Jump to content

Κοράλλια


Recommended Posts

Παιδιά από την ανάπληρωση αποκλείεται να στρεσάρονται κοράλλια. Πόσο να ρίχνει ? Μια σταγόνα το λεπτό?

Το φως δεν φταίει ! Απλά δεν είναι κατάλληλο για σκληρά!

Οι μετρήσεις δεν είναι απαγορευτικες και σίγουρα δεν καταστρέφουν κοράλλι σε 2 εβδομάδες. 

Μια απλή εξήγηση είναι απλά ότι το κοράλλι είχε ετοιμαστεί να χαιρετήσει.  Μια ακομα πιο απλή είναι ότι το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο για τέτοια κοράλλια. 

Θα μπορούσε να είναι και μια απότομη αυξομείωση.

Και απαντώντας στο προηγούμενο θέμα σου θεωρώ ότι δεν είναι έτοιμο ενυδρείο για sps που θες!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με fishbobe.

Αν διάβασα καλά το θέμα θα έλεγα ότι α) το κοράλλι δεν μπήκε σε καλή κατάσταση στο ενυδρείο ή β) το ενυδρείο δεν είναι ακόμα έτοιμο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Παιδιά από την ανάπληρωση αποκλείεται να στρεσάρονται κοράλλια. Πόσο να ρίχνει ? Μια σταγόνα το λεπτό?

Το φως δεν φταίει ! Απλά δεν είναι κατάλληλο για σκληρά!

Οι μετρήσεις δεν είναι απαγορευτικες και σίγουρα δεν καταστρέφουν κοράλλι σε 2 εβδομάδες. 

Μια απλή εξήγηση είναι απλά ότι το κοράλλι είχε ετοιμαστεί να χαιρετήσει.  Μια ακομα πιο απλή είναι ότι το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο για τέτοια κοράλλια. 

Θα μπορούσε να είναι και μια απότομη αυξομείωση.

Και απαντώντας στο προηγούμενο θέμα σου θεωρώ ότι δεν είναι έτοιμο ενυδρείο για sps που θες!

άμα η αναπλήρωση πέσει πάνω στο κοραλι είναι εφικτό να γίνει ζημιά..το έχω δει σε ενυδρείο όχι δικό μου.. βέβαια έπεφτε με αρκετή ορμή το νερό λόγω του ότι είχε δυνατή αντλία και γι αυτό το ανέφερα στον φίλο... επίσης είπε ότι είναι η δεύτερη ποσιλοπορα που χάνει έτσι... όσο αφορά την αυξομείωση πιστεύω ότι θα παρουσιαζόταν κάποιο πρόβλημα τουλάχιστον στην εφυλια που είναι επιρρεπής ειδικά στο kh...θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι ίσως το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τέτοιου είδους κοραλια ακόμη όπως επίσης και για τον φωτισμό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

άμα η αναπλήρωση πέσει πάνω στο κοραλι είναι εφικτό να γίνει ζημιά..το έχω δει σε ενυδρείο όχι δικό μου.. βέβαια έπεφτε με αρκετή ορμή το νερό λόγω του ότι είχε δυνατή αντλία και γι αυτό το ανέφερα στον φίλο... επίσης είπε ότι είναι η δεύτερη ποσιλοπορα που χάνει έτσι... όσο αφορά την αυξομείωση πιστεύω ότι θα παρουσιαζόταν κάποιο πρόβλημα τουλάχιστον στην εφυλια που είναι επιρρεπής ειδικά στο kh...θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι ίσως το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τέτοιου είδους κοραλια ακόμη όπως επίσης και για τον φωτισμό...

Γιώργο μήπως εννοείς επιστροφή???

Γιατί αναπληρωση με ορμή δεν έχω ξαναδεί! Εκτός αν αφήνεις να πέφτει τόσο πολύ η στάθμη.  Τότε για εμένα πιο πολύ θα με ανησυχούσε η αύξηση της αλατοτητας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιώργο μήπως εννοείς επιστροφή???

Γιατί αναπληρωση με ορμή δεν έχω ξαναδεί! Εκτός αν αφήνεις να πέφτει τόσο πολύ η στάθμη.  Τότε για εμένα πιο πολύ θα με ανησυχούσε η αύξηση της αλατοτητας!

όχι μιλάω για αναπλήρωση... ήταν ενυδρείο χωρίς σαμπ με την σωλήνα της αναπλήρωσης κατευθείαν στο μαιν να πέφτει μέσα.. ξαναλέω ότι είχε και δυνατή αντλία με συνέπεια να φτάνει αρκετά κάτω το νερό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιώργο μήπως εννοείς επιστροφή???

Γιατί αναπληρωση με ορμή δεν έχω ξαναδεί! Εκτός αν αφήνεις να πέφτει τόσο πολύ η στάθμη.  Τότε για εμένα πιο πολύ θα με ανησυχούσε η αύξηση της αλατοτητας!

Η αλατοτητα δεν πέφτει καθόλου και η αναπληρωση δεν αφήνει την στάθμη του νερού να πέσει σχεδόν καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις κάτι αλλο προς το παρόν. (οικονομία και στην τσέπη ;) )  Δώσε έμφαση στις τιμές να τις φέρεις πάνω κάτω σε εναν μέσο όρο που ειναι ικανοποιημένα τα περισσότερα κοράλλια, και μέτα βάζεις κάτι , και γιατί οχι και καποιο εύκολο sps. (ΠΧ seriatopora) 

 

Ωστόσο σε αυτό το διάστημα δίνεις χρόνο στο ενυδρείο μέσα στις καθιερωμένες αλλαγές νερού  που κάνεις (+ βακτηρια) να επανέλθει αν κάτι εχει πάει στραβά ή και ακόμα να το ανακαλύψεις .   

 

Εντελώς ενδεικτικά εγω εχω στο δικό μου με SPS/LPS/SOFT 

ΚΗ: 6,4 (ειναι χαμηλό....αλλα μου πανε καλα και το αφηνω) , 

Ca: 460

Mg: 1170

PO4: 0.08

NO3: 5-10 max

PH: 8.1

 

Τάισμα τάργκετ 1-2 φορες/εβδομαδα, (εσυ λογω πολλών ΝΟ3 το πολύ 1 / εβδομαδα αν θες να κανεις)

Αμινοξεα

 

Κλείνοντας να σου πω οτι το καθε ενυδρειο ειναι και μοναδικό. Σε άλλον μπορει πχ το ΚΗ 6,4 που εχω να ειναι τραγικά χαμηλό και ισως και να χάνει σε ανάπτυξη.  Σε μένα πάνε σφαίρα SPS/LPS

 Οπότε αυτά που σου έγραψα ειναι ενας μεν μπούσουλας, αλλα μην τα δέσεις και "σχοινί - κορδόνι" οτι πρέπει να ειναι αυστηρά οι τιμές σαν τον submarine1981 ή κάποιον άλλον.  

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το νερακι σου δεν ειναι καλα....

Δες αμμωνια και θερμοκρασια. Μεσα σε μια μερα ετσι να γινει, πρεπει να εχει κατι "χοντρο" (διάβασε κακό) το νερακι σου....

Απο ΚΗ, Mg,Ca δυσκολο μεσα σε μια μερα.

Εγω μεσα σε μια εβδομαδα πηγα απο ΚΗ 6,7 στα 7,7 και Mg απο 1200 στα 1320 και μια χαρα ολα.... Ψαξε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα 70 λίτρα νερό ,το κοραλι πρεπει να το βγάλω άμεσα έξω?

Προσπαθεί...

Η αμωνια 0.25 το μόνο που παρατήρησα στις μετρησεις

16144301463931199946229787254399.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεί να είναι επικίνδυνο για τα άλλα κοράλλια όταν πεθάνει..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μετρήσεις σωστά;

Βλέπω κοραλλινη στο βράχο, τζάμι. Βλέπω και αρκετά μεγάλα ψάρια. Σε δουλεμενο ενυδρείο το να ανέβει αμμωνία κάτι παίζει. Μήπως ανακατεψες την άμμο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Παει και αυτό 

16145027603387587776262570232153.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ακουστεί κλασσικό και βαρετό αλλά τα τεστ σου είναι καινούρια-παλια?? έχεις δυνατότητα να πάρεις από κάποιον άλλον να μετρήσεις έτσι από περιέργεια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...