Jump to content

Μείωση PH


geokount

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Θέλω να κατεβάσω το PH στο νερό μου το οποίο είναι 7,6 και σκοπό έχω να το φτάσω στο 6,6 και αν μπορώ και παρακάτω.

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ ΑΟ. Έκανα τρεις αλλαγές νερού από 30% με νερό από ΑΟ αλλά το PH δεν πέφτει κάτω από 7,5.

Επειδή το ενυδρείο είναι φυτεμένο χρησιμοποιώ CO2 το οποίο ξέρω ότι επηρεάζει το PH. To ΚΗ που έχω είναι  4.

Τι πρέπει να κάνω για να κατεβάσω το PH?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας μερικές πληροφοριες ακόμα. Λίτρα ενυδρείου, πόσο CO2 ρίχνεις, ποσοστό νερού ΑΟ σε κάθε αλλαγή, με τι τεστ μετράς κτλ.

Με παρόμοιο Kh πάντως σε 100 λίτρα καθαρά και 2φ/δευτ CO2, εγώ είχα ph γύρω στο 6,5. Και αλλαγή με 75% AO και 25% βρύση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το ενυδρείο μου είναι 180lt . Το CO2 το ρυθμίζω βάση του χρώματος του drop checker το οποίο βάση των οδηγιών του πρέπει να είναι πράσινο το οποίο μου εμφανίζετε με 1φ/λεπτό. Από ότι καταλαβαίνω από το δικό σου πρέπει να είμαι λάθος. Το PH το μετράω με το υγρό τεστ της API. Την ΑΟ τώρα τη ξεκίνησα και έχω κάνει τρις αλλαγές από 30% μόνο με νερό από ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος geokount έγραψε:

Καλησπέρα. Το ενυδρείο μου είναι 180lt . Το CO2 το ρυθμίζω βάση του χρώματος του drop checker το οποίο βάση των οδηγιών του πρέπει να είναι πράσινο το οποίο μου εμφανίζετε με 1φ/λεπτό. Από ότι καταλαβαίνω από το δικό σου πρέπει να είμαι λάθος. Το PH το μετράω με το υγρό τεστ της API. Την ΑΟ τώρα τη ξεκίνησα και έχω κάνει τρις αλλαγές από 30% μόνο με νερό από ΑΟ.

Συγγνώμη εννοούσα 1φ/δευτερόλεπτα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος geokount έγραψε:

Συγγνώμη εννοούσα 1φ/δευτερόλεπτα 

Με 1 φυσ/δευτ δεν υπαρχει περιπτωση να πρασινισει το drop checker στα 180λ.

Πως ειναι το drop checker σου και ποιο υγρο βαζεις μεσα;

Αν το βγαζεις απο το ενυδρειο, γινεται μπλε το υγρο; Και σε ποιο σημειο του ενυδρειου εχεις το drop checker;

Βγαλε φωτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος geokount έγραψε:

Το PH το μετράω με το υγρό τεστ της API.

Με ενδιαφερει πολυ πως με τεστ ΑΡΙ καταφερες να μετρησεις 7.6 και 7.5 και καταλαβες την διαφορά..... Εχεις και high range kai low range;

Με low range ο τι ειναι πανω απο 7.2 - ολο μπλε ειναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν το βαζεις στο drop checker εχει μπλε χρωμα;

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με ενδιαφερει πολυ πως με τεστ ΑΡΙ καταφερες να μετρησεις 7.6 και 7.5 και καταλαβες την διαφορά..... Εχεις και high range kai low range;

Με low range ο τι ειναι πανω απο 7.2 - ολο μπλε ειναι...

Όταν μέτραγα με το low range πριν την AO ήταν ίδιο χρώμα με το 7,6 και μετά από την ΑΟ ένα χρώμα κάτι μεταξύ 7,2 και 7,6.

Με το high range δεν ήταν καφέ που είναι το 7,4. Το ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά αυτό συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Το ph παιζει μερα με νυχτα. Το τεστ της ΑΡΙ καπως πιο καλα δειχνει μονο απο 6,5 μεχρι 7.0

Με το CO2 2φυσ/δευτ θα πεσει λιγο προς 7.0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν το βαζεις στο drop checker εχει μπλε χρωμα;

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο.

 

Επειδή έχω χρονοδιακόπτη το βράδυ σβήνει.Οσο δεν δουλεύει είναι μπλε.

IMG_20210211_192820.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 180 λίτρων με 160φ/λεπτό κατεβαίνω από το 7,9-8,0 με το ζόρι οριακά κάτω από 7,0. Το Co2 ανοίγει στις 12:30 προκειμένου να είναι πράσινο το drop checker στις 15:00 που ανοίγουν τα φώτα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και σε εσένα, το αναφέρω απλώς για να δεις την αναλογία για ένα ενυδρείο της χωρητικότητα του δικού σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος geokount έγραψε:

Επειδή έχω χρονοδιακόπτη το βράδυ σβήνει.Οσο δεν δουλεύει είναι μπλε.

1- εχεις πολυ ψιλα το drop checker και το γέμισες παραπανω απ οτι πρεπει, το υγρο πρεπει να ειναι μεχρι τ μέση.

2- το diffusor βαλε απεναντι απο το μπαστουνι εξοδου.

3- εχεις πολυ λιγο φως στο ενυδρειο - η alternanthera παλευει για να φτασει στο φως.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα ψηφιακό ph μέτρο με 5ευρω απο bangood, ali κτλ ή με 20ευρώ από Ελλάδα για πιο γρήγορα να βρείς την υγειά σου με τις μετρήσεις για pH ,

 

@Anestis2014  Το drop checker γιατί το θές πράσινο στις 15:00 και όχι στις 17:00 ? Μίας και έχει 2 ώρες καθυστέριση να δείξει το χρώμα.

@natateo σε πιο ύψος προτείνεις το drop checker ? 4-5cm απο την επιφάνεια ? 

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Georgis said:

Πάρε ένα ψηφιακό ph μέτρο με 5ευρω απο bangood, ali κτλ ή με 20ευρώ από Ελλάδα για πιο γρήγορα να βρείς την υγειά σου με τις μετρήσεις για pH ,

 

@Anestis2014  Το drop checker γιατί το θές πράσινο στις 15:00 και όχι στις 17:00 ? Μίας και έχει 2 ώρες καθυστέριση να δείξει το χρώμα.

Σωστή παρατήρηση, όμως στις 15:00 είναι σκούρο πράσινο ενώ έως τις 16:00 - 17:00 είναι ανοιχτό πράσινο που είναι για εμένα το επιδιωκομενο χρώμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

ε πιο ύψος προτείνεις το drop checker ? 4-5cm απο την επιφάνεια ? 

Καπου στην μέση ή λιγο πιο κατω , και να μην το βαζεις κοντα το diffusor (να μην υπαρχουν ορατες φυσσαλιδες γυρω του)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

1- εχεις πολυ ψιλα το drop checker και το γέμισες παραπανω απ οτι πρεπει, το υγρο πρεπει να ειναι μεχρι τ μέση.

2- το diffusor βαλε απεναντι απο το μπαστουνι εξοδου.

3- εχεις πολυ λιγο φως στο ενυδρειο - η alternanthera παλευει για να φτασει στο φως.

 

Μπορώ να κάνω κάποια αλλαγή στο υπάρχον φωτιστικό όπως να βάλω άλλες λάμπες με μεγαλύτερη φωτεινότητα? Το φωτιστικό είναι το δικό του Multilux Led με δύο λάμπες DAY-NATURE 2645lm ανά λάμπα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κατά αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Ανέβασα τις φυσαλίδες σε 2/δευτερ. και το PH έχει πάει στο 6,8. Θα το αφήσω προς το παρών εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...