Jump to content

Χρυσόψαρο άρρωστο


Recommended Posts

Γεια σας! 
Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιράζεστε. 
Πριν δυο ημέρες παρατήρησα ένα μικρό άσπρο εξόγκωμα στο κεφάλι του χρυσόψαρου μου. Έκανα αμέσως 30% αλλαγή νερού και τάισα μπιζέλια. 
Την επόμενη, είχε υποχωρήσει και είχε μείνει μόνο ένα κόκκινο σημαδάκι. Ξαναέκανα μικρή αλλαγή νερού 10%. 
Σημερα φαίνεται πρησμένο και άσπρο-κόκκινο το σημείο. Έκανα πάλι 10% αλλαγή, και έβαλα το ψάρι για 5 λεπτά σε epsom salt. 
Δεν μπορώ να διαγνώσω μόνη μου οποτε κάθε πρόταση είναι δεκτή. 
Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα με δυο χρυσόψαρα, ταΐζω 1-2 φορές την ημέρα ποικιλία τροφών, αλλαγή νερού περίπου κάθε 10 μέρες 30-40% με tetra aqua safe. Φίλτρο εσωτερικό Eheim U2 100lt. 80D30220-4A9D-4A15-A89F-2424D924782E.thumb.jpeg.578b9b7cad8b6585dc986b7594145bee.jpegΤο ψάρι με το εξόγκωμα το έχω 4 χρόνια, το άλλο 3, όσο και το συγκεκριμένο ενυδρείο. Πριν από μερικούς μήνες μετακομίσαμε σε διαφορετική περιοχή (ίσως επηρεάζει την ποιότητα νερού;).

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - Angeliki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αγγελική. 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις και τις παρακάτω μετρήσεις ;

 

NH3/NH4 :

NO2:

NO3:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αγγελική. Ξεκινώντας ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις διαβάσει τα σχετικά άρθρα για τα χρυσόψαρα από τη στιγμή που παρακολουθείς το forum. Τεστ νερού κάνεις καθόλου? Αν ναι είναι είναι υγρά ή στικ? Τέλος, θα ήθελα μια φωτογραφία του ενυδρείου και του φίλτρου σου. Οι αλλαγές νερού σου θα είναι πλέον καθημερινές στο 30% μέχρι να δούμε μετρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγγελική τα τεστ είναι υγρά ή στικάκια? Το λέω γιατί έχεις σημασία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 
Κανω υγρό τεστ και κατά καιρούς είχα πρόβλημα με NO3. 
Επίσης τα ψάρια  τείνουν να καταστρέφουν τα φυτά και άλλαζα αρκετά συχνά (elodea, moss ball etc) και τώρα έχω αφήσει μόνο ένα αρκετά σκληρό που δεν το δαγκώνουν. 
Επισης έβγαλα το ξύλο και πέτρα που είχα την Κυριακή για κάνω καθαρισμό στα σημεία από κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Άνούμπια είναι να φανταστώ?? Τα φυτά να ξέρεις δεν αντέχουν. Τα τρώνε. όπως θα ξέρεις το ενυδρείο σου είναι μικρό για δύο μονόουρα χρυσόψαρα. Όχι ότι δεν ζούν, απλά δεν έχουν τις ιδανικές συνθήκες. Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τώρα αλλαγή νερού ακόμα 20-30%. 
Τα ψάρια είναι πάντως πολύ ενεργητικά, φιλικά και έχουν συνεχως όρεξη για φαγητό. 
Το ενυδρείο είναι 90χ30χ33

Έγινε επεξεργασία - Angeliki
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του σπυριού κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού για δύο τρεις ημέρες όπως σου είπα. Καραντίνα έχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω έξτρα ενυδρείο στην αποθήκη χωρίς άλλο εξοπλισμό. Δεν έχω ξανακάνει καραντίνα ψάρι...

 

Link to comment
Share on other sites

Άκου με λίγο. Άποψη μου είναι ότι πρέπει να του κάνεις μια θεραπειαούλα με αλατάκι αν δεις ότι με τις αλλαγές δε στρώνει σε δύο τρεις ημέρες. Οδηγίες θα σου δώσω αναλυτικά σε λίγο. Αλήθεια τι ταΐζεις?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, killerknight said:

Άκου με λίγο. Άποψη μου είναι ότι πρέπει να του κάνεις μια θεραπειαούλα με αλατάκι αν δεις ότι με τις αλλαγές δε στρώνει σε δύο τρεις ημέρες. Οδηγίες θα σου δώσω αναλυτικά σε λίγο. Αλήθεια τι ταΐζεις?

Ταΐζω κυρίως sinking pellets king British, και repashi gel food, μπιζέλια/σκόρδο μια φορά την εβδομάδα, ενώ  πριν λίγες εβδομάδες έφτιαξα μια συνταγή με ζεσταμένα λαχανικά (σπανάκι, σκόρδο, σπιρουλινα, ζελατίνη κτλ) που τα αλεθεις και

 τα καταψύχεις που διάβασα στο Ίντερνετ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ μια χαρά λοιπόν από τροφές. Να ξέρεις αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο. Κάνει πολύ καλύτερη δουλειά. Ανέβασε και καμιά φωτογραφία του ενυδρείου σου ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αλλάζω νερο κ δεν έχω μπαταρια

Απη εξωτερικό φίλτρο τι προτείνετε; Θέλω να πάρω καιρό τωρα!

2392A54E-E513-48AB-B476-8C2163CAEC0E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι.  Το μ΄μαύρο κάτω μαζί με την άμμο τι είναι? Χμ εκεί που είσαι έχει κανένα καλό μαγαζί με ενυδρειακά? Μπορώ να σου στείλω λινκ αλλά θα είναι όλα Αθήνα. Θα πρέπει να στα στείλουν με μεταφορική

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαύρο ψιλό χαλίκι. Και ψιλή μπεζ άμμος (περίεργος συνδυασμός ξέρω! Από το μπλε ηλεκτρικ που είχα παλιά βέβαια είναι πρόοδος...). 
Να σας πω ότι είμαι Λονδίνο. Για ενυδρειακα πηγαίνω στο angel aquarium και φυσικά Amazon. Δυστυχώς έχω δεχτεί και πολλή παραπληροφόρηση από πετ σοπ. 


 

Έγινε επεξεργασία - Angeliki
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αν είσαι Αγγλία θα σου πρότεινα να πάρεις το 2217 της eheim. Να κοιτάξεις να πάρεις την έκδοση με τα βανάκια και τα λάστιχα μαζί. Θα χρειαστεί να αγοράσεις και βιολογικό υλικό όπως το siporax της sera. Υπολογίζεις τρία-τέσσερα λίτρα βιολογικού υλικού στο νερό. Βιολογικό υλικό (κεραμικά μπαλάκια ή μακαρόνια) έχεις στο εσωτερικό σου φίλτρο?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Angeliki έγραψε:

Τώρα αλλάζω νερο κ δεν έχω μπαταρια

Απη εξωτερικό φίλτρο τι προτείνετε; Θέλω να πάρω καιρό τωρα!

2392A54E-E513-48AB-B476-8C2163CAEC0E.jpeg

Όποιο φίλτρο και να διαλέξεις κοίταξε τα 100 λίτρα να είναι στα έλαχιστα που δίνει ο κατασκευαστής γιατί έχεις ρυπογόνα ψάρια 

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις μια ιδέα από φίλτρα και μέγεθος ψαριών και ενυδρείου, ρίξε μια ματιά στο δικού μου θέμα

 

 

Και δες και αυτό

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρίξε μια ματιά και σε αυτό το άρθρο

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ. Αν είσαι Αγγλία θα σου πρότεινα να πάρεις το 2217 της eheim. Να κοιτάξεις να πάρεις την έκδοση με τα βανάκια και τα λάστιχα μαζί. Θα χρειαστεί να αγοράσεις και βιολογικό υλικό όπως το siporax της sera. Υπολογίζεις τρία-τέσσερα λίτρα βιολογικού υλικού στο νερό. Βιολογικό υλικό (κεραμικά μπαλάκια ή μακαρόνια) έχεις στο εσωτερικό σου φίλτρο?

 

 

Συντηρητικό σε βρίσκω .... μόλις 7 λίτρα κάδο ; ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο ρε συ για αυτό ?. Αν είχες παραπάνω θα της έλεγα καμιά εικοσαριά ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω κεραμικά μπαλάκια στο φίλτρο. 
Δεν σκοπεύω να πάρω περισσότερα ψάρια. 
Το ενυδρείο δεν είναι αρκετά μεγάλο;

Φιλτρο σαν αυτό εννοείτε;9D032300-D934-4B9A-B25C-34251427FD06.thumb.png.f7b4a5463d1b258d84d65b367212f9a0.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Για το πως θα τοποθετήσεις τα υλικά φίλτρανσης έχει οδηγίες. Απλά θα βάλεις λιγότερα σφουγγάρια και περισσότερο βιολογικό υλικό όπως σου είπα.  Το μαύρο σφουγγάρι δεν μπαίνει καν γιατί είναι να μπει μετά από χημικές θεραπείες. Το ενυδρείο για δύο ψάρια θα δούμε πως θα πάει. Αρχικά κάνει. Αν γίνουν πολύ μεγάλα βέβαια  (30-35 εκατοστά) θα δεις βέβαια ότι θα χρειαστείς μεγαλύτερο μήκος ενυδρείου για αυτά. Κανονικά θέλει μήκος 1,20μ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...