Jump to content

80αρι ενυδρείο


Xristos gas

Recommended Posts

80 λίτρα 3 γέννες.. 98 ψαράκια από τρεις  διαφορετικές μάνες.. Το ενυδρείο αυτό το έχω για να βάζω τα μικρά μέχρι να μεγαλώσουν.. Επισεις έχω ένα μικρό το οποίο βγάζω τη μάνα να γεννήσει.. Και 2 γενηστρες μέσα στο ενυδρείο... Το μεγάλο το ενυδρείο είναι 250 λίτρα και έχω 10 κιχλιδες μεγάλες Malawi 

inbound8601692361961068368.jpg

inbound6261612761175430532.jpg

inbound7875092247414426508.jpg

inbound6222478858141237606.jpg

inbound8620140493346949119.jpg

inbound1618123691056022752.jpg

inbound3446999993853126335.jpg

inbound8826278694420138952.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Ένα ένα για να γίνει ποιο όμορφη η παρουσίαση και πρώτα συμπλήρωσε την λίστα με τις πληροφορίες . ( με αντιγραφή επικόλληση )

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα Χρήστο, πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες και ότι πληροφοριες μας δώσεις θα βοηθήσουν πολλούς νεους χομπιστες που σκέφτονται για δίκες τους αναπαραγωγές σε κιχλιδες Αφρικης.

 Στην παραπάνω παρουσίαση που σου πρότεινε ο Μαρίνος, δεν ξέρω ποιο θα παρουσιάσεις από τα 2 ενυδρεια. αλλά  εγω θελω να ρωτησω για το 80αρι ''εκκολαπτήριο'' τι ρουτίνες εχεις....π.χ τι & ποσα ταισματα, αλλαγες νερου, φιλτρανση κλπ κλπ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική!Από τι ψαράκια έχεις γέννες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλήμερα Χρήστο, πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες και ότι πληροφοριες μας δώσεις θα βοηθήσουν πολλούς νεους χομπιστες που σκέφτονται για δίκες τους αναπαραγωγές σε κιχλιδες Αφρικης.

 Στην παραπάνω παρουσίαση που σου πρότεινε ο Μαρίνος, δεν ξέρω ποιο θα παρουσιάσεις από τα 2 ενυδρεια. αλλά  εγω θελω να ρωτησω για το 80αρι ''εκκολαπτήριο'' τι ρουτίνες εχεις....π.χ τι & ποσα ταισματα, αλλαγες νερου, φιλτρανση κλπ κλπ 

2 εσωτερικά φίλτρα αεραντλία κανονικό ενυδρείο δλδ για μικρά εκολαπριριο όχι δεν ξέρω καν τι είναι τα αφήνω καμιά βδομάδα μαζί με τη μάνα στο ενυδρειακι που γενιουντε και μετά τα μεταφέρω στο 80αρι 

inbound4686776301626334062.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλώς ήρθες στην Αφρική!Από τι ψαράκια έχεις γέννες;

Φίλε τα έχω 2.5 μήνες και έχω κάνει 5 γέννες.. Τα δύο δεύτερη φορά κιόλας 

inbound6342351368378551204.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2021 at 1:43 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλήμερα Χρήστο, πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες και ότι πληροφοριες μας δώσεις θα βοηθήσουν πολλούς νεους χομπιστες που σκέφτονται για δίκες τους αναπαραγωγές σε κιχλιδες Αφρικης.

 Στην παραπάνω παρουσίαση που σου πρότεινε ο Μαρίνος, δεν ξέρω ποιο θα παρουσιάσεις από τα 2 ενυδρεια. αλλά  εγω θελω να ρωτησω για το 80αρι ''εκκολαπτήριο'' τι ρουτίνες εχεις....π.χ τι & ποσα ταισματα, αλλαγες νερου, φιλτρανση κλπ κλπ 

Φίλτρο κανωνοικο εσοτερικο ακόμα... Αλλαγές νερού κανονικά μια φορά τη βδομάδα.. Τάισμα 4 5 φορές τη μέρα τόσο όμως όσο να την τρώνε να μην πέφτει κάτω και βρομηζει το ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Xristos gas έγραψε:

Φίλτρο κανωνοικο εσοτερικο ακόμα... Αλλαγές νερού κανονικά μια φορά τη βδομάδα.. Τάισμα 4 5 φορές τη μέρα τόσο όμως όσο να την τρώνε να μην πέφτει κάτω και βρομηζει το ενυδρείο 

Σε βρισκω πολυ σωστο αναφορικα με το τάισμα και εφοσον κανεις ''καλη'' αλλαγη νερου μια φορά τη βδομάδα........ισως εγω να εκανα πιο συχνες&μικρες αλλαγες νερου, αλλα αν κρατας τα Νο3<10 δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μετρήσεις δεν κάνω αλλά επιδει έχω 2 φίλτρα ψιλό μικρά κάθε 5 μέρες βγαζω 25 λίτρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...