Jump to content

Άλατα στα τζάμια


anathema

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω την παρακάτω απορία, σχετικά με τα άλατα στα τζάμια του ενυδρείου:

 

Περίπτωση 1: ενυδρείο θαλασσινό, νερό όσμωσης και μετά αλάτι. ελάχιστες αποθέσεις οι οποίες μάλιστα φεύγουν πολύ εύκολα ακόμα και με το νύχι.

 

Περίπτωση 2: ενυδρείο γλυκό, νερό βρύσης. Πολύ μεγάλες αποθέσεις αλάτων, που δε φεύγουν με τίποτα, ούτε με ειδική ξύστρα ούτε με ξύδι.

 

Όπως είναι γνωστό το νερό της Θεσσαλονίκης είναι πολύ σκληρό με πολλά άλατα ασβεστίου και μαγνησίου, γιατί όμως δε δημιουργούνται ίδιας μορφής άλατα και με το θαλασσινό νερό που από τη φύση του έχει επίσης πολύ υψηλά άλατα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

το νερό της όσμωσης είναι "καθαρό" νερό έχει απαλλαγεί απο άλατα του δικτύου. Στη συνέχεια εσύ του προσθέτεις μεταλλικά στοιχεία με το τεχνητό αλάτι που βάζεις, αυτός είναι και ο λόγος που καθαρίζει εύκολα.

 

Σε οτι αφορά το ενυδρείο γλυκού, καθάριζε το όσο πιο συχνά μπορείς και σταδιακά θα αλλάξει η εικόνα του. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

το πρόβλημά μου είναι ότι τα άλατα του γλυκού δεν βγαίνουν με τίποτα είναι πάρα πολύ επίμονα, μόνο με εμβάπτιση σε ξύδι για κάποιες ώρες (που δε γίνεται φυσικά σε κατακόρυφα τζάμια) και πάλι ξαναγεμίζει σε λίγες μέρες. Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα άλατα που περιέχονται στο νερό είναι ο λόγος που το νερό δε γίνεται ποτέ κρυστάλλινο, όπως γινόταν με το νερό όσμωσης. Επειδή ο όγκος νερού που αλλάζω είναι μεγάλο και σχεδόν καθημερινό και δεν είναι δυνατή η χρήση νερού όσμωσης, σκέφτομαι μήπως χρησιμοποιήσω προφίλτρο με ρητίνη DI απιονισμού.

Πιστεύετε θα έχει κάποιο αποτέλεσμα στη μείωση των πολλών αλάτων;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς στο σπίτι φίλτρο άνω ή κάτω πάγκου βάλε αυτό το φίλτρο .

https://www.filtra.nerou.gr/proionta/antallaktika-eksartimata/filtra-gia-ta-alata/filtro-neroy-meiosis-alaton-primato-resin10/

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Αν χρησιμοποιείς στο σπίτι φίλτρο άνω ή κάτω πάγκου βάλε αυτό το φίλτρο .

https://www.filtra.nerou.gr/proionta/antallaktika-eksartimata/filtra-gia-ta-alata/filtro-neroy-meiosis-alaton-primato-resin10/

ευχαριστώ, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ. το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και με τι αποτελέσματα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σώθηκα με το φίλτρο αρκεί να πάρεις κάποιο καλό για να τα κρατάει σε μεγάλο βαθμό. Τώρα για τον καθαρισμό τους από τα τζάμια εγώ χρησιμοποιώ ξυραφάκια Άστορ. Κάνουν καλή δουλειά.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 16 ώρες, το μέλος perse4ss έγραψε:

Εγώ σώθηκα με το φίλτρο αρκεί να πάρεις κάποιο καλό για να τα κρατάει σε μεγάλο βαθμό. Τώρα για τον καθαρισμό τους από τα τζάμια εγώ χρησιμοποιώ ξυραφάκια Άστορ. Κάνουν καλή δουλειά.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Μιλάμε για φίλτρο DI resin πάντα; αν ναι πόση απορρόφηση αλάτων κάνει και πόσο συχνά θέλει άλλαγμα; 

Χρειάζεται προσθήκη κάποιου μείγματος trace elements μετά; πόσο επηρεάζει το PH; πρέπει να μπαίνει σε αναλογία με αφιλτράριστο ώστε να μη στρεσσάρονται τα ψάρια;

 

ελπίζω να μην κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι φίλτρο βρύσης για πόσιμο νερό απλά πήρα ένα καλό για τη συγκράτηση των αλάτων πέρα από όλα τα άλλα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...