Jump to content

Recommended Posts

Έχω μια κιχλιδα και έβγαλε κάτι άσπρο το ένα μάτι.. Ξέρει κανείς τι μπορεί να ειναι.. Επίσης την έχω μόνη γιατί είναι έγκυος 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο συμπληρώνεις ότι γνωρίζεις στην παρακάτω λίστα και βάζεις φωτογραφία 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο 250 λίτρα με κιχλιδες Malawi όλα υγιέστατα.. Έβγαλα τι μια γιατί είναι έγκυος και παρατήρησα ότι έχει στο ένα μάτι κάτι άσπρο σαν εξόγκωμα και λίγο άσπρο στο πάνω πτερύγιο 

inbound2481697460301865378.jpg

inbound566776745765214265.jpg

inbound879538847673572788.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ψαράκι δέχτηκε επιθέσεις από αρσενικό για να ξανά ζευγαρώσει και από το στρες εμφάνισε και  Υδρωπικία. Η θεραπεία απαιτεί καραντίνα (που είναι ) και « Μακρόχρονες καταστάσεις στρες, π.χ. έντονη οργανική μόλυνση νερού, εξασθενημένο ανοσοποιητικό ψαριών, κάνουν τον οργανισμό ευάλωτο σε βακτηριακές λοιμώξεις. Συχνά, μόνο μερικά από τα ψάρια προσβάλλονται. Η ασθένεια συνήθως εκδηλώνεται αρχικά με βακτηριακή λοίμωξη του εντερικού. Παρόλα αυτά, μπορεί να εμφανιστεί σαν σύμπτωμα τελικού σταδίου άλλων ασθενειών. Η προσβολή του εντερικού γίνεται αντιληπτή από τις βλεννώδεις ακαθαρσίες των ψαριών. Στη πορεία της ασθένειας η βλεννογόνος μεμβράνη των εντέρων αρχίζει να αποσυντίθεται (παρατηρούνται λευκές βλεννώδεις ίνες). Η τροφή που λαμβάνεται δεν είναι δυνατό να χωνευτεί πλέον. Η κατεστραμμένη βλεννογόνος των εντέρων είναι πλέον διαπερατή από τα παθογόνα, και προκαλεί την μόλυνση ή τον εκφυλισμό άλλων οργάνων λόγω της έλλειψης θρεπτικών σε αυτό το στάδιο. Όταν τελικά προσβάλλεται η λειτουργία των νεφρών , τα υγρά που δεν αποβάλλονται συσσωρεύονται στην κοιλότητα του σώματος (διόγκωση κοιλιάς), στις βάσεις των λεπιών (προτεταμένα λέπια) ή στο πίσω μέρος των ματιών (εξοφθαλμία). Επιπλέον λοιμώξεις της νηκτικής κύστης συνήθως οδηγούν σε ακανόνιστη κολυμβητική συμπεριφορά. Τα ψάρια που παρουσιάζουν τα συμπτώματα αυτά συχνά δεν μπορούν πλέον να σωθούν.  Μια εντατική θεραπεία με τα σκευάσματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω θα πρέπει να εφαρμόζεται εφόσον παρατηρηθεί έστω και ένα από αυτά τα συμπτώματα. Το ιδανικό είναι να βάλετε το άρρωστο ψάρι, το οποίο εκκρίνει και πολλά παθογόνα, σε ενυδρείο καραντίνα και να χορηγήσετε συνδυασμό των τριών σκευασμάτων sera baktopur. Θα πρέπει επίσης να χορηγήσετε στο κυρίως ενυδρείο για παράδειγμα, sera baktopur, αφού έχετε αφαιρέσει το ύποπτο ψάρι, για να προλάβετε αξιόπιστα μια πιθανή εξάπλωση της ασθένειας. Βεβαιωθείτε ότι έχετε καλές συνθήκες νερού σε κάθε περίπτωση»

Παρακαλώ τα ποιο εξιδεικευμένα μέλη με της ασθένειες να με επιβεβαιώσουν ή να με διαψεύσουν 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε το αφήνω στην καραντίνα όπως είναι.. Το αφήνω να γεννήσει.. Και συνεχίζω τη θεραπεία 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σήμερα πήρα το φάρμακο το έριξα μόλις.. Έχει βγάλει κιαλα στίγματα πολλά.. Επίσης γέννησε και 3 ψαράκια. Τι να κάνω να περιμένω να τα βγάλει όλα σήμερα και να τα βγάλω από το ενυδρειακι?? Η θα κόλλησαν και αυτά τπτ και θα μου κολλήσει το άλλο ενυδρείο?? Η να τα αφήσω στο μικρό καμιά βδομάδα μαζί με τη μάνα να κάνουν και αυτά θεραπεία? 

inbound717658461983940401.jpg

inbound7379675637666608283.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο με τις ασθένειες δεν το έχω καθόλου .

Ας ελπίσουμε να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ψάρι έγινε σαν καινούριο.. Έριξα πρώτη μέρα Τρίτη μέρα Πέμπτη μέρα και έριξα και σήμερα τελευτεα για να είμαι σίγουρος.. Τα ψαράκια κομπλέ 4 μόνο ψόφησαν από τα 30 λέω να τα βγάλω να τα βάλω στο άλλο ενυδρείο με τα μικρά και τη μάνα αύριο στο ενυδρείο της 

inbound8812550041569783815.jpg

inbound3275719202666830154.jpg

inbound2379137936881126434.jpg

inbound4954263844167883436.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...