Jump to content

Βιοτοπικο με Bolivian ram


antonium98

Recommended Posts

Παραλαβαμεεεεεε επιτέλους 

image.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο που έχεις κάνει μου αρέσει παααρα πολύ!!!!

Πολλά μπράβο!!!

Από πού παρήγγειλες τα φύλλα/καρπούς;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Το στήσιμο που έχεις κάνει μου αρέσει παααρα πολύ!!!!

Πολλά μπράβο!!!

Από πού παρήγγειλες τα φύλλα/καρπούς;

Ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι μαρεσει και εμένα παρα πολύ αλλά όσο το παρατηρώ όλο και κάτι βρίσκω που να με ενοχλεί. Πιστεύω με τα φύλλα και τους καρπούς θα δέσει καλά το στήσιμο και δεν θα υπάρχει τίποτα που να με ενοχλεί. Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία με την προσθήκη των φύλλων. Σκέφτομαι να βάλω τα μισά σήμερα και τα αλλά μισά αύριο. Εννοείται πως δεν θα μπουν όλα, το 1/3 υπολογίζω να μπει. Απλά παρηγγειλα πολλά για να υπάρχουν στο ντουλάπι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επιστρέφω μετά από κάποιες μέρες με όλα να έχουν πάρει το δρόμο τους. Ανεβαζω κάποιες φωτογραφίες για να μου πείτε γνώμες και ιδεες βελτίωσης. 
συγγνωμη για την ποιότητα των φωτογραφιών. Επίσης υπάρχει μια θολούρα στις φωτογραφίες που στο ενυδρειο δεν υπάρχει. Όπως επίσης και η μετάβαση από αριστερά προς δεξιά του σκοταδιού δεν είναι τόσο απότομη.

D1A393D3-2E89-4C58-91D4-6B728169515B.jpeg

A7877694-C76A-4187-A4E0-20D9A6F5DA29.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή μέσα στις επόμενες μέρες θέλω να αφαιρέσω τα δυο αρσενικά ώστε να μεινει μόνο ένας αρσενικός στο ενυδρειο ήθελα να ρωτήσω την γνωμη σας για το αν είναι καλύτερο να μείνει ζευγάρι ή χαρέμι. 

 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη κάνω καθε 1-2 μερεσ Αλλαγές νερού γιατί εζω παρατηρήσει ότι το εκτιμούν ιδιαίτερα και έχω νιτρικά πια σταθερά μάξιμουμ 5 και μετά από αλλαγές νερού τα νιτρικά μου είναι κάτω από 1 δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι τόσο χαμηλά έτσι; 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά σου δεν ξέρω αν είναι καλό να μην έχεις σχεδόν καθόλου νιτρικά. Δεν έχεις πολλά φυτά βέβαια αλλά ίσως είναι ένας λόγος που δεν σε "γεμίζουν" και ψάχνεις τρόπους να τα δυναμώσεις.

Το scape πάντως τα σπάει, και τα ψαράκια σου πανέμορφα.![emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Για τα φυτά σου δεν ξέρω αν είναι καλό να μην έχεις σχεδόν καθόλου νιτρικά. Δεν έχεις πολλά φυτά βέβαια αλλά ίσως είναι ένας λόγος που δεν σε "γεμίζουν" και ψάχνεις τρόπους να τα δυναμώσεις.

Το scape πάντως τα σπάει, και τα ψαράκια σου πανέμορφα.!emoji846.png

Λογικα η χαμηλή ιχθυοφορτιση σε συνδιασμο με τις τόσο συχνές αλλαγές κρατάνε κάτω τα νιτρικά. Όταν μείνει το ζευγάρι ή χαρέμι σκέφτομαι την προσθήκη ενός κοπαδοψαρου(σκέφτομαι και την συμμετοχή στο διαγωνισμό για αυτό θέλω να προστεθεί άλλο ένα ειδος) και στο μέλλον ενός ανσιστρους(αν καταφέρω και βρω ένα από τα 3 που ψάχνω: l463, l464 ή l514).Τώρα θα δείξει. Ελπίζω τα φυτά να μην χρειαστούν λιπάσματα και κάτι άλλο πέρα από αυτά που τους παρέχω. Η αλλαγη στις λάμπες πάντως δείχνει να επανέφερε το χρωμα τους. 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος antonium98 έγραψε:

Λογικα η χαμηλή ιχθυοφορτιση σε συνδιασμο με τις τόσο συχνές αλλαγές κρατάνε κάτω τα νιτρικά. Όταν μείνει το ζευγάρι ή χαρέμι σκέφτομαι την προσθήκη ενός κοπαδοψαρου(σκέφτομαι και την συμμετοχή στο διαγωνισμό για αυτό θέλω να προστεθεί άλλο ένα ειδος) και στο μέλλον ενός ανσιστρους(αν καταφέρω και βρω ένα από τα 3 που ψάχνω: l463, l464 ή l514).Τώρα θα δείξει. Ελπίζω τα φυτά να μην χρειαστούν λιπάσματα και κάτι άλλο πέρα από αυτά που τους παρέχω. Η αλλαγη στις λάμπες πάντως δείχνει να επανέφερε το χρωμα τους. 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια

Φίλε μου το ενυδρείο σου βγάζει μια πανέμορφη εικόνα! Είναι καλοστημένο και Ο μ ο ρ φ ο!

Τώρα για τα νιτρικά , τα φυτά σου τα χρειάζονται ως ένα βαθμό και δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι τόσο συχνές αλλαγές. Και 10 να έχεις σταθερά είσαι μια χαρά. Κακομαθαίνουν και τα ψάρια σου ρε αδελφέ...αν σου τύχει δλδ μια δυσκολία και αργήσεις να κάνεις αλλαγή;;;; 

Ακόμη θα σου έλεγα να μην κάνεις όνειρα για τον διαγωνισμό :bigemo_harabe_net-88:αφού το ενυδρείο σου είναι βιοτοπικό και όχι κοινωνικό που ζητάει ο διαγωνισμός....άντε για να πάρουμε και εμείς καμιά ψήφο όταν δηλώσουμε συμμετοχή...:cigar::bigemo_harabe_net-77:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φίλε μου το ενυδρείο σου βγάζει μια πανέμορφη εικόνα! Είναι καλοστημένο και Ο μ ο ρ φ ο!

Τώρα για τα νιτρικά , τα φυτά σου τα χρειάζονται ως ένα βαθμό και δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι τόσο συχνές αλλαγές. Και 10 να έχεις σταθερά είσαι μια χαρά. Κακομαθαίνουν και τα ψάρια σου ρε αδελφέ...αν σου τύχει δλδ μια δυσκολία και αργήσεις να κάνεις αλλαγή;;;; 

Ακόμη θα σου έλεγα να μην κάνεις όνειρα για τον διαγωνισμό :bigemo_harabe_net-88:αφού το ενυδρείο σου είναι βιοτοπικό και όχι κοινωνικό που ζητάει ο διαγωνισμός....άντε για να πάρουμε και εμείς καμιά ψήφο όταν δηλώσουμε συμμετοχή...:cigar::bigemo_harabe_net-77:

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Γενικά με παίδεψε πολύ και εμένα και τα ψαρια το στήσιμο του ενυδρείου μέχρι να βγει αυτό που ήθελα. Ισχύει ότι τα κακό μαθαίνω και το σκέφτομαι ότι αν τύχει κάτι και για κάποιες μέρες δεν μπορώ να τους κάνω αλλαγη θα τα βρουν ζόρικα όποτε έχεις δικιο πως πρέπει να τις μειώσω, αλλωστε δεν υπάρχει και λόγος από την στιγμή που οι τιμές μου είναι τέλειες.
Νομίζω πας να με σαμποτάρεις να χάσω την πρωτιά(τεπο 1ος)???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είπα μιας και έκανα την προσθήκη του κοπαδοψαρου στο ενυδρειο και την αφαίρεση του ενοσ Από τα 3 αρσενικά να ανεβάσω ένα βιντεάκι. Περιμένω γνώμες και απόψεις. 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Και 1-2 φωτογραφίες

A585FDF8-6920-49AD-AF58-055AFF5CA286.jpeg

57FA3BFB-ABE8-4F95-A775-BACEDBB8C00B.jpeg

F8E23ABF-0EA4-4DFD-B4A1-9E9B6B3A5B04.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια με λίγο πιο περιορισμένο το φωτισμο. Πειραματίζομαι με το αλουμινόχαρτο?

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμη μια με την πίσω λάμπα του φωτιστικό της jewel να φέγγει προς τα πάνω. Το ενυδρειο είναι πιο σκοτεινό από ότι στις φωτογραφίες. Πιστεύετε θα υπάρξει θέμα με το σταργκρας;

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κατέληξα με τον φωτισμο. Πίσω η day ανάποδα και μπροστά η nature μισή τυλιγμένη με αλουμινόχαρτο και από ότι είδα την συμπεριφορά τον serpae και αυτά το εκτιμούν ιδιαίτερα όπως και τα ram δείχνουν πιο άνετα. Περιμένω γνώμες και απόψεις.

image.jpg

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, είπα μιας και έκανα την προσθήκη του κοπαδοψαρου στο ενυδρειο και την αφαίρεση του ενοσ Από τα 3 αρσενικά να ανεβάσω ένα βιντεάκι. Περιμένω γνώμες και απόψεις. 

 

63709448618__3900545F-1DC2-4923-98B0-1F3B05379BDD.MOV 3 MB · 1 download

Μια χαρά όλο!

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω βιντεάκι είναι με το κοπάδιάσμα  που έχω λατρέψει. Κινούνται κυριως σαν ομάδα συνεχώς. Μόνο όταν είναι σβηστά τα φώτα χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγα τις αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες και σιγά σιγά θα το παω κάθε 3. Παρολο που αυτή τη στιγμή έχω στο ενυδρειο 5ram και 25 serpae με τάισμα 3 φορεσ Την ημέρα και παραπανω από όσο προλαβαίνουν να φάνε (μιας και προσπαθώ να το βρω τώρα με την ποσότητα και τον αριθμό των ψαριων)και παρόλα αυτά τα νιτρικά μένουν σταθερά στο μάξιμουμ 2. Τι συμβαίνει; Τα τραβάνε τα φυτά; Η cabomba λειτουργεί όπως το κέρατοφύλο;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 12:42 ΠΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

Έχουμε πει, μετά από μια κουραστική μέρα, σβηστά φώτα, ποτάκι και χαλάρωση μπροστά στο ενυδρείο...

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Έχουμε πει, μετά από μια κουραστική μέρα, σβηστά φώτα, ποτάκι και χαλάρωση μπροστά στο ενυδρείο...

Έτσι ακριβώς. Από όταν το έφτιαξα και ξαναμπήκα στο χόμπι πραγματικά από όταν ανάψουν τα φώτα τίποτα δεν με κουνάει από το να χαζεύω το ενυδρειο. Μουσική ποτακι ενυδρειο...ευτυχία 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το τεστ αμμωνίας της απι; Όλες μου οι μετρήσεις είναι με της απι και της σαλιφερτ τέλειες αλλά το τεστ της αμμωνίας της απι οποιαδήποτε στιγμή που βγαίνει σε χρωμα ανάμεσα στο 0 και στο 0.25 ενώ η Σαλιφερτ μου βγάζει καθαρά 0. Τι παίζει εδώ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το τεστ αμμωνίας της απι; Όλες μου οι μετρήσεις είναι με της απι και της σαλιφερτ τέλειες αλλά το τεστ της αμμωνίας της απι οποιαδήποτε στιγμή που βγαίνει σε χρωμα ανάμεσα στο 0 και στο 0.25 ενώ η Σαλιφερτ μου βγάζει καθαρά 0. Τι παίζει εδώ;

Και μια φωτογραφία του τεστ μήπως καταλαβαίνω εγώ κάτι λάθος.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το κοιτάξεις από κάτω ? 

Όταν δείχνει 0.25 το κοιτάω από κατώ και ξεχωρίζει το 0 από το 0.25

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Δοκίμασες να το κοιτάξεις από κάτω ? 

Όταν δείχνει 0.25 το κοιτάω από κατώ και ξεχωρίζει το 0 από το 0.25

Το είχα κοιτάξει από πάνω και μου κάνει σαν κίτρινο αλλά πιο ανοιχτό αυτό το κατακίτρινο που έχει το τεστ δεν μου μοιάζει. Θα το ξανακανω να κοιτάξω από κάτω αν είναι.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...