Jump to content

Φίλτρο και βιολογικό υλικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Κάθε πότε αλλάζουνε βιολογικό υλικό από το φίλτρο? Το φίλτρο είναι εξωτερικού χώρου για 30 λίτρα  και είναι σχεδόν 26 μέρες λειτουργίας από τότε πού έστησα το ενυδρείο

16132377176925181869293004130732.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου εννοείς το κεραμικό υλικό που έχεις φαντάζομαι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου ναι ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κεραμικό υλικό το καθαρίζεις ανά δύο με τρεις μήνες με νερό ενυδρείου. Κάθε χρόνο θα βγάζεις το μισό και θα το αντικαθιστάς με καινούργιο. Επαναλαμβάνω όχι όλο το μισό. Στη συνέχεια το μισό που έχεις βγάλει το πλένεις καλά, το βράζεις και το αποθηκεύεις για τον επόμενο χρόνο που θα αντικαταστήσεις πάλι το μισο. Στο λέω αυτό για να μην αγοράζεις. Αν βαριέσαι να πλένεις και να βράζεις μια φορά το χρόνο, τότε αγοράζεις καινούργιο υλικό. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητάμε ας πούμε και για τα σφουγγάρια (εσείς, εγώ δεν έχω σταθερό πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Οχαχαχαχα οκ. Όσον αφορά τα σφουγγάρια, εφόσον το φίλτρο είναι εσωτερικό θα πλένονται με νερό βρύσης κάθε δύο εβδομάδες κατά τη γνώμη μου. Αν πάλι βέβαια μιλάμε για εξωτερικό φίλτρο, τότε, αν δεν είναι τρελή η ιχθυοφορτιση, πλένουμε με νερό βρύσης τα σφουγγάρια κάθε δύο μήνες, ενώ αλλάζουμε το ενυδριακο βαμβάκι κάθε δύο εβδομάδες (εφόσον πάντοτε έχουμε βάλει)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια  ???

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, killerknight said:

Οχαχαχαχα οκ. Όσον αφορά τα σφουγγάρια, εφόσον το φίλτρο είναι εσωτερικό θα πλένονται με νερό βρύσης κάθε δύο εβδομάδες κατά τη γνώμη μου. Αν πάλι βέβαια μιλάμε για εξωτερικό φίλτρο, τότε, αν δεν είναι τρελή η ιχθυοφορτιση, πλένουμε με νερό βρύσης τα σφουγγάρια κάθε δύο μήνες, ενώ αλλάζουμε το ενυδριακο βαμβάκι κάθε δύο εβδομάδες (εφόσον πάντοτε έχουμε βάλει)

Εγώ με φουλ φυτεμένο και προφιλτρο κάθε δύο εβδομάδες τουλάχιστον... 

Link to comment
Share on other sites

Πότε δεν καθαρίζεις σφουγγάρια και βιολογικό υλικό με νερό βρύσης μόνο με καθαρό νερό ενυδρείου. Τα φίλτρα καλά είναι να καθαρίζονται μια φορά το μήνα ανάλογα και με την ιχθυοφορτηση και του ρύπους του ενυδρείου αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση; Μπορούμε να βάλουμε διογκωμένη άργιλο σαν βιολογικό υλικό στο φίλτρο; Ξέρετε..!αυτή που χρησιμοποιούμε σαν υπόστρωμα στην ενυδρειοπονία/υδροπονία. Είμαι εντελώς αρχαριος στο θεμα ενυδρειου και θελω να ασχοληθώ μιας και βρεθηκε ενα χρυσοψαρακι δωρο στο γιο μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος michpah έγραψε:

Ερώτηση; Μπορούμε να βάλουμε διογκωμένη άργιλο σαν βιολογικό υλικό στο φίλτρο; Ξέρετε..!αυτή που χρησιμοποιούμε σαν υπόστρωμα στην ενυδρειοπονία/υδροπονία. Είμαι εντελώς αρχαριος στο θεμα ενυδρειου και θελω να ασχοληθώ μιας και βρεθηκε ενα χρυσοψαρακι δωρο στο γιο μου.

Και γιατί δε χρησιμοποιείς ελαφρόπετρα? Ναι η αργυλος κάνει αλλά με τη λογική της υδροπονίας συνήθως. Τι ενυδρείο έχεις για το ψαράκι? 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 80lt. Απλά έχω ένα σακί άργιλο (παλιότερα καλλιεργούσα μαρούλια υδροπονικά) και γι αυτο ρώτησα αν είναι καταλληλο υλικό για φίλτρο. Σε ευχαριστώ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 7:45 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Λοιπόν το κεραμικό υλικό το καθαρίζεις ανά δύο με τρεις μήνες με νερό ενυδρείου. Κάθε χρόνο θα βγάζεις το μισό και θα το αντικαθιστάς με καινούργιο. Επαναλαμβάνω όχι όλο το μισό. Στη συνέχεια το μισό που έχεις βγάλει το πλένεις καλά, το βράζεις και το αποθηκεύεις για τον επόμενο χρόνο που θα αντικαταστήσεις πάλι το μισο. Στο λέω αυτό για να μην αγοράζεις. Αν βαριέσαι να πλένεις και να βράζεις μια φορά το χρόνο, τότε αγοράζεις καινούργιο υλικό. 

Δεν επιασα το νοημα....

Για ποιο λογο να αλλαζεις ή να βραζεις το βιολογικο υλικο, ιδικά καθε 6 μηνες ή ενα χρονο; Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...... @killerknight, για δωσε ενα λινκ να δω τι παιζει...

γιατι με την απλη λογικη δεν μου στεκεται....

Εγω το εχω άβραστο για 10 χρόνια και μια χαρα δουλευει και θα το βαλω τωρα και στο θαλασσινο μετα απο ενα πλυσιμο καλουτσικο γιατι άλλο το γλυκο, άλλο θαλασσινο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Δεν επιασα το νοημα....
Για ποιο λογο να αλλαζεις ή να βραζεις το βιολογικο υλικο, ιδικά καθε 6 μηνες ή ενα χρονο; Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο....


Λέγεται ότι με τον καιρό φράζουν οι πόροι του βιολογικού υλικού μας με αποτέλεσμα να μειώνεται η ροή στο φίλτρο όταν περάσουν κάποιοι μήνες συνεχούς χρήσης του. Καλό είναι λοιπόν να ανανεώνεται κάπου κάπου, είτε με νέο υλικό κατά το ήμισυ ώστε να μην χάνεται η βιολογία, είτε με βράσιμο του ήδη υπάρχοντος βιολογικού υλικού ώστε να ανοίγουν ξανά οι πόροι του - σαφέστατα χάνεται και η βιολογία κατά τον βρασμό γι' αυτό και βράζουμε μόνο το μισό από αυτό.

Δεν έχω λινκ, απλώς το έχω ακούσει και διαβάσει σε διάφορα ποστς όλα αυτά τα χρόνια.

Και για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω κάνει, δεν με πείραξε ποτέ η μειωμένη ροή του φίλτρου μετά από χρόνια χρήσης. Απλώς μετά από πολλά χρόνια (πάνω από 8 σίγουρα ) αντικατέστησα μεγάλο μέρος του βιολογικού υλικού μου σταδιακά με καινούργιο. [emoji846]
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ανοιξουμε ενα καινουριο θεμα, μου φαινεται.... :D Γιατι με το εχω ακουσει και εχω κανει, ακρη δεν βγαζουμε! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βάσει εμπειριών, δικής μας λογικής πολλές φορές, ακόμα και πραγμάτων που πέρασαν χωρίς ιδιαίτερη προσοχή από εμάς στο ίδιο μας το υποσυνείδητο, λειτουργούμε νομίζω.

Λινκ θα επιβεβαιώσει ή θα ακυρώσει αυτό που ανέφερα, λινκ θα επιβεβαιώσει ή θα ακυρώσει επίσης ότι το βιολογικό υλικό δεν χρειάζεται ποτέ αντικατάσταση παρά μόνο καθαρισμα με νερό ενυδρείου κάθε τόσο.
Υπάρχουν βέβαια και τα επίσημα λινκς των εταιριών του εκάστοτε προϊόντος αλλά όταν τη σήμερον ημέρα βλέπεις ενυδρεία που τρέχουν απροβλημάτιστα χωρίς καν φίλτρο στο νερό, τα πράγματα γίνονται λίγο πιο περίπλοκα τελικά, ανάλογα το κάθε "σύστημα" πάντα.

Βλέπουμε, ψάχνουμε, ακούμε, παρατηρούμε το δικό μας οικοσύστημα κι ανάλογα πράττουμε. Το αν θα βγει ή όχι θα φανεί, ιδιαίτερα σε όσους παρακολουθούν συχνά τον δικό τους "βιότοπο".

Προσωπικά βρίσκω μια λογική στο "άνοιγμα των πόρων" του βιολογικού υλικού μετά από μήνες ή χρόνια, κάπου μου κολλάει η όλη ιστορία. Δεν σημαίνει ούτε ότι ισχύει βέβαια αλλά ούτε και το ότι είναι άκυρη θεωρία.
Έχω τη δύναμη να αποφασίσω όμως παρατηρώντας πάντα το "σύστημά" μου, έχω άπλετο καιρό να πάρω τις αποφάσεις μου σε αυτό το κομμάτι τουλάχιστον.

Γενικότερα κάποια πράγματα τα εμπιστεύεσαι στα πιο "τυφλά". Κι έχει να κάνει κι η ίδια η κρίση σου με αυτό. Παράδειγμα θα δώσω εμένα που είμαι φρέσκος στο παρόν φόρουμ. Σε τοσο λίγο διάστημα εμπιστεύομαι απόλυτα εσένα, τον Ιππότη παραπάνω και τον Μαρίνο. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο και ουσία, απλώς έτσι μου βγήκε, έτσι "έκρινα".
Κάπως έτσι νομίζω ότι συμβαίνει και με αυτά που διαβάζουμε λοιπόν.. default_smile.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό θα σας πω τη κάνω εγώ στο δικό μου που είναι φυτεμένο άλλοτε λιγότερο άλλοτε περισσότερο, πάντοτε όμως με λίγα ψάρια και μη ρυπογόνα

Αν δεν περάσει χρόνος+ το φίλτρο δεν ανοίγει καθόλου. Το τικ που θα με κάνει να ανοίξω το φίλτρο είναι όταν βλέπω ότι πέφτει η ροή του.

Όταν το ανοίγω τα πρώτα σφουγγάρια που αφορούν μόνο τον μηχανικό καθαρισμό τα ξεζουμίζω κάτω απο την βρύση δεν αφήνω ίχνος μπίχλας.

Το βιολογικό υλικό οποίο και να είναι αυτό το ξεπλένω ελαφρά έτσι ώστε να αφήσω πάνω μπιχλα πάνω απο 50% καμιά φορά και 80%.

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια δεν άλλαξα ποτέ, μπορεί να έχει μια λογική απο αυτά που διάβασα περι ξεμπούκομα των πόρων και εν μέρη να ισχύει.

Στην πράξη όμως εγώ δεν διαπίστωσα στις μετρήσεις κάτι που να μου υποδεικνύει ότι βιολογικό υλικό δεν δουλεύει σωστά ώστε να το αλλάξω.

 

Γνώμη μου, δεν πειράζουμε το φίλτρο αν δεν πέσει η ροή του φίλτρου, και δεν αλλάζουμε τίποτα όσο το φίλτρο λειτουργεί άψογα.

Επειδή όμως το φίλτρο είναι η ΄΄καρδιά΄΄ του ενυδρείου (ανεξαρτήτως που υπάρχουν ενυδρεία χωρίς ΄΄καρδιά΄΄) αυτά κάνω εγώ, ο κάθε ένας όμως κρίνοντας απο όλα όσα έχουν γραφτεί τώρα και όσο παρελθών μπορεί να βγάλει την δικιά του χρυσή τομή και να πράξει τα ανάλογα. Πάντος όχι υπερβολές γιατί μπορεί να καταστρέψουμε την βιολογία με τα πολλά και συχνά ξεπλύματα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...