Jump to content

"Νέος" με dennerle 55l


Akis Kotsaris

Recommended Posts

  Καλησπέρα σε όλους νέος και εγώ στον κόσμο του ενυδρείου με πολύ μικρή εμπειρία λόγο του ότι είχα ένα μικρό ενυδρείο πολλά χρόνια πρίν τότε που κυριαρχούσε το πλαστικό φυτό και το χρωματιστό βότσαλο αποφάσισα πλέον να ασχοληθω.

   Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ έχω πάρει ένα ενυδρείο της dennerle scapers 55l και σκέφτομαι να φυτέψω για αρχή τουλάχιστον φυτά εύκολης και μέτριας δυσκολίας, από φωτισμό σκέφτομαι το TWINSTAR LED LIGHT III 450EC(1750 lm) 

Και φίλτρο εξωτερικό το oase  Thermo Filtosmart 100 , για αρχή δεν σκέφτομαι να προσθέσω co2.. θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το αν είναι σωστές η "υπερβολικές" οι επιλογές μου.

  Έχω επιλέξει εξωτερικό φίλτρο γιατί κυρίως ενδιαφέρομαι για το aquascaping και θα ήθελα όσο το δυνατόν λιγότερο εξωπλισμο εντός του ενυδρείου.. 

Ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες φίλε μου και καλή αρχή.. άνοιξε ένα θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία ώστε να σε βοηθήσουν όλα τα παιδιά στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη ! Καλός μας (ξανά) ήρθες στο μαγικό κόσμο των ενυδρείων !!

Θα σου πρότεινα μεγαλύτερο φίλτρο ίσως και το biomaster 250 thermo (λόγο του προφίλτρου) συν ότι μπορείς να ελέγχεις την ροή . Με τέτοιο φωτιστικό το co2 είναι μονοδρομος γιατι αλλίως θα γεμίσεις άλγες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

καλώς ήρθες φίλε μου και καλή αρχή.. άνοιξε ένα θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία ώστε να σε βοηθήσουν όλα τα παιδιά στο φόρουμ...

Οκ ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Καλησπέρα Άκη ! Καλός μας (ξανά) ήρθες στο μαγικό κόσμο των ενυδρείων !!

Θα σου πρότεινα μεγαλύτερο φίλτρο ίσως και το biomaster 250 thermo (λόγο του προφίλτρου) συν ότι μπορείς να ελέγχεις την ροή . Με τέτοιο φωτιστικό το co2 είναι μονοδρομος γιατι αλλίως θα γεμίσεις άλγες.

Είχα διαβάσει ότι για εύκολα φυτά χρειαζόμαστε 30 lm ανά λίτρο και 50lm για πίο απαιτητικά γι'αυτό κατέληξα σε αυτό.. θα πρότεινες να πάω δηλαδή σε λιγότερα lm ? Πόσα περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ακη και καλώς ήρθες. 

Για περισσότερη ευκολία ένωσα τα 2 θέματα και τα μετέφερα στο τμήμα του φυτεμένου.

 

Για το ενυδρείο τώρα. Το φίλτρο θεωρώ οτι σε καλύπτει σαν ροή, λόγω και του μικρού μήκους του ενυδρείου. Και από όσο ακούω είναι αρκετά ποιοτικά φίλτρα τα Oase. 

Το φωτιστικό και αυτο είναι "απο το πάνω ράφι". Προσωπική μου άποψη, επένδυσε σε ενα σύστημα CO2. Απο τη στιγμή που θες να ασχοληθείς με φυτεμένα aquascapes, νομίζω ειναι μονόδρομος.  Αντιλαμβανομαι οτι είναι ενα επιπλέον κόστος, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο οτι και χωρίς αυτό να ξεκινήσεις, πολύ πολύ σύντομα θα αρχίσεις να  αντιλαμβανεσαι οτι είναι απαραίτητο για αυτό που έχεις στο μυαλό σου (Παθών:))

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη στιγμή είναι δύσκολο να επενδύσω και σε κάτι τέτοιο εκτός αν νομίζεις ότι είναι καλή λύση και συμφέρει κάτι τέτοιο.. (όπως την φωτογραφία)από εκεί και πέρα θεωρείς ότι χωρίς co2 καλό θα ήταν να πάω σε άλλο φωτιστικό;  Με άλλο φωτιστικό θα έχω περιορισμένες επιλογές σε φυτά και περιορισμένη ανάπτυξη; Ευχαριστώ

Screenshot_2021-02-09-22-11-08-497_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απο φυτα τι σκεφτεσαι να βαλεις;

Καλησπέρα @natateo η αλήθεια είναι ότι εκεί δεν έχω καταλήξει ακόμη .. σίγουρα όχι κάτι απαιτητικο.. και σίγουρα δεν θα το "φορτώσω" πολύ με φυτα..

Link to comment
Share on other sites

έχω το co2 nano της tropica και ήδη με έχει κουράσει ομολογώ...δεν το θεωρώ κακό αλλά θα συμφωνήσω με τον @Antonis K... στο τέλος καταλαβαίνεις ότι αξίζει η επένδυση σε ένα καλό σύστημα διοξειδίου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα της φωτο άστο καλύτερα. Καθόλου σταθερή παροχή  CO2, η οποία προκαλεί πιο πολλά προβλήματα από το να μην έχεις καθόλου. 

Όσο και αν  σου φαίνεται παράξενο, το CO2 είναι σύμμαχος στον αρχάριο, γιατί βοηθάει πάρα πολύ στο να βρεθεί ισορροπία στο σύστημα. 

Εννοείτε ότι μπορείς να φτιάξεις ενυδρείο διαμάντι και χωρίς CO2, με εύκολα φυτά, αλλά σε αυτή τη περίπτωση καλό θα ήταν να κοίταγες  κάποιο φωτιστικό με δυνατότητα dimming, ώστε να μην υπάρχουν υπερβολές σε αυτόν τον τομέα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Akis Kotsaris έγραψε:

Την συγκεκριμένη στιγμή είναι δύσκολο να επενδύσω και σε κάτι τέτοιο εκτός αν νομίζεις ότι είναι καλή λύση και συμφέρει κάτι τέτοιο.. (όπως την φωτογραφία)από εκεί και πέρα θεωρείς ότι χωρίς co2 καλό θα ήταν να πάω σε άλλο φωτιστικό;  Με άλλο φωτιστικό θα έχω περιορισμένες επιλογές σε φυτά και περιορισμένη ανάπτυξη; Ευχαριστώ

Screenshot_2021-02-09-22-11-08-497_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Το συγκεκριμένο μου έχει γεμίσει 40λιτρο με bba λόγο του ότι δεν δίνει καθόλου σταθερά επίπεδα co2 , ακόμα και το diy δεν κάνει σωστή δουλεία , με 120ευρώ παίρνεις της co2 κομπλέ κιτ της co2art και για μπουκάλα μπορείς να βάλεις έναν πυροσβεστήρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλύτερα να δώσεις χρήματα για ένα αξιόπιστο σύστημα διοξειδίου παρά για τόσο επώνυμο φωτιστικό...αν φυσικά δεν σε παίρνει να πάρεις και τα δυο.

πχ

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/set-co2-greenaquarium-detail

https://www.greenaqua.gr/fotismos-enydreiou/sistimata-fotismou/chihiros-rgb-a-plus-series-2-detail

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2021 at 12:33 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλώς ήρθες. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλύτερα να δώσεις χρήματα για ένα αξιόπιστο σύστημα διοξειδίου παρά για τόσο επώνυμο φωτιστικό...αν φυσικά δεν σε παίρνει να πάρεις και τα δυο.

πχ

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/set-co2-greenaquarium-detail

https://www.greenaqua.gr/fotismos-enydreiou/sistimata-fotismou/chihiros-rgb-a-plus-series-2-detail

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ τελικά κατέληξα στο φωτιστικό που μου πρότεινες αλλά για το co2 λέω να πάω στο nano της tropica κύριος λόγο μεγέθους.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2021 at 10:41 ΜΜ, το μέλος dano23 έγραψε:

έχω το co2 nano της tropica και ήδη με έχει κουράσει ομολογώ...δεν το θεωρώ κακό αλλά θα συμφωνήσω με τον @Antonis K... στο τέλος καταλαβαίνεις ότι αξίζει η επένδυση σε ένα καλό σύστημα διοξειδίου...

@dano23 σε έχει κουράσει λόγο της συχνής αντικατάστασης της φιάλης η δεν είναι αξιόπιστο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Akis Kotsaris έγραψε:

@dano23 σε έχει κουράσει λόγο της συχνής αντικατάστασης της φιάλης η δεν είναι αξιόπιστο;

η φιάλη είναι ανάλογα τα φυτά και τα λίτρα σου πόσο συχνά θέλει... πιο πολύ στο θέμα σταθερής ροής φυσαλίδων βλέπω ότι αποσυντονιζει αρκετές φορές όσο πέφτει το διοξείδιο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτοιμη η πρώτη απόπειρα μου για στήσιμο του ενυδρείου μου, ξεκινάω στρώσιμο ελπίζω να πάνε όλα καλά ?

Από φυτά έχω βάλει :

-Micranthemum 'Monte Carlo 

-Hemianthus callitrichoides

-Glossostigma elatinoides

-Rotala macrandmacran

Φίλτρο  εξωτερικό oase 60

Φωτιστικό chihiros a 450 rgb(ξεκίνησα με 6 ώρες την μέρα )

Co2 tropica nano 

Θα επανέλθω με καλύτερη φωτό κάποια άλλη στιγμή..

 

 

Screenshot_2021-02-25-21-24-58-724_com.miui.gallery.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια.

Περιμένουμε φωτογραφίες.

Η πίσω δεξιά πλευρά όπως το κοιτάμε είναι υπερυψωμένη?

Από ψαράκια τι σκέφτεσαι?:)

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS ευχαριστώ πολύ ? ναι υπάρχει μια ελαφριά κλήση σε όλο το ενυδρείοε την δεξιά πλευρά ελαφρός ψηλότερη από την αριστερή, στην οποία τοποθέτησα και μία ρίζα.. από ψάρια ακόμη δεν έχω καταλήξει, θα μου άρεσε ένα κοπάδακι και μερικές γαρίδες. Αν μπορείς  να μου προτείνεις κάτι θα με βοηθούσες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θέλεις τις γαρίδες, θα μπορούσες να βάλεις μια ομάδα από pseudomugil gertudae, και μερικούς otocinclus. Μια σύνθεση όχι πολύ συνηθισμένη.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ξεκίνησε! Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Akis Kotsaris έγραψε:

Έτοιμη η πρώτη απόπειρα μου για στήσιμο του ενυδρείου μου, ξεκινάω στρώσιμο ελπίζω να πάνε όλα καλά ?

Από φυτά έχω βάλει :

-Micranthemum 'Monte Carlo 

-Hemianthus callitrichoides

-Glossostigma elatinoides

-Rotala macrandmacran

Φίλτρο  εξωτερικό oase 60

Φωτιστικό chihiros a 450 rgb(ξεκίνησα με 6 ώρες την μέρα )

Co2 tropica nano 

Θα επανέλθω με καλύτερη φωτό κάποια άλλη στιγμή..

 

 

Screenshot_2021-02-25-21-24-58-724_com.miui.gallery.jpg

drop checker εβαλες;

Απο υποστρωμα τελικα τι εβαλες; Αν δεν εβαλες υποστρωμα, πρεπει να ξεκινησεις την λιπανση άμεσα (πιο πολυ για macrandra)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

drop checker εβαλες;

Απο υποστρωμα τελικα τι εβαλες; Αν δεν εβαλες υποστρωμα, πρεπει να ξεκινησεις την λιπανση άμεσα (πιο πολυ για macrandra)

 

Ναι έχω βάλει drop checker και υπόστρωμα έχω βάλει στο πίσω και πλάγιο μέρος ( μόνο όπου έχω φυτέψει) το Aquaforest ΑF LAVA αλλά έβαλα το πιο χοντροκοκο και με δυσκόλεψε στο φυτεμa  αν το ξαναέκανα θα το έκανα με το soil..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος κάποια παρατήρηση σχετικά με το scaping και την σωστή τοποθέτηση φίλτρου θερμαντήρα και co2 καλοδεχούμενη..

Screenshot_2021-02-26-21-21-24-436_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το scape ειναι ομορφο!

1- το diffusor- βαζεις επεναντι (στην ιδια πλευρα ) απο το μπαστουνι εξοδου του φιλτρου

2- drop cheker βαζεις πιο βαθιά περιπου στη μεση και μακρια απο το diffusor, να μην φτανουν εκει οι φυσσαλιδες CO2

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...