Jump to content

Βοήθεια από ειδικούς όσο αναφορά την ψαροσυνθεση μου


Thanos.knts

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μιας και είχα πρόταση από τον Αριστείδη καβαλάρη   να συμβουλευτώ ειδικούς μέσα από το φόρουμ θα ήθελα να σας ρωτήσω περί ψαροσυνθεσης.Αρχικά έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα με μόνο μια aulonacara θηλυκή red dragon στα 6cm και σκεφτόμουν να βάλω από ένα μικρό ενυδρείο που έχει ο ξάδερφος μου δυο botia locachata περίπου στα 5cm θα υπάρξει πρόβλημα;

3B316E1F-ADFD-41D8-BFB8-165EC3F03CA9.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Thanos.knts έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά μιας και είχα πρόταση από τον Αριστείδη καβαλάρη   να συμβουλευτώ ειδικούς μέσα από το φόρουμ θα ήθελα να σας ρωτήσω περί ψαροσυνθεσης.Αρχικά έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα με μόνο μια aulonacara θηλυκή red dragon στα 6cm και σκεφτόμουν να βάλω από ένα μικρό ενυδρείο που έχει ο ξάδερφος μου δυο botia locachata περίπου στα 5cm θα υπάρξει πρόβλημα;

3B316E1F-ADFD-41D8-BFB8-165EC3F03CA9.jpeg

 

170855E0-8EAC-4B9E-9559-AD484C575599.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλώς ήρθες στο φόρουμ! Η  Ρεντ Ντραγκον δεν θα έχει θέμα από τα συγκεκριμένα ψαράκια. Αν κ δεν είναι τα πιο ήσυχα που υπάρχουν αλλά οι αφρικανες κιχλιδες είναι πολυ πιο δυναμικές. Το θέμα είναι ότι τα δυο είδη δεν ταιριάζουν μεταξύ τους από βιοτοπικης άποψης.Προς ποιο είδος βιότοπου σκέφτεσαι να στραφείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τα συγκεκριμενα ψαρια, αλλα ξερω οτι  προερχονται απο ποταμια Ασιας και θελουν διαφορετικο διακοσμο στο ενυδρειο και παραμετρους στο νερο  για να αναδειξουν χρωματα, συμπεριφορες, γεννες κλπ απο οτι οι Αφρικανες κιχλιδες......

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanos.knts έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά μιας και είχα πρόταση από τον Αριστείδη καβαλάρη   να συμβουλευτώ ειδικούς μέσα από το φόρουμ θα ήθελα να σας ρωτήσω περί ψαροσυνθεσης.Αρχικά έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα με μόνο μια aulonacara θηλυκή red dragon στα 6cm και σκεφτόμουν να βάλω από ένα μικρό ενυδρείο που έχει ο ξάδερφος μου δυο botia locachata περίπου στα 5cm θα υπάρξει πρόβλημα;

3B316E1F-ADFD-41D8-BFB8-165EC3F03CA9.jpeg

Καλημέρα και από εμένα  Θάνο και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Μακάρι να μπορούσα να σου πω ναι και να είμασταν όλοι ικανοποιημένοι, Δυστυχώς όμως δεν μπορώ . Και δεν είναι μόνο όσο σου είπαν ποιο πάνω οι κύριοι.

Θα μπορούσες να τα αντιπαρατεθείς όλα και να πεις δεν με νοιάζει εγώ δεν κοιτώ αν είναι συμβατά τα είδη και θέλω να τα έχω έτσι  στο ενυδρείο μου .

Ξέρεις ποιο είναι το μεγαλύτερο θέμα που θα έχεις ; 2 bottia τον 16 cm και μια aulonacara 17 cm να πηγαίνω έρχονται σε ένα ενυδρείο μικρό σαν φυλακισμένοι στην «στενή».

Για αυτό σου προτείνω να βάλεις αγγελία και να δώσεις τα ψαράκια να πάνε σε ενυδρεία που τους αρμόζουν. 

Και βλέποντας το ενυδρείο σου , θα στήσεις με την βοήθεια μας ένα υπέροχο Αφρικανικό (τον διάκοσμο τον έχεις έτοιμο με την άμμο και τις πέτρες) με σωστή σύνθεση ψαριών που θα σου προσφέρουν απίστευτες συμπεριφορές και γέννες που θα σε κάνουν να γουστάρεις ακόμα ποιο πολύ το χόμπι μας.

Τι λες θα το κάνεις ;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα και από εμένα  Θάνο και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Μακάρι να μπορούσα να σου πω ναι και να είμασταν όλοι ικανοποιημένοι, Δυστυχώς όμως δεν μπορώ . Και δεν είναι μόνο όσο σου είπαν ποιο πάνω οι κύριοι.

Θα μπορούσες να τα αντιπαρατεθείς όλα και να πεις δεν με νοιάζει εγώ δεν κοιτώ αν είναι συμβατά τα είδη και θέλω να τα έχω έτσι  στο ενυδρείο μου .

Ξέρεις ποιο είναι το μεγαλύτερο θέμα που θα έχεις ; 2 bottia τον 16 cm και μια aulonacara 17 cm να πηγαίνω έρχονται σε ένα ενυδρείο μικρό σαν φυλακισμένοι στην «στενή».

Για αυτό σου προτείνω να βάλεις αγγελία και να δώσεις τα ψαράκια να πάνε σε ενυδρεία που τους αρμόζουν. 

Και βλέποντας το ενυδρείο σου , θα στήσεις με την βοήθεια μας ένα υπέροχο Αφρικανικό (τον διάκοσμο τον έχεις έτοιμο με την άμμο και τις πέτρες) με σωστή σύνθεση ψαριών που θα σου προσφέρουν απίστευτες συμπεριφορές και γέννες που θα σε κάνουν να γουστάρεις ακόμα ποιο πολύ το χόμπι μας.

Τι λες θα το κάνεις ;

Απλα είχα ψάξει και το θηλυκό aulonacara που έχω γίνεται μέχρι 11 εκατοστά... και οσο ναναι έδωσα ότι ψάρια είχα γιατι ήθελα να παίξω με αυτό 

ηταν λάθος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanos.knts έγραψε:

Απλα είχα ψάξει και το θηλυκό aulonacara που έχω γίνεται μέχρι 11 εκατοστά... και οσο ναναι έδωσα ότι ψάρια είχα γιατι ήθελα να παίξω με αυτό 

ηταν λάθος;

Εγώ δεν φημίζομαι για τον δογματισμό μου άλλα ακόμα και για εμένα τα 100 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ λίγα για ένα χαρέμι aulonacara . Δες αν θέλεις δες ένα σχετικό άρθρο. https://www.aquazone.gr/forums/topic/113121-aulonacara-profile-ζητουνται-φωτογραφιεσ/?tab=comments#comment-1256301 

Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μας δώσεις και τις διαστάσεις ( μήκος Χ πλάτος Χ ύψος ) για να μπορέσουμε να είμαστε ποιο ακριβείς στις προτάσεις μας. 

Τέλος καλό θα ήταν να πάρεις μια πρώτη γεύση διαβάζοντας το παρακάτω  Πως να στήσω ένα Αφρικανικό ενυδρείο από την αρχή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ δεν φημίζομαι για τον δογματισμό μου άλλα ακόμα και για εμένα τα 100 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ λίγα για ένα χαρέμι aulonacara . Δες αν θέλεις δες ένα σχετικό άρθρο. https://www.aquazone.gr/forums/topic/113121-aulonacara-profile-ζητουνται-φωτογραφιεσ/?tab=comments#comment-1256301 

Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μας δώσεις και τις διαστάσεις ( μήκος Χ πλάτος Χ ύψος ) για να μπορέσουμε να είμαστε ποιο ακριβείς στις προτάσεις μας. 

Τέλος καλό θα ήταν να πάρεις μια πρώτη γεύση διαβάζοντας το παρακάτω  Πως να στήσω ένα Αφρικανικό ενυδρείο από την αρχή

Ωραια ξεκινάω το διάβασμα,οι διαστάσεις μου είναι 90 πλάτος 35 βάθος 55 ύψος 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ δεν φημίζομαι για τον δογματισμό μου άλλα ακόμα και για εμένα τα 100 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ λίγα για ένα χαρέμι aulonacara . Δες αν θέλεις δες ένα σχετικό άρθρο. https://www.aquazone.gr/forums/topic/113121-aulonacara-profile-ζητουνται-φωτογραφιεσ/?tab=comments#comment-1256301 

Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μας δώσεις και τις διαστάσεις ( μήκος Χ πλάτος Χ ύψος ) για να μπορέσουμε να είμαστε ποιο ακριβείς στις προτάσεις μας. 

Τέλος καλό θα ήταν να πάρεις μια πρώτη γεύση διαβάζοντας το παρακάτω  Πως να στήσω ένα Αφρικανικό ενυδρείο από την αρχή

Ωραια ξεκινάω το διάβασμα,οι διαστάσεις μου είναι 90 πλάτος 35 βάθος 55 ύψος

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Thanos.knts έγραψε:

Ωραια ξεκινάω το διάβασμα,οι διαστάσεις μου είναι 90 πλάτος 35 βάθος 55 ύψος 

Σκεφτόμουν να βάλω ένα ζευγάρι aulonacara αλλά θέλω να ακούσω προτάσεις για να κάνω το ιδανικό για εσάς για το ενυδρείο μου 

Link to comment
Share on other sites

Θάνο όπως θα διαβάσεις η aulonaca σε ενυδρείο πρέπει να είναι σε αναλόγια 1 αρσενικό με 3 θηλυκά γιατί διαφορετικά υπάρχει ο κίνδυνος να χάσεις το θηλυκό, από το στρες του συνεχούς κυνηγητού που θα υποστεί από το αρσενικό για να ζευγαρώσει . 

Στις διαστάσεις αυτές θα κινηθείς είτε στην λίμνη Tanganyika με τις μίκρο-κχλίδες της είτε σε ένα ζευγαράκι από τις κιχλίδες των ποταμών της Αφρικής .

Στην δεύτερη περίπτωση όμως θα πρέπει να αλλάξεις τον διάκοσμο και να προσθέσεις φυτά και ξύλα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ δεν φημίζομαι για τον δογματισμό μου άλλα ακόμα και για εμένα τα 100 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ λίγα για ένα χαρέμι aulonacara .

Εγω που φημίζομαι παντως για τον δογματισμό μου, λεω να κάνω μια  ''εναλλακτική''πρόταση παρολο που δεν είμαι πολύ ''γνώστης'' της Μαλαουι, αν βεβαία ειναι εφικτο.......αν παει σε all-male με 3 aulonacara γινεται?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εγω που φημίζομαι παντως για τον δογματισμό μου, λεω να κάνω μια  ''εναλλακτική''πρόταση παρολο που δεν είμαι πολύ ''γνώστης'' της Μαλαουι, αν βεβαία ειναι εφικτο.......αν παει σε all-male με 3 aulonacara γινεται?

Αν βάλει με διαφορετικά χρώματα ναι μπορεί να το κάνει . Αλλά ή ουσία είναι να δει άλλα πράγματα (ζευγαρώματα κτλ) να νιώσει από Αφρική και μετά εδώ θα είμαστε για να κάνει ότι θέλει

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν βάλει με διαφορετικά χρώματα ναι μπορεί να το κάνει . Αλλά ή ουσία είναι να δει άλλα πράγματα (ζευγαρώματα κτλ) να νιώσει από Αφρική και μετά εδώ θα είμαστε για να κάνει ότι θέλει

Η περίπτωση να κρατήσω το θηλυκό aulonacara και να προσθέσω ένα άλλο είδος σε ζευγάρι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Thanos.knts έγραψε:

Η περίπτωση να κρατήσω το θηλυκό aulonacara και να προσθέσω ένα άλλο είδος σε ζευγάρι;

Να το πάμε διαφορετικά αφού βλέπω ότι θέλεις το aulonacara . Υπάρχει περίπτωση να έχεις χώρο για ένα ενυδρείο στα 120 εκατοστά και δυνατότητα εξόδων στα 250 € . 

Στο λέω γιατί έχω ενα γνωστό που πουλάει (για εμένα ξεπουλάει ) το ενυδρείο του μαζί με έπιπλο σούπερ φίλτρο και άμμο .

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Να το πάμε διαφορετικά αφού βλέπω ότι θέλεις το aulonacara . Υπάρχει περίπτωση να έχεις χώρο για ένα ενυδρείο στα 120 εκατοστά και δυνατότητα εξόδων στα 250 € . 

Στο λέω γιατί έχω ενα γνωστό που πουλάει (για εμένα ξεπουλάει ) το ενυδρείο του μαζί με έπιπλο σούπερ φίλτρο και άμμο .

 

 

Ξέρεις τι θέλω να βρω κάτι για αυτό το ενυδρείο γιατι έχει ακριβώς τις αναλογίες του γραφείου μου,Έχουμε ένα  pond στο εξοχικό μου στα 3.000 gallon όποτε δεν θέλω να πάρω και άλλο ενυδρείο μέχρι να μπω στο καινούργιο σπίτι (που εκεί θα βρω ένα μεγάλο και με την βοηθεί σας θα το στήσω απτό 0)

οσο αναφορά το aulonacara στην τελική το βγάζω δεν πειράζει

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Thanos.knts έγραψε:

Ξέρεις τι θέλω να βρω κάτι για αυτό το ενυδρείο γιατι έχει ακριβώς τις αναλογίες του γραφείου μου,Έχουμε ένα  pond στο εξοχικό μου στα 3.000 gallon όποτε δεν θέλω να πάρω και άλλο ενυδρείο μέχρι να μπω στο καινούργιο σπίτι (που εκεί θα βρω ένα μεγάλο και με την βοηθεί σας θα το στήσω απτό 0)

οσο αναφορά το aulonacara στην τελική το βγάζω δεν πειράζει

Πείτε μου ακριβώς τι πρέπει να κάνω και θα το ακολουθήσω.επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω κάτι σε γατοψαρο με ψάρια της Μαλάουι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα το έδινα  και θα έστηνα μια σούπερ Tanganyika  Άρη  @corto maltese νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια πρόταση στον φίλο μας 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ στην θέση σου θα το έδινα  και θα έστηνα μια σούπερ Tanganyika  Άρη  @corto maltese νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια πρόταση στον φίλο μας 

Έχω μιλήσει με τον Άρη λογικά και εγώ προς τα εκεί με βλέπω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε Malawi (χωρίς γατόψαρο) και αφού στήσεις τις πέτρες όπως σου πω εγώ, σου προτείνω μόνο αυτό το είδος που είναι και το ήρεμο από τα mbuna . 

Θα βάλεις αγγελία όμως για να βρεις έτοιμο χαρέμι (1 αρσενικο + 3θηλυκά). Το ενυδρείο σου είναι 157 λίτρα μικτά σύμφωνα με τις διαστάσεις σου.

   Labidochromis caeruleus

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σε Malawi (χωρίς γατόψαρο) και αφού στήσεις τις πέτρες όπως σου πω εγώ, σου προτείνω μόνο αυτό το είδος που είναι και το ήρεμο από τα mbuna . 

Θα βάλεις αγγελία όμως για να βρεις έτοιμο χαρέμι (1 αρσενικο + 3θηλυκά). Το ενυδρείο σου είναι 157 λίτρα μικτά σύμφωνα με τις διαστάσεις σου.

   Labidochromis caeruleus

Σκέφτηκα να το πάω σε τανγκανικα με την καθοδήγηση του Άρη,βρήκα να δώσω το Aulonacara 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Thanos.knts έγραψε:

Σκέφτηκα να το πάω σε τανγκανικα με την καθοδήγηση του Άρη,βρήκα να δώσω το Aulonacara 

Και αν κάποιος (ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε) ? κάνει λίγο ποιο γρήγορα θα μπορούσες  να τα δεις όλα μαζεμένα σε ένα άρθρο .

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Και αν κάποιος (ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε) ? κάνει λίγο ποιο γρήγορα θα μπορούσες  να τα δεις όλα μαζεμένα σε ένα άρθρο .

Όχι ρε συ έχουμε επικοινωνία με τον ονόματα δεν λέμε ονόματα δεν θίγουμε?,στο messenger μια βδομάδα τώρα με coachάρει και έχει αλλάξει το ενυδρείο μου κατά πολύ προς το καλύτερο!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δες τι σου αρεσει απο Τανγκανικα και εδω ειμαστε να το συζητησουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σωστά επραξες κ πας για Τανγκανίκα. Σε αυτά τα λίτρα θα ευχαριστηθείς πιο πολυ μια ψαροσυνθεση από τη συγκεκριμένη λιμνη.Επεσες σε καλά χέρια, χαχαχαχα! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...