Jump to content

Προγραμματάκι Υπολογισμού Πάχους Τζαμιών (αναδημοσίευση )


marinos

Recommended Posts

Βρήκα αυτό το προγραμματάκι  από το μέλος @harris12666 και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον . Εκτός απο πάχος τζαμιού μας δίνει και το βάρος και τα λίτρα ενός ενυδρείου. Έτσι το αφήνω εδω μήπως και είναι χρήσιμο σε κάποιον .

Προγραμματακι Υπολογισμου Παχους Τζαμιων

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας. 

Υπάρχει κάποιος που είναι γνώστης ώστε να κάνει ένα ανάλογο πρόγραμμα με τα τζάμια να πατούν ΠΑΝΩ στον πάτο ; 

Θα βοηθούσε αρκετά μιας και στο You toube αυτή είναι ή ποιο διαδεδομένη μέθοδος .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια συμβουλη οταν κολλαμε κρυσταλλα μεγαλο ρολο παιζουν κι αποστασεις που εχουν μεταξυ τους...Πως εχουν κοπει τα τζαμια....ποσο σιλικονη πρεπει να υπαρχει αναμεσα.....Οπως επισης κατι που εχω δει σε καποια παιδια ειναι οτι βαζουν διπλο πατο εναν πατο κατω μεγαλυτερο κι εναν πατο απο πανω μικροτερο κι επειτα κολλανε τα τζαμια γυρω γυρω....ετσι ουσιαστικα ολα τα καθετα ερχονται γωνιασμενα με τον πατο κι ειναι κολλημενα κι απο κατω και απο το πλαι ενω ταυτοχρονα χρησιμοποιουν και 4 γωνιες πανω κι ερχονται ολα αλφαδι...Σε ο,τι αφορα την αποσταση που πρεπει να εχουν τα κρυσταλλα ισως το καταλληλο μεγεθος μπετονιας βοηθαει.

Μου ειχαν δειξει ενα βιντεο με πολυ μεγαλο ενυδρειο που πρωτα τοποθετουσαν ολα τα κρυσταλλα και αφου τα ειχαν γωνιασει ολα και τα ειχαν στησει μετα το κολλουσαν.

Αν το βρω θα το σηκωσω νομιζω θα βοηθησει κοσμο που θελει να ασχοληθει σε πιο ψαγμενο επιπεδο

Έγινε επεξεργασία - KAWASAKININJA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα μονο αυτος ο τροπος κολλησης ενυδρειου μου κανει......σωστα κοψιματα σωστες αποστασεις...μονταρισμα να ερθουν να κατσουν ολα σωστα γωνιασμενα και δεμενα με σφιγκτηρες πανω κατω παντου και με τις σωστες αποστασεις χωρις πασαλιματα καθαρισματα μετα το κολλημα με τις ταινιες φευγουν ολα μεσα σε ελαχιστα λεπτα και τελος

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα παιδια κι επαγγελματιες πανε και βαζουν σιλικονη και μετα τεζαρουν τα τζαμια μεχρι να αρχισει να την ξερναει.....ολα δηλαδη γινονται με το ματι και χωρις να μπορουν να υπολογισουν τα 1 με 2 χιλιοστα αποσταση που υποχρεωτικα πρεπει να εχουν ολα τα κρυσταλλα μεταξυ τους(η αποσταση αυτη αλλαζει με το μεγεθος του ενυδρειο και τα τζαμια)

Να μην αναφερω τα κοψιματα η τα ξυσιματα σιλικονης μετα απο ωρα η μερες

Ουτε τα azax η τα νερα εκεινη την στιγμη...τα εχω δει κι αυτα!

Εδω βλεπουμε ενα εξαγωνο....πρωτα τοποθετηση,στερεωμα,γωνιασμα,αποστασεις στα δεκατα του χιλιοστου αναμεσα στα κρυσταλλα....δεσιμο,σφιξιμο ολα και μετα στο τελος κολληση και καθαρισμος απευθειας με τις ταινες......Μονο καθαρη δουλεια
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει ακομη βεβαια το video που ηθελα σε ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο....οταν το βρω θα το ανεβασω γιατι ειναι πολυ διαφωτιστικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Σ εμενα δεν δουλευει ....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σ εμενα δεν δουλευει ....

Όντως .... εχουν καταργήσει την εφαρμογή.

Στέλνω αλλο

https://aquarium.tools/en

https://www.omnicalculator.com/other/aquarium-glass-thickness

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...