Jump to content

Γέννα


Xristos gas

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας έχω ενυδρείο με κιχλιδες 250 και βλέπω μια έγκυο η οποία είχε γεννήσει πριν κάνα μήνα πάλι.. Τι βάζω στη γενιστρα και σε μισή ώρα έβγαλε 5 αυγά.. Τι παίζει?? Δεν έχω ξαναδεί σε άλλες γέννες να πετάει τα αυγά 

inbound3928542135472835740.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε. Όταν μετακινούμε ένα ψάρι υπόκειται σε στρεςς, οπότε λογικό να φτύσει αυγά. Επίσης αυτή η γεννήστρα είναι κατάληλη για τα μικρά ψαράκια ή ίσως για πολύ μικρό ψάρι, όμως είναι τέρμα ακατάλληλη για το ψάρι της φωτό. Εκτός και αν με ξεγελά η φωτό και δεν το έχεις εκει μέσα. Βασικά δεν πρέπει να κουνιέται καν σωστά? Πρόσεχε γιατί πιθανό είναι να νοσήσει αν το αφήσεις μέρες εκει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αν είναι να κρατάς όλες τις γέννες κάνε ένα ενυδρείο μαιευτήριο περίπου  50 Χ 35 Χ 30 . Δεν χρειάζεται να το έχεις σε εμφανή σημείο του σπιτιού ,  να βάλεις μέσα και δυο τρεις πέτρες που να σχηματίζουν σπηλιά και πάντα όταν τα μεταφέρεις εκεί θα ρίχνεις api stress coat.  Τα αβγά τα έφτυσε λόγο αυξημένου στρες και είναι πιθανόν τα υπόλοιπα να τα φάει . Το θηλυκό το μεταφέρουμε στην γεννήστρα  2 εβδομάδες μετά το ζευγάρωμα και όχι από την αρχή  .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ααα επισης τα αυγα ετσι θα σαπισουν δεν εχει νοημα. Αν θες βαλτα κοντα της αν και το πιο πιθανο να συμβει ειναι αυτο που ειπε ο μαρινος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@christos efthimiou Εσύ θέλεις να κάνεις fishroom και ο @xristakis gkas  έχει κάνει ήδη fish home με 5 ενυδρεία και έχει γεμίσει γέννες .

@xristakis gkas Θέλω αναλυτική παρουσίαση των ενυδρείων σου εδώ.  https://www.aquazone.gr/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

@christos efthimiou Εσύ θέλεις να κάνεις fishroom και ο @xristakis gkas  έχει κάνει ήδη fish home με 5 ενυδρεία και έχει γεμίσει γέννες .

@xristakis gkas Θέλω αναλυτική παρουσίαση των ενυδρείων σου εδώ.  https://www.aquazone.gr/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/ 

Χαχα...ναι εννοειται να παρουμε ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Χρήστο αν είναι να κρατάς όλες τις γέννες κάνε ένα ενυδρείο μαιευτήριο περίπου  50 Χ 35 Χ 30 . Δεν χρειάζεται να το έχεις σε εμφανή σημείο του σπιτιού ,  να βάλεις μέσα και δυο τρεις πέτρες που να σχηματίζουν σπηλιά και πάντα όταν τα μεταφέρεις εκεί θα ρίχνεις api stress coat.  Τα αβγά τα έφτυσε λόγο αυξημένου στρες και είναι πιθανόν τα υπόλοιπα να τα φάει . Το θηλυκό το μεταφέρουμε στην γεννήστρα  2 εβδομάδες μετά το ζευγάρωμα και όχι από την αρχή  .

 

Έχω κάνεις ένα ενυδρείο 1χ30 Χ 30 και πετάω τα μικρά μέσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Xristos gas έγραψε:

Έχω κάνεις ένα ενυδρείο 1χ30 Χ 30 και πετάω τα μικρά μέσα 

Ναι αλλα κανε και ενα για να αφήνει τα μικρά η μάνα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χρηστο, σημερα ειδα το θεμα σου και δεν θελω να προσθεσω κατι στα παραπανω που σου ειπαν.....

επειδή όμως φαίνεται το ''μεράκι'' στο Χόμπι,  μόνο μια υπενθύμιση να σου κάνω στο παρακάτω του Μαρίνου ?

 

On 10/2/2021 at 5:03 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

 

@xristakis gkas Θέλω αναλυτική παρουσίαση των ενυδρείων σου εδώ.  https://www.aquazone.gr/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/ 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...