Jump to content

Recommended Posts

Έχω μια κιχλιδα Malawi και επειδή είναι έγκυος την έβγαλα μόνη της σε μικρό ενυδρειακι.. Είναι καμιά βδομάδα.. Παρατήρησα τώρα ότι έχει στο ένα μάτι μια ασπρηλα και είναι πρησμένο.. Και μια ασπρηλα πάλι το πάνω πτερύγιο... Το ενυδρείο από το οποίο την έβγαλα είναι υγιέστατο.. Τι να κάνω τι είναι αυτό.. Να την αφήσω να γεννήσει? Και να την επιστρέψω στο ενυδρείο?? Η θα κολλήσει και τα άλλα? 

inbound5733123554183692216.jpg

inbound4833261285385665568.jpg

inbound3047307365775043936.jpg

inbound4063532164769640152.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο οι φωτογραφιες δεν ευνοουν την κατασταση. Και η αληθεια ειναι οτι απο το πτερυγιο στο ματι μπορει να ειναι διαφορετικες ασθενειες. 

 

Με τη μικρη εμπειρια που εχω νομιζω στο πτερυγιο μπορει να ειναι καποιος μυκητας και το ματι για λοιμωξη μου φαινεται. 

 

Για θεραπειες αλλοι θα σου απαντησουν καλυτερα ΑΛΛΑ χρειαζονται φουλ λεπτομεριες. Παραμετροι νερου, τεχνικα χαρακτηριστικα του ενυδρειου στο οποιο βρισκονταν το ψαρι (λιτρα, φιλτρο, ποσο καιρο τρεχει, καθαρες φωτο οτι μπορεις!) 

 

Πρεπει να παραχωρησεις ολες τις πληροφοριες που μπορεις για τα παραπανω, διοτι τα συμπτωματα δειχνουν οτι κατι δεν παει καλα ειτε στις παραμετρους νερου που εχεις ειτε στη διατροφη του ψαριου ειτε σε κατι αλλο....Οποτε για να σε βοηθησουν με το ψαρι αλλα κυριως με τη ριζα του προβληματος θα πρεπει να τα πεις πολυ αναλυτικα! 


Καλη τυχη απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...