Jump to content

Υπόστρωμα ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Στήνω αυτόν τον καιρό ένα 120άρι ενυδρείο και για υπόστρωμα θέλω κάποιο της σειράς seachem. Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε να διαλέξω ανάμεσα από το Flourite, Flourite red και Onyx sand. Ποιο να προτιμήσω και ποια είναι η διαφορά μεταξύ τους???

Link to comment
Share on other sites

Το Onyx περιέχει υδροανθρακικά άλατα και υπάρχει περίπτωση να σου ανεβάσει το Kh με αποτέλεσμα να ανέβη ελαφρός το Ph.

Flourite με το Flourite Red δεν έχουν διαφορές παρά μόνο στο χρώμα και τα δυο είναι πλούσια σε σίδηρο. Επίσης νομίζω ότι το κόκκινο είναι πιο χοντρόκοκκο

Προσωπικά θα τα προτιμούσα το Flourite

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Και εγώ στο flourite κλίνω. Ως προς τις απαιτήσειες των φυτών ποιο από όλα είναι καλύτερο? Και κάτι ακόμα, τον πρώτο καιρό θα πρέπει να προσθέτω λίπασμα ή το υπόστρωμα είναι αρκετό,? και μετά από πόσο καιρό θα αρχίσω να προσθέτω (λιπασμα)?

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

τον πρώτο καιρό θα πρέπει να προσθέτω λίπασμα ή το υπόστρωμα είναι αρκετό? και πόσα κιλά flourite θα χρησιμοποιήσω σε ένα 120άρι με μήκος 1μέτρο και πλάτος 30εκατοστά???

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους μήνες δεν θα χρειάζεσαι να βάλεις στο υπόστρωμα τίποτα από λίπασμα μόνο στην στήλη νερού. Όταν δεις ότι τα φυτά δεν αναπτύσσονται όπως αναπτύσσονταν τότε θα είναι καιρός να βάλεις μερικές ταμπλέτες στο υπόστρωμα, μπορεί όμως να μην χρειαστείς και ποτέ. Όλα εξαρτώνται από τα φυτά που θα βάλεις (πληθυσμός , απαιτήσεις). Κανόνισε το υπόστρωμα να είναι 2 εκατοστά. Δηλαδή 5-7 λίτρα. Σε κιλά δεν μπορώ να σου πω διότι δεν γνωρίζω πόσο ζυγίζει νε λίτρο flourite.

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της Seachem γράφει τί περιέχουν τα υποστρώματα, δες και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...