Jump to content

Χρυσόψαρο άρρωστο


Recommended Posts

Και να θέλεις Αγγελική μιας και το ενυδρείο απο την φύση του είναι και διακοσμητικό για το σπίτι μας βάλε και κάποιες πετρούλες στρόγγυλες για να ανέβει λίγο ακόμα αισθητικά . Κάπως έτσι δηλαδή image.jpeg.9859b3c3513df9286728afb890ad1087.jpegimage.jpeg.9859b3c3513df9286728afb890ad1087.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη δεις εσύ νταμάρι σε φωτογραφία . Να το αναρτήσεις ??

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Και να θέλεις Αγγελική μιας και το ενυδρείο απο την φύση του είναι και διακοσμητικό για το σπίτι μας βάλε και κάποιες πετρούλες στρόγγυλες για να ανέβει λίγο ακόμα αισθητικά . Κάπως έτσι δηλαδή image.jpeg.9859b3c3513df9286728afb890ad1087.jpegimage.jpeg.9859b3c3513df9286728afb890ad1087.jpeg

Πέραν της πλάκας με το Μαρίνο, Αγγελική θα προτιμούσα να βάλεις μικρά ξύλα και πέτρες (σε καμία περίπτωση αιχμηρά για να μην τραυματιστούν τα ψάρια και πέτρες μη ασβεστολιθικές) καθώς τα ψάρια σου θέλουν πολύ χώρο για κολυμβηση και το ενυδρείο σου είναι ήδη αρκετά μικρό

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σημερα το σπυράκι φαίνεται περισσότερο και πιστεύω αν το πιέσω ή ακουμπήσει το ψάρι καπου μπορεί να σπάσει. 
Οι συμπεριφορά των ψαριών δεν έχει αλλάξει. 
Θα κάνω αλλαγή νερού μετά από ένα ον-λάιν μίτινγκ που έχω. Δεν έχω ταΐσει ακόμα. 
Αν πιστεύετε ότι χρειάζομαι κάποιο εξοπλισμό ή φάρμακο πείτε μου και θα προσπαθήσω να το βρω το συντομότερο. 
 

03F1115D-2E27-4358-85E3-96F12F4F1B5F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική άστο όπως είναι. Και να σπάσει, αν η ποιότητα του νερού σου είναι καλή θα ιαθεί πολύ γρήγορα. Πάντως δεν είναι μεγάλο. Αν συνεχίσει το θέμα θα κάνουμε μια θεραπεία με αλάτι. Αν θυμάμαι καλά δεν έχεις καραντίνα. Σωστά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το άλλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Έχεις φίλτρο και αεραντλία διαθέσιμα?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, killerknight said:

Ωραία. Έχεις φίλτρο και αεραντλία διαθέσιμα?

Όχι δεν έχω κάτι άλλο εκτός από αυτά του κυρίου ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Για το αλάτι χρειάζεσαι τουλάχιστον καλή οξυγόνωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο και Αγγελική καλημέρα.

Αν είναι να κάνει θεραπεία μόνο με αλάτι γιατί δεν την κάνετε στο main ενυδρείο ; 

Και για οξυγόνωση ανεβάζεις την έξοδο του φίλτρου προς την επιφάνια του νερού ώστε να δημιουργηθεί ένας υποτυπώδης κυματισμός .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα Μαρίνο να μη ζοριστεί το άλλο ψάρι και να μην επηρεαστεί το φυτό που έχει. Αν δεν υπάρξει όμως άλλη επιλογή θα πάμε εκεί αναγκαστικά. Αγγελική εσύ αγόρασε ενυδρειακό αλάτι για να υπάρχει. (θα σου έλεγα να πάρεις και κανονικό, αλλά που κάνει είναι το τυροκομικό που δεν ξέρω αν εκεί έξω έχετε στα super market και τι είναι. Εγώ πχ χρησιμοποιώ ΧΙΩΝ πράσινο άλλα Αγγλία αποκλείεται να υπάρχει)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι Αγγελική δεν είναι το ίδιο. Το epsom δεν είναι αλάτι και χρησιμοποιείται για  λοιμώξεις όπως το dropsy

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχεις ούτε που τα ξέρω. Πάρε ενυδριακό αλάτι για σίγουρα μη γίνει πατάτα. Το πουλάνε στα pet shop

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει στο αμαζον aquarium salt της API που θα μου έρθει αύριο. 

Έγινε επεξεργασία - Angeliki
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παίρνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να επέμβω για να επισημάνω ότι πρώτα θα διαλύσεις ΚΑΛΑ το αλάτι με νερό ενυδρείου πριν το ρίξεις εκεί που θα γιατρέψεις το ψαράκι σου.
Όταν λέμε "καλά" εννοούμε να μην υπάρχει ίχνος κόκκου αλατιού στο νερό, να είναι τελείως διαλυμένο γιατί αν πέσει κόκκος στο ψαράκι μπορεί να του κάνει μεγάλη ζημιά - σαν έγκαυμα.

Προτείνω να γεμίσεις πλαστικό μπουκαλι νερου με νερό του ενυδρείου και το αλάτι που θα χρειαστείς και να το ανακατεψεις πολύ δυνατά και για ώρα μέχρι να διαλυθεί εντελώς. Όταν σταματάς το "φραπεδιασμα" θα βλέπεις τους κόκκους να κατεβαινουν στον πάτο του μπουκαλιού. Θα συνεχίσεις να ανακατεύεις μέχρι να μην υπάρχει ούτε ένας κόκκος στον πάτο. Κατόπιν ρίχνεις το αλατονερο στο ενυδρείο που θα γίνει η γιατρειά.

Να υπενθυμίσω ότι το χρυσόψαρο δεν έχει θέμα με την απότομη αλατοτητα στο νερό, έχει όμως μεγάλο θέμα με το να το γυρίσεις απότομα στο γλυκό.
Μικρές και σταδιακές αλλαγές στο ενυδρείο λοιπόν όταν έρθει η ώρα, θα έλεγα γύρω στο 10% καθημερινά μέχρι να φύγει εντελώς το αλάτι.
Εχει να κάνει και με το μέγεθος του ενυδρείου που θα το γιατρέψεις βέβαια.
Εννοείται ότι θα το αφήσεις καποιες μερες στο αλατονερο μέχρι να γιατρευτει, δεν ξέρω πόσο θα πάρει.

Συμβουλέψου και τα γραμμάρια του αλατιου που θα χρειαστεί να βάλεις, σε παρόμοιες "γιατρειές" στο παρελθόν έπαιζα γύρω στο 2% εγώ και τα άφηνα μέσα για 4-5 μερες μέχρι να αρχίσω τις αλλαγες με καθαρό γλυκό νερό.
Έβαζα γύρω στα 220gr σε 125 λιτρα ενυδρείου φαντάσου.
Σαφέστατα και αντέχουν μεγαλύτερη ποσότητα τα χρυσόψαρα αλλά εγώ τα γιατρευα σε φυτεμένο οπότε δεν ήθελα και να ρισκαρω τα φυτά μου.

Κάνει πολύ καλή δουλειά το αλάτι μην το φοβάσαι, απαραίτητο να υπάρχει πάντα στο ντουλάπι κάποιου που φιλοξενεί χρυσόψαρα θεωρώ.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Να επέμβω για να επισημάνω ότι πρώτα θα διαλύσεις ΚΑΛΑ το αλάτι με νερό ενυδρείου πριν το ρίξεις εκεί που θα γιατρέψεις το ψαράκι σου.
Όταν λέμε "καλά" εννοούμε να μην υπάρχει ίχνος κόκκου αλατιού στο νερό, να είναι τελείως διαλυμένο γιατί αν πέσει κόκκος στο ψαράκι μπορεί να του κάνει μεγάλη ζημιά - σαν έγκαυμα.

Προτείνω να γεμίσεις πλαστικό μπουκαλι νερου με νερό του ενυδρείου και το αλάτι που θα χρειαστείς και να το ανακατεψεις πολύ δυνατά και για ώρα μέχρι να διαλυθεί εντελώς. Όταν σταματάς το "φραπεδιασμα" θα βλέπεις τους κόκκους να κατεβαινουν στον πάτο του μπουκαλιού. Θα συνεχίσεις να ανακατεύεις μέχρι να μην υπάρχει ούτε ένας κόκκος στον πάτο. Κατόπιν ρίχνεις το αλατονερο στο ενυδρείο που θα γίνει η γιατρειά.

Να υπενθυμίσω ότι το χρυσόψαρο δεν έχει θέμα με την απότομη αλατοτητα στο νερό, έχει όμως μεγάλο θέμα με το να το γυρίσεις απότομα στο γλυκό.
Μικρές και σταδιακές αλλαγές στο ενυδρείο λοιπόν όταν έρθει η ώρα, θα έλεγα γύρω στο 10% καθημερινά μέχρι να φύγει εντελώς το αλάτι.
Εχει να κάνει και με το μέγεθος του ενυδρείου που θα το γιατρέψεις βέβαια.
Εννοείται ότι θα το αφήσεις καποιες μερες στο αλατονερο μέχρι να γιατρευτει, δεν ξέρω πόσο θα πάρει.

Συμβουλέψου και τα γραμμάρια του αλατιου που θα χρειαστεί να βάλεις, σε παρόμοιες "γιατρειές" στο παρελθόν έπαιζα γύρω στο 2% εγώ και τα άφηνα μέσα για 4-5 μερες μέχρι να αρχίσω τις αλλαγες με καθαρό γλυκό νερό.
Έβαζα γύρω στα 220gr σε 125 λιτρα ενυδρείου φαντάσου.
Σαφέστατα και αντέχουν μεγαλύτερη ποσότητα τα χρυσόψαρα αλλά εγώ τα γιατρευα σε φυτεμένο οπότε δεν ήθελα και να ρισκαρω τα φυτά μου.

Κάνει πολύ καλή δουλειά το αλάτι μην το φοβάσαι, απαραίτητο να υπάρχει πάντα στο ντουλάπι κάποιου που φιλοξενεί χρυσόψαρα θεωρώ.. :)

Παιδιά μη την υπερφορτωνουμε ακόμη. Ας δούμε πώς θα πάνε οι αλλαγές νερού και στη συνέχεια εφόσον πάμε στο αλάτι η Αγγελική θα ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες που αναγράφει το σκεύασμα της api (αφού αυτό θα χρησιμοποιήσει και όχι απλό αλάτι) και εδώ είμαστε να τη βοηθήσουμε να ακολουθήσει τις σωστές οδηγίες. Μην αναφέρουμε κάτι που ισχύει στην περίπτωση του απλού αλατιού αλλά μπορεί να μην ισχυει στο αλάτι της api

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ μπορείς αν κάνεις θεραπεία με αλάτι της API να υπολογίσεις την ποσότητα που θα βάλεις .

Εγώ το έβγαλα 5,3 κουταλιές της σούπας . 

https://apifishcare.com/product/aquarium-salt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου έρθει αύριο κάποιο από τα παρακάτω φίλτρα που διαβάζω ότι χρειάζονται για καραντίνα. Να πάρω τι λέτε;

8F454BAE-DCB6-48A2-9B18-1432B755EA39.thumb.png.0fa6155faf6f8980470ad666e62f5964.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...