακι ελπίζω σε wc Corydoras hastatus ή acutus. Και τέλος θέλω να βάλω αν με παίρνει από ιχθυοφορτωση ένα Bunocephalus coracoideus. Αυτά λοιπόν είχα να πω για αρχή περιμένω τις απαντήσεις και τις γνώμες σας. Παρακάτω βάζω κάποιες φωτογραφίες. 

802DCD11-C1E3-4A29-ADD5-97591E7F5643.jpeg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια εδώ γιατί δεν χωράνε μαζί.

CF08795F-F7B7-456E-A5A2-ABA60B976864.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο! 

Προ διαγράφεται κάτι πολύ όμορφο κ σωστά στημένο! 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλογέμιστο! 

Προ διαγράφεται κάτι πολύ όμορφο κ σωστά στημένο! 

Ευχαριστώ πολύ, Μακαρι να βγει όπως το έχω στο μυαλό μου. Γιατί από την σκέψη μέχρι την υλοποίηση έχει πολύ δρόμο. Γενικά από ότι έχω ψάξει και διαβάσει περίμενα να βρω περισσότερα στοιχεία στο διαδύκτιο για το πως ακριβώς είναι ο βιότοπος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ, Μακαρι να βγει όπως το έχω στο μυαλό μου. Γιατί από την σκέψη μέχρι την υλοποίηση έχει πολύ δρόμο. Γενικά από ότι έχω ψάξει και διαβάσει περίμενα να βρω περισσότερα στοιχεία στο διαδύκτιο για το πως ακριβώς είναι ο βιότοπος. 

Καλογέμιστο και απο εμενα!! .....με λιγο υπομονη και ψαξιμο, πιστευω θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα αν κρινω την ως τωρα προσπάθεια σου και πως το αντιλαμβανεσαι το ενυδρειο σου ......

δες το παρακατω λινκ απο τον διεθνη βιοτοπικο διαγωνισμο, νομιζω θα σε βοηθησει να παρεις ιδεες απο στησιματα οσον αφορα τα  Ν.Αμερικης βιοτοπικα ενυδρεια,

http://biotope-aquarium.info/badc-2020/aquaria/?fbclid=IwAR0EPNbj1CMhqazRejCwvZHudqLzyStYsp9rEx_xKvPqUZcdzZbRhWyImYs

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλογέμιστο και απο εμενα!! .....με λιγο υπομονη και ψαξιμο, πιστευω θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα αν κρινω την ως τωρα προσπάθεια σου και πως το αντιλαμβανεσαι το ενυδρειο σου ......

δες το παρακατω λινκ απο τον διεθνη βιοτοπικο διαγωνισμο, νομιζω θα σε βοηθησει να παρεις ιδεες απο στησιματα οσον αφορα τα  Ν.Αμερικης βιοτοπικα ενυδρεια,

http://biotope-aquarium.info/badc-2020/aquaria/?fbclid=IwAR0EPNbj1CMhqazRejCwvZHudqLzyStYsp9rEx_xKvPqUZcdzZbRhWyImYs

Τέλεια ευχαριστώ πολύ. Θα κάτσω να το μελετήσω μπας και πάρω καμία ιδέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν οι αναπαραγωγες τότε η γνώμη μου είναι να πας σε species ενυδρείο με τα B.ram. 

Σαν διάκοσμος, κάνα δυο φλατ πέτρες στις 2 άκρες του ενυδρείου θα βοηθήσουν αυτή τη διαδικασία.

Κατά τα άλλα είσαι σε πολύ καλό δρόμο :thumbup:

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Αν σε ενδιαφέρουν οι αναπαραγωγες τότε η γνώμη μου είναι να πας σε species ενυδρείο με τα B.ram. 

Σαν διάκοσμος, κάνα δυο φλατ πέτρες στις 2 άκρες του ενυδρείου θα βοηθήσουν αυτή τη διαδικασία.

Κατά τα άλλα είσαι σε πολύ καλό δρόμο :thumbup:

Καλησπέρα, προς το παρόν από άποψη χρόνου και χώρου( δεν ξέρω αν χρειάζεται γεννιστρες χρόνο έξτρα αλλαγεσ νερού συγκεκριμένη διατροφή και τα λοιπά, βεβαια αναφέρομαι με βάση την προϊστορία μου στους δισκουσ) δεν με παίρνει να ασχοληθώ με αναπαραγωγές. Βέβαια δεν το έχω ψάξει και πολύ για το θέμα γιατί δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Αλλά στο μέλλον αν είναι να στραφώ προς αναπαραγωγή σίγουρα θα τα αφήσω μόνα τους στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι εξαιρετικό ως τώρα !

Πολύ ωραία ξύλα και πολύ προσεγμένη η όλη πορεία. 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Διόρθωσε με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος άλλα ο διάκοσμός σου δεν θα έπρεπε να έχει και κάποια φυτά  ;

Επίσης αν ξεκινήσουν την αναπαραγωγή  τα ram δεν νομίζεις ότι θα επιτεθούν άγρια στα coryboras μιας και κινούνται κατά βάση στον βυθό ; 

Στο προφίλ που υπάρχει αναρτημένο στο forum γράφει :  Λίτρα: 50 λίτρα για ένα ζευγάρι. Είναι πιο εύκολο να διατηρηθεί το είδος σε μεγαλύτερα ενυδρεία που δεν λερώνει εύκολα και απότομα το νερό τους είναι δηλαδή ανεκτικά των κοινών ρύπων του ενυδρείου όπως τα νιτρικά .Για παράδειγμα σε 200 λίτρα 2-3 Αρσενικά με ένα χαρεμάκι 4-6 θηλυκά.

Με βάση αυτό μήπως είναι λίγα τα λίτρα σου για μια ομάδα ;

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φίλε είναι εξαιρετικό ως τώρα !

Πολύ ωραία ξύλα και πολύ προσεγμένη η όλη πορεία. 

 

Ευχαριστώ πολύ, προσπαθώ να αποφύγω λάθη του παρελθοντος όσο μπορώ η αλήθεια είναι ακόμη και σε κάτι πιο βατό αν μπορώ να το πω έτσι. Στην αρχή είχα πάρει άλλες ρίζες αλλά μόλις είδα αυτές τις τσίμπησα όπως είναι και οι άλλες μπήκαν αποθήκη. Σήμερα πρόσθεσα άλλες δυο.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα.

Διόρθωσε με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος άλλα ο διάκοσμός σου δεν θα έπρεπε να έχει και κάποια φυτά  ;

Επίσης αν ξεκινήσουν την αναπαραγωγή  τα ram δεν νομίζεις ότι θα επιτεθούν άγρια στα coryboras μιας και κινούνται κατά βάση στον βυθό ; 

Στο προφίλ που υπάρχει αναρτημένο στο forum γράφει :  Λίτρα: 50 λίτρα για ένα ζευγάρι. Είναι πιο εύκολο να διατηρηθεί το είδος σε μεγαλύτερα ενυδρεία που δεν λερώνει εύκολα και απότομα το νερό τους είναι δηλαδή ανεκτικά των κοινών ρύπων του ενυδρείου όπως τα νιτρικά .Για παράδειγμα σε 200 λίτρα 2-3 Αρσενικά με ένα χαρεμάκι 4-6 θηλυκά.

Με βάση αυτό μήπως είναι λίγα τα λίτρα σου για μια ομάδα ;

 

Από όσο διάβασα 2-3 είδη φυτών υπάρχουν στον βιότοπο τους. Το ένα είναι σαν μος(μου διαφεύγει το όνομα) που δεν θέλω να το βάλω στο ενυδρειο και τα αλλά δυο τα ψάχνω. Επίσης μου λείπουν και οι διάφοροι καρποί και τα αποξηραμένα φύλλα. Απλά λογο του πως είναι η κατάσταση δύσκολα βρίσκεις αυτό που ψάχνεις. Γενικά για την ψαροσυνθεση το έχω ψάξει αρκετά και από ότι διάβασα σε σελίδα εξωτερικού( δεν ξέρω αν μπορώ να μιλήσω ονομαστικα) τα λίτρα είναι ικανοποιητικά για μια ομάδα. Από άποψη φίλτρανσης είμαι πιστεύω παραπάνω από καλά μιας και έχω πάνω ένα fluval 106 τιγκαρισμένο βιολογικό υλικό καθώς και το εσωτερικό μισό βιολογικό και μισό μηχανικό καθαρισμό. Τώρα για διαμάχες μεταξύ Cory και ram δεν νομίζω να υπάρξει ιδιαίτερο θέμα μιας και τα ραμ είναι από τις πιο ήπιες κιχλιδες σε χαρακτήρα και για αυτό συνίσταται και η συγκατοίκηση με Cory αντί για κάποιο άλλο είδος ψαριού.

Ευχαριστω πολύ περιμένω γνώμες για την έξτρα συμπλήρωση ριζών.

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το φυλλοδενδρο θα βγάλεις καπάκι; Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις πόθο ή καμία πιστια ή κέρατοφύλλο.

Δεν είναι οπτικά ή λειτουργικά το ίδιο, αλλά όλα αυτά κάνουν δουλειά με τα νιτρικά.

Το νερό θα το περνάς από αο,μιας και διάβασα για άγρια;

Υπολόγιζε θεωρητικά ότι στο σημείο που θα ζευγαρώσουν θα πάρουν δικό τους το χώρο για περίπου 50cm, τα κορυ ενδέχεται να στριμώχτουν.

Όλα βέβαια είναι τα βλέπεις στην πράξη, αλλά ένα δεύτερο ενυδρειακη ή μεγάλο δοχείο με τον ίδιο ρόλο καλό είναι να υπάρχουν, ειδικά αν σε ενδιαφέρει η γέννα.

Το ενυδρείο κ το στήσιμο είναι σε καλό δρόμο, βέβαια υπομονή για όσα ψάχνεις, είναι πολύ δύσκολη συγκυρία

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Για το φυλλοδενδρο θα βγάλεις καπάκι; Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις πόθο ή καμία πιστια ή κέρατοφύλλο.

Δεν είναι οπτικά ή λειτουργικά το ίδιο, αλλά όλα αυτά κάνουν δουλειά με τα νιτρικά.

Το νερό θα το περνάς από αο,μιας και διάβασα για άγρια;

Υπολόγιζε θεωρητικά ότι στο σημείο που θα ζευγαρώσουν θα πάρουν δικό τους το χώρο για περίπου 50cm, τα κορυ ενδέχεται να στριμώχτουν.

Όλα βέβαια είναι τα βλέπεις στην πράξη, αλλά ένα δεύτερο ενυδρειακη ή μεγάλο δοχείο με τον ίδιο ρόλο καλό είναι να υπάρχουν, ειδικά αν σε ενδιαφέρει η γέννα.

Το ενυδρείο κ το στήσιμο είναι σε καλό δρόμο, βέβαια υπομονή για όσα ψάχνεις, είναι πολύ δύσκολη συγκυρία

Η αλήθεια είναι οτι από όσα έχω διαβάσει σε θέματα του φορουμ είσαι από τα άτομα που περίμενα περισσότερο την απάντηση τους και την γνώμη τους και θα ήθελα να είναι αν γίνεται όσο πιο αυστηρή και ειλικρινείς γίνεται. Σκεφτόμουν να κοψω ένα μερος από το πίσω καπάκι για το φυλλοδεντρο. Από ότι καταλαβα από όσα διάβασα το ph της βρύσης είναι μια χαρά μιας και στο προφιλ λέει μέχρι 7,5. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν πως με τα κορι θα γλυτωνα και τις γέννες. Πιστεύεις ότι θα έχω θέμα με την ιχθυοφορτηση και με την ψαροσυνθεση που έχω σαν σχέδιο; Υπάρχουν στην αποθήκη 2-3 ενυδρεια από 20-50 λίτρα για παν ενδεχόμενο από παλιότερα. Το να βρω αυτά που ψάχνω με έχει φτάσει στην απελπισία πράγματικα.Και συγκεκριμένα το να βρω άγρια ψαρια καθώς και τα φυτά που θέλω. 

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτά ναι τα εψαχνα τα έχω παραγγείλει δηλαδή εδώ και 2 εβδοαμδεσ μαζί με όλα όσα ήθελα σε αυτό το τομέα από eBay αλλά νιώθω πραγματικά πως δεν θα φτάσουν ποτε στα χέρια μου. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Η αλήθεια είναι οτι από όσα έχω διαβάσει σε θέματα του φορουμ είσαι από τα άτομα που περίμενα περισσότερο την απάντηση τους και την γνώμη τους και θα ήθελα να είναι αν γίνεται όσο πιο αυστηρή και ειλικρινείς γίνεται. Σκεφτόμουν να κοψω ένα μερος από το πίσω καπάκι για το φυλλοδεντρο. Από ότι καταλαβα από όσα διάβασα το ph της βρύσης είναι μια χαρά μιας και στο προφιλ λέει μέχρι 7,5. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν πως με τα κορι θα γλυτωνα και τις γέννες. Πιστεύεις ότι θα έχω θέμα με την ιχθυοφορτηση και με την ψαροσυνθεση που έχω σαν σχέδιο; Υπάρχουν στην αποθήκη 2-3 ενυδρεια από 20-50 λίτρα για παν ενδεχόμενο από παλιότερα. Το να βρω αυτά που ψάχνω με έχει φτάσει στην απελπισία πράγματικα.Και συγκεκριμένα το να βρω άγρια ψαρια καθώς και τα φυτά που θέλω. 

 

 

Στα άγρια ψάρια θα με ενδιέφεραν πολύ τα πολύ χαμηλά νιτρικά και χαμηλή αγωγιμότητα. Το ph το αφήνω σε δεύτερη φάση.

Νομίζω ότι είσαι οριακά στους 80 πόντους,αν θυμάμαι καλά τα δίνουν απο 90+ μήκος. Κορυ μπορείς να βάλεις,δεν θα έχουν πρόβλημα στην καθημερινότητα τους. Εκεί που αλλάζουν τα πάντα στις κιχλίδες είναι η γέννα, όσο ήρεμα και να δείχνουν,σε ένα κοινωνικό ενυδρείο πρέπει να είμαστε έτοιμοι για επέμβαση.

Είναι καλή σκέψη να αφαιρέσεις ένα κομμάτι από το καπάκι για το φυλλοδενδρο,

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Στα άγρια ψάρια θα με ενδιέφεραν πολύ τα πολύ χαμηλά νιτρικά και χαμηλή αγωγιμότητα. Το ph το αφήνω σε δεύτερη φάση.

Νομίζω ότι είσαι οριακά στους 80 πόντους,αν θυμάμαι καλά τα δίνουν απο 90+ μήκος. Κορυ μπορείς να βάλεις,δεν θα έχουν πρόβλημα στην καθημερινότητα τους. Εκεί που αλλάζουν τα πάντα στις κιχλίδες είναι η γέννα, όσο ήρεμα και να δείχνουν,σε ένα κοινωνικό ενυδρείο πρέπει να είμαστε έτοιμοι για επέμβαση.

Είναι καλή σκέψη να αφαιρέσεις ένα κομμάτι από το καπάκι για το φυλλοδενδρο,

Το φυλλοδεντρο με τα ζουμπούλια, η σωστή ποσότητα τροφησ και οι συχνές αλλαγές νερού μπορούν να επιτύχουν τις κατάλληλες τιμές νιτρικών; Τώρα από αγωγιμότητα δεν ξέρω πως μπορώ να το ελέγξω πέρα από την αο. Αν και δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία για αο αν είναι μονόδρομος θα παραγγείλω τα ανταλλακτικά για αυτήν που ήδη έχω. Πέρα από το ότι μπορεί να χρειαστεί να επέμβω η συγκατοίκηση των ψαριών και η ζωή τους μέσα στο ενυδρειο θα είναι καλή με βάση τις διαστασεις; Γιατί δεν θέλω ούτε να τα βασανίσω ούτε τίποτα. Θέλω να τους παρέχω αυτά που χρειάζονται και να ζουν όπως θα έπρεπε. Ναι ναι 90+ το δίνουν. Το μόνο μου θέμα με το πίσω καπάκι είναι ότι τώρα που κόπηκε για τα ζουμπούλια και θα κοπεί και για το φιλοδεντρο κάνει δύσκολη την πρόσβαση στο εσωτερικό φίλτρο που το πειράζω κάθε δυο μέρες γιατί αλλάζω το βαμβάκι. Όποτε πρέπει να γίνει και εκεί μια πατέντα να ανοιγοκλείνει ξεχωριστά το καπάκι. Δεν θέλω να το αφαιρέσω τελειως γιατί μαρεσει που ο φωτισμός φαίνεται μόνο από το μπροστινό τζαμί και όχι από γύρω γύρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΟ μόνο για άγρια ψάρια,δες τι θα βρεις πρώτα από όλα.

Όλα αυτά που αναφέρεις κρατούν χαμηλά νιτρικά,που στην δική μου συνείδηση είναι το Α και το Ω για ένα υγιές ψάρι, ανεξάρτητα από το είδος ή το ποτάμι.

Τις πατέντες στο καπάκι θα τις δεις εσύ στην πράξη και αν θέλεις βγάζοντας φωτογραφίες θα μοιραζόμαστε και εμείς τις ιδέες τους.

Μια ομάδα ψαριών με 8 κορυ,δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Ερωτηματικό και εδώ η αναλογία αρσενικών θηλυκών που θα προκύψει.

Δείχνεις τόσο ενδιαφέρον και μεράκι που πραγματικά δεν νομίζω ότι πρέπει να φοβηθεις, ότι χρειαστεί θα το κάνεις καθώς θα εξελιχθεί το ενυδρείο σου

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

ΑΟ μόνο για άγρια ψάρια,δες τι θα βρεις πρώτα από όλα.

Όλα αυτά που αναφέρεις κρατούν χαμηλά νιτρικά,που στην δική μου συνείδηση είναι το Α και το Ω για ένα υγιές ψάρι, ανεξάρτητα από το είδος ή το ποτάμι.

Τις πατέντες στο καπάκι θα τις δεις εσύ στην πράξη και αν θέλεις βγάζοντας φωτογραφίες θα μοιραζόμαστε και εμείς τις ιδέες τους.

Μια ομάδα ψαριών με 8 κορυ,δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Ερωτηματικό και εδώ η αναλογία αρσενικών θηλυκών που θα προκύψει.

Δείχνεις τόσο ενδιαφέρον και μεράκι που πραγματικά δεν νομίζω ότι πρέπει να φοβηθεις, ότι χρειαστεί θα το κάνεις καθώς θα εξελιχθεί το ενυδρείο σου

Καλημερα, σκέφτηκα μιας και δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο είδος καθως και η κατάσταση που επικρατεί κάνει ακόμη πιο σφιχτά τα πράγματα μήπως πήγαινα  σε εκτροφής ψαρια. Βέβαια ακόμη δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνω θέλω να το σκεφτώ λίγο ακόμη αλλά το σίγουρο είναι ότι περιμένω το ενυδρειο να είναι έτοιμο στις επόμενες 2-3 μέρες από την πλευρά μετρήσεων. Αλλά το θέμα άγρια-εκτροφής με απασχολεί πολύ. Τρώγομαι πολύ για άγρια όμως.
Στο καπάκι προς το παρών δεν έχει γίνει κάποια ιδιαίτερη πατέντα απλά έχει κοπεί σε ένα σημείο ώστε να εφαρμόζει πάνω ακριβώς μια μικρή ζαρντινιέρα στην οποία έχω κόψει μέρος του πάτου της για να περνανε οι ρίζες από τα ζουμπούλια. Η ζαρντινιέρα θα αντικατασταθεί με μια όμοια της που θα την κοψω με διαφορετικό τρόπο στον πάτο ώστε να είναι πιο λειτουργικό και να στηριζει τα ζουμπούλια καλύτερα. Θα ανεβάσω μια φωτογραφία το απόγευμα αν είναι. 
Αυτο για την αναλογία αρσενικό θηλυκό την έχω σκεφτεί και εγώ και ελπίζω να μου κάτσει καλά αλλιώς θα πρέπει να ψάχνομαι σε αφαίρεση ψαριών και αντικατάσταση από αντίθετο φύλο μέχρι να κάτσουν σωστά οι αναλογίες.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Προσπαθώ όσο μπορώ να στήσω κάτι όμορφο και σωστό γιατί έτσι θα έχουν καλή ζωή και θα είναι ευχαριστημένα τα ψαρια και με τον τρόπο τους σίγουρα θα μου το ανταποδώσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έχει μπει μια ιδέα και ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Θυμάμαι πως όταν είχα τους heckel ήθελα να αντικαταστήσω τις ρίζες στο ενυδρειο με δέντρο mangrove. Ήθελα να ρωτήσω συγκεκριμένα αν στον βιότοπο των b.ram υπάρχουν αυτά τα δέντρα και αν ναι κατά ποσο είναι εφικτό να γίνει στο ενυδρειο. Επίσης διάβασα ότι θέλουν αλμυρό νερό; Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστω πολύ περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Οι μανγκροβιες βρίσκονται στις εκβολές των ποταμών και αποτελούν καταφύγιο πχ για την γέννα καρχαριών.

Κατα περιόδους πουλάνε και στα μαγαζιά μανγκροβιες, αλλά είναι πολύ μικρές και πολύ δύσκολες να αναπτυχθούν.

Στον βιότοπο των ραμ δεν υπάρχουν,μιας και απέχουν πολλά χμ από τις εκβολές

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Οι μανγκροβιες βρίσκονται στις εκβολές των ποταμών και αποτελούν καταφύγιο πχ για την γέννα καρχαριών.

Κατα περιόδους πουλάνε και στα μαγαζιά μανγκροβιες, αλλά είναι πολύ μικρές και πολύ δύσκολες να αναπτυχθούν.

Στον βιότοπο των ραμ δεν υπάρχουν,μιας και απέχουν πολλά χμ από τις εκβολές

 

Μάλιστα καταλαβα, ευχαριστώ πολύ. Από την μια με βγάζει από μπελάδες γιατί έτοιμος ήμουν να τα βγάλω όλα και να το στήσω με τα δέντρα και από την άλλη με απογοητεύει λίγο γιατί μαρεσει πολύ σαν εικόνα. Μανγκροβιες δεν υπάρχουν και σε περιοχές δίσκων; Αν θυμάμαι σωστά είχα διαβάσει πριν χρόνια ότι τα χρησιμοποιούν και οι δίσκοι σαν κρυψώνες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γενικά υπάρχει μια πρόοδος. Έχει γίνει παραγγελία σε κάποια φυτακια, πιο συγκεκριμένα echinodorus tenellus, echinodorus amazonicus(grisebachii) και heteranthera zosterifolia. Δεν ξέρω κατά ποσο και τα 3 είδη μπορούν να αναπτυχθούν με τον φωτισμό που τους παρέχω βέβαια αλλά θα το προσπαθήσω. Σήμερα θα μπουν και 6 ram(εκτροφησ) με στόχο να συμπληρώσω αλλά 2-3  στο σύντομο μέλλον. Δυστυχώς τα catappa και οι υπόλοιποι καρποί ακόμη να έρθουν στα χέρια μου. 
Κάτι ακόμη έχω κάποια κομμάτια από φυτό σε ένα κεσεδάκι με νερό εδώ και κάποιες μέρες και έχουν αρχίσει να βγαίνουν ρίζες. Θα ανεβάσω φωτογραφία και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει τι ακριβώς είναι και Πως το βλέπει.

Σας ευχαριστώ και πάλι και περιμένω τα φώτα σας.

D7DA1ABC-F311-46A5-ADF4-F05B9DFF49DB.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη μην δίνεται σημασία στα από πίσω ψεύτικα φυτά μόνο το πράσινο με τα κλαδάκια είναι το φυτό. Ανεβαζω άλλη μια για να φαίνεται καλύτερα.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, μπήκε ένα φυτακι το οποίο τελικά είχα διαβάσει λάθος και δεν είναι από την περιοχή που είναι από τα ψαρια. Ούτε καν κοντά δηλαδή από άλλη ήπειρο είναι. Θα βγει μόλις έρθουν τα υπόλοιπα φυτά που περιμένω. Τα ψαρια μπήκαν χτες τα φώτα έμειναν κλειστά μέχρι σημερα και σήμερα όταν άναψαν τα φώτα έριξα τροφή. Με το που εφαγαν ξεθάρρεψαν και κόβουν βόλτες άλλες φορές ως κοπάδι και άλλες φορές μεμονωμένα. Πέφτουν και λίγες φάπες για να χωρίσουν περιοχές αλλά ήρεμα πράγματα. Ανεβαζω φωτογραφία και έπονται κιαλλες στο μέλλον. Τελικά για το φυτακι παραπάνω ξέρεις κάποιος; Επίσης ψάχνω στρογγυλεμένες πέτρες γιατί από ότι είδα τέτοιες έχει και στο ποτάμι αλλά δεν βρίσκω πουθενά κάτι σε αυτό που θέλω. Κάποιος να προτείνει που μπορώ να βρω; 
περιμενω τις γνώμες σας και τα φώτα σας.

Ευχαριστώ πολύ C9FA9E08-A344-440B-AFCD-F187CADEF329.thumb.jpeg.c34a554cc55d66775f414b4ebe0785e0.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...