Jump to content

Βιοτοπικο με Bolivian ram


antonium98

Recommended Posts

Καλημερα και πάλι, χτες καθώς κοιμόμουν η κοπέλα μου χάζευε τα ψαρια. Και μου είπε πως είδε ένα να αφήνει λευκά μπαλακια διάσπαρτα παντού λίγο πιο δίπλα από τα υπόλοιπα και μετά γύρισε στο κοπαδακι. Έψαξα σήμερα το πρωί δεξιά αριστερά αλλά τίποτα και με την λευκή άμμο δεν είναι εύκολο. Ρώτησα πως έμοιαζαν κει από ότι καταλαβα δεν ήταν  ακαθαρσιες. Έχει κάποιος καμία ιδέα τι μπορεί να έγινε; Τι να ήταν αυτό; Σκέφτηκα αυγά αλλά θα τα άφηνε έτσι διασκορπά;

Ευχαριστώ και πάλι και περιμένω τε φωτης σας. 
Καθως και κάποια γνώμη γι τις φωτογραφίες παραπάνω θα ήταν καλοδεχούμενη. Θα ανεβάσω κιαλλες ή σήμερα ή αύριο γιατί τα ψαρια ήδη έχουν βγάλει πολύ χρωμα σε σχέση με αυτό που είχαν την πρώτη μέρα. Ήδη τα έχω λατρέψει και οι συμπεριφορές τους είναι πολύ όμορφες. Όταν ανοίξουν τα πράγματα με τις εισαγωγές πολύ πιθανό να στραφώ στα άγρια μιας και ήδη με έχουν ενθουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

@antonium98 Στο ερώτημα σου σχετικά με το φυτάκι που έχεις βάλει, η ονομασία του είναι microsorum pteropus windelov, και καλό θα είναι να μην το έχεις φυτεμένο αλλά δεμένο πάνω στα ξύλα, γιατί θα σου σαπίσει.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

@antonium98 Στο ερώτημα σου σχετικά με το φυτάκι που έχεις βάλει, η ονομασία του είναι microsorum pteropus windelov, και καλό θα είναι να μην το έχεις φυτεμένο αλλά δεμένο πάνω στα ξύλα, γιατί θα σου σαπίσει.

:)

Και εδώ οι πληροφορίες που θα χρειαστείς απο την τρόπικα. 

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Microsorumpteropus'Windeløv'(008B)/4418

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα ψάρια είχαν άμμο στο στόμα τους και μπερδεύτηκε η φίλη σου;

Στρογγυλεμένες πέτρες θα βρεις σε ποτάμι ή ίσως σε κάποια μάντρα, όπως εδώ 

https://votsalo.net/

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

@antonium98 Στο ερώτημα σου σχετικά με το φυτάκι που έχεις βάλει, η ονομασία του είναι microsorum pteropus windelov, και καλό θα είναι να μην το έχεις φυτεμένο αλλά δεμένο πάνω στα ξύλα, γιατί θα σου σαπίσει.

:)

 

πριν 4 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Και εδώ οι πληροφορίες που θα χρειαστείς απο την τρόπικα. 

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Microsorumpteropus'Windeløv'(008B)/4418

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία δεν το γνώριζα ότι δεν είναι για φύτεμα η αλήθεια είναι. Το φυτακι θα φύγει γιατί είναι από Ασία από ότι διάβασα παρολο που ξένη σελίδα το δίνει κατάλληλο για ενυδρειο με ραμ. Το ερώτημα μου απευθύνεται στο μη ενυδρειακο φυτό που ανέβασα παραπάνω φωτογραφίες του. 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μήπως τα ψάρια είχαν άμμο στο στόμα τους και μπερδεύτηκε η φίλη σου;

Στρογγυλεμένες πέτρες θα βρεις σε ποτάμι ή ίσως σε κάποια μάντρα, όπως εδώ 

https://votsalo.net/

 

 

 

 

Τέλεια ευχαριστώ πολύ θα ριξω μια μάτια στο σάιτ. Και εγώ ποτάμι σκέφτηκα η αλήθεια είναι αλλά το μόνο που έχω κοντά είναι ο Κηφισός που έχω σταμπάρει κάτι ωραία σημεία αλλά πως θα κατέβω εκεί κάτω δεν εχω ιδέα.

Την ρώτησα μήπως ήταν άμμος αλλά λέει ήταν σεν βουλίτσες λευκές. Με έχει προβληματίσει εντωμεταξύ εγώ όσο τα χαζεύω τα ψαρια τόσο περισσότερο πιστεύω πως μπορει να μην έχω και ούτε ένα αρσενικό βέβαια το λέω ως ότι έτσι νιώθω όχι πως πρόσεξα κάτι πέρα από δυο που πιστεύω ότι είναι σίγουρα αρσενικά. Από ότι έψαξα ο διαχωρισμός είναι σχεδόν αδύνατος σε νεαρά ψαρια. Βάζω άλλη μια φωτογραφία μετά την πρώτη αλλαγη νερού και με την προσθήκη cabomba.

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Και ένα μίνι βιντεάκι. Πως μας βλέπετε μετά την πρώτη αλλαγη νερού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

 

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία δεν το γνώριζα ότι δεν είναι για φύτεμα η αλήθεια είναι. Το φυτακι θα φύγει γιατί είναι από Ασία από ότι διάβασα παρολο που ξένη σελίδα το δίνει κατάλληλο για ενυδρειο με ραμ. Το ερώτημα μου απευθύνεται στο μη ενυδρειακο φυτό που ανέβασα παραπάνω φωτογραφίες του. 

 

Τέλεια ευχαριστώ πολύ θα ριξω μια μάτια στο σάιτ. Και εγώ ποτάμι σκέφτηκα η αλήθεια είναι αλλά το μόνο που έχω κοντά είναι ο Κηφισός που έχω σταμπάρει κάτι ωραία σημεία αλλά πως θα κατέβω εκεί κάτω δεν εχω ιδέα.

Την ρώτησα μήπως ήταν άμμος αλλά λέει ήταν σεν βουλίτσες λευκές. Με έχει προβληματίσει εντωμεταξύ εγώ όσο τα χαζεύω τα ψαρια τόσο περισσότερο πιστεύω πως μπορει να μην έχω και ούτε ένα αρσενικό βέβαια το λέω ως ότι έτσι νιώθω όχι πως πρόσεξα κάτι πέρα από δυο που πιστεύω ότι είναι σίγουρα αρσενικά. Από ότι έψαξα ο διαχωρισμός είναι σχεδόν αδύνατος σε νεαρά ψαρια. Βάζω άλλη μια φωτογραφία μετά την πρώτη αλλαγη νερού και με την προσθήκη cabomba.

image.jpg

Λάθος μου εννοούσα παραπάνω ούτε ένα θηλυκό 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα μπήκαν και τα τελευταία φυτακια. Τελικά το γέμισα λίγο παραπάνω από όσο περίμενα. Βέβαια ο tenellus και η heranthera βασίζονται στο 50-50 αν θα πιάσουν. Σας βάζω φωτογραφίες και περιμένω σχόλια και γνώμες. Τα φυτακια δεξιά πάνω μου περίσσεψαν. Θα μπουν αγγελία να χαριστούν.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί άλλη μια. Τα φυτακια έχουν σταλεί από Κρήτη από τις 15( την ίδια μέρα που έγινε η παραγγελία δηλαδή) του μήνα αλλά με τους χιονιάδες και τον φόρτο παραδόσεων των κούριερ ήρθαν σήμερα. Η heranthera μου φαίνεται αρκετά ζορισμένη.

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη. Σκέφτομαι σοβαρά να το παω σε species tank και να τα κάνω 10-12 τα Bolivian. Τώρα περιμένω ακόμη τα φύλλα και τους καρπούς και ψάχνω 1-2 πέτρες.

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο και κουκλάκια τα ραμ. Μπράβο!

 

Τα ξύλα τι είναι;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Πολύ όμορφο ενυδρείο και κουκλάκια τα ραμ. Μπράβο!

 

Τα ξύλα τι είναι;

Ευχαριστώ πολύ. Ναι τα άτιμα κουκλάκια είναι και με έχουν μαγέψει πραγματικά. Δεν το περίμενα να με τραβήξουν έτσι.

Τα ξύλα η αλήθεια είναι δεν ξέρω πως λέγονται αλλά όταν τα πήρα μου είπαν κάτι για ποταμόξύλα. Τώρα τι να σου πω δεν ξέρω. Την επόμενη φορά που θα παω από το μαγαζι(αύριο δηλαδή) θα ρωτήσω και θα ενημερώσω. 
Βαζω ακόμη μια φωτο γιατί δεν άντεξα.

image.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πήρες από πετσοπ ε; Νόμιζα πως ήταν μαζεμένα από τη φύση

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Vou έγραψε:

Τα πήρες από πετσοπ ε; Νόμιζα πως ήταν μαζεμένα από τη φύση

Ναι ναι από πετσοπ. Αλλά είδα πολύ όμορφες ρίζες μέχρι και δεντράκια μικρά ξεραμένα και παρόμοιες στις διακλαδώσεις στον Υμηττό στο σημείο πάνω από ηλιουπολη. Δεν ξέρω αν βολεύει ή κάτι αλλά προσωπικά θα παω να μαζέψω. Όταν παω αν είναι σου στέλνω κανα πμ να δεις τι παίζει και αν σαρεσει τίποτα στο πασαρω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ναι ναι από πετσοπ. Αλλά είδα πολύ όμορφες ρίζες μέχρι και δεντράκια μικρά ξεραμένα και παρόμοιες στις διακλαδώσεις στον Υμηττό στο σημείο πάνω από ηλιουπολη. Δεν ξέρω αν βολεύει ή κάτι αλλά προσωπικά θα παω να μαζέψω. Όταν παω αν είναι σου στέλνω κανα πμ να δεις τι παίζει και αν σαρεσει τίποτα στο πασαρω.

 

Ευχαριστώ! Είμαι σχεδόν καλυμένος από κάτι κλήματα που έχω μαζέψει, απλά κοιτάζω τι άλλες επιλογές υπάρχουν πριν το set up?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Ευχαριστώ! Είμαι σχεδόν καλυμένος από κάτι κλήματα που έχω μαζέψει, απλά κοιτάζω τι άλλες επιλογές υπάρχουν πριν το set up?

Καινούριο ενυδρειο στα σκαρια; Σε τι ήπειρο θα στραφείς;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καινούριο ενυδρειο στα σκαρια; Σε τι ήπειρο θα στραφείς;

Θα ξεστηθεί το 240αρι και θα γίνει Ν.Αμερικής?. Φύλλα και alder cones από που πήρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vou έγραψε:

Θα ξεστηθεί το 240αρι και θα γίνει Ν.Αμερικής?. Φύλλα και alder cones από που πήρες;

Και από ψαροσυνθεση; Παρηγγειλα από το eBay αλλά βρήκα και ένα μαγαζί στην Γερμανία που στέλνει και Ελλάδα και παρηγγειλα και από εκεί. Έχει πολύ μεγάλη ποικιλία και σε φύλλα και σε καρπούς και σε όλα απλά Νταξει σε σχέση με eBay οι τιμές του είναι τσιμπημένες. Επιτρέπεται να αναφέρω όνομα σελίδας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Και μια ακόμη. Σκέφτομαι σοβαρά να το παω σε species tank και να τα κάνω 10-12 τα Bolivian. Τώρα περιμένω ακόμη τα φύλλα και τους καρπούς και ψάχνω 1-2 πέτρες.

image.jpg

Δεν ειναι πολλά τα 10-12 ψαρια για τα 120 λιτρα?.....ή θα πας σε μεγαλύτερο αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν ειναι πολλά τα 10-12 ψαρια για τα 120 λιτρα?.....ή θα πας σε μεγαλύτερο αργότερα?

Αυτό σκέφτομαι και εγώ μήπως υπερβάλω λίγο στον αριθμό και είναι πολλά. Αν πήγαινα σε species tank σε τι αριθμό να τα έφτανα; Θα ήθελα βέβαια ένα κοπαδακι Cory αλλά με τα φυτά και τα υπόλοιπα που θα μπουν δεν τους μένει καθόλου χώρος. 

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα τώρα σπίτι και βρήκα αυτό. Έχει δημιουργηθεί ζευγάρι ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος; 
Καταλαβαινει κάποιος κάτι;

1FD8BD26-7FDF-416F-9F8D-6553AC84AD5C.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...